Προς το περιεχόμενο

Asus ROG Ally


NickTG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
5 minutes ago, noFEARgr said:

Στα ίδια watt Το steam deck  κρατάει μερικά λεπτά παραπάνω. 

Και τα δύο για μένα έχουν κακή μπαταρία. 

Όχι, δεν ισχύει αυτό. Το Steam Deck δεν έχω καταφέρει να το κάνω να αδειάσει σε λιγότερο από δυο ώρες και κάτι, ακόμα και στους πιο απαιτητικούς τίτλους.

Μιλάμε πάντα για την native ανάλυση έτσι; Γιατί αν είναι να πάρει κάποιος ROG Ally για να τρέχει games σε 720p/60, τότε είναι άχρηστα τα 1080p/120 και άρα μπορεί κάλλιστα να πάει σε Steam Deck με $400 και τα ρέστα να τα φάει σουβλάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης 

 

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Όχι, δεν ισχύει αυτό. Το Steam Deck δεν έχω καταφέρει να το κάνω να αδειάσει σε λιγότερο από δυο ώρες και κάτι, ακόμα και στους πιο απαιτητικούς τίτλους.

Μιλάμε πάντα για την native ανάλυση έτσι; Γιατί αν είναι να πάρει κάποιος ROG Ally για να τρέχει games σε 720p/60, τότε είναι άχρηστα τα 1080p/120 και άρα μπορεί κάλλιστα να πάει σε Steam Deck με $400 και τα ρέστα να τα φάει σουβλάκια.

Ε πως δεν ισχύει,  το βίντεο που έβαλα αυτό δείχνει,  το steam deck έχει 7 λεπτά παραπάνω.  😛 

Επίσης η διαφορά στην οθόνη είναι η μέρα με την νύχτα δεν είναι μόνο μόνο το performance 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, noFEARgr said:

Ε πως δεν ισχύει,  το βίντεο που έβαλα αυτό δείχνει,  το steam deck έχει 7 λεπτά παραπάνω.  😛 

Επίσης η διαφορά στην οθόνη είναι η μέρα με την νύχτα δεν είναι μόνο μόνο το performance 

Έχει 7 λεπτά παραπάνω όταν τρέχουν τα games σε 720p και στα δύο μηχανήματα, οπότε το συγκριτικό είναι εξαρχής εσφαλμένο. Εξήγησα πιο πάνω γιατί, δεν έχει νόημα να πάρεις Ally για να παίζεις σε 720p, χάνεται το βασικό selling point της κονσόλας έτσι.

Για την οθόνη συμφωνώ, η οθόνη του Deck είναι χρέπι ούτως ή άλλως, τα έχουμε ξαναπεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχει 7 λεπτά παραπάνω όταν τρέχουν τα games σε 720p και στα δύο μηχανήματα, οπότε το συγκριτικό είναι εξαρχής εσφαλμένο. Εξήγησα πιο πάνω γιατί, δεν έχει νόημα να πάρεις Ally για να παίζεις σε 720p, χάνεται το βασικό selling point της κονσόλας έτσι.

Για την οθόνη συμφωνώ, η οθόνη του Deck είναι χρέπι ούτως ή άλλως, τα έχουμε ξαναπεί.

Δεν νομίζω ότι το βασικό selling point  της κονσόλας είναι η διαφορά στην ανάλυση.  

Η μικρότερη διαφορά θα έλεγα είναι αυτή 

Η μεγαλύτερη διαφορά ειναι στο performance , ειδικα αν δώσεις παραπάνω watt και στην ποιότητα της οθόνης, που δεν θα την έβαζα ούτε σε ζυγαριά αυτή του Steam Deck 

Το ιδανικό θα ήταν το συγκεκριμένο hardware  να το έβγαζε η valve  μαζί με το Steam os  αλλά δυστυχώς θα αργήσουμε να το δούμε λογικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι να το κανεις το performance αν εχεις μια ωρα μπαταρια (αντε 2 αμα τα ριξεις ολα ) ?

Αστειευομαστε ?

 

Εγω παιζω zelda 5 ωρες στο switch .... μια ωρα δε φτανει ουτε να δεις το παιχνιδι!

Επεξ/σία από toxotis70
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις πιο πολλές φορές θα έχεις δίπλα σου και μια πρίζα πιστεύω,  επομένως πρακτικά δεν είναι θέμα.  Επίσης μην συγκρίνουμε 480p 30fps η όσο τρέχει το switch με το performance του ally ....

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, toxotis70 είπε

τι να το κανεις το performance αν εχεις μια ωρα μπαταρια (αντε 2 αμα τα ριξεις ολα ) ?

Αστειευομαστε ?

 

Εγω παιζω zelda 5 ωρες στο switch .... μια ωρα δε φτανει ουτε να δεις το παιχνιδι!

Γιατι νμζεις τα gaming laptops πιο πολυ σε βγαζουν χωρις να τα εχεις στην μπριζα?

 Φορητο gaming pc ειναι το μηχανακι...

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξιδεύω συχνά λόγω εργασίας και το ally είναι κάτι που θα με ενδιέφερε.γνωριζει όμως κάποιος που μπορούμε να βρούμε και την egpu mobile xg από Ελλάδα?έχω δει να πωλείτε στο eshop της asus ως πακέτο με το ally αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα.καθε βοήθεια δεκτή.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

Στις 11/5/2023 στις 9:06 ΜΜ, optimus prime είπε

Βαλτε αγγελια τα steam deck ολοι..

Μεχρι να φερει μια κονσολα desktop και gaming mode για να χρησιμοποιει ο καθενας οτι θελει, linux με οτι αυτο συνεπαγεται (οπως τα repositories με απειρο open source υλικο), touchpads και εξτραδακια απλα επειδη μπορει (οπως καρτα δικτυου με δυνατοτητα packet injection) και ανωτερο hardware απο desktop ιδιας τιμης (παροτι σαν φορητο συνηθιζεται μια αυξηση τιμης της ταξεως του +20%) τα ξαναλεμε.

Στις 13/5/2023 στις 3:52 ΜΜ, optimus prime είπε

Tουλαχιστον το ally φαινεται οτι ειναι πιο ολοκληρομενο προιον και οχι beta tester εκδοση σαν το Deck.

Εγω δεν θα σκεφτομουν το 100αρικο εαν ηταν να εχω και μεγαλυτερη αναλυση και καλυτερη εμπειρια χρησης..

Όλα ετσι φαινονται στα βιντεο. Δε νομιζω να εχει κανεις αυταπατες πως δε θα εχει bugs.

Στις 13/5/2023 στις 6:41 ΜΜ, optimus prime είπε

Στρατηγικης παιχνιδια σε 7ιντσο??

Να δω τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα.

Εσεις και 480p με ενα thumbstick να σας το πουλαγε η Valve τεμεναδες θα κανατε..

Ενώ το οτι η full hd σε 7 ιντσες σου φαινεται για σοβαρό πλεονεκτημα ειναι πιο λογικό... Που οταν οι κονσολες εφεραν αυτην την αναλυση στα σπιτια (PS3) αγοραζαμε 32αρες τηλεορασεις για να τις νιωσουμε. Ειναι ενας πρώτης τάξεως τρόπος να καις τσαμπα μπαταρία. Επίσης δεν ειναι ολα τα στρατηγικης τυπου command & conquer. Υπάρχουν και άλλης οπτικης που παιζονται μια χαρα με touchpad σε 7 ιντσες οπως πχ το black & white.

 

Γενικά το Steam Deck ειναι για ατομα που τους αρεσουν οι πειραματισμοι, δεν ειναι για ολους. Αν θελει καποιος plug and play gaming συσκευη, προφανως και το linux δεν ειναι για αυτον, ακομα και κονσολες που ειδικευονται στο emulation και δεν διαφημιζονται για κατι αλλο, χρειαζονται ενα σεταρισμα που μπορει να παρει αρκετες ωρες. Το Ally σαν Windows συσκευη ειναι πιο ευκολο να σεταριστει και να ξεκινησει καποιος να παιζει τα παιχνιδια που θελει. Από την άλλη το Steam Deck παιρνει και Windows οποτε το Ally καταληγει να ειναι μονο για αυτους που θελουν να καινε την μπαταρια σε μιαμιση ωρα.

Στις 13/5/2023 στις 5:58 ΜΜ, NickTG είπε

Δεν βλέπω κάτι beta μέχρι τώρα στο deck μου πάντως. 

Μια χαρά δουλεύει. 

Σχετικό είναι αυτό. 

Λόγω των touchpads το Deck μπορεί να τρέξει τίτλους που το Ally δεν μπορεί. 

Και εγώ μεσα στην εβδομαδα που περασε παρέλαβα το Steam Deck και η αληθεια ειναι πως εχει αρκετα θεματα, ειδικα σε desktop mode δεν παλευεται ο χειρισμος. Βεβαια στην τιμη αυτη παιζει να ειναι μια απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει ποτέ, από το Nokia N900 ελπιζω σε μια φορητη linux συσκευη που να μπορει να χρησιμοιηθει και για εργασια. Από την αλλη το Wine που εχω να δοκιμασω 15 χρονια εχει κανει τρομερα αλματα, αλλα βεβαια αν δεν ασχολεισαι με EmuDeck ή native linux τίτλους και θες μονο Windows τιτλους στο SteamOS, το αποτελεσμα καθε εγκαταστασης ειναι λιγο κορώνα - γράμματα.

 

ΥΓ) Υπάρχει και της Aokzoe το A1 αν και δεν εχει κανει καλη φημη στην υποστηριξη που δίνει.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

628€ τελική με αποφορολογηση κ κουπόνι -20€...

Not bad!

Με πήραν σήμερα να με ρωτήσουν αν ισχύει η προπαραγγελεια που έχω κάνει!

Αν κ δε νομίζω ότι θα είναι πολύ καλύτερο από το steam deck θα του δώσω μια ευκαιρία...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ο Dave αποφάσισε -προς τιμήν του- να μιλήσει επιτέλους για τον ελέφαντα στο δωμάτιο, στο 05:15 αναφέρει ξεκάθαρα ότι κάνει όλα του τα benchmarks σε 720p60, γιατί η συσκευή δεν μπορεί να τρέξει τα σύγχρονα ΑΑΑ games σε 1080p60 (πόσο μάλλον σε 1080p120).

Ακόμα δηλαδή και να ξεπερνούσαμε το πρόβλημα της φτωχής μπαταρίας στην native ανάλυση, υπάρχει θέμα και με το performance. 

Δεν είναι προβληματικό το να παίζεις σε 720p στις 8" (ίσα ίσα που είναι υπεραρκετό για τόσο μικρή οθόνη), ωστόσο είναι out-of-context να πληρώνεις μια τούμπανο οθόνη που να μην μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις, όταν ο ανταγωνισμός σου δίνει επιλογή να το κάνεις με 50% λιγότερα χρήματα (κι ας χάνεις και 5-10 καρέ, δεν χάθηκε ο κόσμος). 

Και χωρίς να συνυπολογίζουμε τα υπόλοιπα προτερήματα του Steam Deck έναντι των υπόλοιπων Windows handhelds.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος παιρνει αυτες τις κονσολες για να παιξει ΑΑΑ games  θα αναθεωρησει γρηγορα, οσες φορες και αν απαιξα στο steam deck τετιο game δεν εκατσα πανω απο 10 λεπτα. αυτοι οι τιτλοι ειναι για τελεοραση .  τα handled  ειναι μανα για indies ,emulators και πειραματισμους αν το τραβαει η συσκευη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...