Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικο προγραμμα OBS Studio


tornado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

χρησιμοποιω εδω και λιγες ωρες το OBS Studio, το οποιο ναι μεν δειχνει δυνατο, ωστοσο για 2-3 προχειρες δουλειες που θελω να κανω μου το κανει δύσχρηστο.

Συνηθως φτιαχνω δεκαλεπτα βιντεακια, στα οποια στη γωνια βαζω την καμερα και σχολιαζω, ταυτοχρονα ανεβαζω ενα pdf, το οποιο το σκρολαρω καθως το σχολιαζω.

Μεχρι εδω καλα.

Σκεφτομαι μηπως υπαρχει τροπος για επιπλεον πραγματα:

1. Να καλυπτω ευκολα τα κενα με background

2.  να μπορω να σημειωνω πανω στο pdf, πχ να τραβαω μια γραμμη.

3. να μπορω να ζουμαρω καπου στο pdf  για να τονισω κατι

και ισως τιποτα αλλα μπλιμπλικια που δεν τα εχω τωρα στο μυαλο μου.

Ομως σε διαφορα βιντεο που κανουν καποιοι youtubers βλεπω οτι κανουν παπαδες.... ε οκ πως τα κανουν? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tornado είπε

Καλησπερα,

χρησιμοποιω εδω και λιγες ωρες το OBS Studio, το οποιο ναι μεν δειχνει δυνατο, ωστοσο για 2-3 προχειρες δουλειες που θελω να κανω μου το κανει δύσχρηστο.

Συνηθως φτιαχνω δεκαλεπτα βιντεακια, στα οποια στη γωνια βαζω την καμερα και σχολιαζω, ταυτοχρονα ανεβαζω ενα pdf, το οποιο το σκρολαρω καθως το σχολιαζω.

Μεχρι εδω καλα.

Σκεφτομαι μηπως υπαρχει τροπος για επιπλεον πραγματα:

1. Να καλυπτω ευκολα τα κενα με background

2.  να μπορω να σημειωνω πανω στο pdf, πχ να τραβαω μια γραμμη.

3. να μπορω να ζουμαρω καπου στο pdf  για να τονισω κατι

και ισως τιποτα αλλα μπλιμπλικια που δεν τα εχω τωρα στο μυαλο μου.

Ομως σε διαφορα βιντεο που κανουν καποιοι youtubers βλεπω οτι κανουν παπαδες.... ε οκ πως τα κανουν? 

 

Αν παίξεις με τις σκηνές του OBS μπορείς να βάζεις συγκεκριμένο background όταν θες να δείξεις στο Video σου το PDF . Τα υπόλοιπα 2, δεν τα κάνει το OBS αλλά πιθανών τα κάνει το λογισμικό με το οποίο ανοίγεις το pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τρέχω το camtasia που έχει αυτά τα εργαλεία αλλά δεν είναι δωρεάν.
Το OBS είναι για streaming και όχι για video editing, τουλάχιστον όχι για κάτι τόσο πολύπλοκο σαν αυτό που ζητάς.
Το DaVinci Resolve που ειπώθηκε πιο πριν είναι δωρεάν και πολύ δυνατό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, tornado είπε

Καλησπερα,

χρησιμοποιω εδω και λιγες ωρες το OBS Studio, το οποιο ναι μεν δειχνει δυνατο, ωστοσο για 2-3 προχειρες δουλειες που θελω να κανω μου το κανει δύσχρηστο.

Συνηθως φτιαχνω δεκαλεπτα βιντεακια, στα οποια στη γωνια βαζω την καμερα και σχολιαζω, ταυτοχρονα ανεβαζω ενα pdf, το οποιο το σκρολαρω καθως το σχολιαζω.

Μεχρι εδω καλα.

Σκεφτομαι μηπως υπαρχει τροπος για επιπλεον πραγματα:

1. Να καλυπτω ευκολα τα κενα με background

2.  να μπορω να σημειωνω πανω στο pdf, πχ να τραβαω μια γραμμη.

3. να μπορω να ζουμαρω καπου στο pdf  για να τονισω κατι

και ισως τιποτα αλλα μπλιμπλικια που δεν τα εχω τωρα στο μυαλο μου.

Ομως σε διαφορα βιντεο που κανουν καποιοι youtubers βλεπω οτι κανουν παπαδες.... ε οκ πως τα κανουν? 

 

1. Αdd source και
   - είτε επιλέγεις image, όπου image είναι μια εικόνα στις διαστάσεις της σκηνής, συνήθως 1920χ1080 αλλά και μεγαλύτερη να είναι την μικραίνεις.
   - είτε επιλέγεις vlc source ή media source όπου έχεις ένα βίντεο να παίζει συνεχώς σε λούπα, μπορείς να βρείς διάφορα δωρεάν.
Σε κάθε περίπτωση αυτό που θα επιλέξεις πρέπει να το κατεβάσεις τελευταίο στην λίστα των sources που απαρτίζουν την σκηνή σου προκειμένου όλα τα υπόλοιπα να φαίνονται επάνω του.

2 και 3 το ποιό εύκολο που μπορώ να σκεφτώ θα ήταν να έχεις κάποια εφαρμογή επεξεργασίας pdf και να κάνεις ότι θες σε αυτήν.
Μπορείς να εισάγεις ολόκληρη την εφαρμογή σαν παράθυρο στην σκηνή σου, Add source - Window capture όπου το πρόγραμμα θα γράφει ότι κάνεις εκεί.

Το ίδιο μπορεί να γίνει και σαν Screen capture όπου το πρόγραμμα φέρνει ολόκληρη την οθόνη και ότι αυτή προβάλει μέσα στην σκηνή.
Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να παίζεις με πολλές οθόνες όμως στο σύστημα σου.

.

Για να φαίνεσαι ο ίδιος κάνεις capture την κάμερα σου. Add source - Video capture device και απλά διαμορφώνεις το «παράθυρο» της στην μία άκρη.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...