Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με NVMe


Balthazar@.@
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Balthazar@.@,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,
Έχω μητρική την MAG Z490 TOMAHAWK.Βάζω στο δεύτερο slot της μητρικής  ένα NVMe και δεν μου το βλέπει .Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δυστηχώς δεν εχω καταφέρει τιποτα.Τι λάθος κάνω ?

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από Balthazar@.@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1ο τον βλέπει ?

Ποιος είναι ο δίσκος?

image.png.efeae211605ea6e9799326c9581e94d7.png

Δοκιμές :

1. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις τους SATA δίσκους και δες αν τον βλέπει.

2. Δοκίμασε τον δίσκο στο 1ο m.2. Αν δουλέψει τότε βάλε τον άλλο nvme (που τον είχες αρχικά στο 1o) στο 2ο m.2.

3. Βγάλε τον m.2 nvme που είναι προβληματικός και κάνε BIOS update (αν ξέρεις πως) και βάλε το τελευταίο BIOS. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις BIOS update και με το MSI Center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Στο 1ο τον βλέπει ?

Ποιος είναι ο δίσκος?

image.png.efeae211605ea6e9799326c9581e94d7.png

Δοκιμές :

1. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις τους SATA δίσκους και δες αν τον βλέπει.

2. Δοκίμασε τον δίσκο στο 1ο m.2. Αν δουλέψει τότε βάλε τον άλλο nvme (που τον είχες αρχικά στο 1o) στο 2ο m.2.

3. Βγάλε τον m.2 nvme που είναι προβληματικός και κάνε BIOS update (αν ξέρεις πως) και βάλε το τελευταίο BIOS. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις BIOS update και με το MSI Center.

Στο 1ο m.2 έχω αυτόν TeamGroup MP33 512GB M.2 2280 PCIe Gen3x4 και στο 2ο που δεν βλέπει έχω αυτόν  Kingston KC2500 SSD 250GB M.2 NVMe PCI Express 3.0.

Και έχω ένα  HDD στο sata 3

12 λεπτά πριν, Balthazar@.@ είπε

Στο 1ο m.2 έχω αυτόν TeamGroup MP33 512GB M.2 2280 PCIe Gen3x4 και στο 2ο που δεν βλέπει έχω αυτόν  Kingston KC2500 SSD 250GB M.2 NVMe PCI Express 3.0.

Και έχω ένα  HDD στο sata 3

1.Toν ένα sata που έχω τον αποσυνέδεσα και δεν έγινε τίποτα.

2. Δεν μπορώ να κάνω τράμπα τους m.2 γιατί στον πρώτο έχω το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Τελικά έκανα τραμπα στις θέσεις και όλα δουλεύουν άψογα. Αλλά μπορεί να χάνω σε ταχύτητα. Πάντως τώρα τους βλέπει όλους. Τώρα δεν ξέρω να το αφήσω ως έχει?

Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και οι δυο m.2 υποστηρίζουν PCIe 3.0 x4 , οπότε λογικά δεν θα διαπιστώσεις κάποια διαφορά.

Η 1η m.2 μάλιστα, αν έχεις 11th Gen Intel CPU, τότε υποστηρίζει PCIe 4.0 x4. Βέβαια οι δίσκοι σου υποστηρίζουν μόνο PCIe 3.0, οπότε και πάλι δεν θα έχεις διαφορά.

 

image.png.b650cd0048ca53d0fabb2d9e703a1e20.png

 

Αφού δουλεύει τώρα, μην το πειράζεις. Άστο έτσι,  μια και δεν χάνεις καθόλου σε ταχύτητα. Λογικά και οι δυο θα δουλεύουν σε PCIe 3.0 x4 .

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...