Προς το περιεχόμενο

Είναι ο i5 13500 καλή περίπτωση;


Psyber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάρω τον επεξεργαστή του τίτλου γιατί έχει επαρκή αριθμό πυρήνων και νημάτων για τις ανάγκες μου, ωστόσο δε βλέπω να γίνεται ιδιαίτερη συζήτηση γύρω από αυτόν στα forum και το YouTube.

 

Τι λέτε όσοι τον έχετε ή ασχολείστε με αυτά; Αξίζει τον κόπο; Υπάρχει διαθέσιμη συμβατή μητρική b660 με DDR4.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική που έχεις τον σηκώνει άνετα;

Από ποιο cpu θες να αναβαθμίσεις και τι χρήση κάνεις;

Γενικά είναι αρκετά καλό cpu και πολύ vfm σε αυτά που προσφέρει.

Έχει καλά ενσωματωμένα που βοηθούν σε κάποια προγράμματα, αρκετούς πυρήνες(εφόσον του αξιοποιείς) και δυνατό multicore , είναι σχετικά μέτριος (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) σε gaming

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι εξεζητημένη η χρήση που κάνω. Λίγο gaming, browsing, multimedia και επεξεργασία αρχείων ήχου με audacity. Τώρα είμαι με 12100F.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Psyber είπε

Δεν ειναι εξεζητημένη η χρήση που κάνω. Λίγο gaming, browsing, multimedia και επεξεργασία αρχείων ήχου με audacity. Τώρα είμαι με 12100F.

Θα ~υπερδιπλασιασεις σε multi, οπότε είναι καλό upgrade.

Ο λόγος που δεν πολυπαιζει είναι πως υπάρχει ο 13600 που κάνει o/c αλλά το έχω ξαναγράψει ότι θεωρώ ότι είναι κακό vfm.

Για να τον δουλέψεις σωστά χρειάζεσαι z690/z790 και καλή ψυκτρα  οπότε βγαίνει -συνδιαστικα- πολύ ψηλά και σε αυτά τα χρήματα πιθανών το am5 να είναι καλύτερη αγορά.

Γενικά ο 13500 είναι ένα πολύ καλό mid-high cpu.Πρακτικα ίδιος με 13600 αλλά χωρίς δυνατότητα o/c και λίγο πιο χαμηλά Hz και προφανώς φθηνότερος.

Viable είναι και ο 13400 με ένα 50 ευρώ λιγότερο αλλά με λιγότερους e cores και χειρότερη gpu.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Psyber said:

Δεν ειναι εξεζητημένη η χρήση που κάνω. Λίγο gaming, browsing, multimedia και επεξεργασία αρχείων ήχου με audacity. Τώρα είμαι με 12100F.

μια χαρα ειναι για αυτα που κανεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, @topos said:

Θα ~υπερδιπλασιασεις σε multi, οπότε είναι καλό upgrade.

Ο λόγος που δεν πολυπαιζει είναι πως υπάρχει ο 13600 που κάνει o/c αλλά το έχω ξαναγράψει ότι θεωρώ ότι είναι κακό vfm.

Για να τον δουλέψεις σωστά χρειάζεσαι z690/z790 και καλή ψυκτρα  οπότε βγαίνει -συνδιαστικα- πολύ ψηλά και σε αυτά τα χρήματα πιθανών το am5 να είναι καλύτερη αγορά.

Γενικά ο 13500 είναι ένα πολύ καλό mid-high cpu.Πρακτικα ίδιος με 13600 αλλά χωρίς δυνατότητα o/c και λίγο πιο χαμηλά Hz και προφανώς φθηνότερος.

Viable είναι και ο 13400 με ένα 50 ευρώ λιγότερο αλλά με λιγότερους e cores και χειρότερη gpu.

 

Η μητρική μου είναι αυτή: https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B660M-MORTAR-DDR4

και η ψύκτρα η Noctua NH-D15.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Psyber είπε

Η μητρική μου είναι αυτή: https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B660M-MORTAR-DDR4

και η ψύκτρα η Noctua NH-D15.

Μια χαρά είναι η μητρική.

Είχες βρε θηρίο την d15 στον 12100??

Είναι η καλύτερη (η έστω μία από τις καλύτερες) αεροψυξη που υπάρχει.Προφανως δεν θα χει θεμα με i5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, niko13 said:

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη,σιγουρεψου πως είσαι οκ και σε επίπεδο bios για τον 13500 φίλε μου.

Έχω αναβαθμίσει στο τελευταίο. Καλή παρατήρηση ωστόσο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/05/2023 at 21:35, Psyber said:

Σκέφτομαι να πάρω τον επεξεργαστή του τίτλου γιατί έχει επαρκή αριθμό πυρήνων και νημάτων για τις ανάγκες μου, ωστόσο δε βλέπω να γίνεται ιδιαίτερη συζήτηση γύρω από αυτόν στα forum και το YouTube.

 

Τι λέτε όσοι τον έχετε ή ασχολείστε με αυτά; Αξίζει τον κόπο; Υπάρχει διαθέσιμη συμβατή μητρική b660 με DDR4.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Βαλε άλλα 50 και πάρε τον 12700Κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Βαλε άλλα 50 και πάρε τον 12700Κ

 

Ο 12700k είναι σχεδόν ίδιος σε επιδόσεις, πιο ενεργοβόρος κατ'έπεκταση δυσκολότερος σε ψύξη, πιο ακριβός ενώ με την b660 είναι χαμένη η δυνατότητα oc.

Η χρήση που παραθέτει ο ts δεν δικαιολογεί ούτε τον 13500...

Για ποιο λόγο λοιπόν να δει τον 12700k;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2023 στις 8:04 ΜΜ, TROIDX είπε

μια χαρα ειναι για αυτα που κανεις

θα συμφωνήσω με τον @TROIDX. Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να κάνεις upgrade με την χρήση που κάνεις. Ο i3-12100f είναι διαμάντι cpu, πολύ οικονομικός σε κατανάλωση ρεύματος και θερμοκρασίας. Μείνε όπως είσαι και ξόδεψε τα λεφτά σου σε κάτι πιο χρήσιμο ή περίμενε να κάνεις upgrade μεταγενέστερα που θα έχουν πέσει οι τιμές πολύ σε επεξεργαστές τύπου i5-13500 ή το refresh της 13ης γενιάς που θα βγει το καλοκαίρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...