Προς το περιεχόμενο

Power line και wifi


vandamme18aj
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ, πριν μερικές μέρες μας άφησε χρόνους  ένα σετ power line tp-link και τώρα είμαι σε αναζήτηση νέου μιας και μια usb κάρτα που έβαλα για wifi σύνδεση δεν με καλύπτει καθόλου, επίσης στο χώρο που θα μπει υπάρχουν έξυπνες συσκευές που συνδέονται στο  wifi αλλά λόγω απόστασης πολλές φορές χάνουν το σήμα και δεν ανταποκρίνονται. Η σκέψη μου και απορία είναι να αγοράσω power line με ενσωματωμένο wifi είτε το https://www.skroutz.gr/s/12812340/AVM-Fritz-Powerline-1260E-Powerline-Διπλού-Kit-για-Ασύρματη-Σύνδεση-Wi-Fi-5-με-Passthrough-Πρίζα-και-2-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html μιας και έχω και ένα fritzbox 7350ax ως μόντεμ είτε κάποιο αντίστοιχο από devolo. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να χρησιμοποιώ τις θύρες ethernet που έχει για σύνδεση των υπολογιστών αλλά ταυτόχρονα και το wifi για σύνδεση των υπολοίπων συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, vandamme18aj είπε

 Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να χρησιμοποιώ τις θύρες ethernet που έχει για σύνδεση των υπολογιστών αλλά ταυτόχρονα και το wifi για σύνδεση των υπολοίπων συσκευών.

Στη δεύτερη συσκευή από τις 2, αυτή με τις 2 θύρες lan, λογικά μπορείς να συνδέσεις ενσύρματες συσκευές.

Aλλά, 187 ευρώ 😵 για powerline είναι πολλά.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτόμουν ότι αφού έχω μοντεμ fritz αν είναι και το powerline θα είναι πιο εύκολη η σύνδεση τους και το mesh η τιμή είναι τσουχτερή αλλά και τα devolo εκεί κινούνται σε τιμές αν όχι και παραπάνω για μηχανήματα με wifi και passthrough . Διαβάζοντας είδα ότι τέτοιες συσκευές μπορείς να τις χρησιμοποιείς είτε ως ap είτε ως wifi repeater αλλά πουθενά δεν είδα ότι μπορεί να γίνει ταυτόχρονα γι΄αυτό ρωτάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, vandamme18aj είπε

σκεφτόμουν ότι αφού έχω μοντεμ fritz αν είναι και το powerline θα είναι πιο εύκολη η σύνδεση τους και το mesh η τιμή είναι τσουχτερή αλλά και τα devolo εκεί κινούνται σε τιμές αν όχι και παραπάνω για μηχανήματα με wifi και passthrough . Διαβάζοντας είδα ότι τέτοιες συσκευές μπορείς να τις χρησιμοποιείς είτε ως ap είτε ως wifi repeater αλλά πουθενά δεν είδα ότι μπορεί να γίνει ταυτόχρονα γι΄αυτό ρωτάω 

Μήπως τα έχεις μπλέξει λίγο ;;

Καταρχήν η πρώτη συσκευή του powerline πρέπει να συνδεθεί με καλώδιο δικτύου με το ρούτερ για να έχει ένα νόημα η χρήση που θα γίνει.
Άρα, από τη στιγμή που χρησιμοπιείς καλώδιο δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας μεταξύ τους για να είναι του ιδίου κατασκευαστή.

Η λειτoυργία access point ή repeater είναι διαφορετικές και δεν παίζουν ταυτόχρονα.
Στο πρώτο έχεις συνδέσει με καλώδιο την συσκευή στο δίκτυο και αυτή δημιουργεί ένα ασύρματο δίκτυο εκεί, ενώ το repeater πέρνει σήμα από ένα υπάρχων ασύρματο δίκτυο και το επεκτείνει λίγο ποιό κάτω.
Από τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι το δεύτερο είναι πάντα ποιό προβληματικό από άποψη απόδοσης.

Επίσης repeater είναι συνήθως αυτόνομες συσκευές που δεν έχουν ανάγκη ένα powerline για να λειτουργήσουν.

 

Εσύ χρειάζεσαι να μεταφέρεις το ίντερνετ σε άλλο χώρο μέσα από το ηλεκτρικό δίκτυο και εκεί, στο σημείο που θα τοποθετηθεί το δεύτερο Powerline, θα μπορείς να συνδέσεις ενσύρματες και ασύρματες συσκευές.
Το δεύτερο Powerline είναι καλύτερο να δημιουργήσει εκεί ένα νέο ασύρματο δίκτυο και θα παίξει σαν access point.

 

 

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα έλεγα ότι τα έχω μπλέξει μιας και τα τελευταία 10 χρόνια χρησιμοποιώ powerline, γνωρίζω πως λειτουργεί και ότι  στην ουσία δεν παίζει ρόλο η μάρκα του για την ενσύρματη λειτουργία  ,όπως ανέφερα είχα κουμπωμένο tplink πριν χωρίς πρόβλημα συμβατότητας  και ποτέ δεν έχασα την σύνδεση στο διαδίκτυο , δεν έκανα ποτέ επανακίνηση , δεν έχασαν ποτέ το pairing και ήταν συσκευές του 50ρικου,αλλά δεν ήταν wifi και εκεί είναι το θέμα μου , φυσικά γνωρίζω ότι αν κουμπώσω το δεύτερο μηχάνημα διπλά στους υπολογιστές και τραβήξω 2 καλώδια ethernet θα έχω σύνδεση , αλλά τι γίνεται με το wifi στο κινητό ας πούμε θα παίρνει σήμα από το μηχάνημα δίπλα στον υπολογιστή ή θα παίρνει το αδύναμο σήμα από το μοντεμ; Επίσης όταν βγαίνω από το δωμάτιο και κινούμαι προς το μοντεμ θα αποσυνδέεται από το Powerline και θα συνδέεται απευθείας στο μοντεμ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vandamme18aj είπε

δεν θα έλεγα ότι τα έχω μπλέξει μιας και τα τελευταία 10 χρόνια χρησιμοποιώ powerline, γνωρίζω πως λειτουργεί και ότι  στην ουσία δεν παίζει ρόλο η μάρκα του για την ενσύρματη λειτουργία  ,όπως ανέφερα είχα κουμπωμένο tplink πριν χωρίς πρόβλημα συμβατότητας  και ποτέ δεν έχασα την σύνδεση στο διαδίκτυο , δεν έκανα ποτέ επανακίνηση , δεν έχασαν ποτέ το pairing και ήταν συσκευές του 50ρικου,αλλά δεν ήταν wifi και εκεί είναι το θέμα μου , φυσικά γνωρίζω ότι αν κουμπώσω το δεύτερο μηχάνημα διπλά στους υπολογιστές και τραβήξω 2 καλώδια ethernet θα έχω σύνδεση , αλλά τι γίνεται με το wifi στο κινητό ας πούμε θα παίρνει σήμα από το μηχάνημα δίπλα στον υπολογιστή ή θα παίρνει το αδύναμο σήμα από το μοντεμ; Επίσης όταν βγαίνω από το δωμάτιο και κινούμαι προς το μοντεμ θα αποσυνδέεται από το Powerline και θα συνδέεται απευθείας στο μοντεμ ; 

Άλλο το ένα, άλλο το mesh στο οποίο αναφέρεσαι.

Για να μετακινήσε από το ένα σημείο στο άλλο και να μένεις μόνιμα συνδεμένος χρειάζεσαι σύστημα mesh που δεν είναι το ίδιο με το powerline, μιλάμε για άλλες συσκευές.
Δεν υλοποιείς mesh με διαφορετικά συστήματα, δεν παίζει ακόμα και αν είναι της ίδιας εταιρείας.

Αν θες να καλύψεις τα πάντα όλα τότε αναγκαστικά κοιτάς για ζευγάρι ή τριπλέτα συσκευών σαν το Deco P9 που τα προσφέρει όλα αυτά.
https://www.tp-link.com/gr/home-networking/deco/deco-p9/v1 (2-pack)/

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
6 hours ago, vandamme18aj said:

δεν θα έλεγα ότι τα έχω μπλέξει μιας και τα τελευταία 10 χρόνια χρησιμοποιώ powerline, γνωρίζω πως λειτουργεί και ότι  στην ουσία δεν παίζει ρόλο η μάρκα του για την ενσύρματη λειτουργία  ,όπως ανέφερα είχα κουμπωμένο tplink πριν χωρίς πρόβλημα συμβατότητας  και ποτέ δεν έχασα την σύνδεση στο διαδίκτυο , δεν έκανα ποτέ επανακίνηση , δεν έχασαν ποτέ το pairing και ήταν συσκευές του 50ρικου,αλλά δεν ήταν wifi και εκεί είναι το θέμα μου , φυσικά γνωρίζω ότι αν κουμπώσω το δεύτερο μηχάνημα διπλά στους υπολογιστές και τραβήξω 2 καλώδια ethernet θα έχω σύνδεση , αλλά τι γίνεται με το wifi στο κινητό ας πούμε θα παίρνει σήμα από το μηχάνημα δίπλα στον υπολογιστή ή θα παίρνει το αδύναμο σήμα από το μοντεμ; Επίσης όταν βγαίνω από το δωμάτιο και κινούμαι προς το μοντεμ θα αποσυνδέεται από το Powerline και θα συνδέεται απευθείας στο μοντεμ ; 

εφοσον ολα ειναι fritz και σε mesh θα κανεις smart roaming οταν πηγαινεις απο τον ενα χωρο στον αλλον.

7 hours ago, vandamme18aj said:

Καλημέρα στο φόρουμ, πριν μερικές μέρες μας άφησε χρόνους  ένα σετ power line tp-link και τώρα είμαι σε αναζήτηση νέου μιας και μια usb κάρτα που έβαλα για wifi σύνδεση δεν με καλύπτει καθόλου, επίσης στο χώρο που θα μπει υπάρχουν έξυπνες συσκευές που συνδέονται στο  wifi αλλά λόγω απόστασης πολλές φορές χάνουν το σήμα και δεν ανταποκρίνονται. Η σκέψη μου και απορία είναι να αγοράσω power line με ενσωματωμένο wifi είτε το https://www.skroutz.gr/s/12812340/AVM-Fritz-Powerline-1260E-Powerline-Διπλού-Kit-για-Ασύρματη-Σύνδεση-Wi-Fi-5-με-Passthrough-Πρίζα-και-2-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html μιας και έχω και ένα fritzbox 7350ax ως μόντεμ είτε κάποιο αντίστοιχο από devolo. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να χρησιμοποιώ τις θύρες ethernet που έχει για σύνδεση των υπολογιστών αλλά ταυτόχρονα και το wifi για σύνδεση των υπολοίπων συσκευών.

ναι μπορεις κανονικα. παιζουν ταυτοχρονα και το wifi και οι ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,η επιλογή του fritz ήταν η επικρατέστερη από την αρχή γιατί πίστευα ότι τα συγκεκριμένα προσφέρουν και mesh αλλά μου φτάνει και να δουλεύουν ταυτόχρονα Ethernet και wifi 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, vandamme18aj said:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,η επιλογή του fritz ήταν η επικρατέστερη από την αρχή γιατί πίστευα ότι τα συγκεκριμένα προσφέρουν και mesh αλλά μου φτάνει και να δουλεύουν ταυτόχρονα Ethernet και wifi 

αφου το οικοσυστημα σου ειναι fritz αξιζει να εχεις fritz powerlines. θα τα βλεπεις μεσα απο το network και γενικως θα ειναι πιο ευκολα στην διαχείριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vandamme18aj said:

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν αλλά δεν ήμουν σίγουρος ,και πάλι ευχαριστώ 

εβαλες το χερι στην τσεπη ηδη.ειναι αργα να γυρισεις πισω.περα απο την πλακα τα αξιζουν τα λεφτα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...