Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft διέρρευσε το εσωτερικό της εργαλείο που ενεργοποιεί μυστικά χαρακτηριστικά των Windows 11


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Δεν θα πω ψέματα, το συμπέρασμα το εξάγω επειδή κάνει στα 10 στο HTPC μου, extract rar κατευθείαν, χωρίς τίποτα περασμένο. Έχω τα 11 στο κύριο PC, απλά περνάω το WinRar πάντα. Μου φαίνεται περίεργο να γίνεται στα 10 αλλά όχι στα 11 😕 

  

Ότι έγραψα πιο πάνω στο παιδί :) Ήμουν και βέβαιος πανάθεμά με, ότι αφού δουλεύει στα 10, θα ισχύει και για τα 11 :lol: 

τα δικα μου τα 10 δεν υποστηρίζουν rar οπότε ούτε για τα 10 νασε σίγουρος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά την native υποστήριξη Rar τη ξεκλειδώνει αυτό τπ εργαλείο που αναφέρετε το άρθρο, μη μπερδεύεστε. Το γράφει στο πρωτότυπο άρθρο και προφανώς σε αυτό αναφέρετε και ο φίλος ποιο πάνω…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Exoskeletor είπε

τα δικα μου τα 10 δεν υποστηρίζουν rar οπότε ούτε για τα 10 νασε σίγουρος :P

Ντάξει, έχετε απόλυτο δίκιο. Βιασύνη και βλακεία μου, όλα ήταν ΖΙΡ αυτά που άνοιγα, νομίζοντας ότι είναι RAR. :lol: Δοκίμασα ξανά RAR , τώρα. Στα 10 εννοώ. Το tool δεν το'χω.

Γεράματα.. 😅

Btw, μόνο εγώ βρίσκω μυστήρια την native υποστήριξη, ας πούμε , ISO file κι όχι των RAR που'ναι απ'τα πιο common compressed files?

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows users (POV 1): Δεν θέλουμε bloatware, δεν θέλουμε προ εγκαταστημένες εφαρμογές (μάλιστα μερικές φορές να υπερβάλουν και να "γκρινιάζουν" και για βασικές εφαρμογές τύπου Movies/Photos/Calculator)

Windows users (POV 2):  Επιτέλους θα υποστηρίξει natively 7zip/rar κι άλλα.

Άντε τώρα βγάλε άκρη. Απλά μας αρέσει να γκρινιάζουμε βρε παιδί μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, atypicalcoder είπε

Windows users (POV 1): Δεν θέλουμε bloatware, δεν θέλουμε προ εγκαταστημένες εφαρμογές (μάλιστα μερικές φορές να υπερβάλουν και να "γκρινιάζουν" και για βασικές εφαρμογές τύπου Movies/Photos/Calculator)

Windows users (POV 2):  Επιτέλους θα υποστηρίξει natively 7zip/rar κι άλλα.

Άντε τώρα βγάλε άκρη. Απλά μας αρέσει να γκρινιάζουμε βρε παιδί μου.

Προσωπικά μου αρέσει να υποστηρίζονται βασικά πράγματα, natively. :) 

Απλά φαντάζομαι πως γίνονται obsolete οι εφαρμογές τρίτων, αν τα πάντα όλα έχουν out of the box υποστήριξη! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Windows users (POV 1): Δεν θέλουμε bloatware, δεν θέλουμε προ εγκαταστημένες εφαρμογές (μάλιστα μερικές φορές να υπερβάλουν και να "γκρινιάζουν" και για βασικές εφαρμογές τύπου Movies/Photos/Calculator)

Windows users (POV 2):  Επιτέλους θα υποστηρίξει natively 7zip/rar κι άλλα.

Άντε τώρα βγάλε άκρη. Απλά μας αρέσει να γκρινιάζουμε βρε παιδί μου.

Δεν εχεις αδικο αλλα ο λογος της γκρινιας ειναι οτι επιμενει να κανει half-assed υλοποιησεις, οπως στην επομενη εκδοση που θα μπορεις να κανεις extract rar αρχεια αλλα δεν θα μπορεις να κανεις compress σε rar φακελους/αρχεια. Ή για παραδειγμα αφου μας εβγαλε την πιστη για tabs στον explorer δεν μπορεις να τα κανεις drag απο παραθυρο σε παραθυρο ή να κανεις merge 2 ή περισσοτερα παραθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ένα απλό πείραμα, extract ένα αρχείο zip 3.5GB. Τα μεν windows έκαναν 20 δευτ. το 7zip 10 δευτ. και το PeaZip 11 δευτ.

Γενικά ζούμε στην εποχή που όλες οι εταιρείες θέλουν να δείχνουν συνέχεια καινούργια features με κάθε κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι μια φορά που μετά από format ήθελα να κατεβάσω winrar για να ανοίξω τα .rar torrents μου, και το torrent του winrar που κατέβασα ήταν και αυτό σε .rar κατάληξη 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, immortalx said:

Δεν εχεις αδικο αλλα ο λογος της γκρινιας ειναι οτι επιμενει να κανει half-assed υλοποιησεις, οπως στην επομενη εκδοση που θα μπορεις να κανεις extract rar αρχεια αλλα δεν θα μπορεις να κανεις compress σε rar φακελους/αρχεια. Ή για παραδειγμα αφου μας εβγαλε την πιστη για tabs στον explorer δεν μπορεις να τα κανεις drag απο παραθυρο σε παραθυρο ή να κανεις merge 2 ή περισσοτερα παραθυρα.

Μονο το winrar το κανει αυτο. Δεν ειναι εντελως ελευθερο format οπως το zip. Και ακομα εξελισσεται γι αυτο πολυ παλιο winrar δεν ανοιγει καινουρια rar, σε αντιθεση με το zip.

Φυσικα δεν αξιζει τον κοπο, απορω πως τοσος κοσμος ακομα το εγκαθιστα αντι για το 7zip που ανοιγει τα παντα και συμπιεζει και σε 7z που ειναι σχεδον τοσο καλο οσο το rar

Το iso που αναφερθηκε ηταν πραγματικα απαραιτητο. Δεν τα ανοιγει απλως, τα κανει mount οποτε ξεφορτωθηκαμε το clovedrive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Bspus είπε

Μονο το winrar το κανει αυτο. Δεν ειναι εντελως ελευθερο format οπως το zip. Και ακομα εξελισσεται γι αυτο πολυ παλιο winrar δεν ανοιγει καινουρια rar, σε αντιθεση με το zip.

Φυσικα δεν αξιζει τον κοπο, απορω πως τοσος κοσμος ακομα το εγκαθιστα αντι για το 7zip που ανοιγει τα παντα και συμπιεζει και σε 7z που ειναι σχεδον τοσο καλο οσο το rar

Το iso που αναφερθηκε ηταν πραγματικα απαραιτητο. Δεν τα ανοιγει απλως, τα κανει mount οποτε ξεφορτωθηκαμε το clovedrive

Σωστος, ειχα ξεχασει οτι ειναι proprietary format. Το γεγονος οτι η MS κανει πολλες φορες μισες δουλειες δεν αλλαζει παρ'ολα αυτα. Θα μπορουσα να πω 10αδες παραδειγματα.
Οσο για το λογο που ακομη χρησιμοποιειται το winrar απο πολλους: Προσωπικα απο συνηθεια και μονο. Ξερω, ακουγεται χαζο αλλα ειναι μεγαλη η δυναμη της συνηθειας 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2023 στις 7:41 ΜΜ, fmarkos είπε

Τι πρόβλημα έχεις με το NTFS; Επείσης τα windows δεν υποστηρίζουν αρχεία rar αλλά zip. Για rar θες ακόμα το winrar. Όπως επείσης θες κάποιο πρόγραμμα winzip ή winrar ή κάποιο παρόμοιο αν θες να κλειδώσεις τα συμπιεσμένα αρχεία γιατί τα windows δεν σου δίνουν αυτή την δηνατότητα. 

Εχουμε πλεον περασει στους "δισκους" SSD sata και ακομα παραπερα στoυς Μ2 ,NVME  πανω σε Pci Express 3 , 4 , ακομα και 5.

Ας μας διαφωτισουν οι επαιοντες ινσομνιακς τι θα προσφερει ενα συγχρονο συστημα αρχειων που θα αφηνει στην ακρη τους

μηχανικους δισκους . Δεν ειναι μονον αυτο ,αλλα με αφορμη τουτο εκτιμω οτι ενα φρεσκο λειτουργικο πχ windows 20 , που θα παραμεριζει

το παμπαλαιο hardware και εφαρμογες , ειναι πλεον αναγκαιοτητα καθημερινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Εχουμε πλεον περασει στους "δισκους" SSD sata και ακομα παραπερα στoυς Μ2 ,NVME  πανω σε Pci Express 3 , 4 , ακομα και 5.

Ας μας διαφωτισουν οι επαιοντες ινσομνιακς τι θα προσφερει ενα συγχρονο συστημα αρχειων που θα αφηνει στην ακρη τους

μηχανικους δισκους . Δεν ειναι μονον αυτο ,αλλα με αφορμη τουτο εκτιμω οτι ενα φρεσκο λειτουργικο πχ windows 20 , που θα παραμεριζει

το παμπαλαιο hardware και εφαρμογες , ειναι πλεον αναγκαιοτητα καθημερινη.

Η διαφορά σε όλα αυτά που λες είναι η ταχύτητα προσπέλασης δεδομένων. Δεν έχει να κάνει με το NTFS, το οποίο μια χαρά εξυπηρετεί και προβλήματα προς το παρών δεν έχει. Αν κάποια στιγμή κριθεί ανερπακές θα αντικατασταθεί, προς το παρόν δεν βλέπω τον λόγο. Οι μηχανικοί δίσκοι δεν υπάρχουν ακόμα λόγω του NTFS, αλλά εξ αιτίας της σχέσης μεγέθους - τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤFS = New Technolοgy File System . Ημουν Νιος και Γερασα με δαυτο , ενω ακουγοταν ο αντικαταστατης του εδω και δεκαετιες,

μεχρι που σταματησε καθε συζητηση .

Προφανως και δεν ειμαι πληροφορικαριος , μονον χρηστης και ερασιτεχνης μαστροχαλαστης .

Ας μας τα πουν οι ειδικοι , τα τι και πως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...