Προς το περιεχόμενο

Υψηλό ping στο upload ( upload latency)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα, πρόσφατα έκανα μια μέτρηση της γραμμής μου στο ookla speedtest  λόγω κάποιων προβλήματων που είχα με το streaming (Είχα υψήλο ping κατα την διαρκεια του stream στα games  και επισης το stream σε οποιαδήποτε ανάλυση και να τοποθετούνταν δεν ήταν smooth στον θεατή). Η μέτρηση έδειξε 300-1000 upload latency όποτε πήρα τηλέφωνο τον οτέ για δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.Με λίγα λόγια έχω δοκίμασει τα πάντα (Έχω αλλάξει καλώδιο ethernet , θέση του router , αναβάθμισα σε router speedport plus 2 ,άλλαξα  την γραμμή από interleaved σε fast path και το αντίθετο και  δοκίμασαν  ακόμη να μου αλλάξουν  πόρτα στην γραμμή) αλλά το upload latency παραμένει ακόμα υψηλό. Επειδή δεν ανέφερα πριν , έχω cosmote 50αρα γράμμη η οποιά έγινε  πριν κανα 3-4 μήνες  δωρέαν απο 24αρα . Με τους τεχνικόυς του ote που μιλήσα δεν μπορούν να μου κανούν λέει τίποτε άλλο .Το μόνο που μου πρότειναν είναι είτε αν θέλω να γυρίσω  πίσω σε 24αρα να δούμε αν το πρόβλημα είναι αυτό,  είτε αν θέλω να μετάβω σε 100αρα που εκεί λέει λόγω καλύτερων σύνθηκών φτιαχτεί ή έστω  ελλατωθεί χώρις 100% εγγύηση. Μου φαίνεται περίεργο σε πρώτη φάση  να μην μπόρει να βρέθει ποιό είναι το πρόβλημα , ή  έστω τι προκάλει  το upload latency και  σε δεύτερη φάση να μην μπορεί να βρεθεί μια λύση. Aξίζει να πλήρωσω παραπάνω για την 100αρα με την αμφιβολία μήπως δεν φτιάχτει ή υπάρχει τελικά καποια άλλη λύση  

Screenshot 2023-05-18 125619.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λυση (αλλα με κοστος θα ηταν) : 

- δοκιμάζεις να πας σε fritzbox (αντικατασταση του speedport με το fritz να ειναι modem και router).

- κρατάσ το speedport μονο για modem και για router / ap βαζεις απο πισω ειτε fritz ειτε κατι αλλο (οτι θες πρακτικά).

Αυτο που βλεπεις ειναι αρκετα περιεργο , δε το εχω ξαναδει , το https://en.wikipedia.org/wiki/Bufferbloat ειναι γενικό και δεν νομιζω οτι κανει apply μονο στο upload ( ; ) 

PS : δεν ειμαι ειδικοσ σε networking οποτε οτι γραφω με επιφυλαξη ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει να μιλήσω με κάποιο τσακάλι να μου δώσει δύο δεκάξι.. welcome to greece

Πέρα από την πλάκα ελεγμένα όλα από την καμπίνα, διαδρομές, κατανεμητές, εσωτερικές καλωδιώσεις κι αλλαγμένα εκατοντάδες μέτρα καλωδίων δεκαεφτά χρόνια τώρα και το upload ping ακόμα κάνει spikes στα 3000ms και μόνιμα στα 700. Ποιο streaming λέμε ούτε παιχνίδι πέραν πασιέντζας...

Και η εξήγηση από τεχνικούς είστε στο χειρότερο dslam της πόλης

Αν αναβαθμίσεις σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο το ping

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aris_ είπε

πως ζούσαμε πριν το high speed internet 😂

Μπαιναμε ονλαιν μετα τις 10 το βραδυ για να πιασει η νυχτερινη χρεωση και παλευαμε με τις dialup και τις τραγικες ταχυτητες. Θυμαμαι οτι στα "warez" τα παιχνιδια ηταν σπασμενα σε δεκαδες κομματια και λεγαμε... απο 1 εως 20 εγω... απο 21 εως 40 εσυ , απο 41 εως 60 ο αλλος κοκ ...και μαζευομασταν μετα απο μερες να τα ενωσουμε :) 

Τα millenials δεν τα εχουν ζησει αυτα και για αυτο δεν καταλαβαινουν ποσο τυχερα ειναι !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/05/2023 at 12:58, Maikelo said:

Καλήσπερα, πρόσφατα έκανα μια μέτρηση της γραμμής μου στο ookla speedtest  λόγω κάποιων προβλήματων που είχα με το streaming (Είχα υψήλο ping κατα την διαρκεια του stream στα games  και επισης το stream σε οποιαδήποτε ανάλυση και να τοποθετούνταν δεν ήταν smooth στον θεατή). Η μέτρηση έδειξε 300-1000 upload latency όποτε πήρα τηλέφωνο τον οτέ για δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.Με λίγα λόγια έχω δοκίμασει τα πάντα (Έχω αλλάξει καλώδιο ethernet , θέση του router , αναβάθμισα σε router speedport plus 2 ,άλλαξα  την γραμμή από interleaved σε fast path και το αντίθετο και  δοκίμασαν  ακόμη να μου αλλάξουν  πόρτα στην γραμμή) αλλά το upload latency παραμένει ακόμα υψηλό. Επειδή δεν ανέφερα πριν , έχω cosmote 50αρα γράμμη η οποιά έγινε  πριν κανα 3-4 μήνες  δωρέαν απο 24αρα . Με τους τεχνικόυς του ote που μιλήσα δεν μπορούν να μου κανούν λέει τίποτε άλλο .Το μόνο που μου πρότειναν είναι είτε αν θέλω να γυρίσω  πίσω σε 24αρα να δούμε αν το πρόβλημα είναι αυτό,  είτε αν θέλω να μετάβω σε 100αρα που εκεί λέει λόγω καλύτερων σύνθηκών φτιαχτεί ή έστω  ελλατωθεί χώρις 100% εγγύηση. Μου φαίνεται περίεργο σε πρώτη φάση  να μην μπόρει να βρέθει ποιό είναι το πρόβλημα , ή  έστω τι προκάλει  το upload latency και  σε δεύτερη φάση να μην μπορεί να βρεθεί μια λύση. Aξίζει να πλήρωσω παραπάνω για την 100αρα με την αμφιβολία μήπως δεν φτιάχτει ή υπάρχει τελικά καποια άλλη λύση  

 

Έχεις καταλάβει τι αντιπροσωπεύει αυτή η μέτρηση και σε ποιες περιπτώσεις μόνο σε επηρεάζει; Τι bitrate έχεις βάλει στο stream;

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Aris_ είπε

πως ζούσαμε πριν το high speed internet 😂

Δεν ζουσαμε, βλεπαμε με το ζορι βιντεοκασσετες με αναλυση 320Χ240 ή βλεπαμε καθε βδομαδα τον βραχο στο mega.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mphxths είπε

Μπαιναμε ονλαιν μετα τις 10 το βραδυ για να πιασει η νυχτερινη χρεωση και παλευαμε με τις dialup και τις τραγικες ταχυτητες. Θυμαμαι οτι στα "warez" τα παιχνιδια ηταν σπασμενα σε δεκαδες κομματια και λεγαμε... απο 1 εως 20 εγω... απο 21 εως 40 εσυ , απο 41 εως 60 ο αλλος κοκ ...και μαζευομασταν μετα απο μερες να τα ενωσουμε :) 

Τα millenials δεν τα εχουν ζησει αυτα και για αυτο δεν καταλαβαινουν ποσο τυχερα ειναι !!

είχα isdn και έπαιρνα τηλ. τους άλλους για να τους πω την ip του server και να μπούνε μεσα για να αρχίσει το online game εκείνο τον καιρό AVP

ομιλία με game = επιστημονική φαντασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος 100% ότι δεν είναι κάτι από το pc σου;
Θα πρέπει να δοκιμάσεις και από κάποιο άλλο pc με τα κατάλληλα settings για την γραμμή σου και να ανεβάσεις στατιστικά και από το άλλο pc.
Με 5000bps upload φαντάζομαι ότι δεν κάνεις stream με πάνω από 3500 έτσι; Γιατί αν κάνεις steam με το cap της γραμμής σου, λογικό να κολλάς στα παιχνίδια.
Έχεις packet drop από το λογισμικό που κάνεις stream; Εκεί φαίνονται πολλά.

Θα πω μια άγνωστη λέξη, drivers για την κάρτα δικτύου έχεις περάσει ή έχεις αφήσει ότι περνάνε τα windows; (μαντεύω το 2ο)
Τι codecs κάνεις χρήση; Και τι specs έχει το pc σου;
Από την εικόνα που ανέβασες όντως φαίνεται μεγάλο το upload latency παρόλο που έχεις το μέγιστο της γραμμής, αν έχει γίνει αλλαγή καλωδίου και router όπως λες και αλλαγή πόρτας, εγώ θα κοίταζα το pc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια έχω ακριβως το ιδιο προβλημα.. μονο που εχω spikes και στο download..

 

 

προσπαθω 3 ευδομαδες να βρω λυση τσακωνομαι καθε μερα με τεχνικους και οτε 

 

 

1 αλλαξαμε μοντεμ

2 τσεκαραμε εσωτερικη καλωδιωση

3 τσεκαραμε προφιλ γραμμης καμια διαφορα

άλλαξα  την γραμμή από interleaved σε fast path και το αντίθετο

5 αλλαξαμε πορτα.. 

 

το ιδιο

 

και οι τεχνικοι που ερχονται μου λενε οτι ειναι μια χαρα η γραμμη 

ενω σε ολα τα σπιντ τεστ δεν πεφτει κατω απο 400 το upload ping 

η γραμμη ειναι 100ρα και απο ταχυτητες παει μια χαρα 

 

τι κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, flokoskorg είπε

Παιδια έχω ακριβως το ιδιο προβλημα.. μονο που εχω spikes και στο download..

 

 

προσπαθω 3 ευδομαδες να βρω λυση τσακωνομαι καθε μερα με τεχνικους και οτε 

 

 

1 αλλαξαμε μοντεμ

2 τσεκαραμε εσωτερικη καλωδιωση

3 τσεκαραμε προφιλ γραμμης καμια διαφορα

άλλαξα  την γραμμή από interleaved σε fast path και το αντίθετο

5 αλλαξαμε πορτα.. 

 

το ιδιο

 

και οι τεχνικοι που ερχονται μου λενε οτι ειναι μια χαρα η γραμμη 

ενω σε ολα τα σπιντ τεστ δεν πεφτει κατω απο 400 το upload ping 

η γραμμη ειναι 100ρα και απο ταχυτητες παει μια χαρα 

 

τι κανουμε?

Μονόδρομος να δοκιμαστεί router πίσω από το modem για QOS.

Εναλλακτικά τους ζητάς να σου δώσουν (μέσω καταστήματος cosmote / germanos) fritzbox που το υποστηριζουν (αλλα κανονικά το αγοράζεις εσυ).

Εξαρτάται από το αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις λεφτά για την λύση του προβλήματος (που και τα παραπανω δεν ειναι μια "σιγουρη" λυση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε , μαλλον δεν καταλαβες... τα τεστ γινονται χωρις συσκευες πανω στο μοντεμ.. σκετο... 

 

δεν ειναι θεμα μοιρασματος του δικτυου απο οτι καταλαβα οτι ειναι το qos 

καθως ακομη και με ενα pc lan sto μοντεμ εχω latency .. απλα ερχεται ετσι η γραμμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...