Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Multiboot cd (YUMI)


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημιούργησα 2 Multiboot cds με το YUMI. Ενώ σε έναν υπολογιστή μπουτάρει κανονικά και επιλέγω το Iso που θέλω, σε έναν άλλον μου εμφανίζει την παρακάτω εικόνα.

error.jpg.304c54c735c402dc846d52d4a6330e15.jpg

error2.jpg.a7fd20fd45e1ce94e21f8d6b084a9e4a.jpg

 

Η διαφορά είναι ότι ο 2ος είναι uefi. Πιστεύω αυτή είναι η διαφορά.

Οπότε εδώ τι πατάμε και ποια η διαφορά ανάμεσα στις 2 επιλογές που μου έχει βγάλει;

Στο στικάκι υπάρχει το αρχείο .cer. Να υποθέσω πρέπει να επιλέξω το enroll key from disk;

cert.jpg.51c2fbbecf4979a420c7c1264d7475a6.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να γυρίσεις και το gpt σε legacy ή όπως το λέει στο bios γιατί μάλλον το έκανες για mbr συστήματα και δεν δουλεύει σε νεώτερα uefi/gpt. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις και τα δύο ταυτόχρονα οπότε ή θα αποφασίσεις και θα μείνεις σε ένα ή θα κάνεις δύο στικάκια, ένα για mbr (παλιά pc) και ένα για uefi (νεώτερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Πρέπει να γυρίσεις και το gpt σε legacy ή όπως το λέει στο bios γιατί μάλλον το έκανες για mbr συστήματα και δεν δουλεύει σε νεώτερα uefi/gpt. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις και τα δύο ταυτόχρονα οπότε ή θα αποφασίσεις και θα μείνεις σε ένα ή θα κάνεις δύο στικάκια, ένα για mbr (παλιά pc) και ένα για uefi (νεώτερα).

πειραματίζομαι τώρα.

Καταρχήν χρησιμοποίησα το YUMI exFAT (BIOS and UEFI USB Boot) το οποίο απ ότι λέει υποστηρίζει bios και uefi.

Δοκίμασα στον υπολογιστή με secure boot να το απενεργοποιήσω και μπουτάρει κανονικα.

Άρα νομίζω λύθηκε το πρόβλημα. Το στικάκι μπουτάρει κανονικά σε bios, μπουτάρει και σε uefi χωρίς secure boot, μπουτάρει και σε uefi με secure boot αν απενεργοποιήσω το secure boot.

Οπότε δε χρειάζεται η δημιουργία 2ου usb. Σωστά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου μπουτάρει έτσι, τότε όλα καλά. Αν όμως ο δίσκος είναι gpt θα πρέπει να το ενεργοποιείς πάλι γιατί αλλιώς δεν θα μπουταρει στο βασικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Αν σου μπουτάρει έτσι, τότε όλα καλά. Αν όμως ο δίσκος είναι gpt θα πρέπει να το ενεργοποιείς πάλι γιατί αλλιώς δεν θα μπουταρει στο βασικό σύστημα.

Να πάρουμε και μια τελευταία υπόθεση -απορία.

Έστω ότι στο στικάκι έχω iso των windows 10.. Το σύστημα έχει ενεργοποιημένο το secure boot. Άρα απενεργοποιώ το secure boot, μπουτάρω με το usb και κάνω εγκατάσταση των windows. Λογικά θα γίνει, δε το έχω δοκιμάσει ακόμα. Μετά αν ενεργοποιήσω πάλι το secure boot, θα ξεκινούν τα windows από το δίσκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά δε θα χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο πρόγραμμα-πατέντα.

2-3 φορές μου έτυχε το ίδιο πρόβλημα. Ενώ η εγκατάσταση προχωρούσε κανονικά, μετά από απαιτούμενο restart μου εμφάνιζε μήνυμα ότι δεν έβρισκε την πηγή.

Δε θυμάμαι ακριβως το μήνυμα αλλά είναι το κλασικο του στυλ... Insert cd #2 to continue.. Φαντάζομαι για κάποιο λόγο μετά το restart δε μπορεί να βρει το Iso για να συνεχιστεί η εγκατάσταση.

Απογοήτευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...