Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με webcam σε Fedora


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Aν δεν κανω λαθος , η webcamera σου ειναι στο "bus 7" , αρα απο ο,τι βλεπουμε εχει φορτωσει τον uvcvideo driver , οπως ηταν αναμενομενο. Δοκιμασε το guvcview (προγραμμα ειναι) , μπας και απο κει γινει κατι.
 

Απο το rpmfusion υποθετω. Αυτος ειναι ο σωστος τροπος.

Δοκίμασα το guvcview. Δεν λειτουργεί. 

 

Ναι από το rpmfusion την εγκατέστησα. 

 

5 ώρες πριν, Le Perv είπε

Kαι με το vlc μπορεις να δεις αν δουλευει η καμερα. (νομιζω)
Γιατι θυμαμαι οτι δοκιμαζα τη δικια μου πριν 15 - 20 χρονια.

Πηγαινα στο μενου "Πολυμεσα" ---> "Μεταδοση" --->"Συσκευη συλληψης"

Δεν λειτουργεί φίλε μου. 

 

Εντομεταξυ λάτρεψα πολύ το fedora γιατί έχει πεντακάθαρες υλοποιήσεις και kde και gnome και επίσεις ότι είναι από την μαμά redhat, αλλά καταλήγω πάλι στο πως κάθετε η κάθε διανομή σε κάθε PC. 

Όλοι οι συνδιασμοι είναι διαφορετικοί. 

Θεωρητικά την καλύτερη υποστήριξη σε nvidia την έχει το pop os, opensuse και οτιδήποτε archoιδει κυκλοφορεί. 

Απλά στο pop os επίσεις δέν λειτουργεί η κάμερα. 

Στο opensuse λειτουργούν όλα τέλεια αλλά δεν έχεις δυνατότητα εγκατάστασης πολλών προγραμμάτων. Και γίνετε ένα μπέρδεμα με τα αποθετηρια του γενικά. 

Σε Manjaro επίσεις λειτουργούν όλα τέλεια αλλά μου την σπάει που έχουν κάνει πολλές μοντες και δεν είναι τόσο καθαρά τα de. 

 

 

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Δες αν λεει τιποτα περιεργο στο dmesg για τον uvcvideo οπως λεει ο τυπος εδω
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=259134

(31)

Θα το τσεκάρω και θα σας ενημερώσω, ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

O browser σου, έχει την δυνατότητα να δει την κάμερα; Δηλαδή στο webcamtoy.com, μπορείς να βγάλεις φωτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antonis35 είπε

O browser σου, έχει την δυνατότητα να δει την κάμερα; Δηλαδή στο webcamtoy.com, μπορείς να βγάλεις φωτό;

Φίλε μου έχει την ίδια συμπεριφορά με το cheese και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή. Ανοίγει μια φορά και μετά αν την ξανά ανοίξεις παπαλα. Δεν λειτουργεί. 

 

Όσο για το dmesg 

Μου βγάζει πολλά αποτέλεσματα αλλά μου βγάζει στο τέλος πολλές φορές επαναλαμβανόμενα το uvcvideo 7 failed to query (129)uvc probe control :-32 (exp. 26)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν λες "ανοιγει μια φορα", βλεπεις δηλαδη εικονα για 1 δευτερολεπτο πχ και μετα παπαλα? Το δευτερο που λες για το dmesg δεν ειναι καλο σημαδι παντως, δειχνει οτι δεν μπορει να (ξανα?)βρει τη συσκευη :(

Δεν εχω ιδεα τι αλλο μπορει να ειναι, αλλα μπορεις να δοκιμασεις με το usbreset να "την βγαλεις και να την ξαναβαλεις", οπως θα εβγαζες και θα ξαναβαζες ενα usb στικακι σε μια κανονικη θυρα και να δεις αν το μηνυμα με το "failed to query" εινια το ιδιο παντα. Βρισκεις το "usb id" της στο lsusb, πχ για το ποντικι μου εδω εινια αυτο στα bold

Bus 006 Device 003: ID 09da:f012 A4Tech Co., Ltd. USB Device

Και τρεχεις ενα "usbreset 006/003", σαν root προφανως, για να το κανεις.

(30)

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jim_p είπε

Οταν λες "ανοιγει μια φορα", βλεπεις δηλαδη εικονα για 1 δευτερολεπτο πχ και μετα παπαλα? Το δευτερο που λες για το dmesg δεν ειναι καλο σημαδι παντως, δειχνει οτι δεν μπορει να (ξανα?)βρει τη συσκευη :(

Δεν εχω ιδεα τι αλλο μπορει να ειναι, αλλα μπορεις να δοκιμασεις με το usbreset να "την βγαλεις και να την ξαναβαλεις", οπως θα εβγαζες και θα ξαναβαζες ενα usb στικακι σε μια κανονικη θυρα και να δεις αν το μηνυμα με το "failed to query" εινια το ιδιο παντα. Βρισκεις το "usb id" της στο lsusb, πχ για το ποντικι μου εδω εινια αυτο στα bold

Bus 006 Device 003: ID 09da:f012 A4Tech Co., Ltd. USB Device

Και τρεχεις ενα "usbreset 006/003", σαν root προφανως, για να το κανεις.

(30)

ανοιγω παραδειγμα το cheese.
ανοιγει κανονικα η καμερα.το κλεινω και μολις το ξανα ανοιγω (το cheese kai οποιοδηποτε προγραμμα καμερας) δεν την φορτωνει.

ουτε εγω ξερω τι να σκεφτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε τοτε αυτο που λεω με το usbreset και, αφου τσεκαρεις το dmesg, δες αν μετα την βλεπει καποια εφαρμογη. Αν την δει και μετα παλι τιποτα, ξανατρεξε το usbreset για να δεις αν λεει κατι διαφορετικο στο dmesg. Η καμερα ειναι η built in στο λαπτοπ, σωστα?

(29)

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, blackm76 είπε

ανοιγω παραδειγμα το cheese.
ανοιγει κανονικα η καμερα.το κλεινω και μολις το ξανα ανοιγω (το cheese kai οποιοδηποτε προγραμμα καμερας) δεν την φορτωνει.

ουτε εγω ξερω τι να σκεφτω.

σε μια αναζήτηση που έκανα (google) με το  error  που σου βγάζει, βρήκα  κάτι παρόμοιο και μια κάποια λύση, εδώ είναι :

https://zedt.eu/tech/linux/restarting-usb-subsystem-centos/

επιφυλάσομαι να το έχεις δοκιμάσει ήδη, παντως τα όσα αναφέρουν έχει μια λογική για το τι συμβαίνει.

Όπως και να 'χει καλή τύχη σου εύχομαι.

Επεξ/σία από antonis35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, antonis35 είπε

σε μια αναζήτηση που έκανα (google) με το  error  που σου βγάζει, βρήκα  κάτι παρόμοιο και μια κάποια λύση, εδώ είναι :

https://zedt.eu/tech/linux/restarting-usb-subsystem-centos/

επιφυλάσομαι να το έχεις δοκιμάσει ήδη, παντως τα όσα αναφέρουν έχει μια λογική για το τι συμβαίνει.

Όπως και να 'χει καλή τύχη σου εύχομαι.

θα το δοκιμασω , παντως η λυση ισως ειναι ποιο απλη και ποιο κοντα απο οτι εψαχνα.
εχω κανει τοσες δοκιμες που δεν φανταζεστε με διαφορες διανομες και τροπους και προγραμματα καμερας.χαχαχαχαχ

παντως εχω καταλαβει οτι δεν φταιει το kde η το gnome με την nvidia αλλα ο συνδυασμος nvidia kai wayland.ασχετος γραφικου περιβαλλοντος.
απλα επειδη το fedora εχει προεγκατεστημενο και προτεινομενο το gnome για αυτο το δοκιμασα.

πανω σε αυτο πειτε μου την γνωμη σας με απλα λογια ...
1)gnome η kde;;;;μεχρι προτινος ειχα λατρεια με το kde μεχρι που δοκιμασα το fedora me gnome.
2)fedora,pop os ή opensuse;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Ειναι "καλυτερο" το KDE γιατι ειναι πιο παραδοσιακο ---> αρα πιο λειτουργικο με κλασσικη,διαχρονικη διαταξη.
και απειρως πιο παραμετροποιησιμο

2) Αναμεσα σε Φεδορα και ΟπενΣουσι, που ειναι οι 2 διανομες που κανω dual boot εγω,
ειναι (σχεδον) μονοδρομος το Φεδορα.
Αλλη διανομη.
Σαφως ανωτερη σε ολα τα επιπεδα.
Ειναι τοσο καλη που μου κανει εντυπωση που εχεις προβλημα με καμερα.
Ολες οι διανομες εχουν bugs και προβληματα ομως.

Το ΟπενΣουσι ειναι λιγο αρπα-κολλα.
Ενα vanilla Gnome ειναι με το Υast φορτωμενο.
Το Υast μοιαζει ξενο σωμα στη διανομη, με ιδιες λειτουργιες που βρισκεις στις Ρυθμισεις του Gnome.
Koλλαει το update πολλες φορες απο το GUI και πρεπει να εκτελεσεις sudo zypper update απο CLI.
Παιδικες ασθενειες.
Δε μ' αρεσει σαν διανομη.
Εχει περασει μια 15-ετια που εκανε το ΟπενΣουσι τη διαφορα.
Τοτε ναι. Ηταν μια απο τις καλυτερες διανομες.
Ηταν το Μιντ της εποχης. Με φοβερο design και καινοτομιες παντου.
Ητανε πανεμορφο.
 

Spoiler

Για το Pop_OS δε γνωριζω, ουτε θελω να το δοκιμασω για καποιο λογο.
Ειναι η μονη διανομη που δε θελω να δοκιμασω.



Γνωμη μου

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Le Perv είπε

1) Ειναι "καλυτερο" το KDE γιατι ειναι πιο παραδοσιακο ---> αρα πιο λειτουργικο με κλασσικη,διαχρονικη διαταξη.
και απειρως πιο παραμετροποιησιμο

2) Αναμεσα σε Φεδορα και ΟπενΣουσι, που ειναι οι 2 διανομες που κανω dual boot εγω,
ειναι (σχεδον) μονοδρομος το Φεδορα.
Αλλη διανομη.
Σαφως ανωτερη σε ολα τα επιπεδα.
Ειναι τοσο καλη που μου κανει εντυπωση που εχεις προβλημα με καμερα.
Ολες οι διανομες εχουν bugs και προβληματα ομως.

Το ΟπενΣουσι ειναι λιγο αρπα-κολλα.
Ενα vanilla Gnome ειναι με το Υast φορτωμενο.
Το Υast μοιαζει ξενο σωμα στη διανομη, με ιδιες λειτουργιες που βρισκεις στις Ρυθμισεις του Gnome.
Koλλαει το update πολλες φορες απο το GUI και πρεπει να εκτελεσεις sudo zypper update απο CLI.
Παιδικες ασθενειες.
Δε μ' αρεσει σαν διανομη.
Εχει περασει μια 15-ετια που εκανε το ΟπενΣουσι τη διαφορα.
Τοτε ναι. Ηταν μια απο τις καλυτερες διανομες.
Ηταν το Μιντ της εποχης. Με φοβερο design και καινοτομιες παντου.
Ητανε πανεμορφο.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Για το Pop_OS δε γνωριζω, ουτε θελω να το δοκιμασω για καποιο λογο.
Ειναι η μονη διανομη που δε θελω να δοκιμασω.



Γνωμη μου

μπορω να εγκαταστησω καποιες εφαρμοφες του gnome σε kde;;;;και το αναποδο;;;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, blackm76 είπε

μπορω να εγκαταστησω καποιες εφαρμοφες του gnome σε kde;;;;και το αναποδο;;;

Θεωρητικα ναι , αλλα πολλες εφαρμογες εχουν εξαρτησεις σχετιζομενες με το gui για το οποιο "απευθυνονται" και γινεται λιγο αχταρμας η φαση. Χιλιες φορες σε flatpak παρα να σου κουβαλησει το μισο DE μαζι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Θεωρητικα ναι , αλλα πολλες εφαρμογες εχουν εξαρτησεις σχετιζομενες με το gui για το οποιο "απευθυνονται" και γινεται λιγο αχταρμας η φαση. Χιλιες φορες σε flatpak παρα να σου κουβαλησει το μισο DE μαζι του.

Φίλε μου η δική σου άποψη; 

 

KDE η gnome; 

 

Εμένα μου αρέσει που το kde είναι πλήρως παραμετροποίησιμο και έχει σχετικά ποιο επαγγελματικες εφαρμογές αλλά για να έχει το fedora προεπιλεγμενη επιφάνεια εργασίας το gnome δεν λέει κάτι αυτό; αυτό με ανησυχεί.

Επίσεις μου φαίνονται ποιο όμορφα τα παράθυρα του gnome αλλά το θέμα είναι η ουσία και όχι η ομορφιά. 

 

Επίσεις apo την άλλη οι εφαρμογές Mail και calendar του gnome είναι πολύ ποιο Καλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Φίλε μου η δική σου άποψη; 

 

KDE η gnome; 

 

Εμένα μου αρέσει που το kde είναι πλήρως παραμετροποίησιμο και έχει σχετικά ποιο επαγγελματικες εφαρμογές αλλά για να έχει το fedora προεπιλεγμενη επιφάνεια εργασίας το gnome δεν λέει κάτι αυτό; αυτό με ανησυχεί.

Επίσεις μου φαίνονται ποιο όμορφα τα παράθυρα του gnome αλλά το θέμα είναι η ουσία και όχι η ομορφιά. 

 

Επίσεις apo την άλλη οι εφαρμογές Mail και calendar του gnome είναι πολύ ποιο Καλές. 

Εγω ειμαι gnome-fanboy :) Αισθητικα μου κανει περισσοτερο. Το KDE ειναι υπερβολικα παραμετροποιησιμο και καπου χανεται η μπαλα. Επισης ακομα δεν ειναι αψογη η συνεργασια του με το wayland , κατι που στο gnome δουλευει νερακι εδω και πολυ καιρο. Το οτι το fedora χρησιμοποιει εξ'ορισμου gnome δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο. Σημαινει οτι εχει ενεργο ρολο στην εξελιξη του οποτε αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγω ειμαι gnome-fanboy :) Αισθητικα μου κανει περισσοτερο. Το KDE ειναι υπερβολικα παραμετροποιησιμο και καπου χανεται η μπαλα. Επισης ακομα δεν ειναι αψογη η συνεργασια του με το wayland , κατι που στο gnome δουλευει νερακι εδω και πολυ καιρο. Το οτι το fedora χρησιμοποιει εξ'ορισμου gnome δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο. Σημαινει οτι εχει ενεργο ρολο στην εξελιξη του οποτε αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...

Κατάλαβα φίλε μου. Μπορείς να μου πεις το σωστό τρόπο εγκατάστασης του nvidia driver για το fedora; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...