Προς το περιεχόμενο

Το YouTube δοκιμάζει μια πιο επιθετική προσέγγιση κατά των ad blockers


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άμα έκαναν ένα φτηνότερο ad-free πακέτο, χωρίς όλα τα υπόλοιπα, μπορεί και να'μπαινα στον πειρασμό να το χρησιμοποιώ ξανά. Απεναντίας, προσπαθούν όπως όλοι να κάνουν bundle δέκα πράγματα μαζί για να επιτύχουν μεγαλύτερο τιμολογιακό tier (τα οποία προσωπικά δε μ' ενδιαφέρουν).

Οκ καλά κάνουν, δε θα πάνε με βάση το τι βολεύει εμένα. Απλά πλέον το ν' ανοίξω την εφαρμογή του YouTube πάνω από 2-3 φορές το μήνα θα'ναι ακραίο.

:P

Να δώσω 8,49€ μόνο για να μη βλέπω διαφημίσεις δε παίζει, όπως φυσικά δε παίζει να κάτσω να φάω στη μάπα τον τεράστιο όγκο των εξαιρετικά intrusive διαφημίσεων που έχουν για να βλέπω "for fun" video. Είχα εγγραφές σε αρκετά κανάλια, αλλά πλέον δεν ασχολούμαι, το να δω video εκεί μέσα είναι βασανιστήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αλήθεια νομίζω οτι μιλάμε για άλλη υπηρεσία. Έχετε όλοι τόσες πολλές διαφημίσεις? Έγω όχι. Και θα σας παω ακριβώς.

  • Στον υπολογιστή έχω adblocker και δεν βλέπω καμία. 
  • Στο κινητό μου iphone (Το γράφω μήπως παίζει ρόλο και όχι για να φλεξάρω), μου παρουσιάζονται 2 διαφημίσεις με σκιπ στην αρχή. Και ας είναι το βίντεο 20 λεπτά. Άντε να πεταχτεί και μια 3η μετά το 20λεπτο.
  • Στην Smart tv Hisence (μήπως παίζει ρόλο το OS της), βλέπω 2 διαφημίσεις στην αρχή, άντε και 2 ακόμα σε 40λεπτο βίντεο.
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, magictoboggan said:

NDA

Δεν ισχυει για παρανομιες προφανως.

39 minutes ago, killer76 said:

10€ χαλάμε σε 2 πιτόγυρα

ακυρο παραδειγμα.

Γι' αυτα που προσφερει, αχρηστα clickbait τα περισσοτερα, 5-10 δευτερολεπτα διαφημιση στη αρχη του βιντεο τους παιρνει, αλλοι γιατι σου λενε skip in 5 seconds και βγαζουν και δις? ποσα θελουν να βγαλουν τελος παντων? δεν γεμιζει η τρυπα.

18 minutes ago, killer76 said:

Ρε παιδιά

Δεν φλεξαρεις με το iphone και οι αποροι εχουν iphone, τα τηλεφωνα φλεξαρισματος ειναι αλλα. Αμα βαλεις παιδικο στη smart TV σκανε 30λεπτες διαφημησεις καθε 5 λεπτα επειδη ξερουν οτι δεν θα το παρεις χαμπαρι, αυτος που πληρωνει για τη διαφημιση νομιζει οτι την ειδαν αυτοι που σκοπευε ή παιζει κατι αλλο? δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok το Youtube θέλει να βγάζει χρήματα μέσω διαφημίσεων και μέσω συνδρομών.

Νομοθεσία Ευρωπαική ή Ελληνική δεν υπάρχει για να καθορίζει το πόσες διαφημίσεις επιτρέπεται σε πραγματικό χρόνο προβολής περιεχομένου;

Αν όχι, τότε θα πρέπει να υπάρξει ώστε να προστατέψει τους "καταναλωτές".

Επεξ/σία από EchiDNA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ αυτές οι διαφημίσεις που πετάει στη smart tv είναι ότι να ναι. Βλέπουν τα παιδιά κάτι παιδικό στο YouTube κ μου πετάει ρε φίλε διαφήμιση video clip Ινδού τραγουδιαρη!!!!!!! Δηλαδή έλεος.

Επεξ/σία από ilias78
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, aypnia είπε

Φίλε τι να τα κάνουν τα δεδομένα σου αν δεν βγάλουν από αυτά λεφτά με στοχευμένες διαφημίσεις;

Κορνίζα; 🤣

Συγνώμη αλλά αυταπατάσαι, αν γίνει μαζική η χρήση ablockers θα πάνε σε drm και τελείωσε.

Όπως έχουν ήδη drm στα youtube videos που είναι προς ενοικίαση ή αγορά.

Και όχι δεν θα υπάρχει τρόπος τότε να τις αποφύγει κανείς.

Δεν τα κάνουν κορνίζα, τα χρησιμοποιούν σε ολόκληρο το ad network της Google. 

13 ώρες πριν, aypnia είπε

Για πες μια που τα αγοράζει. Μια όμως. Όχι τίποτα άλλο για να κάνω αγωγή στη Google πως πουλάει τα δεδομένα μου σε τρίτους ενώ στους όρους χρήσης λένε ότι δεν τα πουλάνε σε τρίτους. Και τι αξία νομίζεις ότι έχουν τα δεδομένα σου αν όχι για να σου πλασάρουν διαφημίσεις, τι να τα κάνει κι ο τρίτος;

Τα data διατίθενται σε programmatic platforms. Δεν μεταπωλούνται, αλλά χρησιμοποιούνται από τρίτους (Processors με ορολογία GDPR). Π.χ. ψάχνεις κάτι στο Google search engine, βλέπεις διαφήμιση στο Facebook. 

 

Τα data και η διαχείρισή τους που κατέχει ένα από τα δημοφιλέστερα website παγκοσμίως είναι πολύ σημαντικότερα από τα διαφημιστικά έσοδα που παράγει, μια και η αξία τους πολλαπλασιάζεται σε επαναχρησιμοποίησή τους από διαφορετικές διαφημιστικές πλατφόρμες. Το πρόβλημα είναι η διαφήμιση μέσα στην πλατφόρμα, η οποία γίνεται με την ανοχή των χρηστών. Και η ανοχή αυτή δοκιμάζεται ιδιαίτερα τώρα τελευταία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, NT1G said:

Πάντως οι content creators που βλέπω εγώ όλοι έχουν ένα λεπτό που μου λένε ποιος είναι ο sponsor του σημερινού video και όλοι έχουν Patreon, utreon και λοιπά μέρη για donations. Ελάχιστοι βασίζονται στα λεφτά του YouTube. 

  οι creators είναι αυτοί που επιλέγουν τα βιντέο τους να γίνουν Monetize,  μια χαρά βασίζονται στα λεφτά του Youtube και αν δεν κάνω λάθος είναι και αυτοί που επιλέγουν το πλήθος αλλά και τον τύπο των διαφημίσεων που θα έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, butters είπε

Δεν τα κάνουν κορνίζα, τα χρησιμοποιούν σε ολόκληρο το ad network της Google. 

Τα data διατίθενται σε programmatic platforms. Δεν μεταπωλούνται, αλλά χρησιμοποιούνται από τρίτους (Processors με ορολογία GDPR). Π.χ. ψάχνεις κάτι στο Google search engine, βλέπεις διαφήμιση στο Facebook. 

 

Τα data και η διαχείρισή τους που κατέχει ένα από τα δημοφιλέστερα website παγκοσμίως είναι πολύ σημαντικότερα από τα διαφημιστικά έσοδα που παράγει, μια και η αξία τους πολλαπλασιάζεται σε επαναχρησιμοποίησή τους από διαφορετικές διαφημιστικές πλατφόρμες. Το πρόβλημα είναι η διαφήμιση μέσα στην πλατφόρμα, η οποία γίνεται με την ανοχή των χρηστών. Και η ανοχή αυτή δοκιμάζεται ιδιαίτερα τώρα τελευταία. 

Μα στην ουσία του πράγματος φίλε το ίδιο λέμε. Η χρήση τους είναι στο ad network της για διαφημίσεις, είτε απευθείας στο youtube είτε σε τρίτα sites. Αν κάποιος τις μπλοκάρει δεν μπορεί να βγάλει με τo data collection χρήματα. Μπλοκάρισμα τους = κορνίζα στην ουσία του πράγματος. Δηλαδή πιστεύεις ότι υπάρχει έστω ένας άνθρωπος που να μπλοκάρει τις διαφημίσεις μόνο στο youtube και να τις αφήνει σε τρίτα sites που χρησιμοποιούν το ad network της Google; Ειλικρινά πιστεύεις ότι υπάρχει έστω ένας; Και να το πει, δεν τον πιστεύω. Ψέματα λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι αλλά ως άσχετος που βλέπει πολύ utube χωρίς ούτε μια διαφήμιση θέλω να ρωτήσω αν όλη αυτή η κουβέντα γίνεται για την χρήση της πλατφόρμας ως εφαρμογή. Κάτι που δεν γνωρίζω γιατί πρέπει να συμβαίνει. Προσωπικά ως χρήστης στο desktop είμαι με adblock όπως πολύς κόσμος φαντάζομαι, και στο κινητό μπαίνω από Brave και είμαι καθαρός από διαφημίσεις συν το ότι ακούω μουσική με κλειστή οθόνη. Γνωρίζω ότι δεν κάνω καμία μαγκιά γιατί τα προνόμια όπως δίνονται έτσι και αφαιρούνται, αλλά τώρα τα δεδομένα αυτά τα περιθώρια αφήνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aypnia είπε

Μα στην ουσία του πράγματος φίλε το ίδιο λέμε. Η χρήση τους είναι στο ad network της για διαφημίσεις, είτε απευθείας στο youtube είτε σε τρίτα sites. Αν κάποιος τις μπλοκάρει δεν μπορεί να βγάλει με τo data collection χρήματα. Μπλοκάρισμα τους = κορνίζα στην ουσία του πράγματος. Δηλαδή πιστεύεις ότι υπάρχει έστω ένας άνθρωπος που να μπλοκάρει τις διαφημίσεις μόνο στο youtube και να τις αφήνει σε τρίτα sites που χρησιμοποιούν το ad network της Google; Ειλικρινά πιστεύεις ότι υπάρχει έστω ένας; Και να το πει, δεν τον πιστεύω. Ψέματα λέει.

Φυσικά και υπάρχει. Χρησιμοποιώ το new pipe στο κινητό, ενώ στον web browser μου, στο Facebook, στο Viber, στο LinkedIn, σε όοολες τις άλλες εφαρμογές, βλέπω διαφημίσεις κανονικά. Το ίδιο και στο Google Search Engine μου. Γιατί; Γιατί δεν μου μπλοκάρουν την πρόσβαση στο περιεχόμενο που θέλω να δω εκείνη τη στιγμή. Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sdikr said:

  οι creators είναι αυτοί που επιλέγουν τα βιντέο τους να γίνουν Monetize,  μια χαρά βασίζονται στα λεφτά του Youtube και αν δεν κάνω λάθος είναι και αυτοί που επιλέγουν το πλήθος αλλά και τον τύπο των διαφημίσεων που θα έχουν

Άμα δεν είσαι partner ο γοογλης αποφασίζει τι θα βάλει και που. Μιλάμε για το μεγαλύτερο όγκο βίντεο στο YT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με συγχωρείτε αλλά κρίνετε το value for money μιας streaming υπηρεσίας (YouTube premium) χωρίς να ξέρετε τι περιέχει. Αν σας ρωτήσω για παράδειγμα τι είναι το YouTube Originals θα κοιτάτε την οθόνη με το στόμα ανοιχτό. Κατηγορείτε εν τω μεταξύ όσους πληρώνουμε το premium, αλλά δεν σκέφτεστε ότι με τα ad block επιβαρύνετε τη συνδρομή όσων δεν τα χρησιμοποιούν. Ψάξτε το λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aleka13 είπε

Παιδιά με συγχωρείτε αλλά κρίνετε το value for money μιας streaming υπηρεσίας (YouTube premium) χωρίς να ξέρετε τι περιέχει. Αν σας ρωτήσω για παράδειγμα τι είναι το YouTube Originals θα κοιτάτε την οθόνη με το στόμα ανοιχτό. Κατηγορείτε εν τω μεταξύ όσους πληρώνουμε το premium, αλλά δεν σκέφτεστε ότι με τα ad block επιβαρύνετε τη συνδρομή όσων δεν τα χρησιμοποιούν. Ψάξτε το λίγο παραπάνω.

Και να μην ξέρεις τι είναι το YouTube Originals με μια αναζήτηση 1 δευτερολέπτου στο google μαθαίνεις ότι:

What is a YouTube original?
 
YouTube Premium offers original films and series produced in collaboration with professional studios and YouTube personalities, under the banner YouTube Originals. For multi-episode series, the first episode of a YouTube Originals series is available free.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...