Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θέλει να μεταφέρει τα Windows πλήρως στο cloud


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακώς αναλωνόμαστε σε linux vs windows, όλες οι παρατηρήσεις είναι προσωπικές εμπειρίες του καθενός.

Ο πολύ απλός χρήστης (το παιδί ή ο προπάππος σου) δεν ενδιαφέρονται τι τρέχει η συσκευή τους, θα μπαίνουν σε κανένα FB ή στο youtube για βίντεο. Το ίδιο τους κάνει αν είναι windows, linux ή android σε touchscreen συσκευή.

Ο μέσος χρήστης που ξέρει να χειρίζεται πέντε πράγματα και έπιασε office ή κανένα σπασμένο photoshop και παίζει και παιχνίδια θέλει windows.

Ο super user που είναι μία μικροσκοπική μερίδα του κόσμου θα βάλει linux αλλά θα έχει και windows για ιδιόκτητες (proprietary ντε) εφαρμογές όποτε τις χρειαστεί.

Ο server θα τρέξει linux, το raspberry το ίδιο και θα προγραμματίζεις σε python, το ρούτερ εκατό γραμμές unix, ΟΕΜ παιχνιδομηχανές (playstation, xbox, nintendo) θα τρέχουν δικό τους λειτουργικό, και λοιπές μικροσυσκευές πάλι δικό τους απλό λειτουργικό στυλ drivers.

...άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, uniquegr said:

Μια χαρούλα. Και όταν στη πέσει για έλεγχο πνευματικής ιδιοκτησίας στο μαγαζάκι που τρέχεις windows με κλειδί των 5 ευρώ, έλα πες μας πως θα σου φανεί το χιλιαρικάκι του προστίμου. :)

 

Ως προς τα κενά ασφαλείας, ξεχνάς το πιο απλό: στα windows εξ'ορισμού ο αρχικός λογαριασμός είναι administrator, ενώ στο linux πρέπει είτε να μπαίνεις με τον root, είτε να είσαι sudoer και να ζητήσεις δικαιώματα superuser. Επομένως, παρ'όλο που οι κωδικοί είναι ένα θέμα, το ίδιο το λειτουργικό ευθύς εξ'αρχής σε περιορίζει απο το να κάνεις πατάτα ( σε αντίθεση με τα windows που στα δίνει όλα απλόχερα και γι'αυτό γίνεται ο κακός χαμός ).

οταν εχεις επιχειρηση θα παρεις και pc απο μια σοβαρη εταιρεια που θα εχει και το κλειδακι παρεα. επισης θα σου πω το απλο παραδειγμα.αν μια εταιρεια πχ παροχος με τοσα ατομα ηθελε να γλυτωσει λεφτα θα εβαζε linux ομως για καποιους λογους εχουν windows. το κακο με τους linux users ειναι οτι εισαστε σαν τους vegan. κανεις δεν ασχολειτε μαζι τους αλλα εσεις ασχολειστε με τους αλλους για να τους δειξετε τον σωστο το δρομο. ( tou vegan ή του linux). 

επισης γιαβτον καθε απλο χρηστη δεν χρειαζεται να του κανεις hacking για να του παρεις πραγματα.θα στα δωσει απλοχερα που θα κανει κλικ παντου.

προσωπικα για μενα τωρα. εχω windows 11 μαζι με το λαπτοπ.

θα μπορουσα να κανω την δουλεια που κανω με linux.πιθανοτατα ναι.θα βρω τα ενα δυο προγραμματα που θελω για linux?πιθανοτατα ναι. θα εχω προβλημα να μαθω το linux?πιθανοτατα οχι. αξιζει να μπω στην διαδικασια οταν με τα windows κανω αυτα που θελω χωρις απολυτως μισο προβλημα? πιθανοτατα οχι.  αν ειναι να μπω στην διαδικασια του linux για παραπανω ασφαλεια τοτε να βαλω και hardware firewall, τοτε να πεταξω και το  router του παροχου να βαλω ενα cisco  κτλ. οσα συν και να εχει το linux δεν ενδιαφερει τον περισσοτερο κοσμο ππυ δεν κανει ποτε updates στο κινητο του ή στο λειτουργικο του οποιο και αν ειναι αυτο.επισης του λειπει το πολυ απλο. η λεξη ευκολια και  simplicity. πλεον η εγκατασταση των windows εχει γινει για 5χρονα.  ειναι ακριβως το ιδιο που λεγαμε σε αλλο θεμα.και ελεγα σε καποιον να παρει fritz.και ο αλλος ελεγε οτι ειναι πανακριβο για το τιποτα και με τα ιδια λεφτα στηνει mini pc και θα ειναι και firewall. to 90%  του κοσμου κοιταει την ευκολια

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε με τους βλακες που μπλεξαμε. Cloud και πρασινα αλογα θελουν να τα πανε ολα στη συνδρομη. Σου λενε καλυτερα να περνουμε στανταρ λεφτα καθε μηνα παρα μια φορα και τελος ετσι κανουν παντου απο ταινιες σειρες μεχρι παιχνιδια. Τις σιχαινομαι τετοιες τακτικες γιατι στο τελος δεν σου μενει τιποτα μολις κοψεις τη συνδρομη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σοβαρότερο πρόβλημα με το cloud λειτουργικό είναι ότι η ιδιωτικότητα πάει περίπατο. Δεν είναι καθόλου καλό όλο το προσωπικό περιεχόμενο ενός χρήστη να αποθηκεύεται και να λειτουργεί από έναν απομακρυσμένο server που κανείς δεν ξέρει τι πρωτόκολλο ασφαλείας θα τρέχει αλλά και ποιος θα έχει πρόσβαση σε αυτό. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, bazzil είπε

Υπάρχει τόσο διαθέσιμο bandwidth - και δεν είναι μόνο το  ώστε να περάσει και σε οικιακούς πελάτες;

Για να το ψάχνουν οι εταιρείες, φαίνεται πως υπάρχει ή θα υπάρξει στο μέλλον όταν λάβουν την τελική τους απόφαση. 

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Ρε με τους βλακες που μπλεξαμε. Cloud και πρασινα αλογα θελουν να τα πανε ολα στη συνδρομη. Σου λενε καλυτερα να περνουμε στανταρ λεφτα καθε μηνα παρα μια φορα και τελος ετσι κανουν παντου απο ταινιες σειρες μεχρι παιχνιδια. Τις σιχαινομαι τετοιες τακτικες γιατι στο τελος δεν σου μενει τιποτα μολις κοψεις τη συνδρομη. 

Για αυτόν τον λόγο, πρέπει να αρχίσουμε να κοιτάμε από τώρα σαν άνθρωποι πως θα μπορούσαμε να απεξαρτηθουμε από όλα αυτα έμμεσα, άμεσα, βραχυχρόνια η μακροχρόνια. Διότι το μέλλον προβλέπεται ζοφερό. Όλο αυτό το μοντέλο που αφορά τους υπολογιστές, την πληροφορική, τα gadgets και το entertaining, θα έχει ενα κόστος που θα τρώει ένα σεβαστό μέρος του εισοδήματος μιας μερίδας πληθυσμού. 

Από την άλλη, πάντα ο σκοπός μιας εταιρίας είναι η αύξηση των κερδών και όχι η φιλανθρωπία. Το κακό εδώ είναι ότι πάντα η αύξηση των κερδών θα γίνει εις βάρος του μέσου πολίτη και της ποιότητας ζωής του, καθώς παρά πολλά πράγματα έχουν καταστεί σχεδόν απαραίτητα και αναγκαία για την διατήρηση της ποιότητας ζωής είτε από παθολογικής και σωματικής, είτε από ψυχολογικης σκοπιάς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... τι ζοφερό και τι δυσοίωνο τσαμπουνάτε;

Δηλάδή το οτι απλώς θα αγοράσεις μια οθόνη και ένα πληκτρολόγιο και θα μπορείς να παίζεις παιχνίδια που φοράνε την 4090 ή οτι ο content creator θα κάνει render το video του στη μέγιστη ταχύτητα (Χωρίς να πληρώσεις 4χιλιάρικα για PC που κάνει σωστό rendering) και οτι θα μπορείς να έχεις το περιεχόμενό σου από παντού... ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΖΟΦΕΡΟ και ΔΥΣΟΙΩΝΟ έχει; 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rednez είπε

δωσε σε 10 μεσους χρηστες εναν υπολογιστη με windows και εναν με linux και δες ποιον θα χρησιμοποιουν πιο ευκολα και μετα ελα πες μας οτι ελαχιστοι χρειαζονται τα windows

Η σωστή ερώτηση θα ήταν "δώσε ένα pc με gnu-linux και ένα με windows" σε δύο άσχετους χρήστες και δεν που θα τα καταφέρουν καλύτερα σε σενάρια καθημερινότητας (σερφάρισμα, κείμενο σεword-writer, παρακολούθηση ταινίας, μουσικής κτλ). Τότε θα διαπιστώσεις ότι η εμπερία θα είναι παρόμοια.

 

Ο τρόπος που θέτεις εσύ το ερώτημα είναι " δώσε ένα pc με windows και gnu-linux σε μέσους χρήστες των windows". Προφανώς και θα τους βολέψουν τα windows.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι τυχαία η τιμολογιακή πολιτική των windows τα τελευταία χρόνια. Θυμίσου λίγο τιμές επί εποχής xp και δυνατοτητα δωρεάν αναβάθμισης (ανύπαρκτη). ΑΥτή τη στιγμή με κλειδί των win7 μπορώ να βάλω win 11, αναβαθμίζω δηλ. λειτουργικό 14 ετών δωρεάν.

 

Προφανώς και αντιλήφθηκε η microsoft ότι η βάση των χρηστών της κινδυνεύει να μειωθεί και έτσι προσπαθεί να διασφαλίσει τη συνέχεια, ώστε να τους τα πάρει από αλλού (store, office365, azure κτλ).

 

Χρησιμοποιώ gnu-linux από το 2009 (ubuntu 9.04) και έχω διαπιστώσει ότι κάθε χρήστης μπορεί να κάνει την καθημερινή του δουλειά το ίδιο εύκολα, με μεγαλύτερη ασφάλεια κα σαφώς καλύτερη ταχύτητα.

 

Δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν δοκιμάσεις σοβαρά (όχι έτρεξα μια live διανομή, την είδα, δεν μου άρεσε--δεν την έχε συνηθήσει το μάτι μου και εγκατέλειψα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fuxman76 είπε

Η σωστή ερώτηση θα ήταν "δώσε ένα pc με gnu-linux και ένα με windows" σε δύο άσχετους χρήστες και δεν που θα τα καταφέρουν καλύτερα σε σενάρια καθημερινότητας (σερφάρισμα, κείμενο σεword-writer, παρακολούθηση ταινίας, μουσικής κτλ). Τότε θα διαπιστώσεις ότι η εμπερία θα είναι παρόμοια.

 

Ο τρόπος που θέτεις εσύ το ερώτημα είναι " δώσε ένα pc με windows και gnu-linux σε μέσους χρήστες των windows". Προφανώς και θα τους βολέψουν τα windows.

 

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι τυχαία η τιμολογιακή πολιτική των windows τα τελευταία χρόνια. Θυμίσου λίγο τιμές επί εποχής xp και δυνατοτητα δωρεάν αναβάθμισης (ανύπαρκτη). ΑΥτή τη στιγμή με κλειδί των win7 μπορώ να βάλω win 11, αναβαθμίζω δηλ. λειτουργικό 14 ετών δωρεάν.

 

Προφανώς και αντιλήφθηκε η microsoft ότι η βάση των χρηστών της κινδυνεύει να μειωθεί και έτσι προσπαθεί να διασφαλίσει τη συνέχεια, ώστε να τους τα πάρει από αλλού (store, office365, azure κτλ).

 

Χρησιμοποιώ gnu-linux από το 2009 (ubuntu 9.04) και έχω διαπιστώσει ότι κάθε χρήστης μπορεί να κάνει την καθημερινή του δουλειά το ίδιο εύκολα, με μεγαλύτερη ασφάλεια κα σαφώς καλύτερη ταχύτητα.

 

Δεν μπορείς να ξέρεις αν δεν δοκιμάσεις σοβαρά (όχι έτρεξα μια live διανομή, την είδα, δεν μου άρεσε--δεν την έχε συνηθήσει το μάτι μου και εγκατέλειψα).

Να σου πω εγώ τη γνώμη (λάθος σωστή αυτή είναι).
Θεωρώ κάθε διανομή Linux μια χαρά για βασικές χρήσεις (Browsing κλπ).
Επίσης θεωρώ πως developers θα βγάλουν μια χαρά δουλειά και όλα θα πάνε ρολόι

Εκεί που χωλαίνει είναι στο mainstream καταναλωτή.
Αυτόν δηλαδη που η λογική των υπηρεσιών που προσφέρει ένα Mac ή ένα Windows PC, δεν υπάρχει (ή τουλάχιστον από όσο έψαξα εγώ δεν την βρήκα σε καμία διανομή Linux από όσες δοκίμασα).
 (και αυτό οχι οτι φταίει το linux αλλά στο οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ).
Εξηγούμαι:
1.Parental Controls. Δεν είχα κανένα τρόπο σε ένα δευτερεύον λογαριασμό στο σύστημα (ένα παιδικό account), να του ορίσω με κάποιο εύκολο τρόπο settings ωστε να υπάρχει χρονοδιάγραμμα χρήσης. πχ 15:00 με 18:00. Και από κει και πέρα αν χρειαστεί παραπάνω χρόνο και εγώ λείπω, να μου έρθει ειδοποίηση στο κινητό μου να επεκτείνω X παραπάνω λεπτά τη χρήση. ή να πάει να εγκαταστήσει ένα νέο πρόγραμμα ή να μπει σε μια νέα άγνωστη σελίδα και πάλι να μου έρθει μήνυμα στο κινητό αν θέλω να το επιτρέψω ή οχι.

2. Δεν είχα καμία αντίστοιχου επιπέδου υπηρεσία Cloud όπου οταν αποθηκεύω κατι σε επιλεγμένους φακέλους στο σύστημα να αποθηκεύεται ταυτόχρονα στο cloud account μου ώστε να τα έχω διαθέσιμα και στο κινητό μου αλλά και όπου βρεθώ και σταθώ.

3. Το EPSON πολυμηχάνημα μου δεν δούλεψε ποτέ μέσω Wifi.

4. Δεν βρήκα σε κανένα store την εφαρμογή του Facebook Messenger ώστε να μην χρειάζεται να έχω ανοικτό το faceboolk για να βλέπω και να στέλνω μηνύματα και να μου έρχονται ειδοποιήσεις.

5. Τεράστια δυσκολία στο να καταφέρει κάποιος να κάνει να δουλέψει το Dolby Atmos (τουλάχιστον εγώ δεν τα κατάφερα.) ή μάλλον για να πω τι κατάφερα είναι να βαράω scripts του κάθε τυχαίου στο internet  που μου πρότεινε τι να κάνω, φτάνοντας σε κάποιο σημείο όπου τελικά δεν είχα ήχο πουθενά 😂

6. Κοντεύει να πάρει σύνταξη αυτός που έφτιαξε το λογότυπο του Netflix και ακόμη καμια διανομή δεν υποστηρίζει UHD περιεχόμενο.

Αυτά (και αν κάτσω να σκεφτώ θα βρω άλλα τόσα) είναι πράγματα που το 90% των mainstream χρηστών τα χρειάζεται. Και στην τελικά προτιμά να βλέπει που και που μια μπλε οθόνη και με ένα restart να επανέρχεται παρά να μην μπορεί να τα κάνει καθόλου για να έχει ένα ομολογουμένως σταθερό σύστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Volga said:

Ρε παιδιά

Δεν παει ετσι, τη 4090 δεν θα την εχει μονο για 'σενα αλλα για οσους μπορει να χωσει και οπως παντα τα πιο πολλα λεφτα θα εχουν προτεραιοτητα. Και δεν μπορεις να παιξεις και παιχνιδια ετσι, ασχετως χρηματων, αργει πολυ να ανταποκριθει. Αμα δεν ειχες καταλαβει οτι γινονται βηματα πισω στην προοδο και την τεχνολογια εδω και χρονια για χαρη του κερδους ·για το gaming μιλαμε αλλα ισχυει και αλλου, καταλαβε το τωρα.

8 minutes ago, charis_k said:

 

το παιρνω αυτο, ως ανταλλαγμα σου κανω ενα like.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, korakios said:

καλύτερο εννοείται οτι είναι , η χρηστικότητα παίζεται , ανάλογα .

το λάθος είναι που δεν είναι προεγκατεστημένα στα σχολεία αλλά είναι άλλο κεφάλαιο

 

Μόνος σου αυτοαναιρείσαι 😎

Αλλά ναι στα σχολεία θα μπορούσαν να μαθαίνουν στα παιδιά λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Μόνος σου αυτοαναιρείσαι 😎

😁

το έγραψα συμπυκνωμένα , εννοώ οτι σα λειτουργικό είναι ανώτερο υπο την έννοια παραμετροποίησης

το "χρηστικότητα" είναι διαφορετικό , εκεί ισχύουν τα αυτονόητα (εφαρμογές που δεν υπάρχουν σε λίνουξ ή drivers που δεν είναι έτοιμοι αν και υπάρχει θεαματική βελτίωση σε σχέση με 10 χόνια πριν )

18 λεπτά πριν, Volga είπε

Αυτά (και αν κάτσω να σκεφτώ θα βρω άλλα τόσα) είναι πράγματα που το 90% των mainstream χρηστών τα χρειάζεται.

καλά δεν το λες και 90%

για το parental το κάνεις μέσω dns και script για τις ώρες , τώρα για ειδοποιήσεις σε κινητό όντως δεν το έχω ψάξει

για cloud υπάρχει nextcloud για παπάδες , ή απλά pcloud, meganz , αν θες της google το drive για κινητό θέλει σκάλισμα (έχω πάνω απο χρόνο να το ψάξω)

για netflix όντως είναι θέμα και όντως είναι mainstream

59 λεπτά πριν, Volga είπε

ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΖΟΦΕΡΟ και ΔΥΣΟΙΩΝΟ έχει; 😂😂

το οτι θα είναι στο cloud ο λογαριασμός σου θες δε θες

Ήδη βγήκε στη φόρα που η MS στα 11άρια έκανε συλλογή προσωπικών δεδομένων και έστελνε και σε τρίτους (παρόλο που ο χρήστης είχε αποεπιλέξει ότι υπήρχε απο επιλογές στις ρυθμίσεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Chris Black said:

Το σοβαρότερο πρόβλημα με το cloud λειτουργικό είναι ότι η ιδιωτικότητα πάει περίπατο. Δεν είναι καθόλου καλό όλο το προσωπικό περιεχόμενο ενός χρήστη να αποθηκεύεται και να λειτουργεί από έναν απομακρυσμένο server που κανείς δεν ξέρει τι πρωτόκολλο ασφαλείας θα τρέχει αλλά και ποιος θα έχει πρόσβαση σε αυτό. 

Ακριβώς. Αυτό είναι και θα είναι το σοβαρότερο θέμα. Και για όσους λένε ότι ΗΔΗ η msoft γνωρίζει τα πάντα, κάνουν καποιο λάθος.

2023-06-29 20_54_38.png

Επεξ/σία από endeavour
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Volga είπε

Ρε παιδιά... τι ζοφερό και τι δυσοίωνο τσαμπουνάτε;

Δηλάδή το οτι απλώς θα αγοράσεις μια οθόνη και ένα πληκτρολόγιο και θα μπορείς να παίζεις παιχνίδια που φοράνε την 4090 ή οτι ο content creator θα κάνει render το video του στη μέγιστη ταχύτητα (Χωρίς να πληρώσεις 4χιλιάρικα για PC που κάνει σωστό rendering) και οτι θα μπορείς να έχεις το περιεχόμενό σου από παντού... ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΖΟΦΕΡΟ και ΔΥΣΟΙΩΝΟ έχει; 😂😂

Εντελώς άκυρο παράδειγμα. 

Πρόσθεσε όσες υπηρεσίες πληρώνεις συνδρομητικά και τι πιθανώς θα πληρώνεις στο μέλλον για τα πάντα των πάντων. Μετά σύγκρινε με τι μισθό παίρνεις κι αν θα βγαίνεις. Αν εσύ βγαίνεις πολλοί άλλοι είτε δεν βγαίνουν είτε πρέπει να κόψουν από αλλού. 

Ακόμα και εμείς που έχουμε γνήσια windows, φαντάσου να το πάει σε συνδρομή η ms και να πει στον home user ότι σε βάθος χρόνου αυτά που να πλήρωνες για να αγόραζες το λειτουργικό από την αρχή μια κι όξω τώρα θα πληρώνεις κάθε έτος και θα έχεις δώσει περισσότερα χρήματα. 

Δεν θέλω ούτε καν να σκέφτομαι τα freewares που άμα μεταβούμε σε cloud παίζει και αυτοί να τα κάνουν επί πληρωμή αφού πρακτικά δεν θα υπάρχει τρόπος να κρακαρεις και να τιμωρήσεις αυτόν που από το δωρεάν πήγε σε πληρωμή. 

Γενικά εφιαλτικό και ζοφερό σενάριο. Ας κάνει ο κάθε home user τα κουμάντα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...