Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα ξεκινήσει να αγοράζει OLED πάνελ για τηλεοράσεις από την LG


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικό μιας και LG  πάντα ειχε καλύτερες οθόνες γενικά, απο τιν αλλη η samsung θα γλιτώσει το κόστος παρασκευής δικόν τους οθονών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι αν θα δούμε κάποιο όφελος στις τιμές εμείς οι καταναλωτές. Αυτή τη στιγμή θες πάνω από 800€ για την πιο φτηνή OLED (μοντέλο 2021) της LG. Θα ρίξουν καμιά τιμούλα; ή θα συνεχίσουν μαζί χεράκι χεράκι LG-Samsung το ίδιο τροπάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexrose είπε

Πήραν όλοι χαμπάρι πως και q Led ή όλα τα άλλα ονόματα που έβγαλε η Samsung απλές Led είναι απλά με καλύτερα φίλτρα 

Μπααα την εχει πλασαρει καλα η Samsung την παραμυθα... δεν ειναι τυχαια πρωτη σε πωλησεις τηλεορασεων τοσα χρονια.

Μη βλεπεις εμας που ασχολουμαστε αμασητα τα τρωνε αυτα που τους λενε οι περισσοτεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ολοι άσχετοι οσοι παίρνουν qled samsung, sony κλπ. Δεν κανει για παντού η oled. Έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας, αλλα μπορει να πάθει burn in (όχι μπορεί, θα πάθει σίγουρα κάποια στιγμή), δεν εχει μεγάλη φωτεινότητα για πολύ φωτεινούς χώρους κλπ. Ενα σαλόνι που παίζει μέρα νύχτα αδιάκοπα η τηλεόραση για όλη την οικογένεια, καλύτερα να πας σε qled. Ενα υπνοδωμάτιο καλύτερα oled. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι δυο διαφορετικές εταιρείες. Η Samsung display και η Samsung electronics.

Η μία φτιάχνει τις τεχνολογίες και τα πάνελ και η άλλη τις τηλεοράσεις.

Δεν έχουν ίδια συμφέροντα.

Όταν βγήκαν πχ τα qd-oled panels, η πρώτη που τα αγόρασε ήταν η Σόνυ.

Η Samsung displays είχε επενδύσει τόσο πολύ στα mini led που δεν ήθελε να φτιάξει οθόνες QD OLED που ουσιαστικά θα έστελναν λάθος μύνημα στο κοινό τους.

Επεξ/σία από thanosAIAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Δεν είναι ολοι άσχετοι οσοι παίρνουν qled samsung, sony κλπ. Δεν κανει για παντού η oled. Έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας, αλλα μπορει να πάθει burn in (όχι μπορεί, θα πάθει σίγουρα κάποια στιγμή), δεν εχει μεγάλη φωτεινότητα για πολύ φωτεινούς χώρους κλπ. Ενα σαλόνι που παίζει μέρα νύχτα αδιάκοπα η τηλεόραση για όλη την οικογένεια, καλύτερα να πας σε qled. Ενα υπνοδωμάτιο καλύτερα oled. 

΄Έχω αλλάξει τρεις oled τηλεοράσεις και τις χρησιμοποιώ για gaming. Κανένα burn in. Ειδικά στα νέα μοντέλα. Τώρα αν βάλω τη γιαγιά μπροστά στον ΣΚΑΙ από το πρωί και την αφήσω μια εβδομάδα δεν ξέρω τί θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, k_dinos είπε

οπότε να φανταστούμε ότι αυτό εδώ δεν ισχύει πλέον???

hk_en-feature-long-life-span-96362369?$F

Ισχυε λιγο απο το 2013 για κανα 2 χρονια... σημερα ειναι απιθανο εως αδυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Ισχυε λιγο απο το 2013 για κανα 2 χρονια... σημερα ειναι απιθανο εως αδυνατον.

Ναι αλλά η samsumg το έλεγε πολύ αργότερα, για να προωθήσει τις qled!

Γενικά ισχύει το burn in και πρέπει να προσέχουμε.(έχω ήδη γυρίσει μια τηλεόραση πίσω το 2018 για αυτό το θέμα)

Όμως το θέμα είναι ότι η samsung πλέον τα γύρισε τούμπα και γλύφει εκεί που έφτυνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BlackRose56 είπε

Λογικό μιας και LG  πάντα ειχε καλύτερες οθόνες γενικά, απο τιν αλλη η samsung θα γλιτώσει το κόστος παρασκευής δικόν τους οθονών.

Ποιός είχε καλύτερες οθόνες;

Ούτε στις led είχε και πλέον ούτε στις oled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CChaps είπε

΄Έχω αλλάξει τρεις oled τηλεοράσεις και τις χρησιμοποιώ για gaming. Κανένα burn in. Ειδικά στα νέα μοντέλα. Τώρα αν βάλω τη γιαγιά μπροστά στον ΣΚΑΙ από το πρωί και την αφήσω μια εβδομάδα δεν ξέρω τί θα γίνει.

Και εγω εχω αλλάξει 3 oled tv, και ολες πάθανε burn in σε 3-7 χρόνια.. Που καταλήγουμε? 

2 ώρες πριν, dream21 είπε

OPAP ARENA LG ολά τα panels του γηπέδου δεν ειναι τυχαίο 😂😂

Δεν είναι τυχαίο ποσο σανο τρώτε ορισμένοι. Lg και μάλιστα oled, γράφει, γιατί χορηγός είναι η lg και φυσικά διαφημίζει το βασικό της προϊόν που πουλάει. Αμα ψάξεις καλύτερα, θα δεις οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ OLED ΑΛΛΑ LCD τα πανελ  της lg που γράφουν oled (διαφημιστικά και μονο το γράφουν) γιατι δεν ειχαν αρκετή φωτεινότητα για μερα και θα πάθαινανε burn in για πλάκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, oldnew είπε

Και εγω εχω αλλάξει 3 oled tv, και ολες πάθανε burn in σε 3-7 χρόνια.. Που καταλήγουμε? 

Καταληγουμε οτι ενας απο τους δυο σας λεει ψεματα... δεν θελει και πολυ  να καταλαβει καποιος οτι ειναι πολυ δυσκολο να ξαναπαρει καποιος δευτερη φορα OLED αν παθει burn in.

Αλλα ας πουμε οτι ειναι καλο παιδι οπως εσυ και δινει και δευτερη ευκαιρια αλλα ξαναπαθαινει burn in.

Οτι πηρε καποιος τριτη φορα μετα απο δυο burn in ειναι αδυνατον να ειναι αληθεια εκτος αν συμβαινει κατι αλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...