Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την υδρόψυξη


Otoulhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι σε περίοδο αγορας CPU cooler, και το καλύτερο που βρήκα είναι το be quiet pure Loop 2 fx 240, αλλά υπάρχει ένα θέμα, στην μητρική μου δεν έχω θύρα CPU opt, μόνο CPU fan, έτσι έμαθα ότι όλα τα καλώδια θα μπουν στο hub που έρχεται μαζί με την υδρόψυξη, το οποίο hub έχει 3 καλώδια, ένα sata, ένα για το CPU fan, και ένα τρίπινο καλώδιο για την σύνδεση των argb, το οποίο καλώδιο δεν ξέρω καθόλου που θα μπει στην μητρική μου, έχω την gigabyte b550 aorus elite matx, και δεν μπορώ να βρω πουθενά που είναι αυτή η θύρα για τα rgb, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως συνδέονται τα καλώδια γιατί τα έχω παίξει και δεν θέλω να την αγοράσω πριν να είμαι σίγουρος ότι μπαίνει χωρίς έξτρα καλώδια.. οποίος ξέρει κάτι ας μου πει παρακαλώ 

Επεξ/σία από Otoulhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Otoulhs είπε

Καλησπέρα, είμαι σε περίοδο αγορας CPU cooler, και το καλύτερο που βρήκα είναι το be quiet pure Loop 2 fx 240, αλλά υπάρχει ένα θέμα, στην μητρική μου δεν έχω θύρα CPU opt, μόνο CPU fan, έτσι έμαθα ότι όλα τα καλώδια θα μπουν στο hub που έρχεται μαζί με την υδρόψυξη, το οποίο hub έχει 3 καλώδια, ένα sata, ένα για το CPU fan, και ένα τρίπινο καλώδιο για την σύνδεση των argb, το οποίο καλώδιο δεν ξέρω καθόλου που θα μπει στην μητρική μου, έχω την gigabyte b550 aorus elite matx, και δεν μπορώ να βρω πουθενά που είναι αυτή η θύρα για τα rgb, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως συνδέονται τα καλώδια γιατί τα έχω παίξει και δεν θέλω να την αγοράσω πριν να είμαι σίγουρος ότι μπαίνει χωρίς έξτρα καλώδια.. οποίος ξέρει κάτι ας μου πει παρακαλώ 

Το sata προφανώς συνδέεται με  το τροφοδοτικό ,το άλλο στο cpu fan όπως είπες και για το argb αφού είναι με 3 pin, εκεί που βλέπεις στη φοτο τον αριθμό 8.Δεν θα έχεις θέμα με την συνδεση,μην τρελαίνεσαι,ένα aio πας να βάλεις.

image.png.a7ca3c5b201c1239a1d268ad5db28774.png

 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, niko13 είπε

Το sata προφανώς συνδέεται με  το τροφοδοτικό ,το άλλο στο cpu fan όπως είπες και για το argb αφού είναι με 3 pin, εκεί που βλέπεις στη φοτο τον αριθμό 8.Δεν θα έχεις θέμα με την συνδεση,μην τρελαίνεσαι,ένα aio πας να βάλεις.

image.png.a7ca3c5b201c1239a1d268ad5db28774.png

 

Από όσο είδα όλα τα καλώδια συνδέονται πάνω στο hub, και των ανεμιστήρων και του CPU block, και μετά τα 3 καλώδια του hub στην μητρική, το Σάτα στο τροφοδοτικό, το καλώδιο για την ρύθμιση στο CPU fan και το 3πινο στο d led 1, αλλά ένας στο Facebook μου είπε ότι δεν γίνεται έτσι και η αντλία πάει στην θύρα CPU opt, την οποία δεν έχω, άρα βάζω όλα τα καλώδια στο hub, ή δεν θα λειτουργεί η αντλία?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Otoulhs είπε

Από όσο είδα όλα τα καλώδια συνδέονται πάνω στο hub, και των ανεμιστήρων και του CPU block, και μετά τα 3 καλώδια του hub στην μητρική, το Σάτα στο τροφοδοτικό, το καλώδιο για την ρύθμιση στο CPU fan και το 3πινο στο d led 1, αλλά ένας στο Facebook μου είπε ότι δεν γίνεται έτσι και η αντλία πάει στην θύρα CPU opt, την οποία δεν έχω, άρα βάζω όλα τα καλώδια στο hub, ή δεν θα λειτουργεί η αντλία?

Μπορείς να βάλεις και την αντλία στο hub θα δουλεύει ,αλλά καλό θα ήταν αυτή να συνδεθεί ξεχωριστά ώστε να μην ελέγχονται οι στροφές της μαζί με τους ανεμιστήρες.Δηλαδη βάζεις μόνο το argb καλώδιο του cpu block στο hub και το άλλο καλώδιο του για τις στροφές το βάζεις στο cpu fan.Ετσι αν τα φτύσει η αντλία (χτύπα ξύλο) θα βγάλει error message κατά την εκκίνηση του pc.Τωρα μένει που θα βάλεις το καλώδιο από το hub που σκοπευες να βάλεις στο cpu fan..Μην τρελαίνεσαι μπορεί να συνδεθεί σε οποιοδήποτε αλλο fan header έχεις ελεύθερο...Δεν χρειάζεται να λέγεται cpu opt..Δες το βίντεο αν έχεις απορίες και ρώτα αν χρειαστείς κάτι άλλο 

 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, niko13 είπε

Μπορείς να βάλεις και την αντλία στο hub αλλά καλό θα ήταν αυτή να συνδεθεί ξεχωριστά ώστε να μην ελέγχονται οι στροφές της μαζί με τους ανεμιστήρες.Δηλαδη βάζεις μόνο το argb καλώδιο του cpu block στο hub και το άλλο καλώδιο του για τις στροφές το βάζεις στο cpu fan.Ετσι αν τα φτύσει η αντλία (χτύπα ξύλο) θα βγάλει error message κατά την εκκίνηση του pc.Τωρα μένει που θα βάλεις το καλώδιο από το hub που σκοπευες να βάλεις στο cpu fan..Μην τρελαίνεσαι μπορεί να συνδεθεί σε οποιοδήποτε αλλο fan header έχεις ελεύθερο...Δεν χρειάζεται να λέγεται cpu opt..Δες το βίντεο αν έχεις απορίες και ρώτα αν χρειαστείς κάτι άλλο 

 

Από όσο το έψαξα είδα ότι πρέπει να συνδεθούν οι ανεμιστήρες στο hub, το rgb του block επίσης στο hub, το hub έχει 2 καλώδια, το ένα που θα μπει στο CPU fan, το άλλο στην θύρα d led 1, και το sata, μετά το καλώδιο της αντλίας θα μπει σε ένα sys fan και λειτουργεί μια χαρά, αλλά τώρα το ερώτημα είναι, να βάλω την αντλία στο CPU fan, και το hub σε ένα sys fan ή το ανάποδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Otoulhs είπε

Από όσο το έψαξα είδα ότι πρέπει να συνδεθούν οι ανεμιστήρες στο hub, το rgb του block επίσης στο hub, το hub έχει 2 καλώδια, το ένα που θα μπει στο CPU fan, το άλλο στην θύρα d led 1, και το sata, μετά το καλώδιο της αντλίας θα μπει σε ένα sys fan και λειτουργεί μια χαρά, αλλά τώρα το ερώτημα είναι, να βάλω την αντλία στο CPU fan, και το hub σε ένα sys fan ή το ανάποδο?

Εγώ θα έβαζα την αντλία στο cpu fan γιατί κατά το boot αν δεν δει κάτι συνδεδεμένο εκεί ο υπολογιστής πετάει error..Οπότε όπως σου είπα πιο πάνω είναι μια δικλείδα ασφαλείας αν τα φτύσει η αντλία να το πάρεις χαμπάρι και να μην ψηθεί το cpu..Κατά τα άλλα το ίδιο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, niko13 είπε

Εγώ θα έβαζα την αντλία στο cpu fan γιατί κατά το boot αν δεν δει κάτι συνδεδεμένο εκεί ο υπολογιστής πετάει error..

Δεν ισχύει στις Gigabyte , όπως και στις Asrock , ισχύει στις Asus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, niko13 είπε

Εγώ θα έβαζα την αντλία στο cpu fan γιατί κατά το boot αν δεν δει κάτι συνδεδεμένο εκεί ο υπολογιστής πετάει error..Οπότε όπως σου είπα πιο πάνω είναι μια δικλείδα ασφαλείας αν τα φτύσει η αντλία να το πάρεις χαμπάρι και να μην ψηθεί το cpu..Κατά τα άλλα το ίδιο ειναι

Στο Facebook όμως μου είπαν πως αν συνδέσω στο CPU fan την αντλία άμα δεν δει κάτι να γυρίζει στο boot πετάει error, για αυτό να βάλω στο sys fan 1 την αντλία και το hub στο CPU fan, τώρα τι από τα 2 είναι? Θα κάνει error άμα δεν δει κάτι να γυρίζει, ή άμα δεν είναι αντλία ή ψύκτρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Δεν ισχύει στις Gigabyte , όπως και στις Asrock , ισχύει στις Asus.

Οκ μάλλον επειδή είμαι με asus/msi καιρο...οπότε το ίδιο του κάνει του φιλου αν και φαίνεται να μπορεί να ενεργοποιήσει κάτι αντίστοιχο από το bios https://www.gigabyte.com/Support/FAQ/857

40 λεπτά πριν, Otoulhs είπε

Στο Facebook όμως μου είπαν πως αν συνδέσω στο CPU fan την αντλία άμα δεν δει κάτι να γυρίζει στο boot πετάει error, για αυτό να βάλω στο sys fan 1 την αντλία και το hub στο CPU fan, τώρα τι από τα 2 είναι? Θα κάνει error άμα δεν δει κάτι να γυρίζει, ή άμα δεν είναι αντλία ή ψύκτρα? 

Όπως είπε ο nightfall πιο πάνω αυτό το χαρακτηριστικό δεν το έχουν οι gigabyte μητρικές on  ,οπότε βάλτα όπως θες φίλε μου δεν θα πετάξει error ετσι κ αλλιως.Παντα θα έχει στροφές η αντλία σου εκτός κ αν χαλάσει, γιατί να σου πετάει error κατά το boot παντως?Δεν έχει λογικη.Σε custom loop στο cpu fan την έχω κ εγώ την αντλια... Εμένα πετάει error άμα δει 0 στροφές ή δεν έχει κάτι συνδεδεμένο πάνω καθολου

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο CPU fan τοποθετείται το pump (αντλία) τα υπόλοιπα fans μπορείς να τα συνδέσεις μεταξύ τους και να τα βάλεις σε μια υποδοχή system fan. Όσον αφορά τα rgb, υπάρχουν εξωτερικοί controllers, μπορεί να τοποθετηθεί στο usb hub της μητρικής, (αν το προσφέρει η υδροψυξη) και μετατροπή από argb σε rgb όπως αυτό της deepcool. Μπορείς να βρεις μερικές λεπτομέρειες για τα Argb και rgb εδώ: https://pcsolution316.com/rgb-ή-argb-ποιες-είναι-οι-διαφορές-του-rgb-και-argb-φώ/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...