Προς το περιεχόμενο

υψηλός θόρυβος υπολογιστή


kjtzemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Αυτη τη καρτελα δε στην εχει;

 

image.png.59c8131970adff5c1d3f1d5572344a38.png

Πρέπει να το κοιτάξω γτ δεν θυμάμαι…τωτα είμαι δουλειά…το ξημέρωμα που θα μπορέσω να είμαι στο pc θα το τσεκάρω αν έχει την συγκεκριμένη καρτέλα…

ειναι κάτι συγκεκριμένα που πρέπει να δω από τον μπούσουλα που γράφει εκεί μέσα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

Πρέπει να το κοιτάξω γτ δεν θυμάμαι…τωτα είμαι δουλειά…το ξημέρωμα που θα μπορέσω να είμαι στο pc θα το τσεκάρω αν έχει την συγκεκριμένη καρτέλα…

ειναι κάτι συγκεκριμένα που πρέπει να δω από τον μπούσουλα που γράφει εκεί μέσα;;;

Κατω κατω γραφει τις στροφες των ανεμιστηρων. Να δεις ποιος ειναι πανω απο 1500. Πανω απο κει συνηθως αρχιζουν και ακουγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dantε είπε

Κατω κατω γραφει τις στροφες των ανεμιστηρων. Να δεις ποιος ειναι πανω απο 1500. Πανω απο κει συνηθως αρχιζουν και ακουγονται.

Λοιπον μολις καταφερα να κατσω στο pc..τσεκαρα οσα μου ειπες, μου εμφανιζει κανονικα τις καρτελες απλα δεν μπορω να καταλαβω πιο fan ειναι πιο και γτ εχει μονο cpu,fan1,2,3 ενω εχω 6 συνολικα πανω.

παρακατω σου εχω φωτο μετα απο 8 και 12 λεπτα λειτουργιας, υστερα το εκλεισα γτ μου πηρε το κεφαλι.

 

8min

Spoiler

8min.png

 

12min

Spoiler

12min.png

 

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί παιδεύεσαι να βρεις τους φαν;

Βάλε την εγαρμογή της gigabyte (app center/siv) όπου σου δείχνει ακριβώς τους ανεμιστήρες και μπορείς κατευθείαν να ρυθμίσεις στροφές.

giga.jpg.afd57dcfd969aac25fdc0a1cc3c4998b.jpg

 

Το ότι έχεις 6 φαν αλλά βλέπει 3+1, κάποια τα έχεις συνδεδεμένα παράλληλα σε μια έξοδο (;)

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανεμιστηρες της υδροψυξης βαρανε φουλ.

Σιγουρα εχεις κανει τις συνδεσεις καλα;

Δηλαδη την υποδοχη της αντλιας στο Pump και τους ανεμιστηρες στο CPU;

Σιγουρα θα πρεπει να ρυθμισεις προφιλ αν θες  να ησυχασουν.

Και της καρτας γραφικων θα κανουν θορυβο, αλλα πιστευω το πιο πολυ σαματα της υδροψυξης θα ειναι.

Κατεβασε και κανε αυτα που σου ειπε ο @nickol-us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2023 στις 2:33 ΜΜ, Dantε είπε

Οι ανεμιστηρες της υδροψυξης βαρανε φουλ.

Σιγουρα εχεις κανει τις συνδεσεις καλα;

Δηλαδη την υποδοχη της αντλιας στο Pump και τους ανεμιστηρες στο CPU;

Σιγουρα θα πρεπει να ρυθμισεις προφιλ αν θες  να ησυχασουν.

Και της καρτας γραφικων θα κανουν θορυβο, αλλα πιστευω το πιο πολυ σαματα της υδροψυξης θα ειναι.

Κατεβασε και κανε αυτα που σου ειπε ο @nickol-us

@Dantε 

Καλησπερα και παλι, καθυστερησα αλλα λογο υποχρεωσεων δεν ειχα καθολου χρονο να κατσω να ασχοληθω...λοιπον κοιταξα για τις συνδεσεις που μου ειπες και λογικα πρεπει να τα εχω αναποδα, το καλωδιο που φευγει απο την ψυκτρα το εχω στο cpu fan και το καλωδιο που φευγει απο τα fans της ψυκτρας το εχω σε μια υποδοχη που λεει SYS FAN 1.Πρεπει να τα βαλω αναποδα?

Θα κοιταξω να κατεβασω την εφαρμογη που μου ειπατε για να ρυθμισω στροφες στα fans αλλα επειδη δεν εχω ιδεα σε τι στροφες θα επρεπε να τα εχω ρυθμισμενα?

EDIT: Κατεβασα το προγραμμα  που μου ειπατε αλλα δεν το τρεχει, καποιο προβλημα λεει υπαρχει και δεν το ανοιγει καν.

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kjtzemis είπε

@Dantε 

Καλησπερα και παλι, καθυστερησα αλλα λογο υποχρεωσεων δεν ειχα καθολου χρονο να κατσω να ασχοληθω...λοιπον κοιταξα για τις συνδεσεις που μου ειπες και λογικα πρεπει να τα εχω αναποδα, το καλωδιο που φευγει απο την ψυκτρα το εχω στο cpu fan και το καλωδιο που φευγει απο τα fans της ψυκτρας το εχω σε μια υποδοχη που λεει SYS FAN 1.Πρεπει να τα βαλω αναποδα?

Θα κοιταξω να κατεβασω την εφαρμογη που μου ειπατε για να ρυθμισω στροφες στα fans αλλα επειδη δεν εχω ιδεα σε τι στροφες θα επρεπε να τα εχω ρυθμισμενα?

EDIT: Κατεβασα το προγραμμα  που μου ειπατε αλλα δεν το τρεχει, καποιο προβλημα λεει υπαρχει και δεν το ανοιγει καν.

Από που το κατέβασες;

Δοκίμασε από το support/download  της μητρικής σου.

Το app center  είναι υποχρεωτική εφαρμογή, χωρίς αυτό δεν μπορείς να βάλεις μόνο του το siv

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Από που το κατέβασες;

Δοκίμασε από το support/download  της μητρικής σου.

Το app center  είναι υποχρεωτική εφαρμογή, χωρίς αυτό δεν μπορείς να βάλεις μόνο του το siv

πατησα στο google download και το κατεβασα απο μια σελιδα softonic...θα δοκιμασω να το βρω μεσα απο την σελιδα την μητρικης.

τι ειναι το siv που γραφεις?

EDIT: ακυρο, καταλαβα τι ειναι το siv...βρηκα το app center μεσα απο το site της μητρικης, βρίσκω και το siv, τα κατεβαζω και τα δυο και πρωτα κανω setup το app center και υστερα το siv?

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kjtzemis είπε

@Dantε 

Καλησπερα και παλι, καθυστερησα αλλα λογο υποχρεωσεων δεν ειχα καθολου χρονο να κατσω να ασχοληθω...λοιπον κοιταξα για τις συνδεσεις που μου ειπες και λογικα πρεπει να τα εχω αναποδα, το καλωδιο που φευγει απο την ψυκτρα το εχω στο cpu fan και το καλωδιο που φευγει απο τα fans της ψυκτρας το εχω σε μια υποδοχη που λεει SYS FAN 1.Πρεπει να τα βαλω αναποδα?

Θα κοιταξω να κατεβασω την εφαρμογη που μου ειπατε για να ρυθμισω στροφες στα fans αλλα επειδη δεν εχω ιδεα σε τι στροφες θα επρεπε να τα εχω ρυθμισμενα?

EDIT: Κατεβασα το προγραμμα  που μου ειπατε αλλα δεν το τρεχει, καποιο προβλημα λεει υπαρχει και δεν το ανοιγει καν.

Τις συνδεσεις κανε τις οπου σου εγραψα.

Οι ανεμιστηρες της υδροψυξης θα  πανε στο CPU Fan και η υποδοχη που φευγει απο το μπλοκ θα παει σε μια υποδοχη που λεει οτι ειναι για CPU watercooling.Διαβασε το manual της μητρικης σου για να δεις ποια ειναι αυτη. Λογικα το CPU OPT που ειναι κατω απο τις μνημες.

Δε θα γινεται σωστη διαχειριση αν δε τα συνδεσεις καλα, με οτι προγραμματα και να βαλεις.

Ξεκινα με αυτα και βλεπεις μετα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, χωρις να αλλαξω τπτ ακομα (δεν προλαβα) εβαλα να τρεξω το ac origins...ουτε καν ξεκινησα να παιζω ημουν στο αρχικο μενου του παιχνιδιου και ξεκινησε να πεταει το pc, ο πολυς θορυβος ερχεται απο την gpu της οποιας τα fans εφτασαν στις 2500 στροφες και 80 βαθμους..και ξανα λεω χωρις καν να ξεκινησω το παιχνιδι.Με το που πατησα quit to desktop επεσαν οι στροφες της.

Τι μπορει να γινετε τωρα με αυτην?Γτ τετοια θερμοκρασια?Για θορυβο υπαρχει πυθανοτητα να τον κανει επειδη απο κατω ειναι fans που φυσανε παν της δλδ αντιθετα αποτι φυσαει αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι φυσιολογικό ότι περιγράφεις.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις εκκαθάριση (ddu) και επανεγκατάσταση driver;

Χωρίς να έχεις ξεκινήσει το παιχνίδι, βλέπεις μεγάλο  usage της κάρτας στο task manager;

Στο κάνει σε όλα τα παιχνίδια;

Είσαι σίγουρα καθαρός από Trojans/viruseς

Η δοκιμή με τα κάτω fans  δεν κοστίζει ιδιαίτερα σε χρόνο, απενεργοποίησε τα και δες. Ακόμα και το siv να μην έχεις βάλει, τράβα τα καλώδια τροφοδοσίας τους

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανοτερο ειναι πως η κατι τρεχει με τη ψυκτρα της καρτας γραφικων η απλα δεν ειναι καλη υλοποιηση και ειναι θορυβωδης. Μαλλον προς το δευτερο πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nickol-us είπε

Δεν είναι φυσιολογικό ότι περιγράφεις.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις εκκαθάριση (ddu) και επανεγκατάσταση driver;

Χωρίς να έχεις ξεκινήσει το παιχνίδι, βλέπεις μεγάλο  usage της κάρτας στο task manager;

Στο κάνει σε όλα τα παιχνίδια;

Είσαι σίγουρα καθαρός από Trojans/viruseς

Η δοκιμή με τα κάτω fans  δεν κοστίζει ιδιαίτερα σε χρόνο, απενεργοποίησε τα και δες. Ακόμα και το siv να μην έχεις βάλει, τράβα τα καλώδια τροφοδοσίας τους

 

Ναι από θέμα drivers τα έχω κάνει.

ειμαι στο μενού του παιχνιδιού και στο task manager λέει 95% με 75-78 βαθμούς αυτή την στιγμή.

σε 3 παιχνίδια που δοκιμασα έκανε τα ίδια αλλά μόνο το ac origins ξεκινάει από το μενού δλδ πριν μπω στο gameplay.

απενεργοποίησα τα φανακια κάτω από την κάρτα και έχω ακόμα τα ίδια αποτελέσματα .

Να κάνω να ανοίξω την κάρτα να αλλάξω πάστα;;;

Επεξ/σία από kjtzemis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...