Προς το περιεχόμενο

Τα Apple Pencils δεν μπορούν να σχεδιάσουν ευθείες γραμμές στις οθόνες αντικατάστασης iPad τρίτων κατασκευαστών


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
11 λεπτά πριν, grgz είπε

Κακώς άφησες την άνεση του ρετιρέ σου στον ουρανοξύστη στο Μανχάταν για να βάλεις στη θέση του έναν πλεμπαίο μπακάλη όπως εγώ. 

Άσε που αν δουν το σχόλιό σου εκεί στο Κουπερτίνο μπορεί να θεωρήσουν ότι δεν αξίζεις να είσαι πελάτης τους γιατί έπεσες πολύ χαμηλά. 

Είσαι ο ορισμός του καλού πελάτη της Apple αφού θεωρείς ότι αγοράζοντας ένα υπερκοστολογημένο προϊόν τεχνολογίας και πληρώνοντας ένα με νύχια και με δόντια υπερκοστολογημένο after sales service αυτόματα έγινες μέλος κάποιας κλειστής ελίτ του στυλ Μπίλντεμπεργκ. Δικά σου είναι τα λεφτά, ξόδεψέ τα όπως θες και άσε εμένα το μπακάλη να γκρινιάζω από τη λακούβα μου. 

Κατά τ' άλλα το κίτρινο μπροστά και το καφέ πίσω. 

 

IMG_6085.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, billdanos είπε

 

 

Άρα αφού δηλώνετε τεχνικοί και γνωρίζετε τι φταίει και τι χρειαζεται κάθε φορά για την επισκευή, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείστε με αυτή την εταιρεία. Πάρτε κάτι άλλο και αν πάθει κάτι, βιδώστε πάνω του ο,τι χωράει σε κάθε τρύπα... 😁

Είσαι forum mod και δημοσιογράφος στον χώρο της τεχνολογίας. Απ' όλα τα παραπάνω που σου λένε βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; Κρίμα για σένα είναι.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως έλεγαν εκείνο το ντοκυμαντέρ που έπαιξε κάποτε στην κρατική τηλεόραση, σχετικά με την βραχυβιότητα των ηλεκτρικών συσκευών και λαμπτήρων;

Κάπου εκεί είχε και η Apple ένα ολόκληρο κεφάλαιο με τα τότε iPods και τις μπαταρίες τους, που χαλούσαν πάνω στην ετήσια λήξη της εγγύησης της συσκευής.

Δεν είναι τωρινό το φαινόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όπως οι μπαταρίες σε 6 6s 7 κλπ έκαναν τοκ κύκλο ζωής τους σε μόλις 1 χρόνο λόγω υπερβολικά μικρής χωρητικότητας και έφταναν στο όριό τους πολύ γρήγορα...

Και με τι τα επισκεύαζαν τα εξουσιοδοτημένα;

Με κινεζιές αφού ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ είχαν ανταλλακτικά 

Χαχαχαχαχαχαχα γελοια πράγματα ακόμα και σήμερα βέβαια ισχυρίζονται ότι τα προϊόντα τους έχουν 1 χρόνο εγγύηση ενώ είναι 2 σε όλη την ΕΕ και ακόμα τους αφήνουν να το λένε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 ώρες πριν, manolis940 είπε

Είσαι forum mod και δημοσιογράφος στον χώρο της τεχνολογίας. Απ' όλα τα παραπάνω που σου λένε βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; Κρίμα για σένα είναι.

Σε έβρισα εγώ και με είπες δημοσιογράφο; 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, harispao είπε

Ναι όπως οι μπαταρίες σε 6 6s 7 κλπ έκαναν τοκ κύκλο ζωής τους σε μόλις 1 χρόνο λόγω υπερβολικά μικρής χωρητικότητας και έφταναν στο όριό τους πολύ γρήγορα...

Και με τι τα επισκεύαζαν τα εξουσιοδοτημένα;

Με κινεζιές αφού ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ είχαν ανταλλακτικά 

Πολύ φοβάμαι ότι ακόμα και τώρα, τα (ελάχιστα) επίσημα επισκευαστικά κέντρα (δεν μιλάω για απλά εξουσιοδοτημένα), κινεζιές βάζουν. Άλλαξα τον Απρίλιο του 2021 και το Σεπτέμβριο του 2022 αντίστοιχα μπαταρίες σε ένα iPhone X και σε ένα 6S Plus, και η υγεία των μπαταριών αυτών δεν είχε καμία σχέση με των αρχικών (όταν ήταν καινούργια), έπεσε πολύ πιο γρήγορα χρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι βάζουν ότι έχουν με ένα απλό πρόγραμμα το 3u tools που είναι και δωρεάν βλέπουμε τα πάντα από μπαταρίες (και όχι μόνο).

Αν θυμάμαι καλά οι μπαταρίες της Apple λέγονται Huapu.

Αν γράψει unknown έχεις κινέζα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Σε έβρισα εγώ και με είπες δημοσιογράφο; 😛 

Συγνώμη, παραφέρθηκα 😂. Η αλήθεια είναι ότι έχει να γράψεις απ' το 2018.

 

 

43 λεπτά πριν, Dead-Poet είπε

Πολύ φοβάμαι ότι ακόμα και τώρα, τα (ελάχιστα) επίσημα επισκευαστικά κέντρα (δεν μιλάω για απλά εξουσιοδοτημένα), κινεζιές βάζουν. Άλλαξα τον Απρίλιο του 2021 και το Σεπτέμβριο του 2022 αντίστοιχα μπαταρίες σε ένα iPhone X και σε ένα 6S Plus, και η υγεία των μπαταριών αυτών δεν είχε καμία σχέση με των αρχικών (όταν ήταν καινούργια), έπεσε πολύ πιο γρήγορα χρονικά.

Έπεσε λόγο software ή κακού hardware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Έπεσε λόγο software ή κακού hardware;

Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε το software να επηρεάσει την υγεία και στις δύο περιπτώσεις, εκτός αν εννοείς ότι οι τελευταίες εκδόσεις των iOS "χαλάνε" μια νέα μπαταρία περισσότερο, ή μάλλον γρηγορότερα, από όσο οι πρώτες που έπαιρνε η εκάστοτε συσκευή. Απίθανο μου φαίνεται πάντως κάτι τέτοιο. Εγώ το αποδίδω στο ότι οι μπαταρίες-ανταλλακτικά είναι είτε πολυκαιρισμένες (σχετικά "λογικό", αν μιλάμε για παλιά μοντέλα), είτε φτηνοκινεζιές χαμηλότερων προδιαγραφών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, manolis940 είπε

Είσαι forum mod και δημοσιογράφος στον χώρο της τεχνολογίας. Απ' όλα τα παραπάνω που σου λένε βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; Κρίμα για σένα είναι.

ειναι ψυχολογος και μεις το playground του 😛 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dead-Poet είπε

Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε το software να επηρεάσει την υγεία και στις δύο περιπτώσεις, εκτός αν εννοείς ότι οι τελευταίες εκδόσεις των iOS "χαλάνε" μια νέα μπαταρία περισσότερο, ή μάλλον γρηγορότερα, από όσο οι πρώτες που έπαιρνε η εκάστοτε συσκευή. Απίθανο μου φαίνεται πάντως κάτι τέτοιο. Εγώ το αποδίδω στο ότι οι μπαταρίες-ανταλλακτικά είναι είτε πολυκαιρισμένες (σχετικά "λογικό", αν μιλάμε για παλιά μοντέλα), είτε φτηνοκινεζιές χαμηλότερων προδιαγραφών.

Απλώς το τηλέφωνο δείχνει ότι η μπαταρία είναι χαλασμένη ενώ δεν είναι, κλείνει πιο γρήγορα χωρίς να έχει πραγματικά τελειώσει και άλλα τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2023 στις 1:10 ΜΜ, billdanos είπε

Τα εξουσιοδοτημένα επισκευαστικά κέντρα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. 

Εχθές μίλησα με ένα από αυτά τα καταστήματα στην Ελλάδα να μου κάνουν αλλαγή σε touch button σε iphone 7 και μάντεψε τι μου είπαν! Ότι το touch θα δουλεύει σαν απλά home button και το touch id θα σταματήσει να δουλεύει ακόμα και με το γνήσιο, κόστος 60 ευρώ, το συγκεκριμένο iphone πάντως άντεχε τόσα χρόνια γιατί έπαιρνε αλλαγές, ακουστικά μικρόφωνα οθόνη μπαταρία έχουν αλλαχτεί όλα ήδη 1 φορά , πλέον θα πεταχτεί και θα αγοραστεί άλλο, γιατί και αυτός επαγγελματίας είναι ο άνθρωπος και βαρέθηκε να πληρώνει και να στέλνει το κινητό πέρα δώθε σε istorm irepair κτλπ με σκοπό να περνάνε τα hardware lock σε όσα μπορούν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
44 λεπτά πριν, Antreas von είπε

Εχθές μίλησα με ένα από αυτά τα καταστήματα στην Ελλάδα να μου κάνουν αλλαγή σε touch button σε iphone 7 και μάντεψε τι μου είπαν! Ότι το touch θα δουλεύει σαν απλά home button και το touch id θα σταματήσει να δουλεύει ακόμα και με το γνήσιο, κόστος 60 ευρώ, το συγκεκριμένο iphone πάντως άντεχε τόσα χρόνια γιατί έπαιρνε αλλαγές, ακουστικά μικρόφωνα οθόνη μπαταρία έχουν αλλαχτεί όλα ήδη 1 φορά , πλέον θα πεταχτεί και θα αγοραστεί άλλο, γιατί και αυτός επαγγελματίας είναι ο άνθρωπος και βαρέθηκε να πληρώνει και να στέλνει το κινητό πέρα δώθε σε istorm irepair κτλπ με σκοπό να περνάνε τα hardware lock σε όσα μπορούν.. 

Με ποιο service point μίλησες; Κρατάω μια επιφύλαξη παρόλα αυτά, γιατί το iPhone 7 παραείναι παλιά συσκευή και δεν ξέρω αν υποστηρίζεται πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, billdanos είπε

Με ποιο service point μίλησες; Κρατάω μια επιφύλαξη παρόλα αυτά, γιατί το iPhone 7 παραείναι παλιά συσκευή και δεν ξέρω αν υποστηρίζεται πλέον. 

Τι; Κάνουν και τέτοια στα επίσημα service ; Σου λένε είναι παλιό δεν το φτιάχνω ; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...