Προς το περιεχόμενο

Ένοχη δήλωσε η οδηγός ασφαλείας του αυτόνομου οχήματος της Uber που ενεπλάκη σε θανατηφόρο τροχαίο ατύχημα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Tlykog είπε

.

Σκληρό, αλλά για κάποιες χώρες σωστό... Δεν θα έπρεπε να ήταν έτσι, αλλά καταλαβαίνω πως το γράφεις.

Είναι λογικό, σκληρό και binary. Το θέμα είναι να μην σκοτωθεί κάποιος, οποίος και να είναι. Αλλά αν είναι να γίνει το κακό καλύτερα άστεγος εθισμένος στη κρυσταλλική μεθ, παρά ο Bill gates ξέρω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Tetrabitos είπε

Είναι λογικό, σκληρό και binary. Το θέμα είναι να μην σκοτωθεί κάποιος, οποίος και να είναι. Αλλά αν είναι να γίνει το κακό καλύτερα άστεγος εθισμένος στη κρυσταλλική μεθ, παρά ο Bill gates ξέρω εγώ...

Το παράδειγμα που έφερες είναι περίεργο...

https://www.businessinsider.com/bill-gates-lsd-psychedelics-2017-2?op=1

Στο παράδειγμα που έφερες να πω οτι και ο Bill Gates είχε παραδεχτεί ότι στα νιάτα του έκανε χρήση LSD. Άρα αν κάποιος τον κοιτούσε τότε θα έλεγε ότι ήταν απλά ένας φοιτητής εθισμένος στο LSD. Κοίτα που κατέληξε όμως... Αν πχ τον χτυπουσε τότε ένα αυτοκίνητο θα έλεγες ότι "σκοτώθηκε άλλο ένα πρεζάκι"; Γιατί αυτό θα ήταν.

Το ίδιο ισχύει και για πολλούς διάσημους, αλλά και άνθρώπους που παρήγαγαν έργο στην ανθρωπότητα.

Ο άνθρωπος είναι μια δυναμική οντότητα. Εξελίσσεται, κατά κανόνα, και βελτιώνεται. Η επίτυχία και η αποτυχία του μπορεί να μην οφείλεται στην προσπάθειά του, αλλά πχ στις συγκυρίες ή σε οποιονδήποτε άλλο αστάθμητο παράγοντα.

Δεν βάζω ταμπέλες και η αξία της ζωής είναι ίδια για όλους τους ανθρώπους... Ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι... ΔΕΝ είναι, δυστυχώς. Δεν το επικροτώ, αλλά ξέρω ότι ισχύει σε πολλές χώρες. Είμαι ρεαλιστής, αλλά προσπαθώ να διατηρώ και την ανθρώπινη πλευρά μου.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Στο παράδειγμα που έφερες να πω οτι και ο Bill Gates είχε παραδεχτεί ότι στα νιάτα του έκανε χρήση LSD. Άρα αν κάποιος τον κοιτούσε τότε θα έλεγε ότι ήταν απλά ένας φοιτητής εθισμένος στο LSD. Κοίτα που κατέληξε όμως... Αν πχ τον χτυπουσε τότε ένα αυτοκίνητο θα έλεγες ότι "σκοτώθηκε άλλο ένα πρεζάκι"; Γιατί αυτό θα ήταν.

Ήταν όμως από πλούσια οικογένεια και όχι άστεγος. Τι ότι έκανε LSD όλα έκαναν τότε, όπως και εσύ παίζει να έχεις καπνίσει μαύρο έστω μια φορά στη ζωή σου.

Αν τον χτυπούσε αυτοκίνητο πριν προλάβει να γίνει αυτός που είναι σήμερα, θα έλεγα "ένα πλουσιόπαιδο, χτυπήθηκε από ένα αμαξι, πρέπει να ήταν μαστουρωμενο κιόλας."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/08/2023 at 21:09, Tlykog said:

Όταν μιλάμε για αυτόνομη οδήγηση, εννοούμε αυτόνομη. Δηλαδή να μην χρειάζεται και άνθρωπο να επιτηρεί. Εδώ είχαμε, πρακτικά, ημιαυτόνομη και ο άνθρωπος χάζευε γιατί πίστεψε ότι η "αυτόνομη" οδήγηση ήταν ασφαλής και η δική του συνδρομή δεν είναι απαραίτητη. 

Άρα δεν υπάρχει ακόμα αυτόνομη οδήγηση. Αυτό είπα.

Σχόλιο σε κάτι που μετέφρασες εσύ με το δικό σου τρόπο και όχι σύμφωνα με αυτό που έγραψα.

Γι αυτό και σου απαντάω.

Με την ίδια λογική, τη δική σου, αν αυτό που απαντάω τώρα είναι άσχετο, δεν ισχύει. Αυτό που έγραψες τώρα είναι άσχετο...

Και εγώ σχόλιο έκανα....:D

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι έτσι...

Κάνε όσα σχόλια θέλεις. Δικαίωμά σου. Όταν παραθέτεις κάτι που έχει γράψει κάποιος άλλος σημαίνει ότι το σχόλιό σου αφορά αυτό που έγραψε. 

Ρε παιδιά το σχόλιο μου ήταν σαρκαστικό για τον τρόπο που οδηγούν πολλοί στους ελληνικούς δρόμους. Δεν στόχευε στον αν ήταν πλήρως αυτόνομη ή επιτηρούμενη ημι-αυτόνομη η οδήγηση του οχήματος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sv398 είπε

Ρε παιδιά το σχόλιο μου ήταν σαρκαστικό για τον τρόπο που οδηγούν πολλοί στους ελληνικούς δρόμους. Δεν στόχευε στον αν ήταν πλήρως αυτόνομη ή επιτηρούμενη ημι-αυτόνομη η οδήγηση του οχήματος.

Συμφωνώ. Δε σε κατηγόρησα για ποιο λόγο σχολίασες ή για αυτά που έγραψες.

Αυτό που σου είπα είναι ότι όταν κάνεις παράθεση πχ το δικό μου σχολιο σημαίνει ότι απαντάς/σχολιάζεις αυτό που έγραψα...

Πράγμα που δεν έγινε. Έγραψες ένα σχόλιο άσχετο με αυτό που έγραψα. Το λες και ο ίδιος σε αυτό σου το σχόλιο.

Δεν θύμωσα, απλά είπα ότι το σχόλιό σου είναι άσχετο με το δικό μου, το οποίο παράθεσες. 

16 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Ήταν όμως από πλούσια οικογένεια και όχι άστεγος. Τι ότι έκανε LSD όλα έκαναν τότε, όπως και εσύ παίζει να έχεις καπνίσει μαύρο έστω μια φορά στη ζωή σου.

Αν τον χτυπούσε αυτοκίνητο πριν προλάβει να γίνει αυτός που είναι σήμερα, θα έλεγα "ένα πλουσιόπαιδο, χτυπήθηκε από ένα αμαξι, πρέπει να ήταν μαστουρωμενο κιόλας."

Το ότι κάποιος είναι παιδί πλούσιας οικογένειας δε σημαίνει ότι είναι και χρήσιμος στην κοινωνία.

Ούτε αλκοόλ δεν πίνω. Κυριολεκτικά.

Αν η τοξικολογική έδειχνε ότι είχε πάρει ναρκωτικά θα ήταν "άλλο ένα πρεζάκι" από μια επιπόλαιη σκοπιά. Το ότι έχει λεφτα ο μπαμπάς ή η μαμά δεν το κάνει καλύτερο από τα άλλα πρεζάκια, εκτός από το ότι μπορεί εύκολα να αγοράσει όση πρέζα θέλει. 

Παρόλα αυτά λέγοντας "ένα πλουσιόπαιδο, χτυπήθηκε από ένα αμαξι, πρέπει να ήταν μαστουρωμενο κιόλας" θα έλεγες κάτι λάθος. Η πραγματικότητα θα ήταν ότι "ένας, εν δυνάμει, χρησιμος άνθρωπος σκοτώθηκε υπό την επήρρεια ναρκωτικών ουσιών". Καταλαβαίνεις το νόημα αυτών που γράφω...

Ο καθένας μας, όμως έχει το δικαίωμα να αλλάξει και να βελτιώσει τη ζωή του. Μπορεί από πρεζάκι να γίνεις κάποιος σπουδαίος ή γενικότερα ένα άτομο χρήσιμο στην κοινωνία. Στην τοπική κοινωνία, που δραστηριοποιούμαι επιχειρηματικά, γνωρίζω αρκετά παραδείγματα ανθρώπων που από τον πάτο ανέβηκαν σε θέσεις χρήσιμες για την κοινωνία.

Ένας άλλος βασικός λόγος είναι ότι η αξία εκτιμάται σύμφωνα με το πόσο εύκολο είναι να το αναπαράγεις ΑΚΡΙΒΩΣ. Πχ μία οθόνη μπορεί να αναπαραχθεί ακριβώς σε πάρα πολλά αντίγραφα με την ίδια συμπεριφορά. Μια ανθρώπινη ζωή δεν αναπαράγεται ακριβώς. Ακόμη και η κλωνοποίηση δημιουργεί διαφορετικές οντότητες με το ίδιο DNA. Έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Άρα μια ανθρώπινη οντότητα είναι ανεκτίμητη, ανεξαρτήτως της οικονομικής κατάστασης, της καταγωγής, του χρώματος, της θρησκείας, της κουλτούρας της κτλ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...