Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θέλει να μεταφέρει τα Windows πλήρως στο cloud


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Diavolos666 είναι. 
Ακριβώς έτσι !
Τα ίδια λέω κι εγώ, με διαφορετικό τρόπο.


Ο μόνος τρόπος να ξεφύγει το linux από τον πάτο, είναι, το ξαναγράφω, να το μάθουν και να το συνηθίσουν οι χρήστες στα πρώτα τους βήματα.
Οι οπαδοί του αντί να στρέψουν την προσοχή τους εκεί, πρήζουν τον κόσμο πόσο καλό και ανώτερο είναι.
Τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει αυτό, χωνέψτε το.
Εκείνο που τον νοιάζει είναι να μην χαλάσει τη "βόλεψή" και τις συνήθειές του, 
όχι το να καταναλώνει 2GB ram λιγότερο...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, V.I.Smirnov said:

Ο μόνος τρόπος να ξεφύγει το linux από τον πάτο, είναι, το ξαναγράφω, να το μάθουν και να το συνηθίσουν οι χρήστες στα πρώτα τους βήματα.

Οι οπαδοί του αντί να στρέψουν την προσοχή τους εκεί, πρήζουν τον κόσμο πόσο καλό και ανώτερο είναι.
Τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει αυτό , χωνέψτε το.
Εκείνο που τον νοιάζει είναι να μην χαλάσει τη "βόλεψή" και τις συνήθειές του.

-

Ακριβώς, επίσης οι windows users δεν μισούν το linux, μας είναι ψιλο-αδιάφορο, αρκετοί linux users όμως τα βάζουν με τα windows σε κάθε ευκαιρία σχεδόν σαν τους vegans, όχι όλοι, υπάρχουν και αυτοί που έχουν linux γιατί τους αρέσει και παραδέχονται ότι έχουν και δεύτερο pc με windows για τα προγράμματα που χρειάζονται. Αυτό ξενίζει τον κόσμο.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, Diavolos666 said:

Όσο για το android, δεν είναι η "εμπειρία" linux, είναι μία περιορισμένη, κλειδωμένη, διεπαφή.

Αυτο θελουμε και στο PC.

57 minutes ago, Diavolos666 said:

γεμάτη bloatwares

Lineage

58 minutes ago, Diavolos666 said:

ούτε sudo θα κάνεις

Δεν θελω να κανω sudo, μου φερνει εφιαλτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ότι και να κάνει η MS ο κόσμος δεν θα στραφεί σε Linux. Δεν έχει να κάνει με το αν το PC θα καταναλώνει λιγότερη ram η αν είναι εύκολη η εγκατάσταση μιας διανομής (που ναι είναι) η ότι υπάρχουν παρόμοιες εφαρμογές.Απλά δεν νοιάζεται ο κόσμος για αυτά. Ειδικά σε επαγγελματίες δεν θα πάει κανείς σε Linux. Δεν υπάρχουν σοβαρές εφαρμογές που να κάνουν ακριβώς αυτά που κάνουν οι εφαρμογές των Windows. Ο σωστός επαγγελματίας που χρησιμοποιεί το photoshop θα γελάσει αν του πεις πήγεναι σε gimp. Στο θέμα επαγγελματίες εξερουνται  οι developers. 

Ο απλός χρήστης απλά βαριέται να κάτσει να ασχοληθεί να μάθει τι είναι το Linux και τι μπορείς να κάνεις εκεί μέσα. Θα το κάνει κάποιος ο οποίος έχει την περιέργεια να πειραματιστει και μετά να δει αν του κάνει και παραμείνει σε αυτό το OS. 

 Αυτό που πιστεύω είναι ότι και συνδρομή να βαλει η MS τα ποσοστά χρήσης των Windows θα είναι εκεί που είναι. Δεν θα πέσουν. 

Καλό και χρυσό το Linux αλλά όπως όλα τα πράγματα σε αυτή τη ζωή δεν είναι για όλους. 

Τρέχω Linux τα τελευταία χρόνια στο pc (dual boot) αλλά όταν βλέπω τόσο εντονα χρήστες του να προσπαθούν να πείσουν ότι είναι καλύτερο και ανώτερο λογισμικό από τα Windows είναι κάτι που δεν μου αρέσει. 

Πρεπει να καταλάβουμε όλοι κάτι. Το Linux είναι καλύτερο για κάποιους συγκεκριμένους λόγους και για συγκεκριμένους ανθρώπους, και έχει κάποια συγκεκριμένα αρνητικά. Ακριβώς το ίδιο ισχύει για Windows και για MAC. Κανένα λογισμικό δεν είναι 100% τέλειο και ο κόσμος δεν έχει την διάθεση να πειραματιστει και να ξεβολευτει περνώντας καινούριες διανομές και δοκιμάζοντας νέες εφαρμογές που κάνουν στο περίπου ότι κάνουν οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν στο κύριο λειτουργικό τους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά τ'άλλα, εμείς οι χρήστες του linux είμαστε εμμονικοί και συμπεριφερόμαστε σαν vegans. 

Ας τα πάρουμε απο την αρχή:

α) Όταν μιλάμε για καθημερινούς, απλούς χρήστες, θα παραμένουμε σ'αυτούς. Αν θέλετε να μιλάτε για Photoshop, Illustrator και λοιπές εφαρμογές που δεν παρέχονται για Linux, τότε να κάτσετε και να βάλετε στο λογαριασμό και το λογισμικό που τρέχει σε όλους τους servers, μέσα στους οποίους φιλοξενούνται οι περισσότερες ιστοσελίδες και υπηρεσίες και είναι αποκλειστικά linux. Να βάλετε στο λογαριασμό και το λογισμικό που τρέχουν τα firewall και τα router σας και ούτω καθεξής. 

β) Εσείς μπορεί να μην εκτιμάτε τη καλύτερη διαχείριση πόρων ενός συστήματος και να μη σας χαλάει να φορτώνετε ραμ με την οποία χαζολογάνε τα windows. Η αλήθεια όμως είναι ( και είναι αλήθεια ) ότι ακόμα και με 4Gb εγκατεστημένη ραμ, στο λιλιπούτιο futro s920, μπορώ να έχω μαι άριστη εμπειρία "καθημερινού και απλού" χρήστη, ήτοι, browsing, θέαση ταινιών, λογιστικά φύλλα και πάει λέγοντας. 4Gb ram που εσείς τα χρειάζεστε με το "καλημέρα", απλά για να σας δείξουν το Logo τους τα windows

γ) Προσωπικά δεν εκφράζω κανένα μίσος προς τα windows. Μια δυσαρέσκεια όμως προς τους μπαρουφολόγους που δεν ξέρουν τί πάει να πει πραγματικά linux και λένε τις χίλιες δυο ανυπόστατες μπούρδες ( τις οποίες είχα ακούσει κι εγώ και μέχρι πριν λίγο καιρό με "στοίχειωναν" και δεν επιχειρούσα τη δοκιμή του linux ) τη τρέφω, δεν θα κρυφτώ. Αν μη τι άλλο, προέρχομαι απο τα windows, έχω φάει με το κουτάλι αυτό το λειτουργικό απο τα γενοφάσκια του ( οκ, dos 3.3 και μετά microsoft 95 και έκτοτε, όλες τις consumer έκδοσεις που έχουν υπάρξει ), έχω κάνει τη μετάβαση στο Linux, άρα μπορώ να έχω κριτήρια σύγκρισης καθώς και γνώμη. Εγώ τουλάχιστον, έκατσα και έστησα και το Gentoo ρε παίδες, έφερα τον kernel στα μέτρα μου, διάβασα και προσάρμοσα τις επιλογές στα μέτρα του υπολογιστή που τρέχει. Εσείς τί κάνατε στο Linux? Τρέξατε ubuntu και έχετε άποψη;

δ) Πιο τραγικό απο το να χρησιμοποιεί κάποιος windows 7 προκειμένου να υπερνικήσει τις αδυναμίες του συστήματός του, ενώ το linux με λιγότερους πόρους λειτουργεί καλύτερα, ταχύτερα, χωρίς λαγκαρίσματα και με όλα τα διαθέσιμα επίπεδα ασφαλείας ( up to date και τακτικά updated ), δεν υπάρχει. Και μη ξεχνιόμαστε, το επιχείρημά σας είναι ο "απλός" χρήστης που δεν θα ασχοληθεί με τις αρετές του linux, αλλά είναι πολλοί ( όπως διαβάζω ) που όντως παραμένουν σε μη υποστηριζόμενες εκδόσεις των windows. Και απλός χρήστης δεν είναι αυτός που θα εφαρμόσει sandboxing. 

ε) Ξεκαθάρισα απο την αρχή και ξεκαθαρίζω διαρκώς ότι αναφέρθηκα στην απο πλευράς μου χρήση του linux μεταξύ σοβαρού κι αστείου και πέσατε να με φάτε απο τη πρώτη στιγμή. Εγώ δεν προσέβαλα κανένα, δεν επιτέθηκα σε κανένα, εσάς σας άναψαν τα λαμπάκια μόλις διαβάσατε τη λέξη "linux". Το ποιος είναι ο hater και ο εμμονικός της υπόθεσης, μπορεί λοιπόν εύκολα να αποδειχτεί.

Μπορείτε να παραμείνετε προσκολλημένοι στο μονοπώλιο της microsoft, μπορείτε και να το γουστάρετε, μαγκιά σας, όπως μαγκιά του καθένα να χρησιμοποιεί οτιδήποτε τον εκφράζει, αρχιτεκτονική υπολογιστή, λειτουργικό, αυτοκίνητα, μηχανάκια, whatever. Σαν άνθρωποι όμως, όταν εκφέρετε άποψη, καλό θα είναι να είστε αντικειμενικοί, γιατί αυτά που λέτε κάθε άλλο παρά αντικειμενικά είναι, ενώ αρκετά είναι πλέον παρωχημένα και τέρμα αναληθή.  

Κλείνω με την ευχή που κάνω σε όποιον δείχνει να είναι τόσο πορωμένος όσο οι... επιτιθέμενοι: καλά μυαλά.

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, uniquegr είπε

Εγώ τουλάχιστον, έκατσα και έστησα και το Gentoo ρε παίδες, έφερα τον kernel στα μέτρα μου, διάβασα και προσάρμοσα τις επιλογές στα μέτρα του υπολογιστή που τρέχει. Εσείς τί κάνατε στο Linux? Τρέξατε ubuntu και έχετε άποψη;

Να, αυτος ειναι ο ελιτισμος που λεγαμε. Εδω καποιος χρηστης σου ειπε οτι χρησιμοποιει 10ετιες Linux και επειδη "τολμησε" να κανει κριτικη σε καποια μειονεκτηματα του, του λες να μην εχει αποψη.
Αν μη τι αλλο το Ubuntu καταφερε να βγαλει το Linux απ'την αφανεια στο desktop. Ειναι μακραν η δημοφιλεστερη διανομη γιατι εκανε καποια σωστα πραγματα στη σωστη στιγμη: Ευκολο installation και sensible defaults σε μια εποχη που ηθελες PhD για να στησεις Linux, εμφαση στη χρηση μεσω GUI που προσελκυσε αρκετους Windows users, aggressive διαφημιση γιατι δεν γινεται αλλιως να τα βαλεις με τους καρχαριες (Windows/MacOS), και το βασικοτερο ολων καλο driver support.
Εσυ λες λοιπον οτι το Ubuntu ειναι για την "πλεμπα", και βοηθας πώς ακριβως; Να σου πω εγω: Δεν βοηθας. Αν καποιος ειναι επιδοξος χρηστης Linux μαλλον τον απομακρυνεις, φιλικα σου το λεω. Η τραγικη ειρωνεια ειναι οτι η Microsoft εχει βοηθησει περισσοτερο απο καθε αλλον στη διαδοση του Linux με το WSL2 😂Το οτι εσυ εστησες Gentoo σε κανει την εξαιρεση. Η πλειοψηφια δεν θελει παιδευτει ΚΑΘΟΛΟΥ να εγκαταστησει Gentoo ή Arch ή να κανει compile εναν custom kernel. Αυτο προσπαθουν να σου πουν ολοι σ'αυτο το thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, immortalx είπε

Να, αυτος ειναι ο ελιτισμος που λεγαμε. Εδω καποιος χρηστης σου ειπε οτι χρησιμοποιει 10ετιες Linux και επειδη "τολμησε" να κανει κριτικη σε καποια μειονεκτηματα του, του λες να μην εχει αποψη.
Αν μη τι αλλο το Ubuntu καταφερε να βγαλει το Linux απ'την αφανεια στο desktop. Ειναι μακραν η δημοφιλεστερη διανομη γιατι εκανε καποια σωστα πραγματα στη σωστη στιγμη: Ευκολο installation και sensible defaults σε μια εποχη που ηθελες PhD για να στησεις Linux, εμφαση στη χρηση μεσω GUI που προσελκυσε αρκετους Windows users, aggressive διαφημιση γιατι δεν γινεται αλλιως να τα βαλεις με τους καρχαριες (Windows/MacOS), και το βασικοτερο ολων καλο driver support.
Εσυ λες λοιπον οτι το Ubuntu ειναι για την "πλεμπα", και βοηθας πώς ακριβως; Να σου πω εγω: Δεν βοηθας. Αν καποιος ειναι επιδοξος χρηστης Linux μαλλον τον απομακρυνεις, φιλικα σου το λεω. Η τραγικη ειρωνεια ειναι οτι η Microsoft εχει βοηθησει περισσοτερο απο καθε αλλον στη διαδοση του Linux με το WSL2 😂Το οτι εσυ εστησες Gentoo σε κανει την εξαιρεση. Η πλειοψηφια δεν θελει παιδευτει ΚΑΘΟΛΟΥ να εγκαταστησει Gentoo ή Arch ή να κανει compile εναν custom kernel. Αυτο προσπαθουν να σου πουν ολοι σ'αυτο το thread.

Δεν σχολιάζω τόσο έντονα επειδή "τόλμησε" να κάνει κριτική, αλλά επειδή λέει πράγματα που στις μέρες μας δεν ισχύουν. Και ενώ αμφότερες οι πλευρές - φαινομενικά τουλάχιστον - ζητούν να αποκοπεί απο τη συζήτηση η μερίδα των προχωρημένων χρηστών καθώς και αυτών οι οποίοι χρησιμοποιούν εφαρμογές που δεν παρέχονται στη πλατφόρμα του linux, γίνονται αναφορές σε εξεζητημένες τεχνικές ( π.χ. sandboxing ) και εφαρμογές ( π.χ. illustrator, photoshop ) σαν αντεπιχειρήματα στο αυταπόδεικτο για τις μέρες μας, ότι δηλαδή το linux δεν είναι αυτό το δύσκολο λειτουργικό σύστημα που ήταν πριν μια δεκαετία.

Δεν είμαι, ούτε συμπεριφέρομαι σαν ελιτιστής. Ξεκαθάρισα ότι είμαι αρχάριος στο linux και ακόμα και σαν αρχάριος, με θέληση και μελέτη, κατάφερα να στήσω το gentoo ( τώρα βέβαια, μένει να το μάθω καλύτερα, ουσιαστικά παρακαλάω να μου βγάλει κανένα πρόβλημα για να "ψηθώ" αλλά το άτιμο πηγαίνει "τρένο" τόσες μέρες ). Και αναφέρομαι συστηματικά στο gentoo, γιατί απο τη στιγμή που μπήκα στη διαδικασία να το στήσω, κατάλαβα αρκετά πράγματα για τον τρόπο που λειτουργεί το linux και το εκτίμησα - ακόμη - περισσότερο. Ελιτιστής είναι αυτός που θέλει να ορίζεται ως ανώτερος των υπολοίπων. Εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο, είμαι νέος κι όμως κατάφερα - επειδή ήθελα να ασχοληθώ, χωρίς να είμαι υποχρεωμένος - να κάνω πολλά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Τονίζω ότι πριν το Πάσχα δεν ήξερα καν τί σήμαινε το gentoo. Και ενώ είμαι νέος στο linux, κατάφερα να εγκαταστήσω το λειτουργικό ακριβώς όπως έκανα και με τα windows ( μέσω του installer ) και δεν χρειάστηκε να κάνω καμία παραπάνω ενέργεια απο αυτές που έκανα όταν εγκαθιστούσα windows. Και γι'αυτό σας κατηγορώ ότι λέτε ανυπόστατα πράγματα.

Καλά το κατάλαβες όμως εν μέρει ότι θεωρώ "πλέμπα" το ubuntu, όταν υπάρχει το mint και αυτό καθαρά απο πλευράς ευκολίας εγκατάστασης, καθώς και δυνατοτήτων και σχετικής ομοιότητας με τα windows ( αν μάλιστα κάποιος ψαχτεί λίγο με τα themes, το φέρνει αρκετά κοντά στην εμφάνιση των windows ). 

Επομένως, καλά θα κάνεις να μη παρερμηνεύεις τα λεγόμενά μου. Αυτό που λέω είναι ότι είναι πανεύκολο στις μέρες μας να εγκαταστήσει κάποιος linux ( μιλώντας για τις απλές διανομές και όχι κάτι εξεζητημένο σαν το arch ή το gentoo ), το λειτουργικό τρέχει "out of the box", είναι απλούστατο στη χρήση του, ενώ η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι έχω δει κάμποσες φορές μπλε οθόνες στα windows μετά απο updates, ενώ δεν μου έχει κρασάρει ποτέ το linux σε παρόμοια περίπτωση. Ναι, έχω καταφέρει να κάνω το linux να κρασάρει, αλλά έφταιγα εγώ που το πείραζα χωρίς να γνωρίζω, αλλά και το έφτιαξα χωρίς να είμαι τεχνικός και χωρίς να κάνω επανεγκατάσταση.

 

Και το τονίζω για μια ακόμη φορά, δεν είμαι εγώ ο εμμονικός της συζήτησης. Απλά, αντιτίθεμαι στις ανακρίβειες που χρησιμοποιείτε σαν επιχειρήματα προκειμένου να πείσετε ότι το πιο fail proof λειτουργικό είναι τα windows ή ότι ένας απλός χρήστης θα δυσκολευτεί ( ή θα καταλάβει καν ) απο τη μετάβαση στο linux. 

Πρώτος εγώ αναφέρθηκα στο μονοπώλιο της microsoft και στο γεγονός ότι είναι μονόδρομος η χρήση του λειτουργικού της απο κάποιους χρήστες που χρειάζονται συγκεκριμένες εφαρμογές, μερικές απο τις οποίες χρησιμοποιώ κι εγώ ( illustrator, photoshop ). Το ότι όμως επικρατεί αυτή η μονοπωλιακή κατάσταση που οδηγεί σε ένα φαύλο κύκλο όπου δεν γράφονται τα προγράμματα για το linux επειδή δεν το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος και ο πολύς κόσμος δεν πάει στο linux επειδή δεν είναι διαθέσιμες κάποιες εφαρμογές σ'αυτό, δεν αποτελεί επιχείρημα υπέρ της παραμονής στα windows, ειδικά για όσους δεν κάνουν χρήση αυτών των εξειδικευμένων εφαρμογών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, uniquegr είπε

Δεν σχολιάζω τόσο έντονα επειδή "τόλμησε" να κάνει κριτική, αλλά επειδή λέει πράγματα που στις μέρες μας δεν ισχύουν. Και ενώ αμφότερες οι πλευρές - φαινομενικά τουλάχιστον - ζητούν να αποκοπεί απο τη συζήτηση η μερίδα των προχωρημένων χρηστών καθώς και αυτών οι οποίοι χρησιμοποιούν εφαρμογές που δεν παρέχονται στη πλατφόρμα του linux, γίνονται αναφορές σε εξεζητημένες τεχνικές ( π.χ. sandboxing ) και εφαρμογές ( π.χ. illustrator, photoshop ) σαν αντεπιχειρήματα στο αυταπόδεικτο για τις μέρες μας, ότι δηλαδή το linux δεν είναι αυτό το δύσκολο λειτουργικό σύστημα που ήταν πριν μια δεκαετία.

Δεν είμαι, ούτε συμπεριφέρομαι σαν ελιτιστής. Ξεκαθάρισα ότι είμαι αρχάριος στο linux και ακόμα και σαν αρχάριος, με θέληση και μελέτη, κατάφερα να στήσω το gentoo ( τώρα βέβαια, μένει να το μάθω καλύτερα, ουσιαστικά παρακαλάω να μου βγάλει κανένα πρόβλημα για να "ψηθώ" αλλά το άτιμο πηγαίνει "τρένο" τόσες μέρες ). Και αναφέρομαι συστηματικά στο gentoo, γιατί απο τη στιγμή που μπήκα στη διαδικασία να το στήσω, κατάλαβα αρκετά πράγματα για τον τρόπο που λειτουργεί το linux και το εκτίμησα - ακόμη - περισσότερο. Ελιτιστής είναι αυτός που θέλει να ορίζεται ως ανώτερος των υπολοίπων. Εγώ λέω το ακριβώς αντίθετο, είμαι νέος κι όμως κατάφερα - επειδή ήθελα να ασχοληθώ, χωρίς να είμαι υποχρεωμένος - να κάνω πολλά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Τονίζω ότι πριν το Πάσχα δεν ήξερα καν τί σήμαινε το gentoo. Και ενώ είμαι νέος στο linux, κατάφερα να εγκαταστήσω το λειτουργικό ακριβώς όπως έκανα και με τα windows ( μέσω του installer ) και δεν χρειάστηκε να κάνω καμία παραπάνω ενέργεια απο αυτές που έκανα όταν εγκαθιστούσα windows. Και γι'αυτό σας κατηγορώ ότι λέτε ανυπόστατα πράγματα.

Καλά το κατάλαβες όμως εν μέρει ότι θεωρώ "πλέμπα" το ubuntu, όταν υπάρχει το mint και αυτό καθαρά απο πλευράς ευκολίας εγκατάστασης, καθώς και δυνατοτήτων και σχετικής ομοιότητας με τα windows ( αν μάλιστα κάποιος ψαχτεί λίγο με τα themes, το φέρνει αρκετά κοντά στην εμφάνιση των windows ). 

Επομένως, καλά θα κάνεις να μη παρερμηνεύεις τα λεγόμενά μου. Αυτό που λέω είναι ότι είναι πανεύκολο στις μέρες μας να εγκαταστήσει κάποιος linux ( μιλώντας για τις απλές διανομές και όχι κάτι εξεζητημένο σαν το arch ή το gentoo ), το λειτουργικό τρέχει "out of the box", είναι απλούστατο στη χρήση του, ενώ η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι έχω δει κάμποσες φορές μπλε οθόνες στα windows μετά απο updates, ενώ δεν μου έχει κρασάρει ποτέ το linux σε παρόμοια περίπτωση. Ναι, έχω καταφέρει να κάνω το linux να κρασάρει, αλλά έφταιγα εγώ που το πείραζα χωρίς να γνωρίζω, αλλά και το έφτιαξα χωρίς να είμαι τεχνικός και χωρίς να κάνω επανεγκατάσταση.

 

Και το τονίζω για μια ακόμη φορά, δεν είμαι εγώ ο εμμονικός της συζήτησης. Απλά, αντιτίθεμαι στις ανακρίβειες που χρησιμοποιείτε σαν επιχειρήματα προκειμένου να πείσετε ότι το πιο fail proof λειτουργικό είναι τα windows ή ότι ένας απλός χρήστης θα δυσκολευτεί ( ή θα καταλάβει καν ) απο τη μετάβαση στο linux. 

Πρώτος εγώ αναφέρθηκα στο μονοπώλιο της microsoft και στο γεγονός ότι είναι μονόδρομος η χρήση του λειτουργικού της απο κάποιους χρήστες που χρειάζονται συγκεκριμένες εφαρμογές, μερικές απο τις οποίες χρησιμοποιώ κι εγώ ( illustrator, photoshop ). Το ότι όμως επικρατεί αυτή η μονοπωλιακή κατάσταση που οδηγεί σε ένα φαύλο κύκλο όπου δεν γράφονται τα προγράμματα για το linux επειδή δεν το χρησιμοποιεί πολύς κόσμος και ο πολύς κόσμος δεν πάει στο linux επειδή δεν είναι διαθέσιμες κάποιες εφαρμογές σ'αυτό, δεν αποτελεί επιχείρημα υπέρ της παραμονής στα windows, ειδικά για όσους δεν κάνουν χρήση αυτών των εξειδικευμένων εφαρμογών. 

Ενταξει με επεισες! Θα βαλω αυτο 😛
maxresdefault.jpg.a27683752a9c6113bcf1359d5c59f8a7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...