Προς το περιεχόμενο

DrayTek 2926 και Gigabit internet


Alejandro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε ένα DrayTek 2926 το οποίο παίρνει δίκτυο από ένα Oxygen της Cosmote σε σύνδεση pass-through και έδινε 200 down και 20 up. Πρόσφατα αναβαθμίστηκε η γραμμή από 200 Mbps σε 1000. Το DrayTek εξακολουθεί να δίνει 200 down και 100 up. Στις δοκιμές που έκανα αλλάζοντας τη σύνδεση από PPPoE σε bridge mode πλέον δίνει 950 down και 100 up αλλά έτσι δεν έχω την public ip στο DrayTek. Έχεις κανείς καμία ιδέα ή παρόμοια εμπειρία; Να σημειώσω ότι έχω κάνει την απαραίτητη παραμετροποίηση στο DrayTek με την ενεργοποίηση του hardware acceleration και το κλείσιμο bandwidth limit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 15/05/2023 at 18:18, Alejandro said:

Έχουμε ένα DrayTek 2926 το οποίο παίρνει δίκτυο από ένα Oxygen της Cosmote σε σύνδεση pass-through και έδινε 200 down και 20 up. Πρόσφατα αναβαθμίστηκε η γραμμή από 200 Mbps σε 1000. Το DrayTek εξακολουθεί να δίνει 200 down και 100 up. Στις δοκιμές που έκανα αλλάζοντας τη σύνδεση από PPPoE σε bridge mode πλέον δίνει 950 down και 100 up αλλά έτσι δεν έχω την public ip στο DrayTek. Έχεις κανείς καμία ιδέα ή παρόμοια εμπειρία; Να σημειώσω ότι έχω κάνει την απαραίτητη παραμετροποίηση στο DrayTek με την ενεργοποίηση του hardware acceleration και το κλείσιμο bandwidth limit.

μηπως ειναι hardware limitation  και δεν μπορει να δωσει παραπανω στην wan? γιατι αν πηγε απο τα 20 up σε 100up τοτε κατι μου λεει οτι δεν αντεχει πολλα το draytek το συγκεκριμενο.θα δοκιμαζα και firmware update/hard reset τυπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

μηπως ειναι hardware limitation  και δεν μπορει να δωσει παραπανω στην wan? γιατι αν πηγε απο τα 20 up σε 100up τοτε κατι μου λεει οτι δεν αντεχει πολλα το draytek το συγκεκριμενο.θα δοκιμαζα και firmware update/hard reset τυπικα.

Το σκέφτηκα άλλα όταν το βάζω σε bridge mode δίνει κανονικά μέχρι 950.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Alejandro said:

Το σκέφτηκα άλλα όταν το βάζω σε bridge mode δίνει κανονικά μέχρι 950.

επειδη καπου με μπερδεψες.τωρα εχεις το router του παροχου που παιζει κανονικα ως router + pppoe passthrough και κανεις κληση pppoe  απο την wan του draytek. οταν λες βαζεις bridge mode τι εννοεις? βαζεις bridge mode το router του παροχου και κανεις παλι κληση pppoe ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

επειδη καπου με μπερδεψες.τωρα εχεις το router του παροχου που παιζει κανονικα ως router + pppoe passthrough και κανεις κληση pppoe  απο την wan του draytek. οταν λες βαζεις bridge mode τι εννοεις? βαζεις bridge mode το router του παροχου και κανεις παλι κληση pppoe ?

Όταν αφήνω το PPPoE στο DrayTek και παίρνει την static public ip, έχω ταχύτητα 200 στο download.

Οταν αφήνω το PPPoE στο router του ΟΤΕ και παίρνει εκείνο τη static public ip, τότε το DrayTek συνδέεται σαν απλή Lan συσκευή και δίνει full speed download.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πρωτη περιπτωση παιζεις με την wan και στην δευτερη περιπτωση παιζεις με lan? στην πρωτη περιπτωση το routing το κανει το draytek δηλαδη ολο το φορτο το τρωει το draytek.στην δευτερη περιπτωση αν το εχεις βαλει ως access point απλα περναει την κινηση απο μεσα του.δεν κανει routing δεν κανει τιποτα. οποτε θα σου δωσει ολη την ταχυτητα.ενω στο routing πρεπει να επεξεργαστει ολα τα data να τα περασει απο το firewall πχ κτλ.οποτε εχει συγκεκριμενο capacity που μπορει να επεξεργαστει.

4 minutes ago, Alejandro said:

Όταν αφήνω το PPPoE στο DrayTek και παίρνει την static public ip, έχω ταχύτητα 200 στο download.

Οταν αφήνω το PPPoE στο router του ΟΤΕ και παίρνει εκείνο τη static public ip, τότε το DrayTek συνδέεται σαν απλή Lan συσκευή και δίνει full speed download.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, poulinos είπε

στην πρωτη περιπτωση παιζεις με την wan και στην δευτερη περιπτωση παιζεις με lan? στην πρωτη περιπτωση το routing το κανει το draytek δηλαδη ολο το φορτο το τρωει το draytek.στην δευτερη περιπτωση αν το εχεις βαλει ως access point απλα περναει την κινηση απο μεσα του.δεν κανει routing δεν κανει τιποτα. οποτε θα σου δωσει ολη την ταχυτητα.ενω στο routing πρεπει να επεξεργαστει ολα τα data να τα περασει απο το firewall πχ κτλ.οποτε εχει συγκεκριμενο capacity που μπορει να επεξεργαστει.

 

Και στις 2 περιπτώσεις το DrayTek συνδέεται στη Lan του ΟΤΕ απλά αλλάζει ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίζεται τη σύνδεση. Και στις 2 περιπτώσεις το DrayTek δίνει δίκτυο στο switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Alejandro said:

Και στις 2 περιπτώσεις το DrayTek συνδέεται στη Lan του ΟΤΕ απλά αλλάζει ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίζεται τη σύνδεση. Και στις 2 περιπτώσεις το DrayTek δίνει δίκτυο στο switch.

στο draytek που συνδεεται στις 2 περιπτωσεις? και τι mode βαζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

στο draytek που συνδεεται στις 2 περιπτωσεις? και τι mode βαζεις?

Και στις 2 περιπτώσεις η σύνδεση γίνεται στη WAN του DrayTek. Στην μια περίπτωση το mode είναι PPPoE όπου βάζω τα credentials της γραμμής που έχω πάρει από τον ΟΤΕ και στην 2η είναι με στατική ή δυναμική εσωτερική ip (π.χ. 192.168.1.x). Φυσικά και στις 2 περιπτώσεις το DrayTek δίνει άλλο subnet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ip εχει το adsl/vdsl modem router τι ip και τι δικτυο μοιραζει το draytek στις δυο περιπτωσεις.

αρα και στις 2 περιπτωσεις παιζεις με wan και εχεις και 2 nat στην περιπτωση της dynamic/static ip  το οποιο δεν ειναι τοσο καλο.ισως λογω της υλοποιησης οτι το pppoe ειναι λιγο πιο complicated για αυτο και να μην αντεχει το παραπανω φορτο. θα ηταν μια καλη δοκιμη να ειχες κατι πιο δυνατο σε hardware.

σε καποιες περιπτωσεις για να εχει την ip η μεσα συσκευη στην περιπτωση σου το Draytek καποιοι εκαναν One to one nat στο Oxygen. η forthnet το εκανε σε πολλους ωστε μετα ολα τα port forward γινονταν στο router που ειχε ο πελατης.δεν ξερω αν παιζει με dmz επισης. παντα λεω για το dynamic και οχι για το Pppoe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...