Προς το περιεχόμενο

Μετρήσεις Ισχύος σε επίπεδο Hardware - Πόσο λάθος είναι το HWInfo;


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Aten-Ra said:

Μάλλον δεν τα άλλαξε στο BIOS αλλά μέσα από Ryzen Master, τεσπα

Κάτι ακόμα, δες τον 13900K σε stock 253W. Θα έβγαζε 330W με το PL2 στα 253W ??

Σωστό παράδειγμα ο 13900k. Αν πιάσει τα 5.5ghz θα σταματήσει να ανεβάζει το power draw, δεν πα να του έχεις βάλει εσύ 50000w power limit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 927
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@aetos1988 Για να λύσουμε και το θέμα με τον 7800x 3d που είναι πιο efficient σε mt από τον 13900k. Εδώ ο 13900k στα 125w.  Ο 7800x 3d δεν είναι καν κοντά. Βασικά δεν έχει κάν νόημα η σύγκριση με τον 13900k, πιο κοντά στον 12700 είναι παρά σε οτιδήποτε 13th gen. Μέχρι και ο 12900k περνάει από πάνω του σαν σταματημένος στα ίδια watt

 

 

33k.JPG.dcf5de689d5be1db27e61dde44400798.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 13900k εχει 24 cores , ο 7800x3d εχει 8 cores , τι ακριβως συγκρινετε ; 

Αν ειχε το ιδιο score ο 7800x3d με 16core λιγοτερα θα ειχε κλεισει η ιντελ . 

Δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι ο  7800x3d βγαζει το ιδιο/μεγαλυτερο score στα ιδια watt. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, noFEARgr said:

O 13900k εχει 24 cores , ο 7800x3d εχει 8 cores , τι ακριβως συγκρινετε ; 

Αν ειχε το ιδιο score ο 7800x3d με 16core λιγοτερα θα ειχε κλεισει η ιντελ . 

Δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι ο  7800x3d βγαζει το ιδιο/μεγαλυτερο score στα ιδια watt. 

Ο aetos λέει ότι είναι πιο efficient σε multi. Το είδε σε κάτι μπάρες στο internet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2023 στις 2:33 ΜΜ, atheatos είπε

Κώστα ξεκινά τις μετρήσεις με ένα τροφοδοτικό άντε max 150 watt  γιατί έτσι δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ….

To ότι έχουν 2 σελίδες που σου εξηγούν με πολύ όμορφο τρόπο ότι δεν χρησιμοποιείς σωστά τον όρο efficiency, αλλά αντί να πεις "σόρρυ παίδες είπα μαλακία" είτε γιατί όντως δεν το ήξερες, είτε γιατί μυαλό είναι και κολλάει καμιά φορά, κάθεσαι και το παίζεις βαρύς, ειρωνευόμενος, να ξες αγγίζει επίπεδα μπάρμπα-ξερόλα στον επαρχιακό καφενέ που κάθε "σοφία" που ξεστομίζει με περίσσεια μαγκιά, βροντάει και τις χάντρες από το κομπολόι. Άντε πες και κάνα "εσείς οι νέοι δεν τα ξέρετε σωστά, ακούστε εδώ που μιλάει η εμπειρία", να κλείσει το πακέτο. 

Ε μερικοί θέλετε να τα ακούσετε, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

To ότι έχουν 2 σελίδες που σου εξηγούν με πολύ όμορφο τρόπο ότι δεν χρησιμοποιείς σωστά τον όρο efficiency, αλλά αντί να πεις "σόρρυ παίδες είπα μαλακία" είτε γιατί όντως δεν το ήξερες, είτε γιατί μυαλό είναι και κολλάει καμιά φορά, κάθεσαι και το παίζεις βαρύς, ειρωνευόμενος, να ξες αγγίζει επίπεδα μπάρμπα-ξερόλα στον επαρχιακό καφενέ που κάθε "σοφία" που ξεστομίζει με περίσσεια μαγκιά, βροντάει και τις χάντρες από το κομπολόι. Άντε πες και κάνα "εσείς οι νέοι δεν τα ξέρετε σωστά, ακούστε εδώ που μιλάει η εμπειρία", να κλείσει το πακέτο. 

Ε μερικοί θέλετε να τα ακούσετε, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση! 

Νομίζω δεν κατάλαβες τι έγραψα. Από το να φτάνεις να μετράς την τελική κατανάλωση , πιο εύκολο δεν είναι να περιορίσεις την πηγή του ρεύματος και να δεις την συμπεριφορά? Από την στιγμή που τα cpu αλλάζουν την συμπεριφορά ανάλογα τα thermals και την τροφοδοσία που έχουν ( βλέπε 13900t σε battery mode ) δεν μπορείς να έχεις κάποιο συμπέρασμα  για αυτά παρά μόνο αν έχεις μια σταθερή πηγή ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, just_a_dude είπε

5w spikes που κάνει το intel

Γενικά να ενημερώσω ότι δεν κάνουν. Κυρίως γιατί έχουν και regulator εσωτερικά του CPU. Της AMD αντίστοιχα έχουν αρκετά πιο αργό response time (τάξης ns)  και εκεί βλέπεις αισθητά spikes.

22 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Βασικά μιας και μιλάμε γι' αυτά έχετε να προτείνετε κάποιο power meter έτσι να μετάω από περιέργεια; χαχα. Έχω βέβαια πολύπριζο APC με surge protection και τα σχετικά οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να το "κουμπώσεις" πάνω στο power meter.

Δες αυτό το έχω 2 εβδομαδούλες και το έχω αγαπήσει ιδιαιτέρως. Επίσης είναι επώνυμο, UNI-T μεν, αλλά από no name κινεζιά προτιμώ την ονοματισμένη που ξέρω τι παίρνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε με το amd vs Intel . Αυτή την στιγμή η σειρά Т της Intel είναι  στα  χάρτα 35w μιας και ξεπερνάει κατά πολύ αυτό νούμερο. Προς το παρόν επιλέγω amd για mini συστήματα γιατί ξέρω ότι 35w άντε να πάνε 50w με τα spikes και όχι 100w….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παιδιά έχω καεί με αυτό το θέμα της κατανάλωσης. Πραγματικά τι σημασία έχει τι κατανάλωση έχει ορίσει ο κατασκευαστής του cpu ή της mobo; Αγοράζεις το cpu που θες και πας και βάζεις την κατανάλωση στα watt που θες απ' το bios. Ας τον έχει βάλει στα 500w by default, πας και το αλλάζεις. Σηκώνω τα χέρια ψηλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Herald είπε

???? Ρε σύ τα διαβάζεις τα posts σου?

Αν το CPU πιάσει τα max ρολόγια / voltage του στα 230w γιατί να τραβήξει 300? Προφανώς δεν στέκει αυτό που γράφεις. Τέσπα, μην το αναλύσουμε περαιτέρω, εγώ σου εξηγώ ότι ο reviewer το γράφει κατηγορηματικά ότι έβαλε PPT και όχι TDP. Τώρα περαιτέρω τι να σου πώ, μπορεί να μην έχει ιδέα από bios και να έκανε ότι του ήρθε

image.png.3c0bc44d7688d9663d087293541ac61f.png

Με 45W PPT στο ΒΙΟS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

@aetos1988 Για να λύσουμε και το θέμα με τον 7800x 3d που είναι πιο efficient σε mt από τον 13900k. Εδώ ο 13900k στα 125w.  Ο 7800x 3d δεν είναι καν κοντά. Βασικά δεν έχει κάν νόημα η σύγκριση με τον 13900k, πιο κοντά στον 12700 είναι παρά σε οτιδήποτε 13th gen. Μέχρι και ο 12900k περνάει από πάνω του σαν σταματημένος στα ίδια watt

 

 

33k.JPG.dcf5de689d5be1db27e61dde44400798.JPG

Ο 7800X3D είναι αρκετά περισσότερο efficient. Ειδικά στα παιχνίδια. 

3 ώρες πριν, Herald είπε

Ο aetos λέει ότι είναι πιο efficient σε multi. Το είδε σε κάτι μπάρες στο internet. 

Δεν είναι '' κάτι μπάρες στο intenet''... Αν δεν ξέρεις ποιος έκανε αυτές τις μπάρες καλό είναι να μην φέρουμε γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Tambas91 said:

εγώ έχω βρει αυτό εδώ... αξιόπιστο φαίνεταιimage.png.6a326751dd5283fa7ec392a32524e742.png

Του 5800x3d γιατί ειναι πιο χοντρή? Έλα ρε φίλε σε παρακαλώ με τις ανακρίβειες 

19 minutes ago, aetos1988 said:

Ο 7800X3D είναι αρκετά περισσότερο efficient. Ειδικά στα παιχνίδια. 

Δεν είναι '' κάτι μπάρες στο intenet''... Αν δεν ξέρεις ποιος έκανε αυτές τις μπάρες καλό είναι να μην φέρουμε γνώμη. 

Και ο παπας της ρωμης να τις έκανες τις μπάρες δεν αλλάζει. Ο 7800x 3d σε multi efficiency παλεύει με τον προπέρσινο i7. Καμία επαφή με 13900k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Του 5800x3d γιατί ειναι πιο χοντρή? Έλα ρε φίλε σε παρακαλώ με τις ανακρίβειες 

Και ο παπας της ρωμης να τις έκανες τις μπάρες δεν αλλάζει. Ο 7800x 3d σε multi efficiency παλεύει με τον προπέρσινο i7. Καμία επαφή με 13900k

Επιμένω. Ο 7800x3d είναι μακράν πιο ενεργειακά αποδοτικός ειδικά σε gaming. 

Καμία επαφή το ξέρω όταν έχει power spikes ( ο 13900k) 400+ watt έναντι μόνο 95-100watt ο 7800x3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...