Προς το περιεχόμενο

Ξαφνική απώλεια σύνδεσης σε online gaming.


alexzorb
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα το NBA 2K23 για xbox series s και το πρόβλημα που αντιμετοπίζω είναι οτι ανά διαστήματα χάνει τη σύνδεση με το server βγάζεο ένα error και με πετάει έξω.

Να διευκρινίσω ότι αυτό συμβαίνει ακριβώς πριν ξεκινήσει ο αγώνας δηλαδή σε περιβάλον παιχνδιου που είναι πάντα online δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα, όταν βρεί αντίπαλο και κάνεις τις τελίκες επιλογές ποτέ πρόβλημα, αν ξεκίνησει ο αγώνας ποτέ πρόβλημα. Μόνο όταν ετοιμάζεται να ξεκινήσει το παιχνδί υπάρχει πρόβλημα.  

Επίσης το ιδιο παίχνδι σε ps5 ποτέ προβλημα και το 2K22 σε xbox series s ποτέ πρόβλημα.

Η μόνη λύση που έχω βρεί και δουλεύει προσορίνα είναι επανεκίνησ του modem/router, αλλά αυτό μπορει να διαρκέσει από μερες μέχρι ώρες.

Γενικά δεν έχω συναντίσει αλλού ιδιαίτερο θέμα συνδεσης. 

Modem speedport plus , γραμμή cosmote100 ftth.

Ποιο μπορεί να είναι το θέμα έχει αρχίσει να υπολειτουργεί το router, port forwarding αλλά πως γίνεται να δουλεύει σε ένα αγώνα και στον επόμενο να με πετάει έξω, κατι αλλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι ασυρματα δοκιμασε με ethernet. επισης αν εχεις cosmote δες μηπως τρωει κανα σκαλωμα αν εισαι πισω απο cgnat. εναλλακτικα θα βαζα κανα fritz:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2023 στις 12:31 ΜΜ, poulinos είπε

αν εισαι ασυρματα δοκιμασε με ethernet. επισης αν εχεις cosmote δες μηπως τρωει κανα σκαλωμα αν εισαι πισω απο cgnat. εναλλακτικα θα βαζα κανα fritz:P

Γενικά τελευταία έχουν στρώσει τα πράγματα. Να ήταν πρόβλημα με τους δικους τους server? Με Ethernet είμαι, το cgnat πως το βλέπω? Fritz κοιτάω κάποιο με voip? Στετάρεται αυτόματα ή θα πρεπεί να ζητήσω τους κωδικούς απο cosmote? Επιδή έχω παρατήρησει και ψιλό κολλήματα στα 2,4  έχει νόημα να  κρατήσω το modem της Cosmote για voip να απενεργωποιήσω wifi και να πάρω άλλο router για wifi και Lan ή θα υπαρχουν θέματα αν το fiber modem δινεί στο modem/router cosmote και απο εκέι στο τελικό router?

Επεξ/σία από alexzorb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
21 hours ago, alexzorb said:

Γενικά τελευταία έχουν στρώσει τα πράγματα. Να ήταν πρόβλημα με τους δικους τους server? Με Ethernet είμαι, το cgnat πως το βλέπω? Fritz κοιτάω κάποιο με voip? Στετάρεται αυτόματα ή θα πρεπεί να ζητήσω τους κωδικούς απο cosmote? Επιδή έχω παρατήρησει και ψιλό κολλήματα στα 2,4  έχει νόημα να  κρατήσω το modem της Cosmote για voip να απενεργωποιήσω wifi και να πάρω άλλο router για wifi και Lan ή θα υπαρχουν θέματα αν το fiber modem δινεί στο modem/router cosmote και απο εκέι στο τελικό router?

Μπορει να ηταν καποιο Overload ας το πουμε στους servers. για Cgnat θα μπεις μεσα στο router και θα δεις τι Ip εχεις παρει.αν εχεις παρει 100.χ τοτε εισαι πισω απο cgnat.επισης βλεπειςτι Ip εχεις μεσα και μετα βλεπεις τι Ip εχεις στο www.whatismyipaddress.com . αν δεις διαφορετικες εισαι πισω απο cgnat. το fritz πας πχ στο 7530, 7530 ax που εχει και voip. παιζει με cosmote και συνηθως σεταρεται μονο του ή απλα καλεις και στο φτιαχνουν. καλο ειναι να συνδεεσαι στα 5 αν εχει 5Ghz η συσκευη. εφοσον μπορεις να βαλεις all in one με το fritz το θεωρω λιγο πιο δυσκολο να παρεις αλλο router ή αλλο access point. ειδικα αμα παρεις router μπερδευουν πολυ τα πραγματα γιατι μπορει να εχεις 2 nat. τωρα αν θες να παρεις ενα access point και να το ριξεις πανω στο speedport και αυτο γινεται.

η cosmote δινει και καποιο ftth fritz αλλα οσο ξερω το δινει μονο σε μεγαλα πακετα. πχ 1000Mbps.

αν παρεις το 7530 κτλ τοτε το Ont που εχεις θα παραμεινει κανονικα και το fritz θα παιξει ως router και οχι ως adsl/vdsl modem router αφου εχεις ftth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...