Προς το περιεχόμενο

Λίστες Παιχνιδιών στο νέο μενού του Playstation 5


Tifa_LockHeart
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Xeresis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσα στο 2022 είχε ανακοινωθεί το update για το PS5 αν δεν κάνω κάποιο λάθος, με χαρακτηριστικά όπως το 1440p κάποια άλλα που δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμή αλλά και ένα για κάποιους μικρό αλλά για μένα αρκετά σημαντικο , τις λίστες παιχνιδιών [ κάτι σαν τους φακέλους που είχαμε στο PS4 ] . 

Δούλεψαν όλα αρκετά καλά από την αρχή θα ελεγα για μένα και μάλιστα με βοήθησε αρκετά το θέμα με τις λίστες, μιας και είμαι κάτοχος πολλών παιχνιδιών και με βοηθούσε πολύ στην οργάνωση τους. Υπήρχε και υπάρχει ένας περιορισμός στις 15 λίστες [χωρίς πραγματικά να μπορώ να καταλάβω γιατί] αλλά ελπίζω αργότερα αυτό να μεγαλώσει όπως και μερικές ακόμα βελτιώσεις που χωράει . Έχω πολλά χαρακτηριστικά που θα τις έκανε ακόμα πιο εύχρηστες για μένα αλλά και πιστεύω για αρκετούς χρήστες. 

Απλώς νομίζω ότι η SONY για κάποιον λόγο δεν το πίστεψε τόσο πολύ αυτό το χαρακτηριστικό που έδωσε σε αυτό το update [αναφέρομαι στις λίστες παιχνιδιών που μπορείς να δημιουργήσεις] , μιας κ έχει περάσει τόσος καιρός από την διάθεση αυτού του χαρακτηριστικού και δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Ή μήπως κάτι έχει αλλάξει ???

Και έρχομαι τώρα στον κύριο λόγο που έχω μπει στην διαδικασία να γράψω αυτό το θέμα στο forum , για να το συζητήσω με εσάς, να μου πείτε γνώμες , να με βοηθήσετε όσοι μπορείτε και αν μπορείτε και στην τελική να μάθω αν είμαι ο μόνος που αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα εδώ μέσα. Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι χρήσιμη μιας και ούτε στο YouTube δεν βρήκα τίποτα, ούτε το customer support του Playstation ακόμα απάντησε στο mail που τους έστειλα με το πρόβλημα μου. 

Από την πρώτη στιγμή που έγινε διαθέσιμο το χαρακτηριστικό με τις λίστες , έσπευσα να το χρησιμηποιήσω , έστω να δω πόσο καλό μπορεί να είναι και αν θα μου λύσει τα χέρια . Και όντως έτσι έγινε. Έφτιαξα 15 λίστες [που ήταν δυστυχώς και το μέγιστο που μπορούσα να κάνω ] και όλα αυτά που ήθελα να κάνω κατηγοριοποίηση [ έστω τα βασικά γιατι θα ηθελα να έχω αλλες 15 λίστες αλλά δεν με αφήνει] τα έκανα και όλα μπήκαν σε μία ροή. Όλα αυτά όμως άλλαξαν περίπου προχθές [βασικά τότε το εντόπισα, μπορεί να έγινε μετά το τελευταίο update που έγινε το Μαη '23] που μπήκα κανονικά στην Βιβλιοθήκη μου , πήγα στην Καρτέλα Συλλογή μου και περιμένοντας να δω τις 15 λίστες μου δεν είδα απολύτως τίποτα, ένα κενό [Μαζωνάκης κατάσταση] . Στην αρχή είπα κάποιο κόλλημα ας κάνω επαννεκίνηση , τίποτα πάλι τα ίδια. Απόσύνδεση από το PS Account, απενεργοποίηση κονσόλας , τίποτα . Δοκίμασα όλα τα βασικά δηλαδή αλλά οι λίστες μου είχαν φύγει οριστικά. Έτσι το πήρα χαμπάρι και λέω, κομμάτια να γίνει θα κάνω εξ αρχής νέες. Εδώ ήταν όμως που έφαγα το μεγάλο άκυρο. Πάω στο πρώτο παιχνίδι, πατάω προσθήκη σε νέα λίστα και μου εμφανίζει το μήνυμα "έχετε φτάσει το ανώτατο αριθμό λιστών, για να δημιουργήσετε νέες λίστες διαγράψτε κάποιες από αυτές" . ΝΑΙ ΘΕΛΩ 😭[άρχισα να ουρλιάζω από μέσα μου] αλλά το θέμα είναι ότι δεν μου τις εμφανίζει για να τις σβήσω [ μηχανήματα του διαόλου🤬] .

Και εδώ είναι που απορώ και έχω σκάσει μέσα μου. Πώς είναι δυνατόν να έχει φάει τόσο μεγάλο σκάλωμα το μενού , να μην μπορώ να κάνω κάτι για αυτό, το support να μην είναι καθόλου support, και να μην αναφέρει κανείς σε όλο το διαδίκτυο κάτι παρόμοιο. Μάλλον είμαι τόσο μοναδικά άτυχος σε αυτό το θέμα? Ξέρω ότι ένα πολύ μικρό ποσοστό έχει ασχοληθεί με αυτό το χαρακτηριστικό, και ίσως για αυτό δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει πρόβλημα. 

Έχει κανείς σας το ίδιο πρόβλημα? Έχετε δοκιμάσει ποτέ την δημιουργία λιστών παιχνιδιών στο PS5? Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο τρόπο ?

Στις φωτογραφίες βλέπετε το μήνυμα αλλά και ότι κανονικά όταν είσαι στην καρτέλα Συλλογή θα έπρεπε να δείχνει τις ήδη δημιουργημένες λίστες μου , αλλά δεν δείχνει τίποτα.
 

IMG_20230604_122335.jpg

IMG_20230604_122308.jpg

Επεξ/σία από Tifa_LockHeart
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Κάνε ενα rebuild database και αν δε πιασει ίσως ενα factory reset 

Rebuild steps :

Step 1: Turn off your PS5 console.

Step 2: Press and hold the power button for about seven seconds. When you hear the second beep, you can release the power button.

Step 3: Connect your controller to the console via the USB cable. Then press the PS button on the controller, and you will enter the PS5 Safe Mode.

Tip: PS5 Safe Mode is a troubleshooting tool that can be used to start the PS5 console with only the most basic functions. In Safe Mode, you can fix some problems like data and display issues on the PS5.

Step 4: In Safe Mode, select the fifth option – Rebuild Database.

Step 5: Once you select Rebuild Database, you will receive the following message: the database will be rebuilt. It might take a few hours to rebuild the database. Just click OK to confirm the operation.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σε αυτό κατέληξα χωρίς ακόμα να το έχω κάνει γιατί είναι πολλά που θα πρέπει να ξανά κάνω εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tifa_LockHeart είπε

Και εγώ σε αυτό κατέληξα χωρίς ακόμα να το έχω κάνει γιατί είναι πολλά που θα πρέπει να ξανά κάνω εγκατάσταση.

Το rebuild database Κανε πρώτα και πιθανότατα θα στρώσει. Επίσης δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτε καθώς δεν διαγραφεί - αλλάζει κάτι στο σύστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xeresis είπε

Το rebuild database Κανε πρώτα και πιθανότατα θα στρώσει. Επίσης δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτε καθώς δεν διαγραφεί - αλλάζει κάτι στο σύστημα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες , θα δοκιμάσω και σου πω αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Xeresis είπε

Το rebuild database Κανε πρώτα και πιθανότατα θα στρώσει. Επίσης δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτε καθώς δεν διαγραφεί - αλλάζει κάτι στο σύστημα. 

Φίλε μου καλημέρα και ευχαριστώ. Σήμερα μόλις έκανα ότι μου είπες και όλα έγιναν όπως ήταν. Μπορεί να έχασα τις λίστες μου , αλλά τουλάχιστον μπορώ πλέον να δημιουργήσω νέες και να εμφανίζονται. Σε ευχαριστώ και πάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...