Προς το περιεχόμενο

Κλωνοποίηση δίσκων


Mak26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την κλωνοποίηση δίσκου από ssd 250gb σε m2 500gb μου διαβάζει κ τον νέο δίσκο ίδια χωρητικότητα 250! Ξέρετε ποια είναι η επόμενη κίνηση μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

partition manager, ακόμα κ από τα windows

κάνεις extend το υπάρχον C κ παίρνεις όσο περισσότερο (αν όχι όλο) το ελεύθερο

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα να δείξεις πως είναι τα διαμερίσματα από την διαχείριση δίσκων όπως έγραψε και ο hp8 γιατί τα 10άρια δημιουργούν ένα διαμέρισμα ανάκτησης μετά το λειτουργικό και σε αυτήν την περίπτωση είναι μπέρδεμα να μεγαλώσεις τον C. Μπορείς βέβαια να δημιουργήσεις ένα νέο στον ακαταχώρητο χώρο αλλά θα έχεις δύο partitions με αυτόν τον τρόπο.

Αλλιώς ξανακάνε τον κλώνο και δες αν το πρόγραμμα σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις προσαρμογή τα διαμερίσματα. Το acronis true image 2018 (το boot cd) που χρησιμοποιώ έχει τέτοια δυνατότητα.

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το macrium έκανα κλωνοποίηση ,Κατάφερα μόνο να το κάνω σαν δεύτερο φάκελο στον υπολογιστή μου το υπόλοιπο μέρος του δίσκου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεύτερο δίσκο ..το δεύτερο ερώτημα είναι το εξής ;έχουν περάσει κανονικά τα windows ?αν κάνω φορματ στον δίσκο c που είχε πριν τα windows θα μαι οκ με τον καινούριο ;από το bios τν διάλεξα να κάνει boot πρώτα απ τον καινούριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια δοκιμή.

Αποσύνδεσε τον παλιό ssd δίσκο και μπούταρε από τον νέο m2. Αν όλα πάνε καλά (που μάλλον θα πάνε) σύνδεσε τον παλιό πάλι και φορμάρισε τον κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σίγουρα δηλωμένος στο boot order ο m2;

Ξανακάνε τον κλώνο με το acronis true image (από λάθος έγραψα partition manager πριν). Όσους κλώνους έχω κάνει δεν με πρόδωσε ποτέ.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...