Προς το περιεχόμενο

Huawei P60 Pro Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σειρά-ναυαρχίδα της Huawei επιστρέφει, με το Huawei P60 Pro στην πρώτη γραμμή.

Όπως και οι προκάτοχοί του, έτσι κι αυτό έρχεται με κάμερα απίστευτων δυνατοτήτων, όπως και με χαρακτηριστικά ενός πραγματικά κορυφαίου smartphone σε όλους τους τομείς.

Η Huawei, παρά την κατάσταση με τα Google Mobile Services, ενδεχομένως να βρίσκεται στην καλύτερη φάση της ζωής της, έχοντας υπερβεί κολοσσιαία εμπόδια και συνεχίζοντας να παράγει εμβληματικές συσκευές. Το Huawei P60 Pro έφτασε στα χέρια μας, το δοκιμάσαμε και το αναλύουμε στο κείμενο που ακολουθεί.

Ξεκινάμε με τον εξωτερικό σχεδιασμό, συγκεκριμένα τις διαστάσεις, οι οποίες φτάνουν τα 16.1x7.45x0.83cm και το βάρος στα 200 γραμμάρια, δηλαδή είναι ελάχιστα μεγαλύτερο και πιο βαρύ συγκριτικά με το αντίστοιχο προηγούμενο μοντέλο. Συνεχίζει να διαθέτει προστασία IP68 ενάντια σε νερό και σκόνη, απόρροια μιας ποιοτικής κατασκευής με πλαίσιο από ανοξείδωτο ατσάλι και γυάλινη πλάτη. Τα φετινά χρώματα, Black και Rococo Pearl, είναι εξίσου εντυπωσιακά και ιδιαίτερα. Από τη μία, το πάντοτε άψογο μαύρο, από την άλλη το «μαρμάρινο» Rococo Pearl που τραβάει τα βλέμματα.

Στην πίσω πλευρά, πάνω αριστερά εντοπίζεται η κάμερα – γενναιόδωρη σε μέγεθος. Ο φακός φτάνει σχεδόν μέχρι το κέντρο, όμως δεν εξέχει ιδιαίτερα από το σώμα και το κινητό δεν «χορεύει» όταν ακουμπάει σε τραπέζι. Ο μεγάλος φακός διαθέτει ένα ασημένιο δαχτυλίδι περιμετρικά, ενώ οι δύο μικρότεροι επάνω και κάτω από αυτόν, είναι δραματικά μικρότεροι και χωρούν στο ευρύτερο, οβάλ εξόγκωμα που φιλοξενεί το σύστημα κάμερας. Πέραν αυτών, η πλάτη είναι πεντακάθαρη με το λογότυπο Huawei να εμφανίζεται κάθετα στην αριστερή κάτω γωνία, σε μέγεθος που δεν τραβάει εύκολα το μάτι. Γενικά, παρά τον μεγάλο αισθητήρα και φακό, η κάμερα δεν δείχνει άσχημη στην πλάτη του κινητού, ούτε είναι κεντραρισμένη για να τραβάει το μάτι.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναυαρχίδα μιας εταιρείας χωρίς 5g και χωρίς να παίρνει τις αναβαθμίσεις που πρέπει δεν νοείται. Φυσικά μεγάλο μείον είναι και η τιμή του που αν είχε κάτω από τα 1000€ θα ήταν μια καλή επιλογή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό που η Huawei συνεχίζει να ξοδεύει σαν τρελή χρήματα σε reviewers ανα τον κόσμο ενώ κανείς δεν αγοράζει πλέον τα κινητά της εκτός Κίνας, με ξεπερνάει. Μπράβο της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αναπόφευκτο κακό να καταλήξει εκεί που πήγαν τα αντίστοιχα P40 & P50 . Σα να αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο το οποίο δεν σου προσφέρει aircondition και η μηχανή του είναι κλειδωμένη ώστε να μην ξεπερνάει  τα 80 χλμ .  Και μην μου πείτε για τις τρίτες εφαρμογές που σου προσφέρουν google υπηρεσίες , μάπα . 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόσο άρνηση ρε παιδιά μια χαρά είναι το τηλέφωνο αν είχα την άνεση να το πάρω θα το έπαιρνα, όσα θέλω εγώ τα κάνει και με το παραπάνω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lneam είπε

μια χαρα πωλησεις εχει η Huawei στην Κινα. Εδω ομως ειναι Ελλαδα

Δεν φταίει η Ελλάδα, σε όλες τις χώρες πλην της Κίνας χάλια πωλήσεις έχει. Δύσκολα θα δώσει κάποιος τόσα χρήματα για ένα τηλέφωνο χωρίς play store και χωρίς 5G. Αν ποτέ άρουν τις κυρώσεις οι ΗΠΑ, τότε η Huawei θα ξαναχτυπήσει την κορυφή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πίσω να έκανε η Huawei λόγο τών γνωστών εκλείψεων,και να έβαζε τιμές στα 700 Μαξ 800 ευρώ θα πουλούσε σαν ζεστό ψωμι! Τώρα οι "έξυπνοι" περιμένουν ενα, Μαξ δύο μήνες να φύγουν αρκετά κομμάτια και να τα πάρουν μισή τιμή μεταχειρισμένα!Όπως έγινε και με p50 k mate 50..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι την Huawei ΔΕΝ την ενδιαφέρει να κάνει σοβαρές πωλήσεις εκτός Κίνας (για αυτό τον λόγο έχει την Honor - και καλά την έχει "πουλήσει"-.. εξάλλου, μαζί με την Honor έχουν ήδη το 1/4 της τεράστιας κινέζικης αγοράς).

Την ενδιαφέρει όμως το power game: ναι, την έχουν αποκλείσει από τα gservices (τρέχουν άψογα στα κινητά της με gspace), δεν έχει πρόσβαση σε 5g modem (θα το λύσει κι αυτό με δικό της chip ή με κατάλληλες συμφωνίες), όμως συνεχίζει και θα συνεχίσει να βγάζει τα καλύτερα (κατασκευή, κάμερες, μπαταρία) android κινητά και να εξελίσσει το App Gallery της (σε 2-3 χρόνια δε θα του λείπει κυριολεκτικά τίποτα..) 

Γιατί απλά μπορεί! Είναι ο βασικός τεχνολογικός εκπρόσωπος κι έχει τις πλάτες μιας τεράστιας χώρας με άφθονες πρώτες ύλες, σπάνιες γαίες, ανεξάντλητο & φθηνό εργατικό & επιστημονικό δυναμικό, το "κατάλληλο" καθεστώς και μία κουλτούρα "μυρμηγκιού" (υπομονής και σκληρής εργασίας). 

Βγάζοντας κινητά χωρίς (επίσημα) gservices & 5g  στα 1.300 ευρώ δεν περιμένει να πουλήσει. Κάνει επίδειξη δύναμης (κοινώς ό,τι και να μου κάνετε, γραμμένους σας έχω, συνεχίζω και θα κερδίσω). Κι ο χρόνος είναι με το μέρος της..

[επαναλαμβάνοντας ένα παλαιότερο σχόλιο..]

 

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι την Huawei ΔΕΝ την ενδιαφέρει να κάνει σοβαρές πωλήσεις εκτός Κίνας (για αυτό τον λόγο έχει την Honor - και καλά την έχει "πουλήσει"-.. εξάλλου, μαζί με την Honor έχουν ήδη το 1/4 της τεράστιας κινέζικης αγοράς).

Την ενδιαφέρει όμως το power game: ναι, την έχουν αποκλείσει από τα gservices (τρέχουν άψογα στα κινητά της με gspace), δεν έχει πρόσβαση σε 5g modem (θα το λύσει κι αυτό με δικό της chip ή με κατάλληλες συμφωνίες), όμως συνεχίζει και θα συνεχίσει να βγάζει τα καλύτερα (κατασκευή, κάμερες, μπαταρία) android κινητά και να εξελίσσει το App Gallery της (σε 2-3 χρόνια δε θα του λείπει κυριολεκτικά τίποτα..) 

Γιατί απλά μπορεί! Είναι ο βασικός τεχνολογικός εκπρόσωπος κι έχει τις πλάτες μιας τεράστιας χώρας με άφθονες πρώτες ύλες, σπάνιες γαίες, ανεξάντλητο & φθηνό εργατικό & επιστημονικό δυναμικό, το "κατάλληλο" καθεστώς και μία κουλτούρα "μυρμηγκιού" (υπομονής και σκληρής εργασίας). 

Βγάζοντας κινητά χωρίς (επίσημα) gservices & 5g  στα 1.300 ευρώ δεν περιμένει να πουλήσει. Κάνει επίδειξη δύναμης (κοινώς ό,τι και να μου κάνετε, γραμμένους σας έχω, συνεχίζω και θα κερδίσω). Κι ο χρόνος είναι με το μέρος της..

[επαναλαμβάνοντας ένα παλαιότερο σχόλιο..]

 

Τα honor ΔΕΝ έχουν απολύτως καμία σχέση σε τεχνολογία, κατασκευή, ποιότητα, λογισμικό κλπ με την Huawei.  Δεν ξέρω γιατί έχει γίνει τόσος ντόρος (ναι οκ πολύ καλή είναι η Honor και δεν λέω όχι) μα με.την καμία δεν συγκρίνεται με την Huawei. Στα νούμερα και στα σπεκς είναι καλή.  Αλλά δεν πλησιάζει ούτε κατά διάνοια.  

Η Huawei από ένα σημείο χρονικό και μετά ήταν, είναι και όσο πάει γίνεται ακόμη καλύτερη από οποιοδήποτε άλλο κινητό η brand.  Είναι κορυφή. Τέρμα και τελείωσε.  Το πρόβλημα δεν είναι εκεί όμως.  Το πρόβλημα είναι ότι έχει φάει τον πόλεμο και έχει χάσει παταγωδώς.  

Προσπαθει να επιβιώσει με όλο και καλύτερα ποιοτικά κινητά που βγάζει αλλά δεν θα τα καταφέρει ποτέ.  

Μόνο αν γίνουν όλα άρση τότε και μόνο τότε θα τους σβήσει όλους από το χάρτη.  

Εγω προσωπικά όσο και ρομαντικός να είμαι όσο και να μου αρέσει η ποιότητα θέλω να κάνω σωστά αυτό που κάνω χρόνια τώρα.  Και δίχως gms και 5g δεν... Και δεν αναφέρομαι στις γελοίες λύσεις που αναπαράγουν ο ένας από τον άλλον δίνοντας ψεύτικες ελπίδες στους άσχετους και τους παρασύρουν να δώσουν χιλιάρικο για κινητό και ανακαλύπτουν ότι δεν δουλεύει όπως πρέπει ένα android κινητό κατόπιν εορτής.  

Δυστυχώς.  ...

 

Και να συμπληρώσω... Για το αν την ενδιαφέρει να πουλήσει εκτός Κίνας.  Ναι η Κίνα είναι τεράστια αλλά ο πλανήτης παραμένει πλανήτης.  Και ποιος πεινασμένος δε θέλει να φάει? Εννοείται ότι την ενδιαφέρει και η Ευρώπη και η Ελλάδα και όλος ο κόσμος.  Αυτά είναι ανοησίες που λένε δεν την νοιάζει η πόσα άλλα περί ρομαντισμού κλπ.  Άλλωστε δεν θα εχωνε τόσα εκατομμύρια σε διαφιμηση με κάθε νέο κινητό που βγάζει η ακουστικά κλπ.  Ακόμη και στην Ελλάδα.  Η καμπάνιες της κοστίζουν πολλλααααα λεφτά.  Αν δεν την ενδιέφερε δε θα είχε καν αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.  Την ενδιαφέρει και μάλιστα πολύ.  

Επεξ/σία από georgiosmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακράν τα καλύτερα android κινητά !! Αν δεν είχαν υποστεί το ban θα ήταν αυτήν τη στιγμή τα νούμερο ένα στην  κατηγορία  android και θα χτυπούσαν στα ίσα την apple !!

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...