Προς το περιεχόμενο

H Klarna λανσάρει την “Πληρωμή σε 3 άτοκες δόσεις” και στα φυσικά καταστήματα Public


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Η Klarna, η κορυφαία παγκόσμια τράπεζα λιανικής και υπηρεσία πληρωμών και αγορών, λανσάρει για πρώτη φορά στην ελληνική αγορά την υπηρεσία και εντός καταστημάτων του δικτύου Public, το μεγαλύτερο εταιρικό οικοσύστημα στον χώρο του Omnichannel Retail σε Ελλάδα και Κύπρο.

Η Klarna ξεκίνησε επίσημα τη λειτουργία της στην Ελλάδα τον Σεπτέμβριο του 2022, προσφέροντας την υπηρεσία «Πληρωμή σε 3 άτοκες δόσεις» (Pay in 3) σε συνεργάτες λιανικής. Η ευέλικτη επιλογή πληρωμής επιτρέπει στους καταναλωτές να κατανείμουν τις αγορές τους σε τρεις άτοκες δόσεις που καταβάλλονται μηνιαίως εντός της περιόδου των 3 μηνών από τη στιγμή της αγοράς, ακόμα και με τη χρεωστική τους κάρτα.

Η επέκταση της χρήσης της Klarna σε φυσικά καταστήματα θα προσφέρει στους καταναλωτές μεγαλύτερη ευελιξία και ευκολία όταν ψωνίζουν στα 54 καταστήματα του δικτύου Public σε όλη την Ελλάδα. Αυτή η πρωτοβουλία βασίζεται στην μέχρι τώρα επιτυχία της Klarna στην ελληνική αγορά, όπου έχει σημειώσει μεγάλη ζήτηση για την online χρήση της “Pay in 3” υπηρεσίας της, προσελκύοντας πάνω από 70.000 καταναλωτές.

PressreleasecreativeforInstorelaunch_GR_1200x628(1)(1).png.44dcdd2ca16dc4215b69d506dc1ddd4e.png

Σε παγκόσμιο επίπεδο, η Klarna έχει λανσάρει δυνατότητες πληρωμών εντός καταστημάτων σε περισσότερα από 79.000 καταστήματα σε όλη την Ευρώπη και τις ΗΠΑ, καλύπτοντας τις ανάγκες των διαφόρων εμπόρων λιανικής. Στην Ελλάδα, όπου πάνω από το 70% των καταναλωτών εξακολουθούν να ψωνίζουν σε καταστήματα και οι πληρωμές μέσω κινητού τηλεφώνου στα καταστήματα αναμένεται να φτάσουν τα 335 εκατομμύρια δολάρια έως το τέλος του 2023, η λύση της Klarna στο κατάστημα θα επιτρέψει στους πελάτες των Public να πληρώνουν χρησιμοποιώντας τα smartphones τους σαρώνοντας έναν κωδικό QR και παρέχοντάς τους έναν απρόσκοπτο και βολικό τρόπο πληρωμής “Public Now Pay Later” για τις αγορές τους.

«Είμαστε ενθουσιασμένοι που πλέον προσφέρουμε τη δυνατότητα πληρωμών εντός καταστήματος στην Ελλάδα σε συνεργασία με το Public Group», δήλωσε ο Ηλίας Πίτσαβος, Επικεφαλής της Klarna στην Ελλάδα. «Οι αγορές εντός καταστήματος παραμένουν ζωτικό μέρος της εμπειρίας λιανικής για πολλούς καταναλωτές και χαιρόμαστε που παρέχουμε τις ίδιες ευέλικτες και βολικές επιλογές πληρωμής που περιμένουν από την Klarna όταν πραγματοποιούν αγορές μέσω Διαδικτύου».

Ο Νίκος Βαρβαδούκας, VP Brand, Customer & Omnichannel του Public Group, δήλωσε: «Μετά τους πρώτους 6 μήνες της ισχυρής μας συνεργασίας, είμαστε στην ευχάριστη θέση να επεκτείνουμε τη συνεργασία μας με την Klarna για να προσφέρουμε τώρα την ευέλικτη δυνατότητα πληρωμών σε 3 άτοκες δόσεις, ακόμα και με τη χρεωστική κάρτα, εντός καταστήματος στους πελάτες μας σε όλη την Ελλάδα. Πιστεύουμε ότι αυτό θα ενισχύσει περαιτέρω την εμπειρία των πελατών μας καθώς τους παρέχουμε την ευελιξία και ευκολία πληρωμών που αναζητούν τώρα και στα φυσικά καταστήματα».  

Η δυνατότητα πληρωμών εντός καταστήματος της Klarna θα επιτρέψει στους πελάτες των Public να πληρώνουν για τις αγορές τους σε τρεις άτοκες δόσεις, ακόμα και με τη χρεωστική τους για αγορές αξίας από 35 έως 1000 ευρώ, χρησιμοποιώντας την ίδια εύκολη και απρόσκοπτη διαδικασία όπως πραγματοποιούν και στο διαδίκτυο. Οι πελάτες απλώς σαρώνουν τον κωδικό QR στο ταμείο και η πληρωμή πραγματοποιείται μέσω της εφαρμογής Klarna. Αυτή η νέα υπηρεσία ευθυγραμμίζεται με την αποστολή της Klarna να παρέχει στους πελάτες μια εύκολη, βολική και ευέλικτη εμπειρία αγορών, ανεξάρτητα από το αν κάνουν αγορές στο διαδίκτυο ή στο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dream21 είπε

Για να καταλαβω η κλαρνα ειναι για ατομα που δεν εχουν η δεν μπορουν να βγαλουν πιστωτική κάρτα;

ναι αλλα οχι απαραιτητα, δες το σαν ενα διαφορετικο τροπο πληρωμης. Οι 3 ατοκες δοσεις ειναι παντα βολικες,ή γενικώς οι ατοκες δοσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, geomrk είπε

ναι αλλα οχι απαραιτητα, δες το σαν ενα διαφορετικο τροπο πληρωμης. Οι 3 ατοκες δοσεις ειναι παντα βολικες,ή γενικώς οι ατοκες δοσεις

Εντάξει αλλά σε προσωπικό επίπεδο εάν έπαιρνα κάτι το οποίο έχει 1000€ θα προτιμούσα να το βάλω σε κάρτα με 12 άτοκες παρά σε κλαρνα με 3. Εγώ πιστεύω ότι είναι για μικροποσά μέχρι 300-400€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dream21 είπε

Εντάξει αλλά σε προσωπικό επίπεδο εάν έπαιρνα κάτι το οποίο έχει 1000€ θα προτιμούσα να το βάλω σε κάρτα με 12 άτοκες παρά σε κλαρνα με 3. Εγώ πιστεύω ότι είναι για μικροποσά μέχρι 300-400€

όποιος έχει πιστωτική εννοείται ότι δεν ασχολείται. Δε το συζητάμε αυτό. Αλλά έχει και τα καλά της. πχ πήγα να πάρω κάτι από ΙΚΕΑ που κόστιζε 85€ και δε δέχονται δόσεις. Αν έκανα την αγορά μέσω του eshop θα μπορούσα νε πληρώσω με την klarna σε 3 άτοκες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το σκρουτζ συνεργάστηκε με την tbi bank  για 3 δόσεις για ποσά μέχρι 300€ με κόστος 1€  ανά δόση, έτσι κι άλλες διαδυκτιακές τράπεζες προχωρούν σε συνεργασίες για γρήγορα μικρά καταναλωτικά δάνεια από το κινητό. 

Δεν θα προχωρήσουν στην χώρα μας πιστεύω... Ζητάνε πολλά για τόσο μικρά ποσά. 

Εκανα την διαδικασία, από περιέργεια κυρίως, με την tbi και μου ζήτησε αφμ, εύρος ετήσιου εισοδήματος, φώτο ταυτότητα μπρος-πίσω, selfie και κάμποσες πολυσέλιδες αποδοχές. 

Ο μέσος Έλληνας δεν θα δεχτεί τέτοιο φακέλωμα για τόσο μικρή εξυπηρέτηση πιστεύω. 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ooaris είπε

Όπως το σκρουτζ συνεργάστηκε με την tbi bank  για 3 δόσεις για ποσά μέχρι 300€ με κόστος 1€  ανά δόση, έτσι κι άλλες διαδυκτιακές τράπεζες προχωρούν σε συνεργασίες για γρήγορα μικρά καταναλωτικά δάνεια από το κινητό. 

Δεν θα προχωρήσουν στην χώρα μας πιστεύω... Ζητάνε πολλά για τόσο μικρά ποσά. 

Εκανα την διαδικασία, από περιέργεια κυρίως, με την tbi και μου ζήτησε αφμ, εύρος ετήσιου εισοδήματος, φώτο ταυτότητα μπρος-πίσω, selfie και κάμποσες πολυσέλιδες αποδοχές. 

Ο μέσος Έλληνας δεν θα δεχτεί τέτοιο φακέλωμα για τόσο μικρή εξυπηρέτηση πιστεύω. 

έλεος με αυτές τις απόψεις τύπου φακελώματος.

η τράπεζα δεν σε έχει φακελώσει?

δάνειο σου δίνει, γιατί να μην ζητήσει αυτά τα στοιχεία?

Επεξ/σία από valadsk
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, valadsk είπε

έλεος με αυτές τις απόψεις τύπου φακελώματος.

η τράπεζα δεν σε έχει φακελώσει?

δάνειο σου δίνει, γιατί να μην ζητήσει αυτά τα στοιχεία?

Εγώ το έκανα, αλλά , τουλάχιστον στον κύκλο μου , παρατηρώ πως οι περισσότεροι αποφεύγουν να ανεβάζουν σε "άγνωστες" , αποκλειστικά διαδυκτιακές , εταιρείες εξωτερικού , τόσες φωτογραφίες και στοιχεία για 3 δόσεις μέχρι 300 ευρώ...
Κατ΄εμε ζητάνε πολλά για τόσο μικρο ποσό.
Η Ελληνική τράπεζα που έχει φακελωσει τον πελάτη της έχει και 100 χρόνια φυσική παρουσία σε κάθε πόλη της Ελλάδας. Μην τις συγκρίνουμε με την χ , ψ , κλάρνα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω χρησιμοποιήσει δυο φορές ως τώρα. Πολύ καλή εμπειρία. Μακάρι στο μέλλον να το δούμε και σε άλλα καταστήματα και να μην μείνουν μόνο στο public. Αυτό που δε κατάλαβα για τις πληρωμές στα φυσικά καταστήματα, η πληρωμή και το σκανάρισμα του qr θα γίνουν μέσα απο την εφαρμογή της klarna?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2023 στις 7:47 ΜΜ, ooaris είπε

Εγώ το έκανα, αλλά , τουλάχιστον στον κύκλο μου , παρατηρώ πως οι περισσότεροι αποφεύγουν να ανεβάζουν σε "άγνωστες" , αποκλειστικά διαδυκτιακές , εταιρείες εξωτερικού , τόσες φωτογραφίες και στοιχεία για 3 δόσεις μέχρι 300 ευρώ...
Κατ΄εμε ζητάνε πολλά για τόσο μικρο ποσό.
Η Ελληνική τράπεζα που έχει φακελωσει τον πελάτη της έχει και 100 χρόνια φυσική παρουσία σε κάθε πόλη της Ελλάδας. Μην τις συγκρίνουμε με την χ , ψ , κλάρνα...

Η Klarna δεν ζηταει τοσα πολλα,αν θυμαμαι καλα μου ζητησε εκκαθαριστικο και τιποτε αλλο.Εκανα αγορα μια ηλεκτρικη σκουπα απο MediaMarkt και μου πηρε μερικα λεπτα η ολη διαδικασια.Για μενα ειναι πολυ καλυτερο απο την πιστωτικη,για αγορες εννοειτε μικροποσα,3-4 κατοσταρικα πχ.Εχω πιστωτικη αλλα ειναι λιγα μαγαζια που εχουν ατοκες δοσεις.Το eshop πχ βαζει ενα μικρο καπελο,το ιδιο και το Πλαισιο.Εστω και 10€ μου την σπαει να τους δωσω τοκο.Για μενα μακαρι να συνεργαστουν οσο το δυνατον περισσοτερα καταστηματα στο μελλον με Klarna.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2023 στις 7:47 ΜΜ, ooaris είπε

Η Ελληνική τράπεζα που έχει φακελωσει τον πελάτη της έχει και 100 χρόνια φυσική παρουσία σε κάθε πόλη της Ελλάδας. Μην τις συγκρίνουμε με την χ , ψ , κλάρνα...

Εν τω μεταξύ η «Χ, Ψ» έχει κύκλο εργασιών κάτι δις, περίπου 5.500 προσωπικό, αλλά ναι, κατά τ' άλλα «μη συγκρίνουμε»! Που η Klarna παίζει να 'ναι πολύ πιο υγιής και αξιόπιστη απ' όλες τις τράπεζες λιανικής στη χώρα μας.

:D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εν τω μεταξύ η «Χ, Ψ» έχει κύκλο εργασιών κάτι δις, περίπου 5.500 προσωπικό, αλλά ναι, κατά τ' άλλα «μη συγκρίνουμε»! Που η Klarna παίζει να 'ναι πολύ πιο υγιής και αξιόπιστη απ' όλες τις τράπεζες λιανικής στη χώρα μας.

:D

Οτι να'ναι όμως ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κατακτησει τον πλανητη η paypal και amazon pay και βγηκαν οι γερμσνοι με την Κλαρνα να μας δειξουν τον τροχο σαν καινοτομια. Αηδιες, ολα για το χρημα και να το μαζευουν οι Σοιμπλεδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...