Προς το περιεχόμενο

Αποθηκευση φωτογραφιων-βιντεο και αλλων αρχειων


corsakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεχρι στιγμης φωτογραφιες και βιντεο απο το κινητο της αποθηκευω ανα τακτα διαστηματα στον εκαστοτε οικιακο υπολογιστη που εχω και στο εξωτερικο φλασακι. Παλιοτερα και σε εξωτερικο HDD. 

Τωρα ομως με τη χρηση laptop εχω σχετικα μικρο εσωτερικο χωρο και το κινητο γεμιζει ευκολα με μεγαλα αρχεια που πρεπει να αρχειοθετηθουν και σε αλλα μεσα.

Επειδη η "παραγωγη" αρχειων εχει ξεπερασει τη δυνατοτητα αποθηκευσης αυτων αναρωτιεμαι τι να κανω.

Το να παρω εξτρα φλασακια ειναι το ευκολο αλλα θα πρεπει να τα εχω διπλα επειδη δεν εχω πλεον τη δυνατητα αποθηκευσης σε PC/laptop.

 Οποτε αναρωτιεμαι ποια οδο να ακολουθησω για την βασικη αποθηκευση αρχειων πολυμεσων (μεγαλος ογκος) και δευτερευοντος για αρχεια εργασιων κλπ  ( μικρα μεγεθοι)?

Να παρω επιπλεον φλασακια? Να παρω εξωτερικο δισκο ως επεκταση χωρου του Laptop, καρτες SD μεσω ανταπτορα? 

ΥΣ αυξηση εσωτερικου SDD δεν παιζει ουτε αντικατασταση υπολογιστη :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2023 στις 4:47 ΜΜ, corsakias είπε

Μεχρι στιγμης φωτογραφιες και βιντεο απο το κινητο της αποθηκευω ανα τακτα διαστηματα στον εκαστοτε οικιακο υπολογιστη που εχω και στο εξωτερικο φλασακι. Παλιοτερα και σε εξωτερικο HDD. 

Τωρα ομως με τη χρηση laptop εχω σχετικα μικρο εσωτερικο χωρο και το κινητο γεμιζει ευκολα με μεγαλα αρχεια που πρεπει να αρχειοθετηθουν και σε αλλα μεσα.

Επειδη η "παραγωγη" αρχειων εχει ξεπερασει τη δυνατοτητα αποθηκευσης αυτων αναρωτιεμαι τι να κανω.

Το να παρω εξτρα φλασακια ειναι το ευκολο αλλα θα πρεπει να τα εχω διπλα επειδη δεν εχω πλεον τη δυνατητα αποθηκευσης σε PC/laptop.

 Οποτε αναρωτιεμαι ποια οδο να ακολουθησω για την βασικη αποθηκευση αρχειων πολυμεσων (μεγαλος ογκος) και δευτερευοντος για αρχεια εργασιων κλπ  ( μικρα μεγεθοι)?

Να παρω επιπλεον φλασακια? Να παρω εξωτερικο δισκο ως επεκταση χωρου του Laptop, καρτες SD μεσω ανταπτορα? 

ΥΣ αυξηση εσωτερικου SDD δεν παιζει ουτε αντικατασταση υπολογιστη :P 

 

Πάρε δυο μεγάλους σε χωρητικότητα  εξωτερικούς σκληρούς για αρχή και ο ένας θα είναι το backup του άλλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, corsakias είπε

να παρω αυτονομους ή τους SSD που συνδεονται μεσω ανταπτορα στην εισοδο usb?

 

Δεν ξέρω το μέγεθος των αρχείων που θες να αποθηκευσεις καταρχάς,καθώς και   το budget σου.

Πάντως αυτόνομο χώρο αποθήκευσης που δεν θα εξαρτάται ούτε θα επιβαρύνει το laptop σου , νομίζω είναι το καλύτερο . Τα στικάκια καλά είναι για μεταφορά στον εξωτερικό αυτόνομο σκληρό μεσω του laptop , δεν είναι για παραπάνω δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε δύο σκληρούς 1tb έκαστος σαν και αυτούς :

https://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sklhroi_diskoi/f/490667/1TB.html?ecommerce_available=1&utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Και 2 θήκες να τους βάλεις μέσα σαν και αυτές :

https://www.skroutz.gr/c/667/thikes-sklhrwn-diskwn.html?ecommerce_available=1&keyphrase=sata&utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Και είσαι κομπλέ. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ταχυτητα μεταφορας δεδομενων μεσω της usb και προσπελασιμοτητας σε αυτα τι σχεση εχουν με τους ssd?

33 λεπτά πριν, TROIDX είπε

Οπως τα λεει ο @atheatos. Εναλακτικα παιρνεις και ενα διπλο docking station που θα χρησιμεψει και για ''αλλες'' δουλειες

μπορεις να μου δωσεις ενα link για να δω για docking station?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, corsakias είπε

απο ταχυτητα μεταφορας δεδομενων μεσω της usb και προσπελασιμοτητας σε αυτα τι σχεση εχουν με τους ssd?

Οι ssd σε θήκες sata 3 εκμεταλλεύονται πλήρως την ταχύτητα της usb 3 (ανάλογα την θήκη)ενώ οι hdd τον ένα τρίτο της (χονδρικά )usb 3.

Αλλά στο budget που έθεσες είναι η καλύτερη λύση.

Η ερώτηση σου που ασκοπει? Ελπίζω όχι σε usb στικάκια…που τα περισσότερα από αυτά έχουν ταχύτητες hdd και μερικα χειρότερες, στο ιδιο μέγεθος (1tb).

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, atheatos said:

Οι ssd σε θήκες sata 3 εκμεταλλεύονται πλήρως την ταχύτητα της usb 3 (ανάλογα την θήκη)ενώ οι hdd τον ένα τρίτο της (χονδρικά )usb 3.

Αλλά στο budget που έθεσες είναι η καλύτερη λύση.

Η ερώτηση σου που ασκοπει? Ελπίζω όχι σε usb στικάκια…που τα περισσότερα από αυτά έχουν ταχύτητες hdd και μερικα χειρότερες, στο ιδιο μέγεθος (1tb).

Σωστος και παλι, τα στικακια ειναι μια που θα δουλεψουν και μια που θα ''παραδωσουν'' κατα ''συνηθεια'' πλεον. Backup hdd/ssd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλοσοφια του docking ειναι πως βγαζω πιο ευκολα το σκληρο και βαζω αλλον? 

Γιατι δεν εχω σκοπο (μαλλον?) να ειναι μονιμα οι hDD διπλα στο μικρο γραφειο μου (ισως και να ειναι αμα ειναι διακριτικο.) Απλα θα ειναι ως backup. 

 

και βασικα τωρα που το σκεφτομαι απαιτηση μου  να μπορω να τους δουλευω ταυτοχρονα οποτε θελω ή ξεχωριστη βάση ή διπλο docking. 

Τι ειναι το καλυτερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εκτος μεταφορας data το χρησιμοποιεις και για cloning δισκων με data αλλα ΚΑΙ δισκων συστηματος. Κανεις κλωνο το hdd που μπορει να εχεις για bootable στο pc με εναν ιδιο ή πιο μεγαλης χωρητικοτηταςς.Το αντιστοιχο γινεται και για M.2 που τα συγκεκριμενα docking ειναι 2-3 χρονια στην αγορα. Εγω εχω NAS σε RAID 1 για ολα τα backup μου και 2 docking (1 μονο και 1 διπλο για να αποθηκευω data σε 2 δισκους 3.5'' που εχω στο σακιδιο μου φυλαγμενους safe  ή να τραβαω backup data απο καποιου το  desktop/laptop και να του τα ξαναπερασω μετα απο σεταρισμα win κλπ ή κλωνους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2023 στις 10:58 ΜΜ, TROIDX είπε

Χρησιμοποιω ΧΡΟΝΙΑ RaidSonic.... trusted

https://www.skroutz.gr/c/2027/docking-station-hdd.html?keyphrase=icy+box

Επεξ/σία από corsakias
ακυρο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είστε λίγο προσεκτικοί με τα docking stations και τα multi bay της raidsonic συγκεκριμένα. 
 

Με μια αναζήτηση θα βρείτε παρά πολλές αναφορές όπου εξαιτίας κακού firmware, χαλάει τους δίσκους και τους φέρνει σε κατάσταση raw, με αποτέλεσμα να χάνονται δεδομένα, μιας και για επαναφορά χρειάζεται να ξανά-φορμαριστεί ο δίσκος. 

Στα μιας εισόδου, είναι πιο μεμονωμένο το θέμα αλλά κι εκεί υφίστανται 

Έχει συμβεί και εδώ στην χώρα μας, τόσο σε εταιρικό περιβάλλον όσο και σε οικιακούς χρήστες. Φυσικά μπορεί να μην τύχει, αλλά όπου υπάρχει καπνός… 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...