Προς το περιεχόμενο

Μετά από 30 χρόνια, το Linux φτάνει στο ιστορικό υψηλό του 3% μεριδίου στους desktop υπολογιστές


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

αυτό που αναφέρεις πχ, κολλάει ενας εκτυπωτής, ενα περιφερειακό, κάτι σε μια λειτουργία εμφανίζει ασυμβατότητα, μια αναβάθμιση κλπ είναι αρκετό για έναν απλό χρήστη να πει "οχι" οριστικά κ για εμένα ή τον καθένα που θα τρέχω να φάω χρόνο κλπ να του το επαναφέρω/διορθώσω να λέω "δε με παρατάτε με τα προβλήματα, βάλε windows 10 να ησυχάσουμε". 

Linux εγκατάσταση είναι δωρεάν αλλά θα πρέπει να πληρώνεται συμβόλαιο support κατ εμέ. Αλλιώς δύσκολη η εμπορική χρήση του σε απλούς χρήστες. (μήπως όμως έτσι θα πάμε στο μοντέλο συνδρομής λειτουργικού, άρα χάνεται ουσιαστικά το δωρεάν;) 

Έχω αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα όμως και με τα Windows. Για παράδειγμα, ο ίδιος εκτυπωτής με έχει δυσκολέψει ΚΑΙ στα windows και χρειάστηκε να ψάξω αρκετά για τον κατάλληλο οδηγό του μιας που αυτός της MS έκανε νερά ( HP laserjet 1018 ). Και όπως είπα, έχω αντιμετωπίσει αμέτρητα προβλήματα με τα Windows που ούτε κατά διάνοια έχουν συμβεί στο Linux. Για παράδειγμα, μπλε οθόνες μετά απο updates. Αμέτρητες φορές. Updates που δεν εγκαθίσταντο και έπρεπε να να κατεβάσω και να τα περάσω χειροκίνητα. Έχω αντιμετωπίσει λοιπόν σαφώς λιγότερα προβλήματα με το linux ( ακόμα και με το τρελά πειραγμένο gentoo ), άρα επίτρεψέ μου να διαφωνήσω ως προς το "βάλε windows 10 να ησυχάσουμε".

Ξέρεις πόσες φορές έχω επιτρέψει στον hardware troubleshooter των Windows να βρουν τη λύση σε ένα πρόβλημα που τελικά σήκωσε τα χέρια ψηλά και χρειάστηκε να το κάνω χειροκίνητα; Αμέτρητες. Τί παραπάνω έχουν τα Windows λοιπόν απο το Linux που τα καθιστά fail proof, τη στιγμή που τονίζω ότι στο linux δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα;

14 λεπτά πριν, animae είπε

και γιατι να τους πείσεις αλλωστε....

Το θέμα δεν είναι να πείσεις τους νέους να ασχοληθούν με το linux, αλλά να πείσεις τους παλιούς δυσαρεστημένους χρήστες του να το ξαναδοκιμάσουν, οπότε να σταματήσουν να λένε πράγματα που στις μέρες μας δεν ισχύουν.

Επεξ/σία από uniquegr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 216
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Έχω αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα όμως και με τα Windows. Για παράδειγμα, ο ίδιος εκτυπωτής με έχει δυσκολέψει ΚΑΙ στα windows και χρειάστηκε να ψάξω αρκετά για τον κατάλληλο οδηγό του μιας που αυτός της MS έκανε νερά ( HP laserjet 1018 ). Και όπως είπα, έχω αντιμετωπίσει αμέτρητα προβλήματα με τα Windows που ούτε κατά διάνοια έχουν συμβεί στο Linux. Για παράδειγμα, μπλε οθόνες μετά απο updates. Αμέτρητες φορές. Updates που δεν εγκαθίστανταν και έπρεπε να να κατεβάσω και να τα περάσω χειροκίνητα. Έχω αντιμετωπίσει λοιπόν σαφώς λιγότερα προβλήματα με το linux ( ακόμα και με το τρελά πειραγμένο gentoo ), άρα επίτρεψέ μου να διαφωνήσω ως προς το "βάλε windows 10 να ησυχάσουμε".

Ξέρεις πόσες φορές έχω επιτρέψει στον hardware troubleshooter των Windows να βρουν τη λύση σε ένα πρόβλημα που τελικά σήκωσε τα χέρια ψηλά και χρειάστηκε να το κάνω χειροκίνητα; Αμέτρητες. Τί παραπάνω έχουν τα Windows λοιπόν απο το Linux που τα καθιστά fail proof, τη στιγμή που τονίζω ότι στο linux δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα;

Το θέμα δεν είναι να πείσεις τους νέους να ασχοληθούν με το linux, αλλά να πείσεις τους παλιούς δυσαρεστημένους χρήστες του να το ξαναδοκιμάσουν, οπότε να σταματήσουν να λένε πράγματα που στις μέρες μας δεν ισχύουν.

Date First Available‎July 7, 2004

 

έχεις έναν εκτυπωτή 20 χρόνια και είναι πρόβλημα των windows;

το μεγαλύτερο πρόβλημα των windows είναι αυτό. Έβγαλε τη ρετσινιά υποστήριξης λογισμικού για 15 χρονια + μηχανήματα και μετά ο κόσμος αναρωτιέται για τις μπλε οθόνες.

Δεν είχα ποτέ τόσο παλιό μηχάνημα και δεν είχα ποτέ προβλήματα με αναβαθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, filip123go said:

Τράβα τρέξε οποιαδήποτε εφαρμογή development η docker περιβάλλον και τα ξανά - λέμε. Το Linux σε πολλά πράγματα είναι χίλιες φορές καλύτερο από windows και σε ακόμα περισσότερα είναι μονόδρομος .!

 

Εαν με κάποιον "μαγικό" τρόπο, αύριο το Linux μπορούσε να παίξει παιχνίδια, παίζει το ποσοστό του να πήγαινε  πάνω από 10% μέσα σε 1 μέρα.

Μα δεν αντιλέγω. 

Οταν μιλάμε όμως για desktop, ο developer που λες αποτελεί το 1%, από τα συνολικά 3% του market share.

Άρα αυτοί που χρησιμοποιούν Linux χωρίς να το έχουν «ανάγκη» είναι ακόμα λιγότεροι, αυτό ακριβώς λέω. 

Το ότι κάποιος χρησιμοποιεί κατι και τον βολεύει πολλές φορές του δημιουργεί λάθος perception για το πόσοι άλλοι το χρησιμοποιούν ή το χρειάζονται.

Το 2 και το 3 ακόμα και το 5% έχουν νόημα μόνο αν μιλάμε για είσοδο στη Βουλή. Είναι απειροελάχιστα ποσοστά σε σχέση με το σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, uniquegr είπε

89% market share όντας μονοπώλιο. Σε λίγο ειδικά που θα γίνουν cloud based τα windows και θα πρέπει να πληρώνουν οι χρήστες μηνιαία συνδρομή ( η οποία δεν θα είναι και φτηνή, ενώ δεν θα έχουν high end δυνατότητες παρά μόνο αν τα στάξουν για τα καλά ), τότε να δούμε κατά πόσο θα κρατήσει η MS το ποσοστό στο market share. Και δεν είναι πόλεμος μεταξύ windows και linux. Απλά, μη μας λένε και ό,τι θέλουν, ότι επειδή έχουν το μονοπώλιο, είναι και καλύτερο σύστημα. Δεν είναι, απο πολλές απόψεις.

δεν θα γίνει ποτέ full cloud based. Όχι, με την έννοια του office.

Η ms δεν κοιτάει τον απλό χρήστη, από τις εταιρείες τα βγάζει. και οι εταιρείες δεν παίζει να φύγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hellghan είπε

Date First Available‎July 7, 2004

 

έχεις έναν εκτυπωτή 20 χρόνια και είναι πρόβλημα των windows;

το μεγαλύτερο πρόβλημα των windows είναι αυτό. Έβγαλε τη ρετσινιά υποστήριξης λογισμικού για 15 χρονια + μηχανήματα και μετά ο κόσμος αναρωτιέται για τις μπλε οθόνες.

Δεν είχα ποτέ τόσο παλιό μηχάνημα και δεν είχα ποτέ προβλήματα με αναβαθμίσεις

Για κάτσε βρε φίλε. Δηλαδή, εσύ έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα με pc δεκαετίας στο linux? Γιατί εγώ, όχι. Αυτό δηλαδή που είναι το βασικό αντεπιχείρημα των χρηστών των windows ( δυσκολία του linux με τους drivers ), τώρα αποτελεί πρόβλημα δικό μου, όταν μιλάμε για τα windows? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hellghan είπε

δεν θα γίνει ποτέ full cloud based. Όχι, με την έννοια του office.

Η ms δεν κοιτάει τον απλό χρήστη, από τις εταιρείες τα βγάζει. και οι εταιρείες δεν παίζει να φύγουν

Ήδη ακούγονται σενάρια για τη τιμολόγηση των εταιρικών πελατών ως προς το cloud, όπως επίσης και ότι επεξεργάζεται πιο ελκυστικά πακέτα για τους οικιακούς. 

1 λεπτό πριν, great είπε

όπως ?

Όπως ότι το linux είναι δύσχρηστο, ότι έχει προβλήματα με τους drivers, ότι δεν έχει εφαρμογές και όλα τα χαριτωμένα. Στη τελική, αν κάποιος θέλει σώνει και καλά μια συγκεκριμένη εφαρμογή, μπορεί να τη τρέξει σε virtual περιβάλλον. Λύσεις υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, uniquegr said:

Ξέρεις πόσες φορές έχω επιτρέψει στον hardware troubleshooter των Windows να βρουν τη λύση σε ένα πρόβλημα που τελικά σήκωσε τα χέρια ψηλά

αυτο μονο δειχνει οτι δεν ξερεις τι κανεις στα windows. Ειναι σαν να μου λες οτι παταγες τον συνδετηρα στο office Για να σου λυσει τα προβληματα. 

Δεν πιστευει ανθρωπος οτι το να βαλεις "κατι" στο linux απο ενα device και να μην κάτσει με την μια ειναι πιο ευκολο απο το να κανεις το troubleshoot στα windows. Φυσικα μιλαμε για ανθρωπους που το κατέχουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, uniquegr είπε

και μετά ο κόσμος αναρωτιέται για τις μπλε οθόνες.

Οι μπλε οθόνες στις οποίες αναφέρθηκα δεν έχουν να κάνουν μόνο με hardware, αλλά και σε επίπεδο software. Τυπικές, "καθημερινές" ενημερώσεις ( updates ) που συχνά πηγαίνουν κατά διαόλου. Τι, όχι; Δεν το έχετε αντιμετωπίσει ποτέ; Τόσο γκαντέμης είμαι δηλαδή;

3 λεπτά πριν, great είπε

αυτο μονο δειχνει οτι δεν ξερεις τι κανεις στα windows. Ειναι σαν να μου λες οτι παταγες τον συνδετηρα στο office Για να σου λυσει τα προβληματα. 

Δεν πιστευει ανθρωπος οτι το να βαλεις "κατι" στο linux απο ενα device και να μην κάτσει με την μια ειναι πιο ευκολο απο το να κανεις το troubleshoot στα windows. Φυσικα μιλαμε για ανθρωπους που το κατέχουν. 

Αυτό ακριβώς λέω. Απο τη στιγμή που και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται να εμπλακεί ο χρήστης ( ή κάποιος τεχνικός, αφού μιλάμε για νέους χρήστες ), τότε που υπερτερούν τα windows ως προς την αξιοπιστία τους και που ακριβώς υστερεί το linux? Μιλάτε δηλαδή για τον απλό, καθημερινό χρήστη, τη στιγμή που σε κρίσιμες καταστάσεις ( για τις οποίες ψέγετε το linux ), απαιτούνται γνώσεις, διάβασμα και ενέργειες για να επιλυθεί το όποιο ζήτημα.

Επεξ/σία από uniquegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, uniquegr said:

Οι μπλε οθόνες στις οποίες αναφέρθηκα δεν έχουν να κάνουν μόνο με hardware, αλλά και σε επίπεδο software. Τυπικές, "καθημερινές" ενημερώσεις ( updates ) που συχνά πηγαίνουν κατά διαόλου. Τι, όχι; Δεν το έχετε αντιμετωπίσει ποτέ; Τόσο γκαντέμης είμαι δηλαδή;

εχω να δω μπλε οθονη σε windows 10 απο ποτέ νομίζω.

6 minutes ago, uniquegr said:

Όπως ότι το linux είναι δύσχρηστο, ότι έχει προβλήματα με τους drivers, ότι δεν έχει εφαρμογές και όλα τα χαριτωμένα

Ισχυουν ακομα αυτα. Να σου πω οτι εχω ubuntu 22 sto λαπτοπ Ευχαριστημενος πολύ γιατι εινα παλιο και δεν μπορουε με windows δεν σηκωνε. για να βρω μια εφαρμογη να κανω κατι που εκανα στα windows το εψαχνες, τα μισα repository ta official που εχει απο το software update εχουν προγραμματα παλιά και να γινουν update χρόνια. Πρεπει να πας να βαλεις αλλο repository και να ακολουθησεις οδηγιες με update pachage και install. Απλος χρηστς δεν θα ασχοληθει καν.

Μα βαλω SSL extender για checkpoin αδυνατον, ηθελε εκδοση ειδικη firefox παλια Που να ειχε java συγκεκριμενη Και πολλα αλλα.

OPENPN client, παρλο που το ειχαν ευκολο μου εβγαλε το λάδι, κατελειξε σε ενα αλλο forκ που το παιζω απο terminal μόνο.

Το μονο που μπηκε με την πρωτη ηταν ο fortinetclient

Εχεις εργαλειο αντιστοιχο να προτεινεις για επαγγελματια οπως το RDM της devolutions ? γιατι νομιζω αυτη η βλακεις το remina retina Πως στο καλο λεγετε δεν ειναι.

7 minutes ago, uniquegr said:

Αυτό ακριβώς λέω. Απο τη στιγμή που και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται να εμπλακεί ο χρήστης ( ή κάποιος τεχνικός, αφού μιλάμε για νέους χρήστες ), τότε που υπερτερούν τα windows ως προς την αξιοπιστία τους και που ακριβώς υστερεί το linux?

Σε αυτα που εγραψα πιο πανω. Το troubleshooting στα windows ειναι πολυ πιο ευκολο απο το linux, το κανει και απλος χρηστης. Οχι μεσα απο την βλακεις το click here for troubleshooting ειναι η ντροπη των windows αυτο.

Και το οπως λες αν θελω ενα συγκεκριμενο προβλημα τοτε βαλε ενα virtual machine, νομιζω οτι απαντας μονος σου στο "it defeats the purpose then"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Thresh είπε

Πήρε επιτέλους ποσοστό για να μπει στη Βουλή μετά από 30 χρόνια, ο Λεβέντης των desktop OS. 😛

ΛΟΛ

Μου φυγε μυξα στο γραφειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-η MS έκανε τα παντα για να εχει ενα τροπο που εχουν συνηθίσει o μέσος user δύσκολα θα ξεβολευτει άσχετα αν ειναι για τον συνφερον του εδώ δεν κάνουν αλλα πιο απλα 

-δεύτερον δεν υπάρχουν drivers για προϊόντα που αγοράζουν καθημερινά of the self και εκει η MS εκανε δουλεια με επιδοτούμενη πολιτική απο τα 90ς

-παιχνίδια τωρα κατι γινεται στο Linux αλλα θελει δουλεια απο πλευράς user

  -εφαρμογές οπως office και abobe δεν υπάρχουν πάντα αντίστοιχα πακετα ειδικα plugins φιλτρα κλπ, εκει που υπαρχουν εχεις ασυμβατοτητες στα format και αλλο τροπο χειρισμού απο οτι εχει συνηθίσει στο γραφειο/δουλεια

αρα στα desktops το 3% είναι απόλυτα δικαιολογημενο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν απουσιαζει εντελως ολος ο καταλογος της Adobe, της Autodesk (εξαιρεση το Maya), το Office, και δεκαδες major εφαρμογες αλλων developers, τι αλλο μενει να πει κανεις;

To software ειναι το καυσιμο του hardware, και η δικαιολογια "μα, υπαρχουν εναλλακτικες" εκ του αποτελεσματος εχει φανει οτι δεν ειναι αρκετη. Καποιοι βολευτηκαν με τις εναλλακτικες και μπραβο τους, η πλειοψηφια δεν θα το κανει ποτε δυστυχως.

Και επειδη αναφερθηκε ξανα το status του driver support σε Linux (ομολογουμενως πολυ καλυτερο σε σχεση με το τραγικο του παρελθον), πραγματικα αν καποιος πιστευει οτι υπαρχει συγκριση σ'αυτο με Windows τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα. Χιλια-δυο στραβα εχουν τα Windows αλλα αν κανανε κατι καλα, αυτο ειναι το θεμα του compatibility. Το οτι δουλευουν στο βαθμο που δουλευουν με πρακτικα απειρα hardware configurations ειναι ενα θαυμα. Οπως ειναι θαυμα το οτι ακομη δουλευουν αρχαιες win32 εφαρμογες. Αν αναρωτιεται κανεις γιατι υπαρχει τοσο bloat στα Windows (περαν των "σκοτεινων" πρακτικων της Microsoft) ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο επειδη υπαρχουν code-paths για να δουλευουν εφαρμογες και συσκευες με... αρχαιολογικη αξια.
Τα παραπανω σε συνδυασμο με τον κατακερματισμο των distros ειναι οι κυριοι λογοι που πηρε 30 χρονια να ειναι μολις στο 3% στο desktop.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...