Προς το περιεχόμενο

Έρχεται η ανέπαφη πληρωμή εισιτηρίου (και) με smartphone στις αστικές συγκοινωνίες των Αθηνών


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιός πληρώνει στον ηλεκτρικό και το μετρό;;; Εγώ που χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω για ένα μήνα, απο τους 10 οι 2 πλήρωναν εισιτήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, NorgeMan είπε

ποιός πληρώνει στον ηλεκτρικό και το μετρό;;; Εγώ που χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω για ένα μήνα, απο τους 10 οι 2 πλήρωναν εισιτήριο

Εμένα μου έκαναν και νόημα να πάω σε 2 μπάρες πιο δίπλα για να μην κουνηθούν και κουραστούν αφού περάσουν κολλητά από πίσω μου..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράτος το βολεύει να μην ελέγχει γιατί έτσι μετά μια χαρά δικαιολογία έχει ότι φταίει ο κόσμος που δεν αναβαθμίζονται οι συγκοινωνίες. Αν είχε όλα αυτά τα μέτρα που λέτε πως θα έλεγε μετά την δικαιολογία ότι δεν πληρώνει ο κόσμος άρα δεν μπορούμε να ξοδέψουμε; Θα ήταν αναγκασμένο να τις φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν πληρώνεις ΤΗ ΣΤΑΣΗ, αλλά ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ. 

Αν πλήρωνες ανά στάση, μπορεί να μην πλήρωνες 1.20 τη μία στάση φυσικά, αλλά προφανώς δεν θα πλήρωνες και μόνο 1,20 τις 10 που λες. 

Και μιλάμε για ένα ελάχιστο κόστος, ειδικά αν κάποιος βγάλει μηνιαία κάρτα. 

Δεν υπάρχει πουθενά τόσο χαμηλό κόστος ανά μήνα στην Ευρώπη και ναι μπορεί να μην είναι το πιο βολικό μετρό της Ευρώπης αφού εξυπηρετεί λίγες στάσεις για το μέγεθος της Αθήνας, αλλά το value for money που έχει όποιος από εσάς δεν το γουστάρει ας πάμε με αμαξάκι.. ή με πεζό2, να δει τη γλύκα.

Στην Κων/Πόλη που είναι χρέωση η στάση βγαίνει πιο ακριβά, και έχουν μόνο μια γραμμή και ένα τραμ. Εάν τα μέσα ήταν όπως της Αθήνας θα έβγαινε πιο ακριβά με διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά είναι το μετρό,φθηνό,γρήγορο και ναι.υπάρχει έλεγχος,προσωπικά μέρα παρά μέρα σε διάφορους σταθμούς υπάρχει ομάδα ελεγχτών,τους βλέπεω δεν είμαι τυφλος.Με 30 ευρώ,γυρνάς όλη την Αθήνα,μην είμαστε παράλογοι.Για καφέ στην παραλιακή ή στην Κηφισιά,τα ξοδεύουν...ας πάρουν και μια κάρτα

Επεξ/σία από leo1964
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, godfather0991 said:

Το κράτος το βολεύει να μην ελέγχει γιατί έτσι μετά μια χαρά δικαιολογία έχει ότι φταίει ο κόσμος που δεν αναβαθμίζονται οι συγκοινωνίες. Αν είχε όλα αυτά τα μέτρα που λέτε πως θα έλεγε μετά την δικαιολογία ότι δεν πληρώνει ο κόσμος άρα δεν μπορούμε να ξοδέψουμε; Θα ήταν αναγκασμένο να τις φτιάξει.

 

ΑΝ  το κράτος ήλεγχε και είχε όλα αυτά τα μέτρα, δεν θα περναγε ούτε ο θεός ο ιδιος χωρίς να πληρώσει, όπως ακριβώς γίνεται στην Αγγλία. Αν τολμάς, δοκίμασε να περασεις πηδώντας στο Λονδίνο και ελα να μας πεις την εμπειρία σου.

ΑΝ λοιπόν το κράτος ασχολούνταν σοβαρά, θα πλήρωναν όλοι και έτσι δεν θα υπηρχε η δικαιολογία να μην γίνονται συνέχεια αναβαθμίσεις. 

Φυσικά το ότι δεν θα υπήρχε η δικαιολογία, δε σημαίνει ότι θα τα αναβαθμίζανε κιολας… γιατί δυστυχώς Ελλάδα υπάρχει τόση διαφθορά που δεν πιστεύω ότι θα λυνόταν το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζωντας στη Σκανδιναβία τα τελευταία 7 χρόνια, έχω πω πως επιτέλους η Ελλάδα περνά από τα τέλη της Χαλκολιθικής στις αρχές της εποχής του Χαλκού. Και εις ανώτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, polaki είπε

ΑΝ  το κράτος ήλεγχε και είχε όλα αυτά τα μέτρα, δεν θα περναγε ούτε ο θεός ο ιδιος χωρίς να πληρώσει, όπως ακριβώς γίνεται στην Αγγλία. Αν τολμάς, δοκίμασε να περασεις πηδώντας στο Λονδίνο και ελα να μας πεις την εμπειρία σου.

ΑΝ λοιπόν το κράτος ασχολούνταν σοβαρά, θα πλήρωναν όλοι και έτσι δεν θα υπηρχε η δικαιολογία να μην γίνονται συνέχεια αναβαθμίσεις. 

Φυσικά το ότι δεν θα υπήρχε η δικαιολογία, δε σημαίνει ότι θα τα αναβαθμίζανε κιολας… γιατί δυστυχώς Ελλάδα υπάρχει τόση διαφθορά που δεν πιστεύω ότι θα λυνόταν το πρόβλημα.

Έπρεπε να υπάρχουν ελέγχοι και μάλιστα αυστηρή εφόσον άνεργοι μπαίνουν δωρεάν δεν υπάρχει δικαιολογία, τι τραγικό που είδα πριν λιγες μέρες είναι ότι ακόμα και οι ξένοι τουρίστες περνάνε χωρίς να πληρώσουν.

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

 

... στο Λονδίνο και ελα να μας πεις την εμπειρία σου.....

 Χρησιμοποίησε άλλη πόλη καλύτερα.. Εδώ δεν πηδάνε από πάνω απλά τα σπρώχνουν και ανοίγουν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, archangelgre είπε

φιλε ,στο αμστερνταμ χρεωνεσαι βαση αποστασης .φυσικα και υπαρχει,και γινεται ,αν υπαρχει θεληση

Ξαναλέω. Το σκεπτικό που εξέφρασε από δηλαδή, 1.2 ευρώ το εισιτήριο, άρα 0.12 ανά σταθμό με μέγιστο το 1.2 στη τέρμα. Δεν υπάρχει σαν οικονομικό πλάνο και είναι ανεφαρμοστο τιμολογιακά, θα καταρρεύσει ο οποιοσδήποτε φορέας εφαρμόσει κάτι τέτοιο. Αυτο που θα γίνει είναι να ξεκινάει από 1-1,2 ευρώ για ένα μικρό ποσοστό ατόμων που θα μετακινηθούν το πολύ σε 1-2 σταθμούς και μετά θα κάνουν τεράστια αύξηση σε όλους τους υπόλοιπους. Το 1.2 ευρώ που πληρώνεις τώρα είναι το μέσο κόστος με βάση την μέση απόσταση που διανύει στατιστικά ένα ποσοστό επιβατών. Αν τροποποιήσεις και διαταραξεις αυτό το μοντέλο δεν θες να ξέρεις τι χρεώσεις θα αντικρισεις την επόμενη μέρα. Και στο Άμστερνταμ και παντού όπου θα υπάρξει τέτοια μετάβαση, το ίδιο ακριβώς θα γίνει, αυτο το σκεπτικό που πρότεινε ο εν λόγω χρήστης είναι ανεφαρμοστο.

Οπως και να έχει, είναι γελοίο να μιλάμε για σύστημα με ζώνες όταν ακόμα δεν έχει καταπολεμηθει η αποβίβαση τζαμπατζηδων. Όσοι δεν θέλουν να πληρώνουν ας πάνε με τα πόδια στον προορισμό τους, πλέον έχουν δωρεάν μετακίνηση όλοι οι άνεργοι του ΟΑΕΔ και μειώσεις άλλες κοινωνικές ομάδες. Αυτά τα εγώ δεν πληρώνω 1.2 ευρώ ας το κάνει 0.12 ανά σταθμό για να μπω είναι γελοιοδεστατες δικαιολογίες δημοτικού. 

 

6 ώρες πριν, uniquegr είπε

Έχουν θράσος επειδή επικρατεί ατιμωρησία. Ας υπάρχει ένας αστυνομικός παρέα με τον ελεγκτή και σου λέω εγώ μετά αν θα κάνουν κιχ οι ψευτόμαγκες. Ούτως ή άλλως, δεν θα χρειαζόταν πολύς καιρός μέχρι να μπει μια τάξη. Τον πραγματικό μάγκα, δεν τον κάνεις καλά με τίποτα ( αλλά ο πραγματικός μάγκας δεν προκαλεί χωρίς λόγο ). Τον ψευτόμαγκα απο την άλλη, τον τιμωρείς μια δυο φορές και μετά καταλαβαίνει ότι δεν τον παίρνει.

Στο μετρό τουλάχιστον, οι ελεγκτές έρχονται μαζί με σεκιουριταδες. Στα λεωφορεία δεν ξέρω τι γίνεται. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, kaliakman said:

 Χρησιμοποίησε άλλη πόλη καλύτερα.. Εδώ δεν πηδάνε από πάνω απλά τα σπρώχνουν και ανοίγουν... :)

Λονδίνο τελευταία φορά που πήγα περισι το Πάσχα και πλήρωνα με Apple Watch και χαιρόμουν, όταν τελείωσαν τα φράγκα της Wise που είχα σεταρισμενη στο wallet και πήγα ως εξυπνίδης να κάνω αυτό που λες. Με μάγκωσε ένα ντερεκι security λοιπόν και για πότε έβγαλα backpack, βρήκα πορτοφόλι, έβγαλα ελληνική κάρτα και πλήρωσα πριν φάω το πρόστιμο στη μούρη δεν λέγεται… και όλα αυτά μιλώντας επίτηδες σπαστά ελληνικά φάση “you foul?” αλλά Φάνης Χριστοδούλου 1987 μπας και με λυπηθεί…

Οποτε η εμπειρία μου είναι ότι εκεί δε χωράνε μαγκές…

Προφανως αν ζεις εκεί έχεις πολύ καλύτερη καθημερινή εικόνα από εμάς βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...