Προς το περιεχόμενο

Το Android είναι πλέον καλύτερο από το iOS, λέει ο επικεφαλής του Instagram


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, MikeGR7 said:

Ωραιο ανέκδοτο, το android ακομα δεν ειναι αξιοπιστο ουτε για τηλεφωνικες κλήσεις... κυριολεκτικά, μπορει να περασει ολοκληρη μερα να λειτουργει κανονικα κατα τα αλλα η συσκευή και μετα απο ενα restart να σου ερθουν 50 SMS και να διαπιστώσεις οτι εβγαζε στο κοσμο οτι δεν εισαι διαθεσιμος....

Αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα ανθρώπου που πήρε συσκευή Android με 5€, του κολλάει το κινητό μετά από μια εβδομάδα και τσοοοοουυυυυυπ σκάει 1500€ για iPhone και λέει: "Ε ναι τα Android είναι σκουπίδια".

Και αυτή τη στιγμή έχω iPhone, πήρα να το δοκιμάσω, καλό χρυσό, αλλά λείπουν πράγματα που έχει το 3310. Όσο για την ασφάλεια, είναι καραμέλα πραγματικά, αν ο άλλος κάνει ότι να ναι σε όποια πλατφόρμα και να είσαι θα την πάθεις την ζημιά. Αυτό το "δεν υπάρχουν ιοί στο iOS" θα πρέπει να το λένε μόνο 60αριδες που δεν έχουν ιδέα και δεν μπορείς να τους αλλάξεις την γνώμη.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, hellghan είπε

Στο συγκεκριμένο έχουν και οι δυο εταιρείες το ίδιο πρόβλημα

Δεν είναι το ίδιο.

Η μία είναι μια εταιρεία που στηρίζει το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων της στη προβολή εξατομικευμένων διαφημίσεων (σύμφωνα με τα προσωπικά δεδομένα που έχει μαζέψει από τους χρήστες) και η άλλη στηρίζεται κυρίως στην πώληση hardware/software και υπηρεσιών. Φυσικά και η Apple βγάζει από διαφημίσεις, αλλά το όλο μοντέλο της είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό της Google και δεν εξαρτάται από αυτές για να επιβιώσει.

Για κάποιους αυτό μοιάζει "ψιλά γράμματα", αλλά έχει ουσιαστική διαφορά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα και εγώ μια εφαρμογή που βγάζει χρήματα από το tracking, το ίδιο θα υποστήριζα…
τώρα σαν χρήστες γιατι χαιρόμαστε είναι άλλου παπά ευαγγέλιο…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, alexioannou said:

Όχι,δεν είχα λεφτά για πεταμα.

Αλλα εξηγώ εγώ που αφορούν το android και γιατί βελτιωθικε πολύ.....

Το περίμενα. Εφόσον δεν είχες ποτέ iphone πως μπορείς να τα συγκρίνεις και να λες οτι το ios δεν φτανει το android ? 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, koutsis said:

Συμφωνώ αλλά στο 90% των χρηστών δεν τους ενδιαφέρουν καν αυτά που λες...

Γι αυτό έχει επιτυχία το iphone. Γιατί το 90% θελει ενα κινητο για να δουλεύει 5-20 βασικές εφαρμογές. Τρώει και το μάρκετινγκ της αππλε περι ανωτέρωτητας. Τι διάολο σου λεει υποσυνείδητα, 1200€ κινητο, δεν μπορεί, κατι θα έχει καλύτερο για να κανει τοσο σε σχεση με ενα android των 800€. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχει τίποτε καλύτερο, και θα τρέξεις αυτες τις 5-20 εφαρμογές και στα 2 το ίδιο καλα. Για το 90% δηλαδή, δεν υπάρχει πραγματική διαφορά και ολα είναι φπανμποισμοι. 

Για το 10% (ισως είναι και παραπανω αλλα μειοψηφία σίγουρα) που θέλει να κανει και αλλα πράγματα, stremio, επικοινωνία με tv για να κάνεις περίπλοκα πράγματα, χακεριες και 500 αλλα πράγματα, εκει δεν υπάρχει σύγκριση γιατί το καρακλειδωμενο ιφον δεν μπορεί να κάνει τίποτα από ολα αυτα. 

Και ναι, εχω και τα 2.

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Το περίμενα. Εφόσον δεν είχες ποτέ iphone πως μπορείς να τα συγκρίνεις και να λες οτι το ios δεν φτανει το android ? 😒

Τόσα χρονια εδώ μέσα όλο και κτι θα έχει μάθει, διαβασει… 😀

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giotis7 είπε

Αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα ανθρώπου που πήρε συσκευή Android με 5€, του κολλάει το κινητό μετά από μια εβδομάδα και τσοοοοουυυυυυπ σκάει 1500€ για iPhone και λέει: "Ε ναι τα Android είναι σκουπίδια".

Και αυτή τη στιγμή έχω iPhone, πήρα να το δοκιμάσω, καλό χρυσό, αλλά λείπουν πράγματα που έχει το 3310. Όσο για την ασφάλεια, είναι καραμέλα πραγματικά, αν ο άλλος κάνει ότι να ναι σε όποια πλατφόρμα και να είσαι θα την πάθεις την ζημιά. Αυτό το "δεν υπάρχουν ιοί στο iOS" θα πρέπει να το λένε μόνο 60αριδες που δεν έχουν ιδέα και δεν μπορείς να τους αλλάξεις την γνώμη.

Δεν υπάρχουν ιοί σε iOS. Αν υπάρχουν και μπορείς να κολλήσεις ΧΩΡΙΣ JAILBREAK, τότε παρακαλώ δώσε μας 4-5 ονόματα. Σε Android μπορώ να σου φέρω παραδείγματα ιών, που μάλιστα δε βγαίνουν ούτε αν σβήσεις το λειτουργικό και περάσεις custom ROM.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου: δε θεωρώ ότι το ένα λειτουργικό είναι καλύτερο από το άλλο. Το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης. Έχω αγοράσει και Android και iOS, έχω βάλει και ένα σκασμό custom ROMs και μου άρεσε. Και με τα 2 κάνω τη δουλειά μου και μου αρέσουν εξίσου, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή κάνω εξαρχής την παραδοχή ότι έχουντα θέματά τους και πρέπει να τα δεχτώ και να προσαρμοστώ σε αυτό που είναι το καθένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, oldnew said:

Γι αυτό έχει επιτυχία το iphone. Γιατί το 90% θελει ενα κινητο για να δουλεύει 5-20 βασικές εφαρμογές. Τρώει και το μάρκετινγκ της αππλε περι ανωτέρωτητας. Τι διάολο σου λεει υποσυνείδητα, 1200€ κινητο, δεν μπορεί, κατι θα έχει καλύτερο για να κανει τοσο σε σχεση με ενα android των 800€. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχει τίποτε καλύτερο, και θα τρέξεις αυτες τις 5-20 εφαρμογές και στα 2 το ίδιο καλα. Για το 90% δηλαδή, δεν υπάρχει πραγματική διαφορά και ολα είναι φπανμποισμοι. 

Για το 10% (ισως είναι και παραπανω αλλα μειοψηφία σίγουρα) που θέλει να κανει και αλλα πράγματα, stremio, επικοινωνία με tv για να κάνεις περίπλοκα πράγματα, χακεριες και 500 αλλα πράγματα, εκει δεν υπάρχει σύγκριση γιατί το καρακλειδωμενο ιφον δεν μπορεί να κάνει τίποτα από ολα αυτα. 

Και ναι, εχω και τα 2.

Είναι όλα θέμα παλιάς αντίληψης και status symbol. Δεν ενδιαφέρονται για κάτι παραπάνω. Τους λες ότι πχ αυτό μπορεί να γίνει έτσι αν πάρεις αυτό το κινητό και θα έχεις χίλια δυο άλλα, και σου απαντάνε ναι αλλά το iPhone είναι καλύτερο, χωρίς κανένα απολύτως επιχείρημα. Και δεν λέω καν για customization κλπ, εγώ μιλάω για βασικές λειτουργίες. Πχ cursor στον dialer, ιστορικό στο calculator κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, oldnew said:

Γι αυτό έχει επιτυχία το iphone. Γιατί το 90% θελει ενα κινητο για να δουλεύει 5-20 βασικές εφαρμογές. Τρώει και το μάρκετινγκ της αππλε περι ανωτέρωτητας. Τι διάολο σου λεει υποσυνείδητα, 1200€ κινητο, δεν μπορεί, κατι θα έχει καλύτερο για να κανει τοσο σε σχεση με ενα android των 800€. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχει τίποτε καλύτερο, και θα τρέξεις αυτες τις 5-20 εφαρμογές και στα 2 το ίδιο καλα. Για το 90% δηλαδή, δεν υπάρχει πραγματική διαφορά και ολα είναι φπανμποισμοι. 

Για το 10% (ισως είναι και παραπανω αλλα μειοψηφία σίγουρα) που θέλει να κανει και αλλα πράγματα, stremio, επικοινωνία με tv για να κάνεις περίπλοκα πράγματα, χακεριες και 500 αλλα πράγματα, εκει δεν υπάρχει σύγκριση γιατί το καρακλειδωμενο ιφον δεν μπορεί να κάνει τίποτα από ολα αυτα. 

Και ναι, εχω και τα 2.

Μα αυτούς ακριβώς θέλει για πελάτες η apple. Χρήστες που απλά θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους ευκολα και απλά χωρίς κολλήματα, να βγάζουν καλές φωτογραφίες, να έχουν κορυφαία ποιότητα κατασκευής και υλικών κτλ. Και αυτοί όπως είπα είναι το 90% των χρηστών. Χέστηκε η apple για τους χακεράδες 😉

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, oldnew είπε

Γι αυτό έχει επιτυχία το iphone. Γιατί το 90% θελει ενα κινητο για να δουλεύει 5-20 βασικές εφαρμογές. Τρώει και το μάρκετινγκ της αππλε περι ανωτέρωτητας. Τι διάολο σου λεει υποσυνείδητα, 1200€ κινητο, δεν μπορεί, κατι θα έχει καλύτερο για να κανει τοσο σε σχεση με ενα android των 800€. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχει τίποτε καλύτερο, και θα τρέξεις αυτες τις 5-20 εφαρμογές και στα 2 το ίδιο καλα. Για το 90% δηλαδή, δεν υπάρχει πραγματική διαφορά και ολα είναι φπανμποισμοι. 

Για το 10% (ισως είναι και παραπανω αλλα μειοψηφία σίγουρα) που θέλει να κανει και αλλα πράγματα, stremio, επικοινωνία με tv για να κάνεις περίπλοκα πράγματα, χακεριες και 500 αλλα πράγματα, εκει δεν υπάρχει σύγκριση γιατί το καρακλειδωμενο ιφον δεν μπορεί να κάνει τίποτα από ολα αυτα. 

Και ναι, εχω και τα 2.

Θέλεις να πεις ότι ένα iphone δεν έχει κορυφαίες επιδόσεις, ποιότητα κατασκευής, κάμερες, διάρκεια μπαταρίας (για flagship) κτλ... Το marketing της Apple φταίει...

Προφανώς και ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας βολεύεται με το ένα ή το άλλο λειτουργικό.

Η Apple τρώει τα κολλήματά της ως προς τη φιλοσοφία της, αλλά δυστυχώς είανι η μόνη από τις 2 εταιρείες που προσπαθεί να προστατέψει το χρήστη από λάθος χρήση που μπορεί να θέσει θέμα ασφαλείας στο κινητό του. Δεν το κάνει με το αξημείωτο και δεν το κάνει για το καλό του, αλλά το κάνει.

Πρέπει να δεχτείς, βέβαια, τους περιορισμούς της... Κάποιοι δεν τους δέχονται. Δικαίωμά τους. ΓΙ αυτό υπάρχουν και τα 2 λειτουργικά. Το μόνο πρόβλημά μου σε αυτό είναι ότι υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 λειτουργικά...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Tlykog said:

Δεν υπάρχουν ιοί σε iOS. Αν υπάρχουν και μπορείς να κολλήσεις ΧΩΡΙΣ JAILBREAK, τότε παρακαλώ δώσε μας 4-5 ονόματα. Σε Android μπορώ να σου φέρω παραδείγματα ιών, που μάλιστα δε βγαίνουν ούτε αν σβήσεις το λειτουργικό και περάσεις custom ROM.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου: δε θεωρώ ότι το ένα λειτουργικό είναι καλύτερο από το άλλο. Το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης. Έχω αγοράσει και Android και iOS, έχω βάλει και ένα σκασμό custom ROMs και μου άρεσε. Και με τα 2 κάνω τη δουλειά μου και μου αρέσουν εξίσου, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή κάνω εξαρχής την παραδοχή ότι έχουντα θέματά τους και πρέπει να τα δεχτώ και να προσαρμοστώ σε αυτό που είναι το καθένα.

Ήδη με έχεις χάσει, επειδή είναι μικρή μερίδα αγοράς σε σχέση με το Android προφανώς θα είναι και πιο λίγοι οι ιοί. Δεν υπάρχει κανένα λογισμικό στο πλανήτη που να μην μπορεί να κολλήσει ιό. That's a fact. Αν αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις τότε δεν μπορώ κάτι άλλο.

Όσο για το Android, το ότι έπαιξες με custom rom δεν σημαίνει κάτι. Όταν πχ συγκρίνουμε το iPhone με ένα Android θα το συγκρίνουμε με ένα ίδιας κατηγορίας κινητό ώστε να έχει και την ίδια εμπειρία. Δεν μπορώ να πω ότι "Ααα είχα περάσει Cyanogenmod 11 σε ένα Motorola και ήταν ωραία αλλά δεν συγκρίνεται με το iOS"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, oldnew είπε

Γι αυτό έχει επιτυχία το iphone. Γιατί το 90% θελει ενα κινητο για να δουλεύει 5-20 βασικές εφαρμογές. Τρώει και το μάρκετινγκ της αππλε περι ανωτέρωτητας. Τι διάολο σου λεει υποσυνείδητα, 1200€ κινητο, δεν μπορεί, κατι θα έχει καλύτερο για να κανει τοσο σε σχεση με ενα android των 800€. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχει τίποτε καλύτερο, και θα τρέξεις αυτες τις 5-20 εφαρμογές και στα 2 το ίδιο καλα. Για το 90% δηλαδή, δεν υπάρχει πραγματική διαφορά και ολα είναι φπανμποισμοι. 

Για το 10% (ισως είναι και παραπανω αλλα μειοψηφία σίγουρα) που θέλει να κανει και αλλα πράγματα, stremio, επικοινωνία με tv για να κάνεις περίπλοκα πράγματα, χακεριες και 500 αλλα πράγματα, εκει δεν υπάρχει σύγκριση γιατί το καρακλειδωμενο ιφον δεν μπορεί να κάνει τίποτα από ολα αυτα. 

Και ναι, εχω και τα 2.

Μα στην premium κατηγορία η Apple έχει εξαφανίσει τον ανταγωνισμό και πραγματικά η δικαιολογία marketing μπορεί να λειτουργήσει για μια δυο άντε τρεις χρονιές, όχι δέκα….

10 λεπτά πριν, giotis7 είπε

Ήδη με έχεις χάσει, επειδή είναι μικρή μερίδα αγοράς σε σχέση με το Android προφανώς θα είναι και πιο λίγοι οι ιοί. Δεν υπάρχει κανένα λογισμικό στο πλανήτη που να μην μπορεί να κολλήσει ιό. That's a fact. Αν αυτό δεν μπορείς να το καταλάβεις τότε δεν μπορώ κάτι άλλο.

Όσο για το Android, το ότι έπαιξες με custom rom δεν σημαίνει κάτι. Όταν πχ συγκρίνουμε το iPhone με ένα Android θα το συγκρίνουμε με ένα ίδιας κατηγορίας κινητό ώστε να έχει και την ίδια εμπειρία. Δεν μπορώ να πω ότι "Ααα είχα περάσει Cyanogenmod 11 σε ένα Motorola και ήταν ωραία αλλά δεν συγκρίνεται με το iOS"

Πάλι η καραμέλα με το μερίδιο? Το ότι οι χρήστες iOS ξοδεύουν υπερδιπλάσια χρήματα για αγορές μέσω κινητών δεν παίζει κανένα ρόλο στο αν ένας θέλεις να φτιάξει ιό????

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...