Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με webcam σε Fedora


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. 

Μέτα από καιρό συζητήσεων και δοκιμών διαφόρων διανομών κατέληξα σε Fedora me gnome. 

Είναι πεντακάθαρο πολύ σταθερό. 

Μονό για την Nvidia 1660 super άλλαξα απο Wayland Σε x11 γιατί με Wayland έτρωγε κολλήματα. 

 

Τώρα το πρόβλημα μου είναι ότι δεν αναγνωρίζει την Web camera μου ούτε με το cheese ούτε me κανένα άλλο πρόγραμμα. 

Τι πρέπει να κάνω για να την αναγνωρίσει; 

Σας έχει ξανά τύχη; υπάρχει λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ταμπλετ με Fedora, δουλευουν οι καμερες.
Μπρος/πισω.

Ασχετο,
Ιδια καρτα γραφικων με με' στο σταθερο.
Τι προβλημα εχεις με wayland?
σε μενα δεν εχει σοβαρα bugs.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

Τώρα το πρόβλημα μου είναι ότι δεν αναγνωρίζει την Web camera μου ούτε με το cheese ούτε me κανένα άλλο πρόγραμμα. 

Τι πρέπει να κάνω για να την αναγνωρίσει; 

Να δεις πως την βλεπει το lsusb για αρχη, γιατι δεν γινεται να ξερουμε το ακριβες hw της.

(34)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Να δεις πως την βλεπει το lsusb για αρχη, γιατι δεν γινεται να ξερουμε το ακριβες hw της.

(34)

φιλε μου εδωσα lsusb και το απο τελεσμα ειναι αυτο...
Bus 007 Device 002: ID 8008:2d27 ANYKA HD WebCam 2MP

4 ώρες πριν, Le Perv είπε

Ασχετο,
Ιδια καρτα γραφικων με με' στο σταθερο.
Τι προβλημα εχεις με wayland?
σε μενα δεν εχει σοβαρα bugs.

φιλε μου
1)στην  εκκινηση μου βγαζει προβλημα με το nvidia-power.service
2)επανω δεξια που εχει το layout της πληκτρολογησης οταν αλλαζω με την συντομευση πληκτρολογιου αλλαζει αλλα εκει δεν φαινεται η αλλαγη.αμα το κανω με το ποντικι αλλαζει κανονικα και οπτικα

3)οταν μπαινω στο nvidia settings δεν μου εμφανιζεις ολες τις ρυθμισεις ωστε να ρυθμισω τις οθονες μου ποια θα ειναι δεξια αριστερα κτλ.
4)μου εμφανιζεις τις οθονες στις ρυθμισεις του gnome αλλα μολις κανω αλλαγη δεν κραταει τιποτα,καμια ρυθμιση.συν του οτι μου εμφανιζεις και μια ακομα οθονη 23 ιντσες αγνωστη που δεν την εχω εγω.  

με x11 δεν εχω κανενα προβλημα απο τα παραπανω.

και επειδη μπορει να με ρωτησετε τα ta drivers της καρτας γραφικων μου (msi 1660 super) ειναι τα ...
NVIDIA-SMI 530.41.03              Driver Version: 530.41.03    CUDA Version: 12.1 

υπαρχει λυση για ολα αυτα;;;ευχαριστω προκαταβολικα

ααα και κατι που ξεχασα....
 

4 ώρες πριν, Le Perv είπε

Σε ταμπλετ με Fedora, δουλευουν οι καμερες.
Μπρος/πισω.

μπορω να βαλω fedora σε ταμπλετ;;;και αν ναι πως;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω γραφει οτι η καμερα σου υποστηριζεται απο τον uvcvideo, που ειναι ο generic linux webcam driver. Δυστυχως αυτο ειναι το μοναδικο σχετικο αποτελεσμα στο google, ολα τα υπολοιπα ειναι ασχετα εντελως.
http://linux-hardware.org/?id=usb:8008-2d27

Βεβαια, δεν βλεπω το hwid της στο modinfo του δικου μου 6.1.x, οποτε μηπως να δοκιμαζες και μια αλλη διανομη?

Για το τι εινια ολα αυτα εχω πει εδω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

(33)

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, blackm76 είπε

μπορω να βαλω fedora σε ταμπλετ;;;και αν ναι πως;;;

"ταμπλετ" εννοουσα. Ειναι λαπτοπ με x86 επεξεργαστη, χωρις πλκτρλγ.
Σε μπερδεψα.

 

8 ώρες πριν, blackm76 είπε

1)στην  εκκινηση μου βγαζει προβλημα με το nvidia-power.service
2)επανω δεξια που εχει το layout της πληκτρολογησης οταν αλλαζω με την συντομευση πληκτρολογιου αλλαζει αλλα εκει δεν φαινεται η αλλαγη.αμα το κανω με το ποντικι αλλαζει κανονικα και οπτικα

3)οταν μπαινω στο nvidia settings δεν μου εμφανιζεις ολες τις ρυθμισεις ωστε να ρυθμισω τις οθονες μου ποια θα ειναι δεξια αριστερα κτλ.
4)μου εμφανιζεις τις οθονες στις ρυθμισεις του gnome αλλα μολις κανω αλλαγη δεν κραταει τιποτα,καμια ρυθμιση.συν του οτι μου εμφανιζεις και μια ακομα οθονη 23 ιντσες αγνωστη που δεν την εχω εγω.  

με x11 δεν εχω κανενα προβλημα απο τα παραπανω.

Δεν ασχολουμαι με αυτα τα πραματα εγω.
Γι' αυτο και δε με ενοχλησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Le Perv είπε

"ταμπλετ" εννοουσα. Ειναι λαπτοπ με x86 επεξεργαστη, χωρις πλκτρλγ.
Σε μπερδεψα.

 

Δεν ασχολουμαι με αυτα τα πραματα εγω.
Γι' αυτο και δε με ενοχλησε.

Κατάλαβα φίλε μου ευχαριστώ. Πάντως αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω παρακαλώ ας με ενημερώσει. Ευχαριστώ.. 😁 

59 λεπτά πριν, jim_p είπε

Εδω γραφει οτι η καμερα σου υποστηριζεται απο τον uvcvideo, που ειναι ο generic linux webcam driver. Δυστυχως αυτο ειναι το μοναδικο σχετικο αποτελεσμα στο google, ολα τα υπολοιπα ειναι ασχετα εντελως.
http://linux-hardware.org/?id=usb:8008-2d27

Βεβαια, δεν βλεπω το hwid της στο modinfo του δικου μου 6.1.x, οποτε μηπως να δοκιμαζες και μια αλλη διανομη?

Για το τι εινια ολα αυτα εχω πει εδω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

(33)

Φίλε μου θα διαβάσω αυτά που έστειλες και ελπίζω να βρω λύση. Για τα θέματα με την Wayland και την Nvidia τα  είδες; μήπως έχεις καμία ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες αν το uvcvideo φαινεται στο lsmod ή αν το εχει στο lsusb  Μετα απο αυτο, δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Οσο για το wayland και την nvidia, απλα σε ενημερωνω οτι ειναι απο τους συνδιασμους που δεν δουλευουν, οποτε μεινε με τον xorg.

(32)

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Δες αν το uvcvideo φαινεται στο lsmod ή αν το εχει στο lsusb  Μετα απο αυτο, δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Οσο για το wayland και την nvidia, απλα σε ενημερωνω οτι ειναι απο τους συνδιασμους που δεν δουλευουν, οποτε μεινε με τον xorg.

(32)

Κατάλαβα φίλε μου ευχαριστώ γιατί ότι γραφικό περιβάλλον βάλω είτε kde είτε gnome έχω θέματα. 

Απλά ήθελα να ρωτήσω.. 

1)Αν είχα κάρτα γραφικών amd θα ήθελε και εκεί κλειστούς drivers η δεν είναι σαν την Nvidia και δουλεύει με ανοιχτούς drivers ;

2)γενικα και στην Nvidia αν αφήσω τους ανοιχτούς drivers και δεν βάλω τους κλειστούς θα έχω πρόβλημα; υπάρχει πρακτικό πρόβλημα ή γίνετε για ψυχαγωγικούς λόγους για να λέμε ότι έχουμε κλειστούς drivers; 

 

Όσο για την κάμερα αν δεν τα καταφέρω η πρέπει να αλλάξω κάμερα η διανομή Λίνουξ μου φαίνεται δυστυχώς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, blackm76 είπε

2)επανω δεξια που εχει το layout της πληκτρολογησης οταν αλλαζω με την συντομευση πληκτρολογιου αλλαζει αλλα εκει δεν φαινεται η αλλαγη.αμα το κανω με το ποντικι αλλαζει κανονικα και οπτικα

Αυτο το bug υπαρχει εδω και πολυ καιρο και προφανως συνδεεται με το wayland. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λυση προς το παρον. Αν χρησιμοποιησεις την default ρυθμιση , δηλ win + space , αλλαζει και στην taskbar το indicator. Eνα ακομα σχετικο bug ειναι οτι με win+space αλλαζει τα layouts κανονικα π.χ. αγγλικο / ελληνικο , ενω αν χρησιμοποιησεις το custom shortcut , π.χ. alt + shift , τοτε χωνει ενα layout παραπανω ...
Αν χτυπησεις :
 

xkbcomp $DISPLAY && grep group server-0.xkb

Θα δεις ποσα layout εχει βαλει (στις γραμμες που ξεκινανε με name[...]). Εμενα εχει 2 us layouts και 1 ελληνικο , ενω προφανως εχω βαλει μονο δυο , ενα ελληνικο και ενα αγγλικο. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα , οταν χρησιμοποιω το alt + shift , πηγαινει us -> el -> us -> us -> el ...
 

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

2)γενικα και στην Nvidia αν αφήσω τους ανοιχτούς drivers και δεν βάλω τους κλειστούς θα έχω πρόβλημα;

Οι ανοιχτοι nvidia drivers ειναι μακραν χειροτεροι απο τους κλειστους. Ειναι αυτονοητο οτι χρησιμοποιεις τους κλειστους. Υποτιθεται οτι εχουν γινει βηματα για να δουλευουν οι nvidia καρτες με wayland sessions αλλα δεν ειναι ακομα ολα ροδινα. Αν υπαρχουν σοβαρα θεματα με αυτην την κατασταση μεινε στο Xorg και ουσιαστικα λυνεις και το προβλημα με την εναλλαγη των γλωσσων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Οι ανοιχτοι nvidia drivers ειναι μακραν χειροτεροι απο τους κλειστους. Ειναι αυτονοητο οτι χρησιμοποιεις τους κλειστους. Υποτιθεται οτι εχουν γινει βηματα για να δουλευουν οι nvidia καρτες με wayland sessions αλλα δεν ειναι ακομα ολα ροδινα. Αν υπαρχουν σοβαρα θεματα με αυτην την κατασταση μεινε στο Xorg και ουσιαστικα λυνεις και το προβλημα με την εναλλαγη των γλωσσων.

1)εαν ειχα καρτα amd θα ειχε ανοιχτους η κλειστους drivers;;;;

 

2)ναι ξανα γυρισα σε x11 απλα μου εμφανιζει ενα σφαλμα στην εκκινηση που λεει κατι για nvidia-power.service

τι ειναι αυτοο;;;;;

3)οσο για την καμερα δεν δουλευει με τιποτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

1)εαν ειχα καρτα amd θα ειχε ανοιχτους η κλειστους drivers;;;;

Δεν εχω εμπειρια απο amd/ati καρτες , οποτε δεν ξερω να σου απαντησω.
 

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

2)ναι ξανα γυρισα σε x11 απλα μου εμφανιζει ενα σφαλμα στην εκκινηση που λεει κατι για nvidia-power.service

τι ειναι αυτοο;;;;;

Κατι που εχει να κανει με το powersaving υποθετω της nvidia. Σιγουρεψου οτι το "xorg-x11-drv-nvidia-power" ειναι εγκατεστημενο καλου κακου.
Βασικα δεν ξερω τι εχεις κανει με τους drivers και πως τους εχεις περασει , οποτε ...
 

2 ώρες πριν, blackm76 είπε

3)οσο για την καμερα δεν δουλευει με τιποτα

Δωσε ενα "lsusb -t" και δες αν αναγραφει καποιον driver στην camera. Τραβα ενα "lsmod | grep uvcvideo" να δεις αν φορτωνει. Κανε πραγματα , μην απλα εμεις τα γραφουμε και εσυ δεν κανεις κατι γιατι δεν θα γινει δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν εχω εμπειρια απο amd/ati καρτες , οποτε δεν ξερω να σου απαντησω.
 

Κατι που εχει να κανει με το powersaving υποθετω της nvidia. Σιγουρεψου οτι το "xorg-x11-drv-nvidia-power" ειναι εγκατεστημενο καλου κακου.
Βασικα δεν ξερω τι εχεις κανει με τους drivers και πως τους εχεις περασει , οποτε ...
 

Δωσε ενα "lsusb -t" και δες αν αναγραφει καποιον driver στην camera. Τραβα ενα "lsmod | grep uvcvideo" να δεις αν φορτωνει. Κανε πραγματα , μην απλα εμεις τα γραφουμε και εσυ δεν κανεις κατι γιατι δεν θα γινει δουλεια.

τους drivers της nvidia τους εγκατεστησα ετσι...
με αυτες τις εντολες....
 

sudo dnf update -y # and reboot if you are not on the latest kernel
sudo dnf install akmod-nvidia # rhel/centos users can use kmod-nvidia instead
sudo dnf install xorg-x11-drv-nvidia-cuda #optional for cuda/nvdec/nvenc support

τωρα οσον αφορα αυτο που ειπες φιλε μου δες τα αποτελεσματα...
lsusb -t
/:  Bus 08.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/4p, 5000M
/:  Bus 07.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/4p, 480M
    |__ Port 2: Dev 2, If 0, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
    |__ Port 2: Dev 2, If 1, Class=Video, Driver=uvcvideo, 480M
    |__ Port 2: Dev 2, If 2, Class=Audio, Driver=snd-usb-audio, 480M
    |__ Port 2: Dev 2, If 3, Class=Audio, Driver=snd-usb-audio, 480M
    |__ Port 2: Dev 2, If 4, Class=Human Interface Device, Driver=, 480M
    |__ Port 3: Dev 3, If 0, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 12M
    |__ Port 3: Dev 3, If 1, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 12M
    |__ Port 4: Dev 4, If 0, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 1.5M
/:  Bus 06.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/4p, 10000M
/:  Bus 05.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/2p, 480M
/:  Bus 04.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/2p, 10000M
/:  Bus 03.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/2p, 480M
/:  Bus 02.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/8p, 10000M
/:  Bus 01.Port 1: Dev 1, Class=root_hub, Driver=xhci_hcd/14p, 480M
    |__ Port 4: Dev 4, If 0, Class=Mass Storage, Driver=usb-storage, 480M
    |__ Port 6: Dev 2, If 0, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 12M
    |__ Port 6: Dev 2, If 1, Class=Human Interface Device, Driver=usbhid, 12M
    |__ Port 9: Dev 3, If 0, Class=Wireless, Driver=btusb, 12M
    |__ Port 9: Dev 3, If 1, Class=Wireless, Driver=btusb, 12M
 

 

lsmod | grep uvcvideo
uvcvideo              176128  0
videobuf2_vmalloc      20480  1 uvcvideo
videobuf2_v4l2         40960  1 uvcvideo
videobuf2_common       90112  4 videobuf2_vmalloc,videobuf2_v4l2,uvcvideo,videobuf2_memops
videodev              352256  2 videobuf2_v4l2,uvcvideo
mc                     81920  5 videodev,snd_usb_audio,videobuf2_v4l2,uvcvideo,videobuf2_common
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, blackm76 είπε

τωρα οσον αφορα αυτο που ειπες φιλε μου δες τα αποτελεσματα...

Aν δεν κανω λαθος , η webcamera σου ειναι στο "bus 7" , αρα απο ο,τι βλεπουμε εχει φορτωσει τον uvcvideo driver , οπως ηταν αναμενομενο. Δοκιμασε το guvcview (προγραμμα ειναι) , μπας και απο κει γινει κατι.
 

9 λεπτά πριν, blackm76 είπε

τους drivers της nvidia τους εγκατεστησα ετσι...

Απο το rpmfusion υποθετω. Αυτος ειναι ο σωστος τροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι με το vlc μπορεις να δεις αν δουλευει η καμερα. (νομιζω)
Γιατι θυμαμαι οτι δοκιμαζα τη δικια μου πριν 15 - 20 χρονια.

Πηγαινα στο μενου "Πολυμεσα" ---> "Μεταδοση" --->"Συσκευη συλληψης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...