Προς το περιεχόμενο

Νεο Gaming PC μετα από χρόνια!!!


Alt3rnative

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,
 

Ενδιαφερομαι να στησω ενα gaming pc αλλα λογω οικογενειας παιδιων κτλ έχω μεινει αρκετα πίσω απο τις εξελιξεις και θα χρειαστώ καθε δυνατη βοήθεια για να ξερω πως θα κινηθω.
 

Ποσό που διαθέτουμε :2500

 

Χρήση υπολογιστή : Gaming

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Diablo 4, Path of Exile, Elden Ring, Valorant etc.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Θα ήθελα και οθονη.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

 

Οχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

 

Αθήνα

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? 
 

Το ίδιο καταστημα ωστε να γινει και η συνθεση.

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

 

Απο το καταστημα.

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

 

Δεν επιθυμω λειτουργικο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Alt3rnative είπε

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

Θα ήθελα και οθονη.

Καλησπέρα φίλε μου, πριν απ'όλα θα πρέπει να αποφασίσεις σε τι οθόνη θα κινηθείς καθώς πολλά θα βασιστούν εκεί. Πρέπει να διευκρινήσεις αν πας για 1080p, 2k ή 4k gaming καθώς και το μέγεθος του πιθανού μόνιτορ. Με τα χρήματα που διαθέτεις είσαι πολύ άνετος για 2k (και ενοείται 1080) π.χ σε 27άρι μόνιτορ με μαξαρισμένα όλα τα settings. Για 4k δεν μπορώ να μιλήσω καθώς δεν έχω εμπειρία αλλά πιθανόν εισαι ΟΚ και εκεί.

Αφού αποφασίσεις μόνιτορ τα παιδιά θα σου προτείνουν gpu κατάλληλη για αυτό που ψάχνεις. Η κάρτα ενδεχομένως να πάρει ένα σεβαστό ποσοστό του budget.

Κατόπιν αποφασίζεις αν θα πας σε AMD ή Intel. Πολύ χοντρικά ένας 13600k ή 7700Χ θα είναι υπεραρκετός για τη χρήση που θελεις. Σίγουρα πας για 32gb ram και για έναν καλό και γρήγορο nvme. Μητρική ανάλογα με το cpu που θα διαλέξεις και τροφοδοτικό ανάλογα με την κάρτα γραφικών. Σίγουρα θα χρειαστείς gold και πάνω από 700watt. Σίγουρα επίσης θα χρειαστείς μια καλη και δυνατή ψύκτρα και ένα κουτί με ποιοτικό airflow.

Επεξ/σία από Tol1as
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτα θα ξεκινησεις με το τι οθονη θες και επειτα με γνωμονα αυτην θα χτισεις το συστημα σου..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για SDR η οθόνη είναι μανούλα,για HDR είναι αστα να πάνε.

Ελπίζω να μην σε ενδιαφέρει και τόσο το HDR,έτσι?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Alt3rnative είπε

Αν παίζεις παιχνίδια shooter  τον περισσότερο χρόνο σου σαν το valorant που αναφέρεις κ εκμεταλλευτείς τα 280hz του μόνιτορ τότε πάσο..Αν θα μοιράσεις το χρόνο  χρήσης του και με πιο βαριά games (πχ το elder ring από τη λίστα σου) τότε ούτε με 4090 δεν θα πλησιάσεις τα hz του μόνιτορ με φουλ γραφικα.Οποτε σε αυτήν την περιπτωση,έχει νόημα να πληρώσεις τέτοιο ποσό για αυτά τα extra hz αν δεν θα τα εκμεταλλεύεσαι 24/7?Το λέω γιατί  μπορείς να βρεις 27 ιντσες  1440p/ips στα 165hz με 250-300 ευρο κάτω από αυτό που κοιτας.Ειναι καλό νούμερο για να ανέβεις κατηγορία σε επιμέρους hardware του build σου.Σκεψου το κ αυτό σαν επιλογη

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο το λαθος κανετε οι πιο πολλοι..

Φτιαχνετε τουμπανακια Pc,παιρνετε μαπα οθονες και νομιζετε οτι αυτο που βλεπετε ειναι ωραιο..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιαδηποτε προταση σε οθονη ειναι καλοδεχουμενη παιδια. Δεν με ενδιαφέρει το 4k θα ήθελα να κινηθώ σε 2k κατα προτίμηση.
 

Φιλε μου @optimus prime εδω βρισκομαι γτ χρειάζομαι βοηθεια. Τονισα εξαρχης οτι έχω μεινει πισω απο τις εξελιξεις κι εχω αναγκη την καθοδηγηση σας. Αν εχεις να μου.προτεινεις καποια οθονη με χαρα να την ακουσω.

https://www.skroutz.gr/s/33113193/AOC-Q27G2S-IPS-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-4ms-GTG.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Γι αυτην καποια αποψη?

 

 

 

Επεξ/σία από Alt3rnative
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Alt3rnative said:

Οποιαδηποτε προταση σε οθονη ειναι καλοδεχουμενη παιδια. Δεν με ενδιαφέρει το 4k θα ήθελα να κινηθώ σε 2k κατα προτίμηση.
 

Φιλε μου @optimus prime εδω βρισκομαι γτ χρειάζομαι βοηθεια. Τονισα εξαρχης οτι έχω μεινει πισω απο τις εξελιξεις κι εχω αναγκη την καθοδηγηση σας. Αν εχεις να μου.προτεινεις καποια οθονη με χαρα να την ακουσω.

https://www.skroutz.gr/s/33113193/AOC-Q27G2S-IPS-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-4ms-GTG.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Γι αυτην καποια αποψη?

 

 

 

To allienware που ειχες σαν επιλογη ειναι καλο μονιτορ εαν δεν σε ενδιαφερει το HDR και πολυ.

Εαν βρεις το AW2721D σε καλη τιμη προτιμησε εκεινο απο το 2723DF γιατι εχει το τσιπακι της Nvidia..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό θα ήταν αν έχεις κάποιο κατάστημα κοντά σου να πας να δεις μόνιτορ με τα μάτια σου και να αποφασίσεις εσύ τι σε καλυπτει.Ως ένα βαθμό είναι υποκειμενικη επιλογή το μονιτορ.Εγω έχω φίλους που προτιμούν va panel,που εμένα δεν μου αρέσει καθολου για παραδειγμα.Σε 2500 budget και με τις κάρτες γραφικών στα ύψη, εμένα μου φαίνεται υπερβολή να δώσεις τοσο μεγάλο ποσοστιαία κομματι για μόνιτορ,αυτό είναι ολο .Ιδιαιτερα από τη στιγμή που δεν μιλάμε για κάποιο qdled/oled πάνελ που όντως εκεί η διαφορά σε ποιότητα εικόνας είναι εμφανης.Ετσι κ αλλιώς για να πάρεις προτάσεις την ανάλυση και τα hz πάνω κατω την εμαθαν τα παιδιά εδώ.Θα βοηθούσε επίσης το αν έχεις προτίμηση σε amd/intel ,amd/nvidia αφού στο budget σου έχεις αυτήν την πολυτέλεια.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς δεν κράζει ,γνώμες όλοι λέμε εδώ.Κανε την έρευνα σου κ εσύ και μην δέχεσαι ότι λέμε εμείς defacto εννοειται.Στην ανάλυση που κοιτάς και σωστά για 27 ιντσες, τα 8gb vram θα τα απέφευγα.Ιδιαιτερα αφού δεν φτιάχνεις pc κάθε τρεις και λίγο.Εγω θα κοιταγα minimum μια 6700xt  (λόγω vfm) αν δεν θα ασχοληθείς ιδιαίτερα με πιο βαριά παιχνίδια από αυτά που αναφερεις και μπορείς να φτάσεις μέχρι 7900xt/4070ti ως πάνω ακρο.Οσο περισσοτερο σε νοιάζουν τα τελευταία ΑΑΑ games με φουλ τα γραφικα,τόσο ανεβαίνεις σε gpu.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικό ερώτημα είναι: τι ζητάει ένας από ένα μηχάνημα των 2500€;

Κάποιος που δεν είναι enthusiast είναι περιττό να κοιτάει προς τα εκεί.

Με 2500€, θα αγόραζα ps5, xbox x και με τα υπόλοιπα 1500€ θα έστεινα και ένα pc που θα παίζει εύκολα 2k σε καλά fps μαζί με μια οθόνη 2k/27" της προκοπής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Το πραγματικό ερώτημα είναι: τι ζητάει ένας από ένα μηχάνημα των 2500€;

Κάποιος που δεν είναι enthusiast είναι περιττό να κοιτάει προς τα εκεί.

Με 2500€, θα αγόραζα ps5, xbox x και με τα υπόλοιπα 1500€ θα έστεινα και ένα pc που θα παίζει εύκολα 2k σε καλά fps μαζί με μια οθόνη 2k/27" της προκοπής.

Μπορεις λοιπον να μ στησεις ενα pc το οποιο θα έπαιρνες για εσενα; Το οτι μπορω να διαθεσω 2500 δεν σημαινει οτι πρεπει ντε και καλά να δωσω τοσα. Αν η δουλεια μου γινεται με λιγοτερα θα πω κι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...