Προς το περιεχόμενο

Samsung F27T350 monitor δεν κανει detect το PC


imgema

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To πρόβλημα που έχω είναι τελείως κουλό και δεν φτάνει το μυαλό μου κάποια ιδέα του τι μπορεί να φταίει.

Ουσιαστικά το συγκεκριμένο monitor δεν λειτουργεί με το καινούριο PC. Δεν το κανει καν detect, τίποτα. Κανένα σήμα.

Δοκίμασα όλα τα σενάρια. Καταρχάς δοκίμασα το PC σε άλλες οθόνες (μία τηλεόραση και ένα άλλο monitor), με το ίδιο καλώδιο HDMI και λειτουργεί κανονικά και στα δύο. Οπότε δεν φταίει το PC, ούτε το καλώδιο. Δοκίμασα όμως και την οθόνη σε δύο άλλα PC, πάλι με το ίδιο καλώδιο και λειτουργεί πάλι κανονικά! Ολα φαίνεται να λειτουργούν χωρίς πρόβλημα... Εκτός αν συνδέσω το καινούριο PC με την συγκεκριμένη οθόνη. Τοτε δεν λειτουργεί. Δοκίμασα μετά από restart, μετά από shut down, ενώ λειτουργούσε με hot swap, τίποτα.

Σκέφτηκα μήπως είναι κάποιο θέμα με την ανάλυση και δεν μπορεί να την δείξει η οθόνη... Αλλά η ανάλυση είναι 1080p, το native της οθόνης δηλαδή. Βέβαια δοκίμασα και άλλες μικρότερες αναλύσεις βάζοντας τις άλλες οθόνες για να βλέπω τι γίνεται αλλά τίποτα. Ο συνδυασμός της συγκεκριμένης Samsung οθόνης με το συγκεκριμένο PC δεν λειτουργεί με τίποτα.

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? Δεν μπορώ να επιστρέψω την οθόνη γιατί λειτουργεί (με τα άλλα PC). Οπότε έχω κολλήσει και δεν βρίσκω κάποια λογική στο πρόβλημα για να σκεφτώ άλλες λύσεις...

 

 

Επεξ/σία από imgema
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω εάν είναι εφικτό. 

Μήπως να πήγαινες στο κατάστημα αγοράς, μαζί με το pc σου?

Να δούν οι τεχνικοί τί μπορεί να φταίει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tελικά κατάφερα να το φτιάξω βάζοντας τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στο monitor.

Βέβαια δεν έφτιαξε στο 100%, την αρχική bios screen δεν την δείχνει και πάλι αλλά τουλάχιστον οταν μπαίνει στα Windows τα δείχνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...