Προς το περιεχόμενο

Το 'The Witcher' είναι επίσημα μια από τις πιο επιτυχημένες σειρές παιχνιδιών όλων των εποχών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Xvipes είπε

Λογικά θα φάω κράξιμο αλλά δε μου άρεσε το παιχνίδι. Ο τρόπος μάχης μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργος και γενικά σαν παιχνίδι είναι πολύ εύκολο. Το story ωραίο αλλά νομίζω μέχρι εκεί. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος.

απλά κρίμα τα λεφτά που έδωσα να το πάρω. ο τρόπος μάχης  είναι άθλιος και τα γραφικά πλέον ας έχει πάρει όλες αυτές τις αναβαθμίσεις, δεν είναι κάτι το τρομερό. 

μην πεταχτείτε οι έξυπνοι και πείτε για reshade.

το έχω ξεκινήσει πολλές φορές, αλλά πάντα το παρατάω μετά από 1-2 ώρες

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα το αξίζει .

Κάνοντας μια μικρή αναδρομή ποιος θα το πίστευε ότι ένα παιχνίδι που ξεκίνησε ως mod για το neverwinter nights  2 ( η τουλάχιστον φημολογουταν ότι ήταν κάτι τέτοιο ) από ένα άγνωστο πολωνικό στούντιο θα έφτανε σε αυτό το επίπεδο . Το πρώτο ειχε την τύχη να βγει σε μια περίοδο φοβερής ξηρασιας για τα cprg και απέκτησε ένα cult following , επίσης ήταν ένα σχετικά δύσκολο παιχνίδι με μηχανισμούς αρκετά πιστούς στις νουβέλες οι οποίοι ξεθυμαναν κάπως στα επόμενα δύο παιχνίδια ( το meditation και η προετοιμασία των potion ήταν άλλη εμπειρία και πολύ πρωτότυπη για την εποχή ) 

Με το δύο η σειρά απογειώθηκε και το τρία τουλάχιστον για μένα ανοίκει στο πάνθεον των crpg διπλα σε τίτλους όπως το baldurs gate 2 πχ 

Δυστυχώς έχει ξεπέσει το franchise με τη σειρά ( ο πρώτος κύκλος ήταν καλός ,η συνέχεια ένα μπαχαλο)  . Ελπίζω το επόμενο παιχνίδι να είναι καλό. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefstef είπε

απλά κρίμα τα λεφτά που έδωσα να το πάρω. ο τρόπος μάχης  είναι άθλιος και τα γραφικά πλέον ας έχει πάρει όλες αυτές τις αναβαθμίσεις, δεν είναι κάτι το τρομερό. 

μην πεταχτείτε οι έξυπνοι και πείτε για reshade.

το έχω ξεκινήσει πολλές φορές, αλλά πάντα το παρατάω μετά από 1-2 ώρες

Μιλάμε για rpg που μπορεί κανείς να δώσει 200+ ώρες και το δυνατό στοιχείο του είναι ιστορία και ορισμένα side quests.

Δεν ήξερες πως στις 1-2 ώρες δεν προλαβαίνεις να δείς και να καταλάβεις τίποτα ? 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να ξεκινήσεις κάτι πολλές φορές και πάντα να το παρατάς μετά απο 1-2 ώρες.....Καταλαβαίνεις πως όλες αυτές τις πολλές φορές έπαιζες στο ίδιο section έτσι ? Οι πρώτες ώρες είναι καθαρά tutorial δεν μπορείς καν να φύγεις απο white orchard αν δεν κάνεις progress οπότε το να παίζεις κάθε φορά 1-2 ώρες είναι κάπως ανώμαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια του Witcher είναι RPG η σύγκριση με παιχνίδια δράσης τύπου Assassin's Creed, God of War με στοιχεία RPG είναι άτοπη. Δεν είναι το σύστημα μάχης, αλλά η αίσθηση των quests που δεν ήταν άσπρο μαύρο συχνά, οι δύσκολες επιλογές, οι χαρακτήρες το βάθος του σύμπαντος και η ατμόσφαιρα που κάνουν το παιχνίδι κλασικό. Το πρώτο ήταν δημιουργημένο με τη μηχανή γραφικών του Neverwinter Nights και το σύστημα μάχης ήταν έξυπνο, δεδομένων των περιορισμών. Το δεύτερο είχε πολύ καλύτερα γραφικά αλλά και δύσκολα παζλ και το Kayran ήταν χωρίς λόγο δύσκολο. Στο τρίτο παιχνίδι η CD Project έμαθε από τα λάθη της. Τεράστιο, με υπέροχα γραφικά, με βελτιωμένο σύστημα μάχης, με ένα έξοχο μίνι παιχνίδι το Gwent που δικαίως έγινε και χωριστό παιχνίδι, με αλησμόνητα quests με σεναριακές ανατροπές, με έξοχους χαρακτήρες που σου γίνονταν οικείοι, με DLC χορταστικά (ειδικά το expansion Blood and Wine) θα μείνει στη μνήμη μου. Πραγματικά λυπήθηκα όταν το τελείωσα, και το τέλος του ήταν συγκινητικός και ταιριαστός αποχαιρετισμός στον Geralt. Ελπίζω να συνεχίσουν σε αυτό το επίπεδο,  έχουν βάλει τον πήχη ψηλά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DocDenver είπε

Υπάρχει το quick cast και δεν χρειάζεται να κάνεις "pause το game".

Και πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου για να ξέρω ότι υπάρχει; Δεν μπορούσανε και αυτοί να μου δώσουν την επιλογή κατά το training; :P

Thanks. Σίγουρα θα το ξαναπιάσω κάποια στιγμή και με αυτό ίσως φτάσω στον τερματισμό πιο εύκολα!

2 ώρες πριν, lefstef είπε

απλά κρίμα τα λεφτά που έδωσα να το πάρω. ο τρόπος μάχης  είναι άθλιος και τα γραφικά πλέον ας έχει πάρει όλες αυτές τις αναβαθμίσεις, δεν είναι κάτι το τρομερό. 

μην πεταχτείτε οι έξυπνοι και πείτε για reshade.

το έχω ξεκινήσει πολλές φορές, αλλά πάντα το παρατάω μετά από 1-2 ώρες

Δεν θα έλεγα και γω σε καμία περίπτωση ότι τα γραφικά είναι το δυνατό του κομμάτι. Το σύστημα μάχης ούτε εμένα μου αρέσει. Πιθανών φταίει που έχω περάσει ατέλειωτες ώρες σε Assassins Creed, Prince of Persia (όχι Origins και μετά) και πλέον οτιδήποτε άλλο μου ξινίζει.

Εντυπωσιακό όμως είναι το γεγονός ότι ξεκινάς χωρίς να έχεις παίξει το 1 και το 2 και σε βάζει αμέσως στο κλίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Ήμουν της ίδιας άποψης και είχα προσπαθήσει να το παίξω καμία δύο φορές και συνέχεια το παρατούσα μίας και δεν μου άρεσε σε σχέση με το assassin's Creed Odyssey.

Μιλάω πάντα για PC κια Μ+Κ.

Παρόλα αυτά το έδωσα ακόμα μία ευκαιρία και εχω να πω ότι στην αρχή είναι δύσκολο αλλά έτσι και το συνηθίσεις είναι ΑΡΙΣΤΟΎΡΓΗΜΑ.

Πραγματικά αξίζει να ζοριστεις λίγο στην αρχή και μετά θα παίξεις για πολλούς ισως το καλύτερο παιχνίδι που έχει βγεί ποτέ.

Και γω δε τρελάθηκα στην αρχή μέχρι που πήγα μπουρδέλο μετά όλο το παιχνίδι άλλαξε για μένα και το τερμάτισα  τα γραφικά η μουσική οι επιλογές ακόμα είναι απίστευτο παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας παρακαλώ αφήστε αυτό το έκτρωμα στην ησυχία του,  μην ασχολείστε μαζί του.

Οι 50 εκατομμύρια χρήστες που το έχουν αγοράσει original ( μιλάμε για ένα game χωρίς DRM) και οι ύμνοι των κριτικών δεν λένε τίποτα.

Προσωπικά το έχω αγοράσει 2 φόρες.  PC και Xseries τώρα με το next gen και έχω φάει πάνω από 600 ωρες

Και εμένα δεν μου αρέσει ο Σαίξπηρ αλλά δεν λέω ότι είναι μυρωδιάς.   

 

Επεξ/σία από Meredoth
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επάξια. Είναι έπος.

Οσοι παίζουν rpg τύπου τύπου souls είναι λογικό να το βρίσκουν βαρετό και τους κατανοώ. Γι αυτούς είναι. 
Για όσους δίνουν βάση στο σενάριο, τα quests, τη μουσική, τα γραφικά, τον κόσμο κτλ σε ένα παιχνίδι, τότε απλά είναι έπος.

Θα το προτιμούσα λιγο πιο μικρό, αλλά σίγουρα δεν είναι βαρετό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tlykog είπε

Επάξια. Είναι έπος.

Οσοι παίζουν rpg τύπου τύπου souls είναι λογικό να το βρίσκουν βαρετό και τους κατανοώ. Γι αυτούς είναι. 
Για όσους δίνουν βάση στο σενάριο, τα quests, τη μουσική, τα γραφικά, τον κόσμο κτλ σε ένα παιχνίδι, τότε απλά είναι έπος.

Θα το προτιμούσα λιγο πιο μικρό, αλλά σίγουρα δεν είναι βαρετό.

Εγώ παίζω και soulsborne να ξέρεις και το λατρεύω το witcher.Το θέμα είναι να ξέρεις τι να περιμένεις απο ένα παιχνίδι.Το ότι είναι rpg και open world(αν και το witcher σε περιορίζει σε μερικές περιοχές αν δεν κάνεις progress story) δεν σημαίνει πως θα παίζουν το ίδιο.

Αφιέρωσα γύρο στις 250 ώρες στο Witcher 3 (καάπου τόσες έχω και στο elden ring btw) και παρόλα αυτά το σκέφτομαι για ακόμα ένα run.Θυμάμαι τις απίστευτες ιστορίες με Baron , Crones of Crookback Bog και τα παιδιά , η βραδυά που τα έπιναν Gerlat Eskel και Lambert , όλο το Ard Skellig , Hearts of Stone με την ιστορία του βάτραχου πρίγκιπα και τον κόσμο της Iris...το απίστευτο side quest που έβρισκες γράμματα στους δρόμους (το οποίο failαρα και δεν βρήκα τον πραγματικό δολοφόνο) , το quest Geralt Yennefer με το Djin στο βουνό...

Τι να λέμε τώρα οι ιστορίες που έχει το παιχνίδι είναι απίστευτες.

Οι χαρακτήρες επίσης απίστευτοι και ο Geralt πραγματικά συμπαθής και ορισμένες φορές τρολλ που μου θύμιζε JC Denton απο Deus EX 2000.

 

To αστείο είναι πως όπως και άλλοι έχουν γράψει και εγώ χρειάστηκα 3 προσπάθειες για να πω πως αυτή τη φορά δεν θα το αφήσω.Την πρώτη έπαιξα κοντά 2 ώρες , τη δεύτερη κάπου 6 και την επόμενη 250 :) το ίδιο έχει συμβέι με πολλά απο τα  αγαπημένα μου παιχνίδια όλων τον εποχών(Zelda OOT , FFVII original , Bloodborne , Deus Ex 2000 , Elder Scrolls V) έχω κάνει και 2 απόπειρες στο Red Dead 2 που μάλλον σημαίνει πως στην 3η θα καώ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Εγώ παίζω και soulsborne να ξέρεις και το λατρεύω το witcher.Το θέμα είναι να ξέρεις τι να περιμένεις απο ένα παιχνίδι.Το ότι είναι rpg και open world(αν και το witcher σε περιορίζει σε μερικές περιοχές αν δεν κάνεις progress story) δεν σημαίνει πως θα παίζουν το ίδιο.

Αφιέρωσα γύρο στις 250 ώρες στο Witcher 3 (καάπου τόσες έχω και στο elden ring btw) και παρόλα αυτά το σκέφτομαι για ακόμα ένα run.Θυμάμαι τις απίστευτες ιστορίες με Baron , Crones of Crookback Bog και τα παιδιά , η βραδυά που τα έπιναν Gerlat Eskel και Lambert , όλο το Ard Skellig , Hearts of Stone με την ιστορία του βάτραχου πρίγκιπα και τον κόσμο της Iris...το απίστευτο side quest που έβρισκες γράμματα στους δρόμους (το οποίο failαρα και δεν βρήκα τον πραγματικό δολοφόνο) , το quest Geralt Yennefer με το Djin στο βουνό...

Τι να λέμε τώρα οι ιστορίες που έχει το παιχνίδι είναι απίστευτες.

Οι χαρακτήρες επίσης απίστευτοι και ο Geralt πραγματικά συμπαθής και ορισμένες φορές τρολλ που μου θύμιζε JC Denton απο Deus EX 2000.

 

To αστείο είναι πως όπως και άλλοι έχουν γράψει και εγώ χρειάστηκα 3 προσπάθειες για να πω πως αυτή τη φορά δεν θα το αφήσω.Την πρώτη έπαιξα κοντά 2 ώρες , τη δεύτερη κάπου 6 και την επόμενη 250 :) το ίδιο έχει συμβέι με πολλά απο τα  αγαπημένα μου παιχνίδια όλων τον εποχών(Zelda OOT , FFVII original , Bloodborne , Deus Ex 2000 , Elder Scrolls V) έχω κάνει και 2 απόπειρες στο Red Dead 2 που μάλλον σημαίνει πως στην 3η θα καώ...

Συμφωνώ. Εσύ το πήρες έτσι.

Κάποιοι άλλοι, λόγω Souls, έχουν κάνει σύνδεση στο μυαλό τους rpg=real time hardcore combat. Αυτοί ας παίξουν Souls-like παιχίδια. To Witcher 3 είναι άλλη κατηγορία.

Προσωπικά παίζω ελάχιστα και πλέον δεν έχω χρόνο για παιχνίδια 200 ωρών. Όταν έχω χρόνο παιζω για να χαλαρώσω και όχι να εκνευριστώ. Γι αυτό και δε μπορώ παιχνίδια τύπου souls.

Αυτό που βρήκα πολύ όμορφο στο Witcher ήταν η ιστορία και το γεγονός ότι ακόμα και κάποια, θεωρητικά, μικρά side quests συνδέονται με άλλα ή παίζουν ρόλο στην ιστορία. Τόσο όμορφο δέσιμο δεν έχω συναντήσει σε RPG μέχρι σήμερα. Το παιχνίδι το τερμάτισα πριν από μία 5ετία σχεδόν και δεν έχω τερματίσει κανένα από τα 2 μεγάλα DLCs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Συμφωνώ. Εσύ το πήρες έτσι.

Κάποιοι άλλοι, λόγω Souls, έχουν κάνει σύνδεση στο μυαλό τους rpg=real time hardcore combat. Αυτοί ας παίξουν Souls-like παιχίδια. To Witcher 3 είναι άλλη κατηγορία.

Προσωπικά παίζω ελάχιστα και πλέον δεν έχω χρόνο για παιχνίδια 200 ωρών. Όταν έχω χρόνο παιζω για να χαλαρώσω και όχι να εκνευριστώ. Γι αυτό και δε μπορώ παιχνίδια τύπου souls.

Αυτό που βρήκα πολύ όμορφο στο Witcher ήταν η ιστορία και το γεγονός ότι ακόμα και κάποια, θεωρητικά, μικρά side quests συνδέονται με άλλα ή παίζουν ρόλο στην ιστορία. Τόσο όμορφο δέσιμο δεν έχω συναντήσει σε RPG μέχρι σήμερα. Το παιχνίδι το τερμάτισα πριν από μία 5ετία σχεδόν και δεν έχω τερματίσει κανένα από τα 2 μεγάλα DLCs.

Αν και τα dlc είναι μεγάλα και θες και προθέρμανση πάλι μετά απο τόσα χρόνια , αξίζει και με το παραπάνω.Το βάζεις easy και απολαμβάνεις απλά την ιστορία και τις τοποθεσίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Αν και τα dlc είναι μεγάλα και θες και προθέρμανση πάλι μετά απο τόσα χρόνια , αξίζει και με το παραπάνω.Το βάζεις easy και απολαμβάνεις απλά την ιστορία και τις τοποθεσίες.

Ειδικά τα γραφικά στο blood and wine μου άρεσαν πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Galis είπε

Ο, τι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει. Για 2 μήνες μετά τον τερματισμό δεν ήθελα να ακουμπήσω παιχνίδι 

100% σε +150 ώρες ψάχνοντας σε όλο το κόσμο οτι κρυφό διάλογο υπάρχει. Πραγματικά έκλαψα στο τέλος γιατί ήξερα οτι θα κάνω πολύ καιρό να χαθώ σε τέτοιο βαθμο μέσα σε ένα κόσμο και την ιστορία τόσων βασικών χαρακτήρων. Βασικα έκλαψα σε 10-15 διαφορετικές σκηνές. Δεν μου έχει ξανασυμβεί σε παιχνίδι.

Η μόνη σειρά που έφτασε κοντά στο Witcher ήταν για μένα τα Mass Effect 1-2-3 τα οποία πρωτοέπαιξα πριν απο μερικούς μήνες. Τέλειοι χαρακτήρες, τέλεια μουσική, απίστευτος κόσμος, φοβερή ιστορία.

Το παράξενο για μένα ήταν ότι και στα δυο παιχνίδια έγινα overpowered απο τις πρώτες ώρες ακόμα και στη μέγιστη δυσκολία αλλά αυτό δεν με επηρέασε καθόλου γιατί το μόνο που με ένοιαζε ήταν η ιστορία και το roleplaying. To gameplay πέρασε σε 2ο βαθμό.

Gerald the Witcher

Commander Shepard

Έχω μια κρυφή ελπίδα ότι για το επερχόμενο Baldur's gate 3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...