Προς το περιεχόμενο

Εκθεσιακο Samsung Galaxy S21 FE αξιζει?


spocky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι σε διαδικασια να αλλαξω το Xiaomi mi a3 που εχω το οποιο εχει γινει πλεον Xiaomi lag a3...Βρισκω απο μεγαλη αλυσιδα εκθεσιακα τα Samsung Galaxy S21 FE (250 ευρω) και Samsung Galaxy S21 plus (270 ευρω). Πιστευεται αξιζει καποιο απο τα 2 σε αυτα τα λεφτα? Στα συν οτι παιρνω και την εγγυηση με τα λεφτα αυτα. Δεν θελω να δωσω παραπανω. Αν υπαρχει κατι καλυτερο στα λεφτα αυτα εστω και μτχ ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το λες αυτο? Εγγυηση κανονικα δεν εχουν? Κι εγω το Xiaomi mi A3 εκθεσιακο το ειχα παρει και αν εξαιρεσεις οτι φαγωθηκε λιγο πιο γρηγορα η μπαταρια, ιδιο με τα καινουργια ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τα δυο κινητα που αναφερεις , καπως καλυτερο ειναι το s21 plus. Συγκριτικο εδω. Για 20 ευρω δηλ διαφορα πας στο s21 plus. Απο κει και περα , τα εκθεσιακα θελουν προσοχη , γιατι οσο ναναι ειναι ταλαιπωρημενα. Μπαταρια και οθονη κυριως. Οι amoled τρωνε burn in αν εχουν λειτουργησει επι μακρωθεν σε ακραιες ρυθμισεις φωτεινοτητας. Και οι μπαταριες οπως καταλαβαινεις θα εχουν την ταλαιπωρια τους ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο για τα μειον των εκθεσιακων αλλα η ερωτηση μου ειναι αφου θα εχω εγγυηση, και burn in να παθουν η τα κλασει η μπαταρια δεν θα μου το επισκευασουν; 

Ειμαι προς το FE λογω μικροτερου μεγεθους οθόνης και παρατασης της υποστηριξης του λογω του οτι ειναι πιο καινουργιο...Σε σχεση με τα καινουργια θα ειναι lag free η εμπςιρια χρησης η εχει γινει πολυ outdated;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτο και κατευθείαν άντε στο σέρβις (αν είσαι Αθήνα είναι στο Χαϊδάρι πάνω από το δημαρχείο) για αλλαγή μπαταρίας και οθόνης αν έχει burn in και έχεις καινούργια συσκευή πρακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, spocky είπε

Ειμαι προς το FE λογω μικροτερου μεγεθους οθόνης και παρατασης της υποστηριξης του λογω του οτι ειναι πιο καινουργιο...Σε σχεση με τα καινουργια θα ειναι lag free η εμπςιρια χρησης η εχει γινει πολυ outdated;

Εχω το s21 fe και παει φετες. Η διαρκεια της μπαταριας σε γενικες γραμμες θα μπορουσε να ηταν και καλυτερη , αν και με την δικη μου χρηση δεν εχω παραπονο. Καποιοι παραπονιουνται για υπερθερμανση τωρα το καλοκαιρι , αλλα εγω οπως και πολλοι αλλοι δεν εχουμε παρατηρησει κατι σχετικο. Οτιδηποτε αλλο θες να μαθεις για το συγκεκριμενο μοντελο , ρωτα με.
 

16 λεπτά πριν, spocky είπε

Παντα το χα απορεια αυτο. Για να σου αλλαξουν μπαταρια σε εγγυυση τι προυποθεση εχουν? Να μην αναβει το κινητο?

Υποθετω αν εχει πεσει η υγεια της κατω απο καποιο ποσοστο ? Δεν ξερω...δεν εχει τυχει να αλλαξω μπαταρια γενικα στα κινητα μου. Μαλλον τα αλλαζω νωριτερα :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, spocky είπε

Ποσο SOT σου βγαζει? Φανταζομαι το χεις πανω απο χρονο?

Οχι , μερικους μηνες το εχω , φετος το πηρα. Κοινως το πηρα αργα. Αυτο με το SOT δεν ξερω ποιος το σκεφτηκε , αλλα ειναι παπατζα ανακαλυψη.
Αν σου πω οτι μου βγαζει SOT 10 ωρες , τι θα καταλαβεις ? Οτι εχει καλη μπαταρια ? Μπορει επι 10 ωρες απλα να κοιτουσα την οθονη και να χαζευα τα εικονιδια και τιποτα αλλο. Με λιγα λογια , το SOT χωρις να διευκρινιζει τι εκανε το κινητο οσο η οθονη του ηταν ανοιχτη , δεν λεει απολυτως τιποτα. Επαιζε ΥΤ βιντεο ? Σερφαριζε ? Επαιζε παιχνιδια ? Ακουγε μουσικη ? gps maps ? Data ανοιχτα ή κλειστα ? wifi ? 
Δεν ξερω γιατι ακομα ασχολουμαστε με το SOT. Προσωπικα , κανω ελαχιστη καθημερινη χρηση , π.χ. μονο σερφαρισμα και δεν ειμαι χαρακτηριστικο δειγμα μεσου χρηστη. Το εχω βαλει να φορτιζει μεχρι το 85% και μου βγαζει 2 μερες για πλακα. Με μεση χρηση ενος νορμαλ ανθρωπου βγαζει ανετα μια μερα , ισως και λιγο παραπανω.

Γενικως εχει παρατηρηθει οτι το κινητο κανει καλη διαχειριση οταν χρησιμοποιειται και οχι τοσο καλη οσο ειναι σε αδρανεια/standby. Ισως ειναι θεμα λογισμικου και το διορθωσουν καποια στιγμη στο μελλον.

ΥΓ : Για να σου φυγει η απορια , τελευταια φορτιση (εως 85%) εγινε πριν 1 μερα και 5 ωρες , sot -> 1h 36mins (σερφαρισμα κυριως) , υπολοιπο μπαταριας (estimated) 1 μερα και 23 ωρες και αυτη την στιγμη ειμαι στο 50%.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MrRush είπε

Πάρτο και κατευθείαν άντε στο σέρβις (αν είσαι Αθήνα είναι στο Χαϊδάρι πάνω από το δημαρχείο) για αλλαγή μπαταρίας και οθόνης αν έχει burn in και έχεις καινούργια συσκευή πρακτικά.

Αν το πάει κατευθείαν service δεν θα του το φτιάξουν, θα του πουν να το επιστρέψει για αντικατάσταση συσκευής. Θα πρέπει να περιμένει 14 ημέρες😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, samsunglife είπε

Αν το πάει κατευθείαν service δεν θα του το φτιάξουν, θα του πουν να το επιστρέψει για αντικατάσταση συσκευής. Θα πρέπει να περιμένει 14 ημέρες😎

Καλά δεν θα το πάει με απόδειξη, με το IMEI μπορεί να κάνει επισκευή και είναι ακόμα μέσα στην εγγύηση σίγουρα (<2 χρόνων συσκευή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, samsunglife είπε

Αν το πάει κατευθείαν service δεν θα του το φτιάξουν, θα του πουν να το επιστρέψει για αντικατάσταση συσκευής. Θα πρέπει να περιμένει 14 ημέρες😎

Δεν ισχύει αυτό. Πήγα εκθεσιακό s20 plus που πήρα σε τιμή χάρισμα και μου αλλαξαν οθόνη και μπαταρία πριν λίγους μήνες. Και δύο έτη εγγύησης. 

 

Δεν υπάρχει καλύτερο σέρβις από το Χαϊδάρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekbusters είπε

Δεν ισχύει αυτό. Πήγα εκθεσιακό s20 plus που πήρα σε τιμή χάρισμα και μου αλλαξαν οθόνη και μπαταρία πριν λίγους μήνες. Και δύο έτη εγγύησης. 

 

Δεν υπάρχει καλύτερο σέρβις από το Χαϊδάρι 

Δεν κατάλαβες τι έγραψα. Θα του αλλάξουν οθόνη (αν έχει burn in) και μπαταρία αλλά μετά από 14 ημέρες από την αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, samsunglife είπε

Δεν κατάλαβες τι έγραψα. Θα του αλλάξουν οθόνη (αν έχει burn in) και μπαταρία αλλά μετά από 14 ημέρες από την αγορά 

Μέτα την αγορά το πας στο σέρβις οπότε θες, δεν έχει χρονικό περιθώριο μετά από 14 μέρες. Εγώ το πήγα την επόμενη μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...