Προς το περιεχόμενο

Με μικρές αλλαγές η φετινή έκδοση του Samsung Galaxy Z Fold5


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτάτε πως είναι το honor fold, λεπτότερο απο 1 εκατοστο. Αν κυκλοφόρησε Ευρώπη, ουτε οι μέτοχοι της σαμσουνγκ δε θα αγόραζαν το fold 5.

Και μη με κατηγορήσει κανεις για hater. Δε θυμάμαι ποσα χρόνια έχω να πάρω κάτι πέρα απο σαμσουνγκ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, -WISE- είπε

Η μύτη του S Pen για foldables είναι πλαστική και ειδική για την εσωτερική οθόνη. (Για χρήση σε τέτοιου είδους οθόνη κυρίως για την αποφυγή γρατσουνιών) Για αυτό και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε καμία άλλη συσκευή. Για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί πενάκι τύπου Note/S23 θα πρέπει να μπει η οθόνη αυτών των συμβατικών συσκευών στην μέσα οθόνη του Fold. Κάτι που δεν μπορεί να συμβεί με την παρούσα τεχνολογία.

Προσωπικα, η χρηση και σε μια οθονη (ειδικα αν ειναι στην εσωτερικη) μου φτανει. Αλλα τουλαχιστον περιμενα απο φετος το πενακι να ειναι εντοιχισμενο στο κινητο, και οχι οπως ειναι τωρα (και περισυ στο 4) μεσα στη θηκη. 

47 λεπτά πριν, oldnew είπε

Κοιτάτε πως είναι το honor fold, λεπτότερο απο 1 εκατοστο. Αν κυκλοφόρησε Ευρώπη, ουτε οι μέτοχοι της σαμσουνγκ δε θα αγόραζαν το fold 5.

Ετσι ακριβως. Ειναι εντελως σαν 2-3 γενιες πιο πανω. Το Honor Vs βγαινει στα 1500 περιπου με τη θηκη του, αλλα απο οσο γνωριζω δεν εχει υποστηριξη Ελλαδα (προσωπικα θα το παραγγελνα μεσω Ιταλιας που στελνεται απο Honor Europe και το μονο πραγμα που με σταματαει ειναι οτι αν χρειαστει καποιο service πρεπει να το στειλω πισω μεσω Ιταλιας). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, oldnew είπε

Κοιτάτε πως είναι το honor fold, λεπτότερο απο 1 εκατοστο. Αν κυκλοφόρησε Ευρώπη, ουτε οι μέτοχοι της σαμσουνγκ δε θα αγόραζαν το fold 5.

Και μη με κατηγορήσει κανεις για hater. Δε θυμάμαι ποσα χρόνια έχω να πάρω κάτι πέρα απο σαμσουνγκ. 

Κινητάρα το honor magic v2! Αν υποστηρίζει google services και έχει λογική (για foldable) τιμή, θα είναι καλύτερη επιλογή απ το damsung fold 5. Απ την άλλη η samsung έχει προσαρμοσμένο το android στις fold συσκευές της, κι επισης εχει και το dex.  Δύσκολη απόφαση

Επεξ/σία από chrsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, TheMaltese said:

Προσωπικα, η χρηση και σε μια οθονη (ειδικα αν ειναι στην εσωτερικη) μου φτανει. Αλλα τουλαχιστον περιμενα απο φετος το πενακι να ειναι εντοιχισμενο στο κινητο, και οχι οπως ειναι τωρα (και περισυ στο 4) μεσα στη θηκη. 

Ετσι ακριβως. Ειναι εντελως σαν 2-3 γενιες πιο πανω. Το Honor Vs βγαινει στα 1500 περιπου με τη θηκη του, αλλα απο οσο γνωριζω δεν εχει υποστηριξη Ελλαδα (προσωπικα θα το παραγγελνα μεσω Ιταλιας που στελνεται απο Honor Europe και το μονο πραγμα που με σταματαει ειναι οτι αν χρειαστει καποιο service πρεπει να το στειλω πισω μεσω Ιταλιας). 

Ιταλία ποιο eshop το δίνει αν ξέρεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι fold 1 τι fold 5 μου φαινεται ενα μαυρο χαλι και πολυ κατωτερο απο αυτα των αλλων εταιριων. Εχουμε σιγουρα ακομα 4-5 χρονια για να γινουν το στανταρ στα κινητα αν γινουν ποτε δηλαδη αλλα θα δουμε. Στο 500αρικο ενα fold σαν το νεο της huawei πχ θα πουλαγε πιστευω αρκετα καλα. Βεβαια εχουμε πολυ δρομο για τετοιες τιμες. Ειναι τοσο niche η κατηγορια που απλα δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TheMaltese είπε

Το περιμενα και ειχα σκοπο να το παρω. Ειμαι στο οικοσυστημα της samsung εδω κ χρονια. 

Δυστυχως, βλεπω οτι η Samsung εχει επαναπαυθει και ξεπεραστει απο πολλες εταιριες. 

Θα περιμενω το Honor V2 (αν ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα) και το 1+ fold στο τελος του μηνα κ θα αποφασισω. Απλα σκεφτομαι οτι αν τα βαλεις διπλα-διπλα με το fold 5 ειναι σαν να ειναι γενιες μπροστα, οπως επισης νομιζω οτι τα μεγεθη τους θα βολεψουν πιο πολυ τη χρηση που κανω (πιο μεγαλη εξωτερικη και εσωτερικη οθονη).

Επειδη χρησιμοποιω πενακι, και ειμαι ηδη στο οικοσυστημα θα ειναι δυσκολη μεταβαση, αλλα βλεπω και η Samsung δεν κανει καποια ιδιαιτερη προσπαθεια να με κρατησει. Θα δουμε βεβαια πως θα παει και η τιμη του μεχρι να βγουν τα υπολοιπα αργοτερα φετος...  

και εγώ τα ίδια, τέλη Αυγούστου παρουσιάζεται το oneplus open k 1η Σεπτεμβρίου έρχεται Ευρώπη το Honor V2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, oldnew είπε

Ιταλία ποιο eshop το δίνει αν ξέρεις? 

Το Honor Magic Vs το στελνει απευθειας η Honor Global αλλα μονο σε 3 χωρες της ΕΕ, Ιταλια, Γερμανια και Ισπανια. Αν επιλεξεις Ελλαδα ως χωρα, για παραδειγμα, δεν σου εμφανιζει το Vs στις διαθεσιμες συσκευες για αγορα. Εαν εχεις καποιον να στο προωθησει απο τις 3 αυτες χωρες, μονο ετσι. Επισημα υποστηριξη δεν θα εχεις στην Ελλαδα ομως. Αν σε καποια περιπτωση πρεπει να το στειλεις για επισκευη φανταζομαι θα σου το στειλουν πισω παλι σε καποια απο αυτες τις χωρες. 

Το ταχυδρομειο που χρησιμοποιω εχει push parcel service απο Γερμανια και Ιταλια, αλλα δεν ξερω αν στην Ελλαδα υπαρχει τετοια υπηρεσια.

(Τωρα που ξανακοιταξα βλεπω οτι το εχουν μονο στο Γερμανικο και Ισπανικο site, αλλα δεν ειναι διαθεσιμο. Πριν μια βδομαδα που το κοιταξα, το ειχε 1600 ευρω με μια προσφορα 5%, αρα 1520, και δωρεαν θηκη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...