Προς το περιεχόμενο

Ασύρματο home cinema dolby atmos


spy1990
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nakata1954,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Συγνώμη εκ των προτέρων εάν φανεί χαζό αυτό που θα ρωτήσω καθότι άσχετος.

Θέλω να φτιάξω ένα σετ home cinema για τον χώρο μου. Δεν έχω ιδέα από μάρκες ή το τι θα έπρεπε να προσέξω. Το μόνο που έχω σαν προδιαγραφές και γνωρίζω είναι ότι θα ήθελα το σύστημα να υποστηρίζει dolby atmos. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα τα ηχεία να συνδέονται ασύρματα με τον ραδιοενισχυτή? Για να αποφύγουμε καλώδια κλπ? (Είχα πολύ κακή εμπειρία σε φιλικό σπίτι με ασύρματη ηχόμπαρα που δεν συγχρόνιζε ήχο με εικόνα).

Ο χώρος μου είναι περίπου 10τμ, οπότε οι απαιτήσεις δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές. Επίσης αν δεν αποφύγουμε το θέμα με τα καλώδια καθώς το σπίτι είναι ιδιαίτερα μικρό η επόμενη εναλλακτική είναι κάποιο soundbar που προσπαθώ να το αποφύγω και το αφήνω σαν τελευταία επιλογή.

Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ😎

Ευχαριστώ!!!

Επεξ/σία από spy1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελέις ένα receiver transmitter ανά δυο κανάλια που δεν θες καλώδια. Αρά αν θες να κάνεις ένα σωστό atmos setup 7.1.4 χρειάζονται 4 ζεύγη  receiver transmitter που η κάθε συκευή θέλει ρεύμα και καλώδια από τον ενισχητή στον κάθε receiver και καλώδια από transmitter σε κάθε ζέυγος ηχείων (καλή τύχη με όλο αυτό). Βάλε το έξτρα κόστος κάθε receiver transmitter  βάλε και τη μείωση της ποιόητας σε σχέση με το απλό καλώδιο.

Αν δεν θες να κάνεις εκπτώσεις στήνεις ένα σωστό σύστημα atmos με τη βοήθεια επαγγελματία στην επιλογή και κύρίως στην εγκατάσταση (πως θα περάσεις κρύψεις τα καλώδια) και ρύθμιση του συστήματος (θέση ηχείων και στάθμες).

Αν είσαι διατεθημένος να κάνεις εκπτώσεις στην ποιότητα για χάρην ευκολίας εγκατάστασης και κόστους πας σε μία καλή  atmos soundbar που απλως θές (συνήθως) παροχή  ρεύματος για τα έξτρα ηχεία. Αν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος στο σετάρισμας της μπάρας δεν υπάρχει πρόβλημα συχρονισμού ήχου που να μην ρυθμίζεται.

Επίσης δεν νομίζω ότι υπάρχει ασύρματη soundbar εκτώς από κάποιος Samsung σε συνδυασμό με Samsung tv. Μήπως είχε κάνει καμία πατέντα ο φίλος σου και σύνδεσε την μπάρα με bluetooth.

Απο κόστος να υπολογίζεις περίπου 1000 + - για soundbar και τα διπλά τουλάχιστον για ενισχύτη ηχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, alexzorb είπε

Επίσης δεν νομίζω ότι υπάρχει ασύρματη soundbar εκτώς από κάποιος Samsung σε συνδυασμό με Samsung tv. Μήπως είχε κάνει καμία πατέντα ο φίλος σου και σύνδεσε την μπάρα με bluetooth.

Απο κόστος να υπολογίζεις περίπου 1000 + - για soundbar και τα διπλά τουλάχιστον για ενισχύτη ηχεία.

Υπάρχουν και οι jbl με 5.1.4 /7.1.4 / 11.1.4 κανάλια, με ασύρματο sub και ασύρματα επαναφορτιζόμενα πίσω ηχεία οπότε δεν χρειάζονται ούτε καλώδια τροφοδοσίας .

https://www.skroutz.gr/s/22840458/JBL-Bar-Soundbar-820W-9-1-με-Ασύρματο-Subwoofer-και-Τηλεχειριστήριο-Μαύρο.html

https://www.skroutz.gr/s/39464431/JBL-Bar-1000-Soundbar-880W-7-1-4-με-Ασύρματο-Subwoofer-και-Τηλεχειριστήριο-Μαύρο.html

https://www.skroutz.gr/s/40840930/JBL-Bar-1300-Soundbar-1170W-11-1-4-με-Ασύρματο-Subwoofer-και-Τηλεχειριστήριο-Μαύρο.html

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για jbl (αν έιδες ανέφερα ότι για τα πίσω ηχεία σύνηθως θες παροχή ρεύματος) μετά αξιόλογες επολογές για atmos σε επίπεδο soundbar είναι:

Tα δύο πάνω περσύνα μοντέλα της samsung και μετά ανεβαίνεις σε χρήματα με sonos arc + sub+ surround, και sony HT-A9 + sub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέρον οι jbl soundbars που μου προτείνατε. Εφόσον έχουν και πίσω ασύρματα ηχεία αρχίζω και τις γλυκοκοιτάω. Ενδεχομένως να καταλήξω σε μία τέτοια λύση τελικά. 

Όσο αναφορά το κόστος κάπου εκεί το υπολόγιζα και εγώ. Απλά δεν ήξερα αν στα ίδια χρήματα (κάπου στα 1000€ δηλαδή), άξιζε να ψάξω ένα home cinema set αντί για soundbars.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις το χώρο και τον τρόπο να στήσεις κανονικό ηχοσύστημα (ειδικά στα 1000€) το αποτέλεσμα δε μπορεί να συγκριθεί με κανένα soundbar. Τα soundbars είναι λύσεις ανάγκης όταν υπάρχουν περιορισμοί :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...