Προς το περιεχόμενο

USB - Πολύμπριζο.


stamy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! 

θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς για το παρακάτβ γιατι δεν ξέρω και πως να το ψάξω.

Θέλω να μου πέι κάποιος αν ξέρει ότι υπάρχει πολύμπριζο USB, εξηγώ.. θέλω να μπαίνει το USB επάνω σε ένα PowerBank και απο εκεί να μπορώ να βάλω μια συσκευή ρέυματος επάνω.. π.χ: ένα πορτατιφ. μια οθόνη.. 

Ελπίζω να ειναι κατανοητο αυτό που ρωτάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι, για πολλους και διαφορους λογους. Ο σημαντικοτερος ειναι πως το ρευμα που θελουν αυτες οι συσκευες ειναι εναλλασσομενο και 220v, το ρευμα που μπορει να δωσει ενα powerbank ειναι συνεχες και 12v. Αλλα ακομα και αν γινοταν με ενα υποθετικο inverter να κανεις το συνεχες ρευμα του εναλλασσομενο, η ισχυς που θα παρειχε ενα απλο powerbank θα εφτανε μονο για κατι πολυ μικρο, πχ ενα μικρο ανεμιστηρα ή μια λαμπα led.

Υπαρχουν "powerbanks", με την εννοια του "αποθηκευω ενεργεια σε μια μπαταρια και το παρεχω απο πριζα" που μπορουν να βγαλουν εναλλασσομενο και ισχυρο ρευμα, αλλα ειναι καπως ετσι.
https://www.skroutz.gr/c/5048/power-stations.html

(5!)

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ετοιμα φωτα led με μπαταρια τα φορτίζεις και μετα τα πας εκει που θες για να εχεις φως

Σου κανει κατι σαν και αυτο ?

https://www.skroutz.gr/s/9685617/Adeleq-Επαναφορτιζόμενο-LED-Εφεδρικό-Φωτιστικό-Ασφαλείας-με-Μπαταρία-και-Φωτοκύτταρο-4-68030.html#search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και να πάρεις αυτό εδώ το powerbank που βγάζει 20V 5Α max (δηλαδή 100W). Ύστερα μπορείς να βάλεις ένα κατάλληλο καλώδιο USB που να υποστηρίζει PD 100W και να βάλεις ένα πλακετάκι τέτοιο να το ρυθμίσεις στα 20V και αυτό θα επικοινωνεί με το powerbank για να βγάζει τα 20V. Μπορείς έτσι να πάρεις λάμπες E27 DC που παίζουν από 12 έως 48V και να μετατρέψεις ενα πορτατίφ να βάλεις το πλακετακι που έδειξα πάνω , για οθόνη μπορείς να πάρεις μια που να εχει εξωτερικά το τροφοδοτικό της επομένως θα δέχεται 19V συνήθως και σε watt είναι σιγουρα κάτω από 100W τα καινούρια μόνιτορ οπότε θα τραβάει λιγότερο από 5Α που είναι το max, μπορείς και εκεί να βάλεις ένα τέτοιο πλακετακι με κατάλληλο βύσμα στην έξοδο.

Σιγουρα περίπλοκο αλλά θα παίξει 100% αλλά θέλει κάποιες βασικές γνώσεις ηλεκτρολογίας/ηλεκτρονικού να μπορείς να κολλήσεις κάνα καλώδιο να τα μονώσεις σωστά, να ρυθμίσεις το USB pd πλακετακι για τη τάση κλπ

 

Αλλιώς πάρε ένα inverter 150W baseus και ένα φορτιστή μπαταρίας μολύβδου και μια μπαταρία μολύβδου μεγάλη να τη φορτίζεις και να βάζεις το inverter πάνω αλλά θα είναι πιο ογκωδες και δε ξέρω πόση ώρα θα σου αντέχει καθώς θα έχει πιο πολλές μετατροπές από dc σε ac και ξανά ac σε dc άρα και μεγάλες απώλειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...