Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με FritzBox 7530 (ethernet μάλλον)


HateMe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τα γράψω όσο πιο απλά μπορώ γιατί το χω πάρει και σερί ψάχνοντας να δω τι σκ@τά γίνεται.

Κάνω restart το pc μετά από μέρες και βλέπω πως η σύνδεση στο internet είναι limited. Το wifi ωστόσο λειτουργεί τέλεια στο κινητό.

Μπορώ να μπω σε μερικά site όπως facebook, google, Youtube.

Για κάποιο λόγο μου βγάζει static IP και δεν με αφήνει να μπω ΚΑΝ στο interface του fritzbox εκτός αν αλλάξω μέσω ethernet adapter και βάλω manual IP 192.168.178.10 κλπ κλπ.

Δοκίμασα τα πάντα από το interface, ότι μπορούσα να κάνω. 

Έκανα προφανώς restart το router και τίποτα. Έφτιαξε βέβαια μετά με factory reset. Έκανα ΠΑΛΙ restart to pc και με το που άνοιξε, πάλι το ίδιο πρόβλημα.

Έβαλα το 7.51 beta και έκανα πάλι factory reset μετά μήπως βοηθήσει αλλά μαντέψτε, τα ίδια.

Κάνω RESET το pc, πάλι τίποτα.

ΚΑΝΩ ΦΟΡΜΑΤ το pc, πάλι τίποτα. (Μέχρι εκεί έφτασα) 

Παίρνω τηλ έναν γνωστό εδώ που ξέρω ότι έχει διάφορα ρούτερ επειδή δουλεύει σαν τεχνικός στον ΟΤΕ, μου δίνει ένα speedport, το βάζω πάνω και λειτουργεί κομπλέ..

Το δικό μου στο pc του, του έκανε τα ίδια με μένα.

 

Έχει συμβεί ποτέ σε κανέναν κάτι παρόμοιο ; 

 

Έστειλα mail στην AVM με το support file που ζητάνε σε τέτοιες περιπτώσεις και περιμένω να μου πουν τι και πως.

 

Αν έχω παραλείψει κάτι, σορρυ απλά το χω πάρει σερί απ το άγχος και δεν νιώθω :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περνα αλλους drivers για την καρτα δικτυου.ασχετα που τα windows περνανε δικους τους drivers.απλα περνα manual τους τελευταιους απο το site της εταιρειας της καρτας.θα βρεις σιγουρα πολυ πιο new.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, poulinos said:

περνα αλλους drivers για την καρτα δικτυου.ασχετα που τα windows περνανε δικους τους drivers.απλα περνα manual τους τελευταιους απο το site της εταιρειας της καρτας.θα βρεις σιγουρα πολυ πιο new.

Το δοκίμασα αλλά δεν.. σου στέλνω pm κάτι που παρατήρησα στο ipconfig που έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, HateMe είπε

Το δοκίμασα αλλά δεν.. σου στέλνω pm κάτι που παρατήρησα στο ipconfig που έκανα.

γιατί δεν αλλάζεις την ip του avm μέσα στο μενού του μήπως ξεμπλοκαρει η κάνε reset τον network adapter.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ICE-T said:

γιατί δεν αλλάζεις την ip του avm μέσα στο μενού του μήπως ξεμπλοκαρει η κάνε reset τον network adapter.

Έκανα 2.5k φορές ότι θα μπορούσα να κάνω.

Τελικά βρήκα τι έφταιγε. ΕΝΑ Γ@ΜΗΜΕΝΟ repeater που έχω TL-WA850RE V7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HateMe είπε

Έκανα 2.5k φορές ότι θα μπορούσα να κάνω.

Τελικά βρήκα τι έφταιγε. ΕΝΑ Γ@ΜΗΜΕΝΟ repeater που έχω TL-WA850RE V7

αφού βρέθηκε η λύση όλα καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 28/05/2023 at 12:47, HateMe said:

Έκανα 2.5k φορές ότι θα μπορούσα να κάνω.

Τελικά βρήκα τι έφταιγε. ΕΝΑ Γ@ΜΗΜΕΝΟ repeater που έχω TL-WA850RE V7

το γραφω εδω να φαινεται δημοσια.ντροπη να βαζεις tp link μαζι με fritz οταν εχει τοσο καλα Repeater. επισης το 850 Re ειναι single band repeater. εχω το re305 που ειναι dual band. ως τωρα παιζει μια χαρα με ενα zyxel και πριν με ενα zte 288

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, poulinos said:

το γραφω εδω να φαινεται δημοσια.ντροπη να βαζεις tp link μαζι με fritz οταν εχει τοσο καλα Repeater. επισης το 850 Re ειναι single band repeater. εχω το re305 που ειναι dual band. ως τωρα παιζει μια χαρα με ενα zyxel και πριν με ενα zte 288

Δεν το χρειάζομαι καν το repeater, δεν είναι ότι το πήρα εγώ κιόλας :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, HateMe said:

Δεν το χρειάζομαι καν το repeater, δεν είναι ότι το πήρα εγώ κιόλας :P 

το ειχα καποτε και το 850re. και σε ενα αλλο μοντελο dual band ειχα bug με το zte288 αν θυμαμαι καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...