Προς το περιεχόμενο

Asus ROG Ally


NickTG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα λίγο ότι τρέχει windows και όχι μια custom έκδοση που είναι αποκλειστικά για gaming όπως στο steam os με προβληματίζει. Σίγουρα μιλάμε για μεγαλύτερη συμβατότητα αλλά από την άλλη ένα σύστημα που θα τρώει πολλούς πόρους από μόνο τους για να τρέξει.

Θα περιμένω να βγουν τα πρώτα review με την κονσόλα από τους user

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, optimus prime said:

Tουλαχιστον το ally φαινεται οτι ειναι πιο ολοκληρομενο προιον και οχι beta tester εκδοση σαν το Deck.

Εγω δεν θα σκεφτομουν το 100αρικο εαν ηταν να εχω και μεγαλυτερη αναλυση και καλυτερη εμπειρια χρησης..

Δεν βλέπω κάτι beta μέχρι τώρα στο deck μου πάντως. 

Μια χαρά δουλεύει. 

1 hour ago, chek2fire said:

Σίγουρα μιλάμε για μεγαλύτερη συμβατότητα

Σχετικό είναι αυτό. 

Λόγω των touchpads το Deck μπορεί να τρέξει τίτλους που το Ally δεν μπορεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν βλέπω κάτι beta μέχρι τώρα στο deck μου πάντως. 

Μια χαρά δουλεύει. 

Σχετικό είναι αυτό. 

Λόγω των touchpads το Deck μπορεί να τρέξει τίτλους που το Ally δεν μπορεί. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα! Αντε παίξε στρατηγικής παιχνίδια, top down rpg και point and click adventures με στικ σαν τις κονσόλες. Το trackpad κάνει διαφορά ακόμα και στα shooter σε κάποιους.

Εννοείται ότι σαν επιχείρημα το deck ήταν και είναι πρωτοποριακό (αριστη εξέλιξη μεταξύ custom hardware (amd-valve) και custom linux based os) και πραγματικά δουλεύει άψογα και ακόμα βελτιώνεται.

Τωρα για το αν αξίζει το ally σίγουρα αν κάποιος δεν έχει handheld τέτοιου τύπου αποτελεί σοβαρό candidate. Για όποιον έχει ομως ήδη deck τότε νομίζω αξίζει περισσότερο η αναμονή για deck 2.

Τέλος καλή σύγκριση θα δούμε μόνο όταν υπάρξουν συγκριτικά με το steam os στο ally!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gust είπε

Αντε παίξε στρατηγικής παιχνίδια

Στρατηγικης παιχνιδια σε 7ιντσο??

Να δω τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα.

Εσεις και 480p με ενα thumbstick να σας το πουλαγε η Valve τεμεναδες θα κανατε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, optimus prime said:

Εσεις και 480p με ενα thumbstick να σας το πουλαγε η Valve τεμεναδες θα κανατε..

Τρελό επιχείρημα, όχι αστεία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θετικό με το ally είναι ότι όταν είναι dock , manualy μπορείς να δώσεις μέχρι και 42watt  στο soc , εκεί παίζεις τα πάντα 1080p . 

Έχει πολύ μεγαλύτερη παραμετροποίηση σε αυτόν τον τομέα. 

Και η άλλη μεγάλη διαφορά που με έκανε να μην πάω στο deck είναι η οθόνη.  

67% κάλυψη srgp  παίζει να μην έχει ούτε η καφετιερα μου... Όπως και η έλλειψη vrr και 60 hz 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Στρατηγικης παιχνιδια σε 7ιντσο??

Να δω τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα.

Εσεις και 480p με ενα thumbstick να σας το πουλαγε η Valve τεμεναδες θα κανατε..

Ναι ναι εμείς τα κορόιδα!!
Χαρηκες τώρα ? Μπράβο. 
Αντε τώρα να παίξεις κάνα Fortnite…

 

Έλεος παιδιά. Grow up. 
 

Extra tip: Μπορείς αν δεν το θέλεις να μην μας διαβάζεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2023 στις 8:46 ΜΜ, Fulgore είπε

Το ότι έχει ίδια τιμή και ίδιο εσωτερικό χώρο(512gb)με το Steam deck(το πιο ακριβό μοντέλο προφανώς), είναι τεράστιο ατού.

Εντυπωσιακό hardware για φορητή συσκευή, και εγώ το περίμενα πολύ ακριβότερο, οπως συνηθίζει η Asus στην Rog σειρά της(τα καλά του ανταγωνισμού αυτά).

Η μπαταρία αναμενόμενα δεν κρατάει πολύ με όλα ανοιχτά(περίπου 1ωρα με όλα/turbo).

Το μόνο ερωτηματικό είναι το κομμάτι της υποστήριξης/service που γενικά η Asus εκτός PC hardware είναι  hit or miss.

Κρίμα που κυκλοφορεί το 2023 που είναι ως τωρα μια από τις χειρότερες χρονιές από πλευράς ποιότητας PC ports μέσα στα τεχνικά θέματα/προβλήματα.

 

Ένας λόγος που οι εταιρείες θα πρέπει πλέον να σκέφτονται να εκμεταλλευτουν τις δυνατότητες και αυτών των συσκευών όπως κάνει πχ η Nintendo στο Switch για να μη χαραμίζεται και η μπαταρία. 

14 ώρες πριν, optimus prime είπε

Στρατηγικης παιχνιδια σε 7ιντσο??

Να δω τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα.

Εσεις και 480p με ενα thumbstick να σας το πουλαγε η Valve τεμεναδες θα κανατε..

Δεν στοχεύει σε τέτοια παιχνίδια φαντάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καμπάνια πάντως από το Πλαίσιο εδώ λέει ότι μπορεί να παίζει παιχνίδια από πολλές πλατφόρμες που περιλαμβάνουν Steam , Epic και GOG

Το γεγονός ότι όλοι μας με όλα τα giveaway παιχνιδιών στις πλατφόρμες αυτές (ειδικά στην Epic) έχουμε χίλια παιχνίδια διαθέσιμα (χωρίς συνδρομές εδώ κι εκεί) για εμένα το κάνει πάρα πολύ ενδιαφέρον

"εμένα" που ΔΕΝ είμαι hardcore gamer ούτε ψάχνω τα πιο τελευταία και νέα παιχνίδια να παίξω αλλά θέλω μια κονσόλα με ποικιλία παιχνιδιών να παίζουμε και να διασκεδάζουμε με τον μικρό στο σπίτι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την στιγμή που τρέχει windows όπως έγραψα είναι σαν να έχεις ένα mini laptop στα χέρια σου αλλά θέλω να δω πόσο αυτό το mini laptop μπορεί να διαχειριστεί να τρέχει σωστά game χωρίς ουσιαστικά μεγάλες τροποπιοίησεις βασισμένο αποκλειστικά στο hardware του. εχω τις αμφιβολίες μου αλλά καλύτερα να το δούμε στην πράξη όταν θα βγει και θα περάσει σοβαρά τεστ από gamer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετά τον Dave, τώρα και ο Linus κάνει hands-on χωρίς να αναφέρεται καθόλου στην αυτονομία της συσκευής. Παρόλο που η τιμή της κονσόλας είναι σε πολύ καλό σημείο, χτυπάνε καμπανάκια στο κεφάλι μου που δεν μιλάνε πουθενά για battery life.

Αν λάβουμε και υπόψιν μας ότι ο Linus ανέβασε πινακάκια με 720p στα games που τέσταρε, τότε τα flags γίνονται κατακόκκινα.

On 12/05/2023 at 20:46, Fulgore said:

Η μπαταρία αναμενόμενα δεν κρατάει πολύ με όλα ανοιχτά(περίπου 1ωρα με όλα/turbo).

Αυτό που το βρήκες; Το είδα κάπου σημειωμένο, αλλά όχι σε μεγάλο reviewer, σε κάποιο forum το διάβασα. Το έχεις από πιο «επίσημη» πηγή;

Αν μιλάμε όντως για τέτοια αυτονομία, τότε είναι hard pass το μηχανάκι, δυστυχώς.

 

Edit: So, βρήκα αυτό το συγκριτικό του Verge εν τέλει. Όντως επιβεβαιώνεται το κάκιστο battery life. Πραγματικά, κρίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Αυτό που το βρήκες; Το είδα κάπου σημειωμένο, αλλά όχι σε μεγάλο reviewer, σε κάποιο forum το διάβασα. Το έχεις από πιο «επίσημη» πηγή;

Αν μιλάμε όντως για τέτοια αυτονομία, τότε είναι hard pass το μηχανάκι, δυστυχώς.

 

Edit: So, βρήκα αυτό το συγκριτικό του Verge εν τέλει. Όντως επιβεβαιώνεται το κάκιστο battery life. Πραγματικά, κρίμα.

Στο 17 λεπτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια watt Το steam deck  κρατάει μερικά λεπτά παραπάνω. 

Και τα δύο για μένα έχουν κακή μπαταρία. 

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Μετά τον Dave, τώρα και ο Linus κάνει hands-on χωρίς να αναφέρεται καθόλου στην αυτονομία της συσκευής. Παρόλο που η τιμή της κονσόλας είναι σε πολύ καλό σημείο, χτυπάνε καμπανάκια στο κεφάλι μου που δεν μιλάνε πουθενά για battery life.

Αν λάβουμε και υπόψιν μας ότι ο Linus ανέβασε πινακάκια με 720p στα games που τέσταρε, τότε τα flags γίνονται κατακόκκινα.

Αυτό που το βρήκες; Το είδα κάπου σημειωμένο, αλλά όχι σε μεγάλο reviewer, σε κάποιο forum το διάβασα. Το έχεις από πιο «επίσημη» πηγή;

Αν μιλάμε όντως για τέτοια αυτονομία, τότε είναι hard pass το μηχανάκι, δυστυχώς.

 

Edit: So, βρήκα αυτό το συγκριτικό του Verge εν τέλει. Όντως επιβεβαιώνεται το κάκιστο battery life. Πραγματικά, κρίμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...