Προς το περιεχόμενο

Αυτόματη προσθήκη τόνων σε Ελληνικά σε iOS?


SilverCloak
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από shodan,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, δεν έχω iphone, αλλά κανένας από τους γνωστούς μου που έχει δεν βάζει τόνους στα μηνύματά του.

Υπάρχει κάποια επιλογή που δεν έχουν ενεργοποιήσει για να μπαίνουν τόνοι στις λέξεις που γράφουν ή δεν υπάρχει στο λεξικό τους;

Δεν ξέρω αν το διατύπωσα καλά.

Πως γίνεται να μπαίνουν αυτόματα τόνοι σε ότι γράφουν όπως στο Gboard, swiftkey κτλ?

Ίσως δεν ξέρω καν τι να ψάξω, δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό, όχι μόνο στο insomnia αλλά ούτε από google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, προφανώς. iPhone έχουν, σχέση με την τεχνολογία δεν ξέρω αν έχουν.

Έχει κάποια σχέση το σε ποια γλώσσα έχουν τη διεπαφή; Ή σε ποια χώρα είναι;

Φωνητική πληκτρολόγηση; Δεν ξέρω καν αν ξέρουν πως υπάρχει. Άσε που εκεί ίσως είναι άλλο σύστημα και να μπαίνουν οι τόνοι εκεί, αλλά όχι όταν γράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Καλημέρα. Αν στις ρυθμίσεις > γενικά > πληκτρολόγια έχουν ενεργοποιήσει την αυτόματη διόρθωση, έλεγχο ορθογραφίας και έξυπνη στίξη δύσκολο να μην βγάζει τόνους. Οι ρυθμίσεις συνήθως αφορούν όλα τα πληκτρολόγια ανεξαρτήτως γλώσσας. 
Χρησιμοποιώ μόνο το μαμά πληκτρολόγιο αλλά και το gboard μια χαρά έβγαζε τόνους από όσο θυμάμαι όταν το δοκίμασα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 7:40 ΠΜ, shodan είπε

Καλημέρα. Αν στις ρυθμίσεις > γενικά > πληκτρολόγια έχουν ενεργοποιήσει την αυτόματη διόρθωση, έλεγχο ορθογραφίας και έξυπνη στίξη δύσκολο να μην βγάζει τόνους. Οι ρυθμίσεις συνήθως αφορούν όλα τα πληκτρολόγια ανεξαρτήτως γλώσσας. 
Χρησιμοποιώ μόνο το μαμά πληκτρολόγιο αλλά και το gboard μια χαρά έβγαζε τόνους από όσο θυμάμαι όταν το δοκίμασα. 

Thanks, θα τους το μεταφέρω να το κάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όχι ότι είναι σημαντικό, αλλά τελικά οι φίλοι μου έχουν άποψη.

Έχουν απενεργοποιήσει επίτηδες την αυτόματη διόρθωση γιατί τους τα διορθώνει λάθος και εκνευρίζονται, λένε.

Οπότε τσάμπα η απορία μου.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...