Προς το περιεχόμενο

Οι νέες “enthusiast” κάρτες γραφικών της AMD έρχονται σύντομα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Odyss3us είπε


ελπιζω να ειναι ειρωνικο το παραπανω διαφορετικα οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια..
με την ιδια λογικη και η nVidia τωρα που ασχολειται με το ΑΙ  θα παρει την κατρακυλα,

δεν εχετε καταλαβει οτι αυτες οι εταιριες ξεκινησαν απτο gaming, και ακομα επενδυουν αμυθητα ποσα σε αυτο για prestige, για marketing, γιατι αυτη ειναι η βαση του πυρηνα των πελατων τους, γιατι μια μπαρα σε ενα benching ραβδογραμμα ενος gaming τιτλου ειναι πολυ περισσοτερο σαφης και κατανοητη απο την TN στο ευρυ κοινο και ικανη να προσδιορισει την αποδοση των μετοχων της, και αυτο δεν προκειται να αλλαξει...
οπως η Amd απογοητευσε το κοινο της με τα rumors και τα ψευτικα ραβδογραμματα που μαγειρεψε προ και μετα την παρουσιαση των RDNA3 το περασμενο φθινοπωρο και ακομα μεχρι και σημερα γελαει ο κοσμος..

εγω βλεπω ολα τα τεχνολογικα sites και τους tech youtubers να ασχολουνται με gaming benchmarks σε ολα τα πιθανα σεναρια, δεν εχω δει πουθενα να λενε τι ωραια που τα παει η Amd που ειναι καβατζωμενη στις κονσολες, αν συνεχισει αυτη τη κατρακυλα του RDN3 στο pc θα χασει το momentum και εκει που υποτιθεται εχει την υπεροχη... ετσι γινεται συνηθως στην αγορα

εταιρειες με τετοιες ταξεις μεγεθους δεν νοειται να βασιζουν τα κερδη τους και τα πλανα τους απο μια αρπαχτη με τα κρυπτο ή μια καλη εποχικη συμφωνια παιχνιδοκονσολας

Η NVIDIA ασχολείται με AI και Datacenters, το Gaming έχει περάσει σε δεύτερη-τρίτη μοίρα γι' αυτούς. Όσο για την AMD, φαίνεται απ' το ότι δεν έχει βγάλει ακόμα τις mid-range RDNA 3 οι οποίες κάνουν και τις περισσότερες πωλήσεις. Αυτοί έχουν επαναπαυθεί με τις κονσόλες και τα κέρδη τους είναι περίπου όσα και της NVIDIA λόγω αυτών.

Υπόψιν ότι το '"Gaming'' στο παρακάτω πινακάκι για το 2020-2021 έχει τέτοια αύξηση λόγω mining, τώρα που κατέρρευσε αυτό έπεσε κατρακύλα ενώ το Datacenter ανεβαίνει ραγδαία.

 

nvidia.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Η NVIDIA ασχολείται με AI και Datacenters, το Gaming έχει περάσει σε δεύτερη-τρίτη μοίρα γι' αυτούς. Όσο για την AMD, φαίνεται απ' το ότι δεν έχει βγάλει ακόμα τις mid-range RDNA 3 οι οποίες κάνουν και τις περισσότερες πωλήσεις. Αυτοί έχουν επαναπαυθεί με τις κονσόλες και τα κέρδη τους είναι περίπου όσα και της NVIDIA λόγω αυτών.

Υπόψιν ότι το '"Gaming'' στο παρακάτω πινακάκι για το 2020-2021 έχει τέτοια αύξηση λόγω mining, τώρα που κατέρρευσε αυτό έπεσε κατρακύλα ενώ το Datacenter ανεβαίνει ραγδαία.

nvidia.png


η intel δεν βγαζει τυχαια καθε εναμισι χρονο νεα ναυαρχιδα με μολις 5-10% καλυτερη αποδοση απο τη προηγουμενη, αλλα για να υπενθυμισει και διαφημισει οτι εξακολουθει να εχει την κορυφαια gaming & all around cpu

το ιδιο ακριβως στοχευει και καταφερνει και η Nvidia (με την 4090), να ειναι στην κορυφη και αυτο να το διαφημιζει για μια ολοκληρη γενια απο ολα τα μεσα μεχρι να αλλαξει κατι -αν μπορει να το αλλαξει- ο ανταγωνισμος..

το οτι ασχολειται και με τα datacenters δε σημαινει απαραιτητα οτι θα παραμελει τα υπολοιπα, μια χαρα μπορει να τα καταφερνει εξισου σε ολους τους τομεις

η Αpple οταν εβγαλε Ipad παραμελησε το iphone?  ή μηπως το παραμελησε οταν έβγαλε και το iwatch? ή οταν παρατησε την intel και σχεδιασε τα Μ1/Μ2 chips?

πιστευεις οτι αυτες οι εταιρειες δεν εχουν τα φοντα να κρατανε πολλα καρπουζια κατω απτις μασχαλες τους;

εν προκειμενω οπου καρπουζια δεν μιλαμε για κατι ασυνδετο μεταξυ τους αλλα για 3 διαφορετικες παραλλαγες chipset

εχεις μια αγορα (gaming) την οποια εχεις χτισει εδω και 25 χρονια,
παραλληλα ανοιγεσαι και δικαιωνεσαι σε datacenters & ΑΙ
η λογικη και το επιχειρηματικο πνευμα λεει να ανοιχτεις και σε αλλους τομεις ωστε τα κερδη σου να μην εξαρτωνται μονο απο εναν τομεα

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Odyss3us said:

5-10%

Τόσο δεν είναι, αυτό ίσχυε πιο παλιά σε εποχές έως 7700Κ. Από 8700Κ και μετά που ο ανταγωνισμός με την Κόκκινη είναι πολύ αποπνικτικος προσφέρει και περισσότερους πυρήνες ανα release και perf uplift%

 

Να πεις για την Nvidia σε 4070 και κάτω να πω ναι. Τι σου πρόσφερε; Ενα DLSS3, χαμηλότερη κατανάλωση και raw perf ίδιο με προηγούμενες της σειράς σε ανεβασμένη τιμή αλλά με "λάθος" ονοματολογια. Κάποτε τα προαναφερθέντα (χωρίς το upscaling) θεωρούταν αναμενόμενες αφίξεις, αυτονόητα με κάθε νέα σειρά ΜΑΖΙ με πολλά άλλα σημαντικότερα ατού.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει, μην τσακώνεστε για το ποιος προσέφερε τις πιο αποτυχημένες κάρτες σε αυτή τη γενιά. Ας συμφωνήσουμε όλοι στο ότι ήταν μια αποτυχημένη γενιά συνολικά, με εξαίρεση την 4090. Μπορουσαμε να ζήσουμε το ίδιο και χωρίς τις υπόλοιπες κάρτες εκατέρωθεν.

Επεξ/σία από Bigi444444
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Η NVIDIA ασχολείται με AI και Datacenters, το Gaming έχει περάσει σε δεύτερη-τρίτη μοίρα γι' αυτούς. Όσο για την AMD, φαίνεται απ' το ότι δεν έχει βγάλει ακόμα τις mid-range RDNA 3 οι οποίες κάνουν και τις περισσότερες πωλήσεις. Αυτοί έχουν επαναπαυθεί με τις κονσόλες και τα κέρδη τους είναι περίπου όσα και της NVIDIA λόγω αυτών.

 

Oι Mid Range RDNA3 δεν βγηκα για αλλους λογους και οχι γιατι το pc gaming ερχεται σε 2η μοιρα ή γιατι δεσανε το γαιδαρο με τις κονσολες.
Δεν καταφεραν να βγαλουν ναυαρχιδα αντιστοιχη σε επιδοσεις με τη 4090 και μπηκαν στη διαδικασια να μετονομασουν τις 7700xt 7800xt σε 7900xt 7900xtx για να τις πουλησουν στο price range των 1000$ με βαση το ονομα και οχι με βαση τις επιδοσεις.
Οταν οι "κανονικες" 7700xt 7800xt με επιδοσεις αναλογες 4070ti,4080 βαφτιστουν 7900xt 7900xtx αυτοματως καταδικασαν τις απο κατω καρτες γιατι και αυτες αντιστοιχα θα αλλαζαν ονομασια και θα επρεπε να συγκριθουν με τις Rx 6000, τις RTX 3000 και τις RTX 4000 οπου θα ετρωγαν ξυλο απο ολες.
Θα επρεπε δηλαδη οι "κανονικες" 7500xt 7600xt να ονομαστουν 7700xt 7800xt η να βγαλουν εκ νεου κατι ενδιαμεσες που θα τους επερνε περισσοτερο χρονο.
Οσο τις καθυστερουσαν τοσο θα καθυστερουσαν και το κραξιμο απο το κοσμο που τις περιμενει ενω παραλληλα θα αυξαναν τις πωλησεις των 7900xt που σε καποια αναμενομενη μειωση τιμης θα ηταν επιλογη απο πολλους που δεν θα ειχαν την υπομονη να περιμενουν 7800xt.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποια ακριβώς κριτήρια θεωρείται αποτυχία η γενιά καρτών αυτή από την Amd; Που με λιγότερα από 1000€ αγοράζει κανείς την 7900xtx η οποία είναι κατά πολύ πιο γρήγορη από την προηγούμενης γενιάς flagship 69**; Με αναβαθμίσεις κ βελτιώσεις σε όλους τους τομείς; Με επιδόσεις που πλησιάζουν το τούβλο 4090 με τιμή to the moon;  

Ας βγουν λίγο τα fanboy γυαλιά γιατί κόβουν οπτικό πεδίο. 

Με το να προσπαθεί κάποιος να μειώσει κάτι, δεν κάνει το προϊόν κακό, αλλά αυτός εκτίθεται κ φαίνεται αδαής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Η NVIDIA ασχολείται με AI και Datacenters, το Gaming έχει περάσει σε δεύτερη-τρίτη μοίρα γι' αυτούς. Όσο για την AMD, φαίνεται απ' το ότι δεν έχει βγάλει ακόμα τις mid-range RDNA 3 οι οποίες κάνουν και τις περισσότερες πωλήσεις. Αυτοί έχουν επαναπαυθεί με τις κονσόλες και τα κέρδη τους είναι περίπου όσα και της NVIDIA λόγω αυτών.

Υπόψιν ότι το '"Gaming'' στο παρακάτω πινακάκι για το 2020-2021 έχει τέτοια αύξηση λόγω mining, τώρα που κατέρρευσε αυτό έπεσε κατρακύλα ενώ το Datacenter ανεβαίνει ραγδαία.

 

nvidia.png

Πρακτικα ειναι στα ιδια με εποχες pro mining. Προφανωςδεν θα μπορουσε να κρατησει ιδιο revenue οπως στην ανοδο του mining. Μια χαρα επενδυσεις κανει η nvidia στο gaming για αυτο και τρεχει να βαλει σε οτι νεο βγαινει rt dlss fg μονο σε τριτη μοιρα δεν εχει περασει. Ζει και βασιλευει με αυτα που βλεπω αλλο που ανεβασαν τιμες αυτο δεν εχει να κανει με τη nvidia αποκλειστικα γιατι ανεβηκαν κυριολεκτικα τα παντα τα τελευταια χρονια. Ουτε η βενζινη εχει 70 λεπτα που ειχε οταν ειχαν 700 ευρω οι 8800gtx ουτε τιποτα τα παντα εχουν ανεβει γιατι το χρημα επεσε στον πατο με τα τρις που κοβουν. 

Μονο με το rt remix που εχει βγαλει η nvidia και τοσες τεχνολογιες που εχει δωσει στην gaming κοινοτητα φτανουν για να πουμε οτι ειναι ακομα σε πρωτη μοιρα και οχι δευτερη τριτη οπως ειπες. 

6 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Τόσο δεν είναι, αυτό ίσχυε πιο παλιά σε εποχές έως 7700Κ. Από 8700Κ και μετά που ο ανταγωνισμός με την Κόκκινη είναι πολύ αποπνικτικος προσφέρει και περισσότερους πυρήνες ανα release και perf uplift%

 

Να πεις για την Nvidia σε 4070 και κάτω να πω ναι. Τι σου πρόσφερε; Ενα DLSS3, χαμηλότερη κατανάλωση και raw perf ίδιο με προηγούμενες της σειράς σε ανεβασμένη τιμή αλλά με "λάθος" ονοματολογια. Κάποτε τα προαναφερθέντα (χωρίς το upscaling) θεωρούταν αναμενόμενες αφίξεις, αυτονόητα με κάθε νέα σειρά ΜΑΖΙ με πολλά άλλα σημαντικότερα ατού.

Θα σταθω μονο στο οτι η 4070 εχει ιδιο raw performance με αυτο της 3070. Δεν ισχυει ειναι 22% πανω απο την 3070 με 4gb vram πανω fg πολυ λιγοτερη καταναλωση με 100 msrp πανω. Tην οποια καναμε χρονια να την δουμε στο msrp της ενω την 4070 ηδη την βλεπουμε κατω απο το msrp απο την πρωτη βδομαδα. Συνεχιζω να λεω οτι οι τιμες στο pc hardware ειναι μια χαρα εκτος μητρικες συγκριτικα με οτι αλλο προιον και ειδη πρωτης αναγκης εχουν ανεβει 50-100% και δεν μιλαει κανεις μας πετανε τα market pass fuel pass και βαραμε παλαμακια. Ειδη πρωτης αναγκης ετσι οχι ειδος 4-5ης αναγκης οπως ειναι μια gpu που στην τελικη σου προσφερει τεχνολογια που καμια αλλη εταιρια δεν εχει οταν η βενζινη σου προσφερει ακριβως το ιδιο που σου προσφερε πριν 20 χρονια που ειχε 60 λεπτα. Τι περιμενετε να δωσει 4090 στα 700 ευρω? Ξεχναμε παγκοσμια κριση πολεμος κοβιντ πληθωρισμος. Οι τιμες ειναι μια χαρα στο pc hardware πραγματικα βρισκω ασκοπο ολο αυτο το κραξιμο εδω και 1 χρονο απο οταν βγηκαν οι ada. 

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-3070.c3674

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TNT2 είπε

Που με λιγότερα από 1000€ αγοράζει κανείς την 7900xtx η οποία είναι κατά πολύ πιο γρήγορη από την προηγούμενης γενιάς flagship 69**; Με αναβαθμίσεις κ βελτιώσεις σε όλους τους τομείς; Με επιδόσεις που πλησιάζουν το τούβλο 4090 με τιμή to the moon;  

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Zulualert είπε

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Επειδή πραγματικά ανέβασες ότι βολεύει αγνοώντας νευραλγικούς τομείς και παράγοντες επέτρεψε μου να ανεβάσω και εγώ ορισμένα στοιχεία, τα οποία επιβεβαιώνουν 100% ότι έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου, δηλαδή την καθολική βελτίωση σε σχέση με την γενιά 69**, όσο και την απόδοση σχετικά με την διπλάσιας τιμής 4090, όσο και τις ακριβότερης 4080.  

Επιπρόσθετα, το σιτε που άντλησες τις εικόνες, στο conclusion αναγράφει: 

  • Big performance jump vs last generation
  • Much more affordable than GeForce RTX 4080
  • Faster than RTX 4080 (rasterization)
  • Incredible energy efficiency
  • Low temperatures
  • Ray tracing performance improved
  • Idle fan-stop
  • Beautiful design
  • 24 GB VRAM
  • Backplate included
  • No 16-pin power cables required

Επιβεβαιώνονται πλήρως τα ανωτέρω αναγραφόμενα μου. 

resident-evil-village-3840-2160.png

dying-light-2-3840-2160.png

performance-per-dollar_3840-2160.png

far-cry-6-rt-3840-2160.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TNT2 είπε

Επειδή πραγματικά ανέβασες ότι βολεύει αγνοώντας νευραλγικούς τομείς και παράγοντες επέτρεψε μου να ανεβάσω και εγώ ορισμένα στοιχεία, τα οποία επιβεβαιώνουν 100% ότι έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου, δηλαδή την καθολική βελτίωση σε σχέση με την γενιά 69**, όσο και την απόδοση σχετικά με την διπλάσιας τιμής 4090, όσο και τις ακριβότερης 4080.  

Επιπρόσθετα, το σιτε που άντλησες τις εικόνες, στο conclusion αναγράφει: 

  • Big performance jump vs last generation
  • Much more affordable than GeForce RTX 4080
  • Faster than RTX 4080 (rasterization)
  • Incredible energy efficiency
  • Low temperatures
  • Ray tracing performance improved
  • Idle fan-stop
  • Beautiful design
  • 24 GB VRAM
  • Backplate included
  • No 16-pin power cables required

Επιβεβαιώνονται πλήρως τα ανωτέρω αναγραφόμενα μου. 

  • Big performance jump vs last generation
    H 7900xtx , μιας και μιλαμε για αποτυχημενη σειρα πρεπει να δουμε και τις υπολοιπες.
    Οι υπολοιπες λοιπον παλευουν με το ζορι να περασουν τις Rx 6x50 με διαφορες 5-10%.
     
  • Much more affordable than GeForce RTX 4080
    Παλια στο Texas πλεον η διαφορα ειναι 100-150€ και για αυτα που προσφερει η Nvidia τα θεωρω και λιγα κανονικα οι Rx 7000 θα επρεπε να πεσουν αλλα 100-200€.
    (Ray Tracing, DLSS 2.0 , DLSS 3.0 ,Remix, Reflex,  καταναλωση, θερμοκρασιες, Drivers)
     
  • Faster than RTX 4080 (rasterization)
    Raster παιζαμε το 2017, πλεον οσοι μπορουν βαζουν Ray Tracing , DLDSR και οι υπολοιποι αναγκαστικα παιζουν με DLSS/FSR γιατι γεμισαμε Unoptimized games.
     
  • Incredible energy efficiency
    Screenshot_9.jpgScreenshot_1.jpg
  •  
  • Low temperatures

https://www.theverge.com/2023/1/5/23540281/amd-radeon-rx-7900-xtx-gpu-overheating-fault-refund-statement

  • Ray tracing performance improved

To Ιmproved δεν λεει απολυτως τιποτα, το Ray Tracing performance τους προσπαθει να φτασει τις 3080/3090 δηλαδη ειναι μια γενια πισω απο τον ανταγωνισμο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2023 στις 9:19 ΜΜ, SkaL- είπε

Σε αντίθεση με όλα τα αρνητικά σχόλια εγώ μια χαρά τις βλέπω, την σύγκριση την κάνω πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Θα έχουν σίγουρα καλύτερο rt σε σχέση με τις 6xxx μακάρι και καλύτερες καταναλώσεις. Όσο για τις επιδόσεις της 7800 που είναι 15% παραπάνω από της 6800 και φυσικά όχι ίδιες όπως σχεδόν λέει το άρθρο ξεχνάτε πόσες εκατοντάδες ευρώ δίνουμε παραπάνω για 5% 10% ακόμα και 20% κάθε χρόνο. Στην τεχνολογία το 5% παραπάνω κάνει  λεφτά.. και όποιος κατάλαβε κατάλαβε τι εννοώ. 

ΥΓ. Ελπίζω σύντομα όλοι οι κατασκευαστές καρτών γραφικών να σταματήσουν να παράγουν σκουπίδια των 250-300+ watt και τις πουλάνε για premium.

Φίλε, έχω να πάρω nvidia κάρτα από το μακρινό 2009, που ήταν και η πρώτη μου. Αυτή τη στιγμή έχω μια 6700 στο pc. Αν εξαιρέσεις την κάτω κάτω κατηγορία (x600), που η nvidia απλά δεν ασχολείται επίτηδες, έτσι ώστε να ενισχύσει την εντύπωση του premium brand, ολες οι υπόλοιπες προτάσεις της amd, συμπεριλαμβανομένων αυτών των rumors, είναι επιεικώς για γέλια. Όχι σε σχέση με αυτό που έπρεπε, σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Το ότι τις βλέπεις μια χαρά, είναι ακόμα χειρότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tzavardin είπε

Φίλε, έχω να πάρω nvidia κάρτα από το μακρινό 2009, που ήταν και η πρώτη μου. Αυτή τη στιγμή έχω μια 6700 στο pc. Αν εξαιρέσεις την κάτω κάτω κατηγορία (x600), που η nvidia απλά δεν ασχολείται επίτηδες, έτσι ώστε να ενισχύσει την εντύπωση του premium brand, ολες οι υπόλοιπες προτάσεις της amd, συμπεριλαμβανομένων αυτών των rumors, είναι επιεικώς για γέλια. Όχι σε σχέση με αυτό που έπρεπε, σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Το ότι τις βλέπεις μια χαρά, είναι ακόμα χειρότερο. 

Δηλαδή εσύ τι το τόσο κακό βλέπεις ; Αν θες πες μου την σκέψη σου και τα επιχειρήματα σου. Εμένα η πρώτη μου ηταν s3 και η αγαπημένη μου εταιρία ήταν η 3dfx μια που το έθεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SkaL- είπε

Δηλαδή εσύ τι το τόσο κακό βλέπεις ; Αν θες πες μου την σκέψη σου και τα επιχειρήματα σου. Εμένα η πρώτη μου ηταν s3 και η αγαπημένη μου εταιρία ήταν η 3dfx μια που το έθεσες.

Αδερφέ, δεν ξέρω αν φάνηκε από το ύφος μου να υπονόησα ότι δεν ξέρεις ή κάτι σχετικό, το πρώτο κομμάτι το είπα για να εξηγήσω ότι αν κρίνει κανείς από τις αγορές μου, διαχρονικά στα γραφικά εμπιστεύομαι την amd πολλά χρόνια, και στους επεξεργαστές περίπου το ίδιο, με κάποια διαλείμματα Intel. 

Πολύ σύντομα, αυτό που με ενοχλεί στην πολιτική της εταιρείας, είναι ότι φανερά παίζει το ρόλο της λεκανατζούς της Nvidia. Μαζί και οι δύο έχουν στήσει ένα καρτέλ αύξησης τιμών που δεν έχει προηγούμενο. Κάρτες όπως η 7900xt και xtx, βγήκαν σε αυτήν την τιμή και τα specs έτσι ώστε να εντυπωθεί καλά στο μυαλό του gamer ότι το high end πλέον ξεκινάει από το χιλιάρικο, κι άμα σας αρέσει. Και έγινε αυτό, γνωρίζοντας ότι θα πέσει και κράξιμο και μείωση πωλήσεων προς τον «ανταγωνισμό»  στην κατηγορία mid range έως high (4070 ti, 4080, 4090). Στο καθα ρό mid range δεν έβγαλε καν κάρτσ όλη τη χρονιά τι συζητάμε τώρα.

Είναι φανερό, πως το ίδιο πράγμα κάνει και ο πέτσινος στο low end προς mid. Οι 3050-3060-3060 ti, 4060 είναι κάρτες επιεικώς άθλια τιμολογημένες, που σου λένε μέσα στη μούρη σου, αν θες να παίξεις αξιοπρεπώς, ξεκινάς από 300 ευρώ και θα είναι και amd. Για καλή κάρτα φίλε ξεκινάς να δώσεις 800 και πάνω, εκεί παίζουμε μπάλα εμείς.

Για τις καινούριες δεν ξέρω msrp, που είναι πάντα βασικό για να κρίνεις μια κάρτα. Επειδή βλέπω όμως την ονοματοδοσία και τις υποτιθέμενες επιδόσεις καταλαβαίνω ακριβώς ότι θα δω το ίδιο έργο. Ελαφρώς μικρότερες τιμές από τις αντίστοιχες του ανταγωνισμού, ή ίδιες που θα πέσουν σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, ανταγωνιστικές επιδόσεις σε raster, εμφανής διαφορά σε rt, που μαζί με το πλεονέκτημα που έχουν οι nvidia σε productivity εφαρμογές, θα δικαιολογούν και τη μικρή διαφορά τιμής του 10%+- που θα καταλήξει αναλογικά.

Όλα ωραία στο στρουμφοχωριό, που πληρώνουμε κάρτες από 300-2500 πλέον και πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι. Η πράξη θα δείξει το αν υπάρχει αρκετό κοινό παγκοσμίως να αγοράσει σε αυτές τις τιμές και να κρατήσει αυτό το πανηγύρι. Με την πτώση του mining το δείγμα είναι μεικτό. Πέφτει μεν η κερδοφορία τους σε ρυθμό, αλλά έχουν πείσει και αρκετό κόσμο, ότι όλο αυτό είναι οκ, και αξίζει να δώσει τα ίδια λεφτά που δίνει για μια καλή 85άρα οθόνη, για μια κάρτα γραφικών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzavardin είπε

Αδερφέ, δεν ξέρω αν φάνηκε από το ύφος μου να υπονόησα ότι δεν ξέρεις ή κάτι σχετικό, το πρώτο κομμάτι το είπα για να εξηγήσω ότι αν κρίνει κανείς από τις αγορές μου, διαχρονικά στα γραφικά εμπιστεύομαι την amd πολλά χρόνια, και στους επεξεργαστές περίπου το ίδιο, με κάποια διαλείμματα Intel. 

Πολύ σύντομα, αυτό που με ενοχλεί στην πολιτική της εταιρείας, είναι ότι φανερά παίζει το ρόλο της λεκανατζούς της Nvidia. Μαζί και οι δύο έχουν στήσει ένα καρτέλ αύξησης τιμών που δεν έχει προηγούμενο. Κάρτες όπως η 7900xt και xtx, βγήκαν σε αυτήν την τιμή και τα specs έτσι ώστε να εντυπωθεί καλά στο μυαλό του gamer ότι το high end πλέον ξεκινάει από το χιλιάρικο, κι άμα σας αρέσει. Και έγινε αυτό, γνωρίζοντας ότι θα πέσει και κράξιμο και μείωση πωλήσεων προς τον «ανταγωνισμό»  στην κατηγορία mid range έως high (4070 ti, 4080, 4090). Στο καθα ρό mid range δεν έβγαλε καν κάρτσ όλη τη χρονιά τι συζητάμε τώρα.

Είναι φανερό, πως το ίδιο πράγμα κάνει και ο πέτσινος στο low end προς mid. Οι 3050-3060-3060 ti, 4060 είναι κάρτες επιεικώς άθλια τιμολογημένες, που σου λένε μέσα στη μούρη σου, αν θες να παίξεις αξιοπρεπώς, ξεκινάς από 300 ευρώ και θα είναι και amd. Για καλή κάρτα φίλε ξεκινάς να δώσεις 800 και πάνω, εκεί παίζουμε μπάλα εμείς.

Για τις καινούριες δεν ξέρω msrp, που είναι πάντα βασικό για να κρίνεις μια κάρτα. Επειδή βλέπω όμως την ονοματοδοσία και τις υποτιθέμενες επιδόσεις καταλαβαίνω ακριβώς ότι θα δω το ίδιο έργο. Ελαφρώς μικρότερες τιμές από τις αντίστοιχες του ανταγωνισμού, ή ίδιες που θα πέσουν σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, ανταγωνιστικές επιδόσεις σε raster, εμφανής διαφορά σε rt, που μαζί με το πλεονέκτημα που έχουν οι nvidia σε productivity εφαρμογές, θα δικαιολογούν και τη μικρή διαφορά τιμής του 10%+- που θα καταλήξει αναλογικά.

Όλα ωραία στο στρουμφοχωριό, που πληρώνουμε κάρτες από 300-2500 πλέον και πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι. Η πράξη θα δείξει το αν υπάρχει αρκετό κοινό παγκοσμίως να αγοράσει σε αυτές τις τιμές και να κρατήσει αυτό το πανηγύρι. Με την πτώση του mining το δείγμα είναι μεικτό. Πέφτει μεν η κερδοφορία τους σε ρυθμό, αλλά έχουν πείσει και αρκετό κόσμο, ότι όλο αυτό είναι οκ, και αξίζει να δώσει τα ίδια λεφτά που δίνει για μια καλή 85άρα οθόνη, για μια κάρτα γραφικών. 

Δεκτά όσα λες αλλά χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο της amd η βασική μου κάρτα να πω για να μην παρεξηγηθώ είναι 2080s. Η amd άργησε να βγάλει κάρτες στην μεσαία κατηγορία για να ξεστοκαρει τις 6xxx. Το χιλιάρικο plus το έχουμε συνηθίσει πλέον από το 2013 με την πρώτη titan δεν είναι νέο αλλά τότε δεν ήταν mainstream όπως έγινε τώρα για μια τυπικά καλή κάρτα, τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι πως ήταν θέμα χρόνου να κάνει και η amd ότι και η nvidia από την στιγμή που έβγαλε κάρτα που χτυπάει την 4080 έστω και αν είναι πίσω από την 4090 θα ακολουθήσει την ίδια τιμολογιακή πολιτική. Εγώ πάντως έχω πίστη στην 7800 ότι θα είναι ότι δυνατότερο θα υπάρχει στην κατηγορία 500-600 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...