Προς το περιεχόμενο

υψηλός θόρυβος υπολογιστή


kjtzemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα λιγο τα φωτα σας...εχω το pc που γραφω απο κατω στην υπογραφη...προσφατα εγινε "ρεκτιφιε" και το προσθεσα υδροψυξη και εβαλα και την 3070ti...πηγα χθες να παιξω εβαλα να δω το jedi fallen order πως τρεχει, εβαλα τα παντα στο epic και 2κ αναλυση και μεσα σε 5΄απο την ωρα που ξεκινησε το gameplay νομιζα πως το pc θα απογειωθει...ανοιξα το game bar ειδα η καρτα δουλευε κοντα στο 95% αλλα ολα τα υπολλοιπα κομπλε...φανταστειτε ακουσα το pc ενω ειχα ειδη headset φορεμενα.

να κανει τοσο πολυ θορυβο η καρτα μου φαινεται κουλο...κατω απο την καρτα εχω δυο fans τα οποια φυσανε προς τα μεσα αερα...να φταιει αυτο και να γινετε πανηγυρι?

επισης επιασα το πλαϊνο τζαμι απο το pc και ηταν ζεστο, μπορει να ευθυνεται και το κουτι που ειναι μικρο (corsair 280x) δεν ξερω.

εχω παρακατω φωτο να δειτε το pc και πως ειναι στημενο..επισης ο nvme (αν παρατηρησετε στην φωτο ειναι αναμεσα απο cpu cooler και gpu) αποταν εβαλα την gpu νομιζω οτι ψηνεται...με 5΄ gameplay και ειχε φτασει 60 βαθμους...αυτη την στιγμη που μιλαμε ειναι στους 43 με μιση ωρα χρησης του υπολογιστη και αυτο εδω μεσα στο φορουμ.

Μπορει καποιος να δοσει καμια συμβουλη?

https://ibb.co/n3p4195

 

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ώρα που "απογειώνεται" βρες ποιός είναι ο ανεμιστήρας που κάνει θόρυβο, αν κατέχεις με μεγάλη προσοχή και με ανοιχτό κουτί. Ίσως έχεις κάποιο ελαττωματικό ή βρίσκει κάπου που δεν πρέπει.

Έλεγξε θερμοκρασίες να δεις τι έχει οδηγήσει τους ανεμιστήρες να ανεβάσουν στροφές.

Εφόσον είσαι κομπλέ από θερμοκρασίες κατέβασε από ρύθμιση τις στροφές των ανεμιστήρων.

Στη φωτό που έχεις, όλοι οι ανεμιστήρες βάζουν αέρα; Υπάρχει κανένας που βγάζει;

Η υδρόψυξη λογικά θα πρέπει να τραβάει δροσερό αέρα από έξω, οι κάτω ανεμιστήρες λογικά να βάζουν δροσερό αέρα στην κάρτα και οι μπροστινοί να βγάζουν τον ζεστό(;).

Ίσως θα ήταν καλύτερα να δεις την λογική της corsair.

Υδρόψυξη μπροστά και πάνω εξαγωγή ζεστού

https://www.corsair.com/us/en/p/pc-cases/cc-9011137-ww/crystal-series-280x-rgb-tempered-glass-micro-atx-case-white-cc-9011137-ww

Screenshot2023-05-25062952.jpg.2a22e9515d77d38ff29f426b9f491142.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nickol-us

Η αληθεια ειναι πως τα κατω fans με την gpu ειναι αρκετα κοντα αλλα εννοειται δεν βρισκον μεταξυ τους, αν εβρισκαν φανταζομαι θα ηταν τελειως διαφορετικος ο ηχος...αυτη την στιγμη ο ηχος που ακουγα ηταν σαν να δουλευουν ολα στο φουλ (δεν ξερω αν εχεις ακουσει ps4 να απογειωνεται 😆 ).

Απο θερμοκρασιες δεν εχω παρατηρησει κατι παρα μονο του nvme που μου φενεται περιεργο μιας και αν φτανει τωρα 60 βαθμους με 5΄gameplay σε κανονικο gameplay και με καυσωνες εξω τι θα κανει?

απτα πλαγια και απο κατω βαζουν και οι πανω της υδροψυξης βγαζουν.

απτο link που εστειλες ειδα καποιες φωτο που ειχε και εκει την ειχε πανω την υδροψυξη, εκτος αφτου στα πλαγια και με την gpu που εχω στο συγκεκριμενο κουτι δεν χωραει υδροψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα εχεις βαλει τους ανεμιστηρες. Δες ποιος κανει το θορυβο. Ανοιξε για αρχη οσο παιζεις ενα προγραμμα σα το hwinfo για να δεις ποιος ανεβαζει στροφες και να ρυθμισεις αν ειναι.

Ο nvme οντως ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια. Σε παρομοια θεση εχω και εγω και σε κουτι με χειροτερο airflow και 60 δεν εχω δει ποτε. Ποιος δισκος ειναι; Ισως ειναι ζεστο μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dantε είπε

Μια χαρα εχεις βαλει τους ανεμιστηρες. Δες ποιος κανει το θορυβο. Ανοιξε για αρχη οσο παιζεις ενα προγραμμα σα το hwinfo για να δεις ποιος ανεβαζει στροφες και να ρυθμισεις αν ειναι.

Ο nvme οντως ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια. Σε παρομοια θεση εχω και εγω και σε κουτι με χειροτερο airflow και 60 δεν εχω δει ποτε. Ποιος δισκος ειναι; Ισως ειναι ζεστο μοντελο.

Οκ μόλις τα καταφέρω θα κοιτάξω για τις στροφές.

της Corsair 600mp νομίζω;;;τον γράφω στην υπογραφή μ από κάτω…τωτα είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δω ακριβώς να σου πω…μου κάνει εντύπωση γτ έχει και δικιά τους ψυκτρα πάνω.ήταν πιο ψυχρός σίγουρα πριν την 3070ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kjtzemis είπε

Οκ μόλις τα καταφέρω θα κοιτάξω για τις στροφές.

της Corsair 600mp νομίζω;;;τον γράφω στην υπογραφή μ από κάτω…τωτα είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δω ακριβώς να σου πω…μου κάνει εντύπωση γτ έχει και δικιά τους ψυκτρα πάνω.ήταν πιο ψυχρός σίγουρα πριν την 3070ti.

Πριν είχες τον στοκ cooler της Intel(αυτόν που φυσάει πάνω στο cpu)?

Εάν ναι πιθανών να "δροσιζοτανε" και ο nvme από το airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, @topos είπε

Πριν είχες τον στοκ cooler της Intel(αυτόν που φυσάει πάνω στο cpu)?

Εάν ναι πιθανών να "δροσιζοτανε" και ο nvme από το airflow.

Ναι όντως είχα την μαμα ψυκτρα πριν.

οποτε τώρα τι μπορώ να κάνω λέτε;;;αν αφαιρέσω την ψυκτρα που έχει ο nvme και τον τοποθετήσω με την ψυκτρα που έχει η μητρική θα είναι καλύτερα τα αποτελέσματα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Ναι όντως είχα την μαμα ψυκτρα πριν.

οποτε τώρα τι μπορώ να κάνω λέτε;;;αν αφαιρέσω την ψυκτρα που έχει ο nvme και τον τοποθετήσω με την ψυκτρα που έχει η μητρική θα είναι καλύτερα τα αποτελέσματα;;;

Θα χασεις την εγγυηση αν αφαιρεσεις τη ψυκτρα που εχει. Και δε θα ειναι και καλυτερα κιολας.

Δε μπορει να κανεις και πολλα βασικα.Δε παιρνει και ανεμιστηρα πισω το κουτι σου για να εκανε ενα ελαφρυ αερακι και στο μεσο του κουτιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θα χασεις την εγγυηση αν αφαιρεσεις τη ψυκτρα που εχει. Και δε θα ειναι και καλυτερα κιολας.

Δε μπορει να κανεις και πολλα βασικα.Δε παιρνει και ανεμιστηρα πισω το κουτι σου για να εκανε ενα ελαφρυ αερακι και στο μεσο του κουτιου...

Άρα τον αφήνω ως έχει…μέχρι τι θερμοκρασία είμαι safe;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@Dantε

Δοκιμασα το hwinfo που μου ειπες δεν ηξερα ομως προς τα που τα κοιταξω, ανοιξα καποιες καρτελες τραβηξα δυο screenshots τα ανεβαζω εδω και αν δεις κατι περιεργο πες μου...αν θελεις και εχεις ορεξη πες μου λιγο πιο συγκεκριμενα ποια καρτελα να εχω κατα νου.

Τα screenshots τραβηχτηκαν κανα 20΄ - 30' με ανοιχτο το παιχνιδι (jedi fallen order), απο θερμοκρασιες δεν ειδα κατι περιεργο, ο nvme εφτασε 60-62 και εμεινε εκει δεν εδειχνε να ανεβαινει αλλο και η gpu οσο ετρεχε το παιχνιδι σταθερα απο 78-82 βαθμους την ειδα.

τραβηξα και ενα βιντεο με το κινητο περισσοτερο για να ακουσετε για τι θορυβο μιλαμε, αν βρω τροπο να το ανεβασω και αυτο θα το βαλω.

Video

 

Screenshots

 

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kjtzemis είπε

 

@Dantε

Δοκιμασα το hwinfo που μου ειπες δεν ηξερα ομως προς τα που τα κοιταξω, ανοιξα καποιες καρτελες τραβηξα δυο screenshots τα ανεβαζω εδω και αν δεις κατι περιεργο πες μου...αν θελεις και εχεις ορεξη πες μου λιγο πιο συγκεκριμενα ποια καρτελα να εχω κατα νου.

Τα screenshots τραβηχτηκαν κανα 20΄ - 30' με ανοιχτο το παιχνιδι (jedi fallen order), απο θερμοκρασιες δεν ειδα κατι περιεργο, ο nvme εφτασε 60-62 και εμεινε εκει δεν εδειχνε να ανεβαινει αλλο και η gpu οσο ετρεχε το παιχνιδι σταθερα απο 78-82 βαθμους την ειδα.

τραβηξα και ενα βιντεο με το κινητο περισσοτερο για να ακουσετε για τι θορυβο μιλαμε, αν βρω τροπο να το ανεβασω και αυτο θα το βαλω.

Video

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Screenshots

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Αν δε σου δειχνει στροφες ανεμιστηρων το hwinfo, δοκιμασε το hwmonitor.

Παντως μου φαινεται και το 80αρι της καρτας γραφικων τσιμπημενο δεδομενου οτι ακριβως απο κατω εχει ανεμιστηρες να της φερνουν φρεσκο αερα.Εκτος αν εχεις βαλει κανα silent profile και δεν ανεβαζουν ιδιαιτερα οι ανεμιστηρες της.

Του ssd το 60αρι απο οτι βλεπω στα χαρτια ειναι εντος οριων. Συν οτι και αλλοι αρκετοι δουλευουν σε τετοιες θερμοκρασιες. Αρα εικαζω πως δε θα εχεις θεμα.

https://overclock3d.net/reviews/storage/pcie_4_0_nvme_ssd_roundup/12

Το βιντεο δε μπορω αυτη τη στιγμη να το δω για να σου ελεγα μηπως απλα καποιος ανεμιστηρας ειναι ελαττωματικος και απλα κανει θορυβο οταν ανεβαζει στροφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dantε είπε

Αν δε σου δειχνει στροφες ανεμιστηρων το hwinfo, δοκιμασε το hwmonitor.

Παντως μου φαινεται και το 80αρι της καρτας γραφικων τσιμπημενο δεδομενου οτι ακριβως απο κατω εχει ανεμιστηρες να της φερνουν φρεσκο αερα.Εκτος αν εχεις βαλει κανα silent profile και δεν ανεβαζουν ιδιαιτερα οι ανεμιστηρες της.

Του ssd το 60αρι απο οτι βλεπω στα χαρτια ειναι εντος οριων. Συν οτι και αλλοι αρκετοι δουλευουν σε τετοιες θερμοκρασιες. Αρα εικαζω πως δε θα εχεις θεμα.

https://overclock3d.net/reviews/storage/pcie_4_0_nvme_ssd_roundup/12

Το βιντεο δε μπορω αυτη τη στιγμη να το δω για να σου ελεγα μηπως απλα καποιος ανεμιστηρας ειναι ελαττωματικος και απλα κανει θορυβο οταν ανεβαζει στροφες.

Από που μπορώ να δω αν έχει μπει silent profile στην gpu;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kjtzemis είπε

Από που μπορώ να δω αν έχει μπει silent profile στην gpu;;

Εχει στο πλαι η καρτα κανα διακοπτη για εναλλαγη bios; Αν δε βλεπω στις εικονες στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Εχει στο πλαι η καρτα κανα διακοπτη για εναλλαγη bios; Αν δε βλεπω στις εικονες στο ιντερνετ.

Όχι δεν έχει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...