Προς το περιεχόμενο

Πρόταση αγοράς οθόνης για gaming?


wargasm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη στιγμή είμαι με την Dell S2716DG   
Ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά πλέον τη βρίσκω λίγο μικρή. 

θα ήθελα να πάω σε ultra wide κάτω από 40ιντσες αλλά πάνω από 30. 
Απο κάρτα είμαι με μια 3080, άρα το σεταπ μου δεν είναι για 4κ. και το gsync είναι κάτι που θα ήθελα καθώς παίζει απροβλημάτιστα εκτός αν δεν θα έχω θέμα σίγουρα με freesync + 3080.

τιμη ~500€  

Glossy υπαρχουν σε αυτή τη κατηγορία;

Δεν θα ήθελα να πάω σε μεγαλύτερη αλλά χειρότερη οθόνη από αυτή που έχω, αλλιώς μένω με αυτή. 
 

καποια ιδέα;

ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και παρατηρω οτι εχει "πεθανει" αυτο το section του forum και κανεις δεν απανταει στα θεματα, θα προσπαθησω να σε βοηθησω εγω.

Δυστυχως glossy δεν υπαρχουν (ειμαι και εγω fan), εκτος αν πας σε OLED TV που λογω του γυαλιου μπροστα προσεγγιζει, αλλα δεν ταιριαζει στα υπολοιπα που λες, αφου η μικροτερη ειναι 42" και 16:9. Υπαρχει φυσικα σε OLED και ακριβως αυτο που ψαχνεις, 34αρα απο Samsung ή Alienware, αλλα ειναι σε υπερδιπλασια χρηματα απο αυτα που διαθετεις.

Για αυτα που λες, κοιτας για μια IPS 34αρα ultrawide (38αρα δε σε φτανει το budget και ειναι και πολυ λιγοτερες οι επιλογες). IPS για να εχεις πιθανοτητες για καλο gsync compatibility. Με επισημο Gsync compatibility η πιο φτηνη και αρκετα καλη επιλογη σου ειναι η LG 34GN850 , αλλα Ελλαδα παιζει στο 800αρι και δεν αξιζει, και εγωτερικο που παει προς τα 600 παλι με μετασφορικα, μπελα κλπ δε νομιζω οτι αξιζει.

Αρα σου μενει να βρεις μια απλη 34αρα 3440x1440 144hz+ και να προτιμησεις IPS για να εχεις καλυτερες πιθανοτητες να παιξει σωστα το Gsync παρολο που δε θα ειναι certified...

3 παραδειγματα στα λεφτα σου ειναι :

https://www.skroutz.gr/s/32195011/HP-X34-Ultrawide-IPS-Gaming-Monitor-34-QHD-3440x1440-165Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/24668807/Acer-Nitro-XV340CKP-Ultrawide-IPS-HDR-Monitor-34-QHD-3440x1440-144Hz.html

https://www.skroutz.gr/s/23515917/Iiyama-G-Master-GB3461WQSU-Ultrawide-IPS-Gaming-Monitor-34-QHD-3440x1440-144Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html

Η HP φαινεται τιμια στα 459ε αμεσα διαθεσιμη απο σοβαρο καταστημα...

Επεξ/σία από Thrylos7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις προτάσεις. 
Η hp όντως φαίνεται δελεαστική. 
ωστοσο μετά από αρκετό ψάξιμο, διαπίστωσα πως όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που ζητάω δεν υπάρχουν σε αυτό το εύρος τιμής. 
 

Με το που ενεργοποιώ το φίλτρο gsync στο Σκρουτζ ξαφνικά μένω με ελάχιστες επιλογές σε ultrawide. 
 

έτσι αποφάσισα να περιμένω τις νέες οθόνες από φθηνοπωρο και να ανέβω μπατζετ γιατί αλλιώς δεν βλέπω φως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πολλά χρόνια οι gsync όσο πάνε και λιγοστεύουν. Είναι λογικό να βρίσκεις λίγες. 

Με frresync τεχνολογία δουλεύει αξιοπρεπέστατη το gsync compatible και δεν θα έχεις κανένα θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ultra wide γενικά πολύ μπελαλίδικες είναι, μιας και αρκετές φορές τα παιχνίδια δεν τις υποστηρίζουνε επίσημα και πρέπει να πας πια σε μεσοβέζικες λύσεις (προγράμματα, patches, hex αριθμοί, τροποποιημένα .exe που σημαίνει αντίο updates, cheat engine κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2023 στις 4:27 ΠΜ, panoskatos είπε

Εδώ και πολλά χρόνια οι gsync όσο πάνε και λιγοστεύουν. Είναι λογικό να βρίσκεις λίγες. 

Με frresync τεχνολογία δουλεύει αξιοπρεπέστατη το gsync compatible και δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Αυτήν εδώ θα την αγόραζα χθες, αλλά…

διαβασα ότι το freesync δουλεύει από τα 144hz μέχρι τα 60hz ως κατώτατο όριο σωστά. 
Όσο λιγότερα frames κάτω από τα 60 τόσο περισσότερο flickering έχει. 
 

Επειδή όμως παίζω κυρίως single player, και ακόμα και το 40-45 fps το βρίσκω ανεκτό σε κάποια παιχνίδια νιώθω ότι συνέχεια θα πρέπει να κάνω αρκετές υποχωρήσεις για να έχω σταθερά πάνω από 60. 
 

τετοια πράγματα φοβάμαι με τις freesync οθόνες και Nvidia κάρτες. 

Επεξ/σία από wargasm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...