Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστές δεν βλέπουν δίκτυο παρά μόνο με ip


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω στήσει ένα domain active directory με ένα ip range 192.168...

Σε απομακρυσμένη διεύθυνση μέσωs site to site vpn οι υπολογιστές συνδέονται στον πιο πάνω domain server (καθώς δεν υπάρχει τοπικός σερβερ στο απομακρυσμένο γραφείο).

Παρόλο που έχω ενεργοποιήσει το network discovery οι απομακρυσμένοι υπολογιστές δεν βλέπουν αλλους υπολογιστές στο δίκτυο με το FQDN name (όνομα shared folder ή άλλων υπολογιστών). Επίσης δεν φαίνονται οι υπολογιστές στο network.

Αν χρησιμοποιήσω την διεύθυνση IP από τον fileserver τον βλέπουν κανονικά ενώ με το share name όχι.

Εχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις που έχω διαβάσει στο ιντερνετ χωρίς αποτέλεσμα. καμία ιδέα;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2023 στις 12:50 ΜΜ, The_Judas είπε

Αν χρησιμοποιήσω την διεύθυνση IP από τον fileserver τον βλέπουν κανονικά ενώ με το share name όχι.

Δοκίμασε να κλείσεις τα ipv6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα δοκίμασα όλα αυτα χωρίς αποτέλεσμα.Το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλους τους remote υπολογιστές όχι μόνο σε έναν.

Επίσης όταν κάνω ακόμη και τοπικά Ping εσωτερικά στο δίκτυο με το share name και γενικά οποιοδήποτε όνομα υπολογιστή... μου κάνει αντιστοίχιση στην IP αλλά μετά κάνει request time out.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Neo είπε

Ποιος κανει το site to site? Αν ειναι firewall,there you go.

Το site to site γίνεται με mikrotik routers.

Θα τσεκάρω αν έχει και firewall ενεργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω να εχει καποια σχεση το FW του ΜΤ μιας και θα εκοβε ολη την επικοινωνια αν υπηρχε τετοιο θεμα. Φανταζομαι οτι θα εχεις τις πορτες ανοιχτες του vpn στο filter και ολα οκ μεχρι εδω. Μιας και προκειται για ad, θα προτεινα να βαλεις σαν δευτερο dns στους clients την ip του server και αφου κανεις σε ολα και στο server ενα reboot ξαναδοκιμασε με το ονομα. Σα δευτερη προσπαθεια θα σηκωνα και wins στις network cards των clients και θα εβαζα και εκει την ip του server.

Γενικως δωσε ενα feedback αν καταφερεις κατι διοτι με ενδιαφερει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τελικά ήταν τελείως άκυρο το πρόβλημα...

Είχα ρυθμίσει τον νέο fileserver (synology NAS ) έστω στο δίκτυο 1 ας το πούμε. Τον είχα συγχρονίσει με τον άλλο synology fileserver τοπικά για πιο γρήγορα επειδή είχα πολλά gb και μετά τον έστειλα στο απομακρυσμένο σημείο όπου πήρε τοπική IP (από το νέο δίκτυο 2) .

Δούλεψε κανονικά αλλά τον έβλεπα μόνο μέσω Ip όπως είπα.

Για κάποιο περίεργο λόγο όμως κατά το ping στο όνομα (π.χ ping fileserver1) έκανε resolve στην παλια ip του δικτύου 1 παρόλο που έκανα flush dns κλπ. (Το ping στην ip απαντούσε κανονικά)

Δοκίμασα να αλλάξω το όνομα του fileserver σε κάτι άλλο και τώρα δουλεύει κανονικά και με το share name 😐

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...