Προς το περιεχόμενο

Total War: PHARAOH [Οκτ 2023]


comfuzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πάτημα που κάνουν τα άρματα και τα άλογα στους πεζούς είναι λες και τους έχει πατήσει Σκάνια.
Ιστορικό όντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά, ανησυχητικά βρίσκω όλα αυτά που αναφέρονται στο βίντεο.

Σωστή ιδέα είναι το να παίζει το βάρος της μονάδας ρόλο στο πόσο ισχυρή είναι η επίθεση ή ή άμυνα, στο πόσο γρήγορα κουράζεται (και σε συνάρτηση με τις καιρικές συνθήκες), στο να αξιοποιεί τις διάφορες στάσεις κτλ.

Όμως, όταν μιλάμε για μάχες των 10 λεπτών, όλα αυτά φοβάμαι πως είναι τελείως θεωρητικά, στην πράξη δεν υπάρχει χρόνος να δεις και να αξιολογήσεις το έδαφος, την επίδραση της βροχής, το βάρος, την κούραση.

Από αυτό που έχω δει, θέλει ακόμη πάρα πολλή δουλειά, η αιγυπτιακή αισθητική παραμένει ανεξήγητα αναξιοποίητη (δεν είναι unit cards αυτά που έδειξαν, και το UI δεν έχει ίχνος χρώματος και αισθητικής που να παραπέμπει σε αυτό τον τίτλο).

Κι ο Οκτώβριος είναι πάρα πολύ κοντά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λίγες μέρες μείνανε μέχρι να βγει, φαίνεται ότι θα είναι από τα TW που θα μου αρέσουν, αλλά όπως είπα και αρκετά πιο πριν, δεν θα το προ-αγοράσω.
Έχουν πει τίποτα για πόσους παίχτες θα έχει το co-op campaign; ή γενικά αν θα έχει co-op campaign;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσα stream έχω δει, είναι χλιαρότερο κι από μπύρα ξεχασμένη σε υπαίθριο τραπέζι ένα νωχελικό απόγευμα.

Οκ, είναι γνωστό το χάος των μαχών στα διάφορα Total War, αλλά εδώ μιλάμε είναι ολόιδια όλα τα factions. Μετά έχεις κάτι fantasy στρατηγούς (ιστορικά πρόσωπα, fantasy ως προς το πώς αποδίδονται), άλλος είναι "ειδικός" στο βαρύ πεζικό, άλλος τους δίνει το μαγικό φίλτρο του Πανοραμίξ και στέλνουν τα βέλη πιο μακριά. Γελοιότητες.

Το καταπληκτικό στο Shogun, ήταν πως περιέγραφε μια ιστορική κατάσταση, είχε πραγματική αφετηρία. Οι διάφορες φατρίες της φεουδαρχικής Ιαπωνίας ενεπλάκησαν πράγματι σε αιματηρούς πολέμους και, πριν την τελική επικράτηση του Όντα Νομπουνάγκα, που δεν ήταν καν το "φαβορί", τουλάχιστον τρεις παρατάξεις είχαν φτάσει ρεαλιστικά κοντά στο να επικρατήσουν.

Το ίδιο εξαιρετικό (άσχετα με τη χλιαρή εφαρμογή στο παιχνίδι) ήταν το ιστορικό πλαίσιο των συγκρούσεων για την επικράτηση στη Βρετανία. Εκεί είχαμε τους Μέρκιους (κεντρικούς/νοτιοανατολικούς Άγγλους), τους Νορθούμβριους (Βόρειους Άγγλους), τους Σάξονες, τους Ουαλούς, τους Σκοτσέζους, τους Ιρλανδούς, τους Βίκινγκ. Εκεί κι αν κρίθηκαν τα πάντα στο νήμα, εκεί κι αν είχαμε τη βάση για άπειρα -ρεαλιστικά- what if σενάρια.

Τι να πω, μακάρι να βγει καλό το Pharaoh για τους φίλους της σειράς, να το ευχαριστηθούν, για μένα είναι hard pass. Χίλιες φορές καλύτερα το Warhammer, που σου λέει εξαρχής "είμαι fantasy", δεν κοροϊδεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Snoob είπε

Όσα stream έχω δει, είναι χλιαρότερο κι από μπύρα ξεχασμένη σε υπαίθριο τραπέζι ένα νωχελικό απόγευμα.

Οκ, είναι γνωστό το χάος των μαχών στα διάφορα Total War, αλλά εδώ μιλάμε είναι ολόιδια όλα τα factions. Μετά έχεις κάτι fantasy στρατηγούς (ιστορικά πρόσωπα, fantasy ως προς το πώς αποδίδονται), άλλος είναι "ειδικός" στο βαρύ πεζικό, άλλος τους δίνει το μαγικό φίλτρο του Πανοραμίξ και στέλνουν τα βέλη πιο μακριά. Γελοιότητες.

Το καταπληκτικό στο Shogun, ήταν πως περιέγραφε μια ιστορική κατάσταση, είχε πραγματική αφετηρία. Οι διάφορες φατρίες της φεουδαρχικής Ιαπωνίας ενεπλάκησαν πράγματι σε αιματηρούς πολέμους και, πριν την τελική επικράτηση του Όντα Νομπουνάγκα, που δεν ήταν καν το "φαβορί", τουλάχιστον τρεις παρατάξεις είχαν φτάσει ρεαλιστικά κοντά στο να επικρατήσουν.

Το ίδιο εξαιρετικό (άσχετα με τη χλιαρή εφαρμογή στο παιχνίδι) ήταν το ιστορικό πλαίσιο των συγκρούσεων για την επικράτηση στη Βρετανία. Εκεί είχαμε τους Μέρκιους (κεντρικούς/νοτιοανατολικούς Άγγλους), τους Νορθούμβριους (Βόρειους Άγγλους), τους Σάξονες, τους Ουαλούς, τους Σκοτσέζους, τους Ιρλανδούς, τους Βίκινγκ. Εκεί κι αν κρίθηκαν τα πάντα στο νήμα, εκεί κι αν είχαμε τη βάση για άπειρα -ρεαλιστικά- what if σενάρια.

Τι να πω, μακάρι να βγει καλό το Pharaoh για τους φίλους της σειράς, να το ευχαριστηθούν, για μένα είναι hard pass. Χίλιες φορές καλύτερα το Warhammer, που σου λέει εξαρχής "είμαι fantasy", δεν κοροϊδεύει.

 

Έχουν πάρει εδώ και καιρό την κάτω βόλτα και με εκνευρίζει που στα τελευταία παιχνίδια ( 3K, Troy, Pharaoh ) έχουν "στρατηγούς" να αντιπροσωπεύουν τα factions. Ένας Cao Cao νομίζω στο 3K, ο Αχιλλέας στο Troy για τους Μυρμιδόνες και διάφοροι φαραώ/στρατηγοί στο τελευταίο παιχνίδι. 

Αναρωτιέμαι για πόσο καιρό θα συνεχιστεί αυτή η ανοησία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Troy δικαιολογείται, γιατί πατάει πάνω στον μύθο όσο να ναι, ακόμη και χωρίς το Mythos dlc, είναι η φύση του theme τέτοια.

Κατά τ' άλλα νομίζω ότι έχουμε δυστυχώς επιτακτική ανάγκη από ανταγωνισμό και κάποιον developer πέρα από την CA που να κάνει AAA games σε αυτό το στυλ και είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To έχω ξαναγράψει παλιότερα, δεν θέλω να θεωρηθεί σε καμία περίπτωση hijack του νήματος (ιδίως επειδή δεν έχω καλή εικόνα για το Pharaoh), αλλά, αν θέλετε εναλλακτική, με αστερίσκους όμως:

Spoiler

Σε επίπεδο στρατηγικού χάρτη, το Field of Glory: Empires είναι κλάσεις ανώτερο. Πολύ καλύτερη διαχείριση της παραμέτρου του πληθυσμού, μηχανισμοί που δεν σου επιτρέπουν να πάρεις σβάρνα το χάρτη με stacks of doom -μπορείς, θεωρητικά, αλλά θα σκάσουν τόσες επαναστάσεις που απλά δεν θα είναι διαχειρίσιμες- ένα σωρό κτίρια, μεγάλος χάρτης, πολλές αφετηρίες.

Οι αστερίσκοι: είναι αυστηρά turn-based. Οι μάχες έχουν ενδιαφέρον, αλλά είναι στατικές. Το σύστημα που υπάρχει μέσα στο παιχνίδι φέρνει περισσότερο σε σκάκι. Όμως, το παιχνίδι σου δίνει τη δυνατότητα να το συνδέσεις με το Field of Glory II, οπότε παίζεις τις μάχες που προκύπτουν μέσα από αυτό. Και πάλι αυστηρά turn-based, αλλά πολύ πιο σύνθετες και όμορφες.

Τώρα ετοιμάζουν το Field of Glory: Kingdoms, οπότε η δράση μεταφέρεται στο Μεσαίωνα από την αρχαιότητα, και θα συνεργάζεται αντίστοιχα με το Field of Glory II: Medieval για τις μάχες, δεν ξέρω ακριβή ημερομηνία κυκλοφορίας.

Σε επίπεδο μηχανισμών, το θεωρώ ανώτερο, αισθητικά δεν είναι τόσο εντυπωσιακό αλλά δεν είναι και του πεταματού, απλά το βγάζει η AGEOD με τη Slitherine, που απευθύνονται σε πιο wargaming κοινό (ειδικά οι παλιοί τίτλοι της AGEOD ήθελαν μελέτη για να ανταποκριθείς, κινούνταν προς το grognard επίπεδο), αν δείτε και στο Steam ο αριθμός των κριτικών είναι ελάχιστος σε σχέση με τους τίτλους της CA. Ως παιχνίδι, το Empires το θεωρώ ανώτερο, ειδικά σε σχέση με τα απίθανα που κάνει πλέον η CA δεν υπάρχει καν σύγκριση, για όποιον θέλει ιστορικό πλαίσιο, με ρεαλιστικές what if διακλαδώσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...