Προς το περιεχόμενο

Θα χωρεσει το recovery partition ;


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω ενα επιτραπεζιο υπολογιστη Sony Vaio All In One VGC-LM1E οπου του εχω βαλει ενα σκληρο δισκο 128GB SSD για να ειναι γρηγορος και τα windows 10. Βρηκα τα dvd recovery του που τα εχω φτιαξει τοτε το 2007 οπου το αγορασα με τα windows vista home premium with service pack 1 english - greek γλωσσα. Θα ηθελα να το επαναφερω πισω στην αρχικη του εργοστασιακη κατασταση του ομως τον σκληρο του δισκο τον αυθεντικο που ειχε τον πεταξα επειδη δεν μου χρειαζοταν ηταν νομιζω 220gb συνολικος ο σκληρος του δισκος 5400 στροφες το δευτερολεπτο. Τα recovery dvd που εφτιαξα ειναι τουχαλιστον 11gb συνολικα ομως με την επαναφορα των windows vista των προγραμματων της sony κλπ δεν ξερω ποσο θα πανε τα gb. Το ερωτημα μου ειναι να βρω ενα αλλο σκληρο δισκο ή θα ειμαι ΟΚ μια χαρα με αυτον που εβαλα πανω το 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και βλεπεις ....

παντως, απο 11GB recovery dvd που θα αποσυμπιεστει να ξεπαρασει τα 128GB του ssd, προσωπικα το βλεπω απιθανο

συνηθως οι εφαρμογες recovery σου αναφερουν πριν ξεκινησουν > οταν διαβασουν το αρχειο επαναφορας > τα στατιστικα της απαναφορας του partition

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, lneam είπε

δοκιμασε και βλεπεις ....

παντως, απο 11GB recovery dvd που θα αποσυμπιεστει να ξεπαρασει τα 128GB του ssd, προσωπικα το βλεπω απιθανο

συνηθως οι εφαρμογες recovery σου αναφερουν πριν ξεκινησουν > οταν διαβασουν το αρχειο επαναφορας > τα στατιστικα της απαναφορας του partition

Επισης ενα αλλο ερωτημα που με απασχολει πριν ξεκινησω την διαδικασια ειναι θα δουν τα windows vista τον ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Επισης ενα αλλο ερωτημα που με απασχολει πριν ξεκινησω την διαδικασια ειναι θα δουν τα windows vista τον ssd;

αν ο δισκος ssd ειναι sata, ναι 100%

αν ο δισκος ssd ειναι m2, και παλι εχεις πολλες πιθανοτητες, αφου motherboard + win vista ηταν "πακετο" απο την sony

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, lneam είπε

αν ο δισκος ssd ειναι sata, ναι 100%

αν ο δισκος ssd ειναι m2, και παλι εχεις πολλες πιθανοτητες, αφου motherboard + win vista ηταν "πακετο" απο την sony

 

Ετσι ηταε πακετο απο την sony vaio ηρθε με τα windows vista ο υπολογιστης αυτος. Αρα αν ειναι m2 παλι εχω πιθανοτητες ομως πρεπει να αλλαξω κατι στο bios του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Αρα αν ειναι m2 παλι εχω πιθανοτητες ομως πρεπει να αλλαξω κατι στο bios του ;

οταν θα τρεξεις την εφαρμογη για το recovery απο τα dvd disks και δει τον m2 ssd, λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lneam είπε

οταν θα τρεξεις την εφαρμογη για το recovery απο τα dvd disks και δει τον m2 ssd, λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

Καλησπερα αν εχω οντως θεμα τι κανουμε τοτε ; και δεν φανει ο σκληρος δισκος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα αν εχω οντως θεμα τι κανουμε τοτε ; και δεν φανει ο σκληρος δισκος ;

για την περιπτωση που θελεις για καποιο λογο win vista, τοτε θα πρεπει να δοκιμασεις απο το install dvd και ελπιζεις τοτε να εχουν μεσα τους drivers. Διαφορετικα πρεπει να τους βρεις και να τους εχεις σε usb stick και στην διαρκεια το clean install να τους βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2023 στις 6:09 ΜΜ, lneam είπε

για την περιπτωση που θελεις για καποιο λογο win vista, τοτε θα πρεπει να δοκιμασεις απο το install dvd και ελπιζεις τοτε να εχουν μεσα τους drivers. Διαφορετικα πρεπει να τους βρεις και να τους εχεις σε usb stick και στην διαρκεια το clean install να τους βαλεις.

Αυτο εκανα τελικα τους εβαλα μετα την εγκατασταση των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...