Προς το περιεχόμενο

Restart όταν ανοίγω το Cold War.


DoubleBaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα fellow insomniacs. Αγόρασα πρόσφατα με την προσφορά το CoD Cold War, το κατεβάζω όλα καλά. Πάω να το ανοίξω φορτώνει λιιιγο η αρχική οθόνη και μετά restart το pc... δεν μου το έχει ξανακάνει σε κανένα game, και έχω τρέξει σχετικά βαριά παιχνίδι (RDR2). Λέω οκ μάλλον θέμα τροφοδοτικού αφού έχω 550w και η Gigabyte μας λέει θέλει τουλάχιστον 550w. Κομπλέ πάω αγοράζω 700αρι της thermaltake..το τοποθετώ και ενθουσιασμένος οτι θα παίξω επιτέλους..reboot. Δεν ξέρω τι να δοκιμάσω..τις ram τις έχω ξεκλειδώσει να τρέξουν με 3600mhz καθώς έτρεχαν με 2133 (νομίζω). Σας γράφω specs:

Nvidia GeForce RTX 3060

Ryzen 7 5700X

Corsair Vengeance 32 GB

Ακούω γνώμες και ιδέες...ευχαριστώ προκαταβολικά. 😔

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παρουσιάζει σε μόνο ένα παιχνίδι, ίσως μιλάμε για ""κακογραμμένο" παιχνίδι σε συνδυασμό λάθος drivers.

Οι μνήμες στα 3600 μπορεί επίσης να είναι υποψήφιες καθώς κανείς δεν εγγυάται οτι με xmp μπορεί να παίξει χωρίς πρόβλημα.

Θα έτρεχα κανά memtest για να βεβαιωθώ οτι δεν πετάνε σφάλματα.

Έλεγξε και το event viewer μήπως ψαρέψεις εκεί καμιά πληροφορία σε κανά critical event/error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, DoubleBaker είπε

τις ram τις έχω ξεκλειδώσει να τρέξουν με 3600mhz καθώς έτρεχαν με 2133 (νομίζω)

And the winner is !!!

Επεξ/σία από Dark_Nightfall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω πρόχειρο κάποιο usb για το memtest (νομίζω χρειάζεται) δεν είμαι και ο πιο γνώστης σε αυτά...να κατεβάσω την ταχυτητά τους λέτε ε;...δεν θυμάμαι και πως το'κανα 😅

* edit Τις ξαναγύρισα στα 2133 και πάλι τα ίδια...

Drivers για την κάρτα έχω τα τελευταία μέσω του GeForce Experience. Στο internet διάβασα σαν πιθανή λύση να κάνω "underclock" την κάρτα γραφικών αλλά αυτό δεν θα ήταν σε περίπτωση που έκλεινε ενώ παίζω πιο πολύ; Τι γίνεται...

Επεξ/σία από DoubleBaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DoubleBaker είπε

Δεν έχω πρόχειρο κάποιο usb για το memtest (νομίζω χρειάζεται) δεν είμαι και ο πιο γνώστης σε αυτά...να κατεβάσω την ταχυτητά τους λέτε ε;...δεν θυμάμαι και πως το'κανα 😅

* edit Τις ξαναγύρισα στα 2133 και πάλι τα ίδια...

Drivers για την κάρτα έχω τα τελευταία μέσω του GeForce Experience. Στο internet διάβασα σαν πιθανή λύση να κάνω "underclock" την κάρτα γραφικών αλλά αυτό δεν θα ήταν σε περίπτωση που έκλεινε ενώ παίζω πιο πολύ; Τι γίνεται...

Βάλε άλλο παιχνίδι και άφησέ το τρέχει κανα 24ωρο , λες ότι στα άλλα παιχνίδια δεν στο κάνει , άφησέ το για πολλές μέρες ανοιχτό στο game να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες windows update πρόσφατα στα windows 10? Μετά τα τελευταία update στα windows 10 παρατήρησα μεγάλα spikes στην κάρτα γραφικών.Υπάρχει περίπτωση το τροφοδοτικό ακόμη και αυτό της thermaltake αν δεν είναι ποιοτικό να έχει θέμα στα spikes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έκανα πρόσφατα update. Το θέμα ειναι οτι δεν ανοίγει καν το παιχνίδι ώστε να λειτουργήσει η gpu, κλείνει στην αρχή που φορτώνει, πριν κάν μπει σε fullscreen..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαξα απο περιέργεια (Δεν έχω παίξει ποτέ το game) και βρήκα αυτό.

Δοκίμασε το.

Επίσης βρήκα πααααααρα πολλούς που είχαν το ίδιο θέμα χρόνια πριν.


verify-game-files-on-Blizzard-launcher-simage.png.108cf739333472e4d6f5aad7e22c24ab.pngimage.png.e19844d76f389954174b08e3bc242b89.png

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω αγοράσει μέσω Steam, αλλά έχει και το Steam αυτή την επιλογή. Το έκανα αλλά πάλι τίποτα..έκανα και restore defaults στο bios. Θα δοκιμάσω πάλι update σε drivers. Κάτι άσχετο αλλά πρέπει να έχει κάποιο θέμα το καλώδιο hdmi (το είχε και με την παλιά κάρτα οπότε δεν φταίει η κάρτα). Μερικές φορές μου μαυρίζει οθόνη και μου βγάζει no hdmi και φτίαχνει μετά από λίγα δευτερόλεπτα...παρατήρησα όμως οτι δεν το κάνει πάντα τυχαία...νομίζω το κάνει όταν ξεκινάνε τα windows και όταν ανοίξω κάποια games (?). Υπάρχει περίπτωση να φταίει το καλώδιο; Να πάω αύριο να πάρω καλώδιο μαζί με usb για το memtest; Also, BIOS update?

Επεξ/σία από DoubleBaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατέβασα σε pc φίλου που έχουμε ίδιες RAM ίδια μητρική αλλά έχει 5700G και άλλη κάρτα γραφικών και ανοίγει κανονικά..τι να είναι τι να είναι.. μου έδωσε ενα hdmi και πάλι μου κάνεις αυτές τις διακοπές που δεν ξέρω αν φταίνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

event viewer που σου είπε ο nikol-us κοίταξες. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρούμε κάτι εκεί μέσα.
Δες το και την ώρα που σου κάνει τις διακοπές.

image.png.2a3096c4e7a75416ba04f8c457b5de66.png

 

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα restart που κάνει όταν ανοίγω τον game λέει "The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly." Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι αυτό δεν ξέρω αν μας λέει και πολλά. Θα δοκιμάσω μέσα στις μέρες να βάλω την GPU μου στον φίλο μου και μια μια τις ραμ να δω αν αλλάζει κάτι. Θα πάρω και ένα usb να κάνω το memtest να δούμε..

<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
- <System>
  <Provider Name="Microsoft-Windows-AppModel-Runtime" Guid="{f1ef270a-0d32-4352-ba52-dbab41e1d859}" />
  <EventID>216</EventID>
  <Version>0</Version>
  <Level>2</Level>
  <Task>0</Task>
  <Opcode>0</Opcode>
  <Keywords>0x2000000000000008</Keywords>
  <TimeCreated SystemTime="2023-05-18T19:58:07.1406522Z" />
  <EventRecordID>14917</EventRecordID>
  <Correlation ActivityID="{5093cea3-f777-484d-a2e8-dc2e748d1b19}" />
  <Execution ProcessID="1064" ThreadID="11348" />
  <Channel>Microsoft-Windows-AppModel-Runtime/Admin</Channel>
  <Computer>DESKTOP-4NEKGGT</Computer>
  <Security UserID="S-1-5-18" />
  </System>
- <EventData>
  <Data Name="ErrorCode">2147942401</Data>
  <Data Name="PackageName">Microsoft.YourPhone_1.23032.186.0_x64__8wekyb3d8bbwe</Data>
  <Data Name="ContainerName">Microsoft.YourPhone_1.23032.186.0_x64__8wekyb3d8bbwe-S-1-5-21-1392041884-42763848-3481294257-1002</Data>
  </EventData>
  </Event>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει λύθηκε το πρόβλημα με bios update που δεν έχω ξανακάνει ποτέ, και με κάτι updates που έκανε αμέσως μετά. Σαν να πηγαίνει λίγο καλύτερα γενικότερα το εργαλείο τώρα. 😂🏍️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...