Προς το περιεχόμενο

Η νέα OLED τηλεόραση 83 ιντσών της Samsung ίσως δημιουργήσει σύγχυση στους καταναλωτές


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, chrisxkar said:

Το αρθρο που ανεβασα και αυτο που γραφω ειναι πως στην 65 βλεπεις διαφορα στα 1,2 στα 2 δεν βλεπεις ναι μπορεις να ανεβεις σε ιντσες να πας σε 75 και να βλεπεις διαφορα στα 1,5 μετρα αλλα παλι στα 2 δεν θα βλεπεις στις 95 ιντσες λεει το γραφημα πως η διαφορα γινεται αισθητη στα 1,8 μετρα τo viewing distance οσο και να ανεβεις ειναι δυσαναλογο των ιντσων.Οποτε λεω πως το 4K δεν εχει μεγαλη ουσια βεβαια ετσι και αλλιως πλεον ειναι το στανταρ οποτε παρε αυτο που σε βολευει δες τις λοιπες τεχνολογιες η αναλυση δεν ειναι κατι που θα επρεπε να σε απασχολει

Δεν διάβασα το άρθρο αλλα αν λεει οτι στο 1. 2 μέτρα δε βλέπεις διαφορά hd απο 4κ απλα είναι υπερβολικό. Μπες στο avclub.gr και γραφτω να δεις τι θα σου πούνε 100αδες άτομα που έχουν μεγάλες tv εκει αν βλέπουν διαφορά. Εγω καλη όραση δεν εχω μυωπία κλπ αλλα στα 2.5 μετρα μια  χαρα καταλαβαίνω τη διαφορά (οταν το σημα είναι οντως 4κ)και συχνά και στα 3 μετρα. Και εχω κανει και πειράματα. Παταω ενα κουμπί και μετατρέπω την εικόνα σε hd να δω πως δείχνει. Τη διαφορά δεν την κατάλαβαινεις πάντα βέβαια, είναι αναλόγως και τι βλέπεις. Επίσης με streaming που βλέπουμε σήμερα συνήθως μεταβλητής ποιότητας απο 5-8 με άριστα το 10 ολη η ανάλυση καταντάει τρομερα περίπλοκη και υποκειμενικη. 

Με μια λέξη χωρίς πολυ ανάλυση και με δεδομένο οτι θα βλέπεις και hd και 4k αμα βλέπεις στα 3 μετρα παρε 65 ιντσες και οχι 55 που παίρνουν οι περισσότεροι. Thank me later, δε θα το μετανιώσεις. Το μέγεθος των 65 δίνει γενικά αλλη εμπειρία στα 3 μετρα σε σχέση πχ με 55, ποσο μάλλον με μικρότερη. Μολις συνήθεις σε αυτές τις ιντσες, απλα γελάς πως έβλεπες πριν. 

Οταν είχα πάρει 65 ιντσες στα 2.5-3 μέτρα που έβλεπα είχα πρόβλημα μονο στα επίγεια sd (τοτε) καναλια. Αυτα δείχνανε θολά. Απο οταν γινανε hd, τελείωσε καθε δίλημμα πόσες ιντσες χρειάζονται σε αυτή την απόσταση. 

 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

28 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

έχω μείνει πολύ πίσω στις ίντσες μου φαίνεται (δεν έχει ξεμυτίσει πέρα από τις 43..)

Μου θυμιζεις την ξαδερφη μου, που ειχε 39" τηλεοραση, και πηγε και εδωσε λεφτα και πηρε 43"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gadgetseek said:

ανεξάρτητα από τα qd-micro-led, wrgb-oled, αυτές οι 77 και 83 ίντσες σε ποια -ελληνικά- σπίτια χωράνε..;

Οτι τα ελληνικά σπίτια, είναι μικρά.

Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτό το καφενείο εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, EuphangeL είπε

Οτι τα ελληνικά σπίτια, είναι μικρά.

Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτό το καφενείο εδώ μέσα.

Ρεαλιστικα χωραει σε ολα τα σπιτια, αρκει να μην εχουνε ηλιθια και αχρηστα επιπλα, τυπου συνθετα και τραπεζαριες που ειχανε οι boomers και τα ειχαν για να τα βλεπουνε και να κρυβουνε τα ακριβα κρυσταλλινα ποτηρια που θα χρησιμοποιησουν οταν ερθει ο Βασιλιας σπιτι τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4κ απο τα 2.77 μέτρα δικαιολογουνται οι 65 ιντσες. Θα νόμιζε κανεις ότι οι 83 ιντσες απαιτούν πολύ μεγαλύτερη απόσταση, αλλα η απαιτούμενη απόσταση είναι 3.54 μετρα. Λιγο παραπάνω δηλαδή, ουτε καν 1 μετρο διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Dennis077 said:

Ποιο εύκολα επιλέγεις Pc από το να πάρεις νέα τηλεόραση σήμερα.!!😂😂

Συνήθιζω να λεω σε παρέες οτι η αγορά τηλεόρασης ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ είναι η ποιο δύσκολη αγορά απο ολες και απο αυτοκίνητο pc κλπ. 

Με αντιμετώπιζουν ολοι σαν εξωγήινο αλλά μόλις αρχίζω να κάνω ανάλυση αρχίζουν κάπως να ψιλοκαταλαβαινουν. Αν πάρεις ενα αμαξι τα πράγματα είναι απλά. Αμα δώσεις πάρα πολλά λεφτα το αμαξι που θα πάρεις θα είναι σίγουρα καλύτερο από ενα φτηνο ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. 

Στην τηλεόραση δεν συμβαίνει αυτο. Ακομα και αν δώσεις πάρα πολλά λεφτά πχ πάρεις μια oled 83 ιντσες, θα έχει την τέλεια ποιότητα αλλά θα έχει και μειονέκτηματα που δεν εχει τηλεόραση των 100€. Πχ θα κινδυνεύει απο burn in, και δε θα εχει φωτεινότητα μεγάλη ωστε να μη κανει για πολύ φωτεινούς χώρους. Αν δεν πάρεις oled για να αποφύγεις αυτα τα 2 μειον, για να πάρεις την καλύτερη δυνατή tv ειναι πρόβλημα επιστημονικής διατριβής στην κυριολεξία. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Μου θυμιζεις την ξαδερφη μου, που ειχε 39" τηλεοραση, και πηγε και εδωσε λεφτα και πηρε 43"...

Είμαι σταθερός στην κατηγορία 40 - 43 από τη αρχή..  Ίσως ήρθε η ώρα μου να εξελιχθώ.. Όπως συνήθισα αυτή το μέγεθος, θα συνηθίσω και το μεγαλύτερο (υποθέτω..)

 

49 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Οτι τα ελληνικά σπίτια, είναι μικρά.

Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτό το καφενείο εδώ μέσα.

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά η πλειοψηφία των Αθηναίων (& όχι μόνο) ζει σε σπίτια που η μέγιστη - ωφέλιμη - απόσταση θέασης, δεν ξεπερνά τα 3 μέτρα (& πολλά λέω..)

 

Επεξ/σία από gadgetseek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε νοιάστηκε η Samsung να μην μπερδέψει τον καταναλωτή; Μήπως όταν βάφτισε πριν από χρόνια τις LCD της QLED για να νομίζει ο απλός κόσμος πως αγοράζει OLED;

Μου θυμίζει τις μπαταρίες SQMY με ίδιο design με τις SONY και τις κάλτσες abibas. Εχει χτίσει ολόκληρη αυτοκρατορία η Samsung με αυτές τις πρακτικές. Σιγά μη νοιαστεί τώρα που το ένα panel είναι WRGB OLED και το άλλο QD-OLED.

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ρεαλιστικα χωραει σε ολα τα σπιτια, αρκει να μην εχουνε ηλιθια και αχρηστα επιπλα, τυπου συνθετα και τραπεζαριες που ειχανε οι boomers και τα ειχαν για να τα βλεπουνε και να κρυβουνε τα ακριβα κρυσταλλινα ποτηρια που θα χρησιμοποιησουν οταν ερθει ο Βασιλιας σπιτι τους

True... 120 ίντσες τηλεόραση θα μπορούσα να χωρέσω αλλά όχι... έπρεπε να φτιάξω custom βιβλιοθήκη με μεσαίο ράφι πλάτος 1,20μ... ούτε 55άρα δεν χωράει.

Αλλά πού να το φανταζόμουν την εποχή που ο κόσμος έπαιρνε 32άρες και οι πλούσιοι 42άρες, πως μια μέρα οι 55+ θα ήταν προσιτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα θα είναι στα 77 και 83'' μοντέλα, και ρωτάω εγώ ο πτωχός, εσείς ξέρετε τόσους πολλούς στην Ελλάδα που έχουν τόσες ίντσες μοντέλα και τα αλλάζουν κάθε χρόνο;;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά η πλειοψηφία των Αθηναίων (& όχι μόνο) ζει σε σπίτια που η μέγιστη - ωφέλιμη - απόσταση θέασης, δεν ξεπερνά τα 3 μέτρα (& πολλά λέω..)

 

εγω εχω 65 στα 2 μετρα και αν εβρισκα να την πουλησω σε καλη τιμη θα πηγαινα στην ιδια σε 75.. 

οποτε ναι στα 3 μετρα, 80αρα ανετα..  

απλα πολυς κοσμος νομιζει οτι για την 65αρα πχ πρεπει να ειναι 10 μετρα πισω οπως γινοταν σε τις crt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...