Προς το περιεχόμενο

Το PayPal λανσάρει το PYUSD, το δικό του stablecoin που υποστηρίζεται από το αμερικανικό δολάριο


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kurkosdr said:

Αυτό που δεν εξήγησες είναι από που έρχονταν τα λεφτά για να μπορείς να μετατρέπεις τα κρυπτονομίσματα σου σε κανονικά χρήματα για να πληρώσεις το φαγητό σου ή το ενοίκιο σου.

Απάντηση: έρχονταν από ανθρώπους που ήθελαν κρυπτονομίσματα για δικούς τους λόγους, πχ για να αγοράσουν "φαρμακολογικά δραστικές ουσίες" από το dark web, να πληρώσουν λύτρα ransomware, να αγοράσουν το AnyDVD HD χωρίς να τους μπλοκάρει η τράπεζα, να πληρώσουν gas fees (μόνο για το ETH αυτό), ή απλά να σπεκουλάρουν στην αξία του BTC ή ETH. Με απλά λόγια, όλοι αυτοί σε επιβράβευαν με χρήματα επειδή ήθελαν τα κρυπτονομίσματα που είχες στην κατοχή σου, όχι επειδή έβαζες τον υπολογιστή σου να παράγει αέρα κοπανιστό (η ακριβέστερα ζεσταμένο). Όμως τώρα αυτό που παρήγαγες εσύ με το mining (κρυπτονομίσματα) μπορούν να το παράγουν όσοι κάνουν stake τα ETH τους χωρίς όμως να χρειάζεται να παράγουν ζεσταμένο αέρα (με την κατανάλωση ενέργειας που αυτό συνεπάγεται).

Το τι έκαναν οι άλλοι miners και το community που είχε δημιουργηθεί γύρω από το mining είναι επίσης αδιάφορο, αφού όλοι θέλατε να πουλήσετε κρυπτονομίσματα, όχι να αγοράσετε.

Για το θέμα της διακύμανσης της τιμής του ETH στο εξήγησαν άλλοι ήδη.

Όπως είπε και άλλος πιο πάνω το ότι παραπονιέσαι για το POS (που ουσιαστικά μετέτρεψε το eth σε ένα βιώσιμο νόμισμα) μου μοιάζει περισσότερο σαν παράπονο ενός miner παρά σαν μια παρατήρηση ενός λογικού χρήστη.

~Καλημέρα Γιάννη
~Κουκιά σπέρνω.

Πρώτα το δημιουργούσαν οι miners και αυτοί που ήθελαν να το χρησιμοποιήσουν για οποιαδήποτε αγορά νόμιμη/παράνομη έδιναν χρήματα. Τεράστιο revelation!

Τώρα έφυγαν οι miners και έμειναν μόνο αυτοί που δέχονται να χρησιμοποιούν κανονικά χρήματα για αγορά, ε και το ETH έχει πέσει και σε χρήση και σε αξία. Τι ακριβώς διαφορετικό μας είπες δεν ξέρω. Έχουν μειωθεί οι χρήστες του και ένα 100% εικονικό προϊόν χωρίς καμία απολύτως υλική υπόσταση έχει αξία αποκλειστικά από το πόσα άτομα το αποδέχονται.

Έγινε πιο "βιώσιμο"... virtue signal ρίχνεις εδώ; Εμείς λέμε γιατί έπεσε η αξία του.

Και το ότι έπεσε η αξία του είναι παράπονο miner; Εγώ δεν έκανα επένδυση σε mining farm, τρεις κάρτες γραφικών που τις είχα από πριν έβαλα να κάνουν mining για όσο καιρό ήταν επικερδές, micro miner ήμουν. Δεν έχασα και τον ύπνο μου. Δεν με αφορά πλέον η τιμή του ΕΤΗ, δεν υπάρχει περίπτωση να ρίξω πραγματικά χρήματα για κάτι που αύριο ίσως πέσει στα πατώματα.

Για εμένα το ΕΤΗ έχει την ίδια αξία με ένα NFT πλέον, σκέτη φούσκα!

~~

Και φυσικά να αναφέρουμε ότι το ΕΤΗ δεν είναι αποκεντρωμένο, με μία απόφαση του ιδιοκτήτη του, του άλλαξαν τα φώτα. Άλλος ένας λόγος που ο κόσμος δεν το εμπιστεύεται.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, Diavolos666 said:

~Καλημέρα Γιάννη
~Κουκιά σπέρνω.

Πρώτα το δημιουργούσαν οι miners και αυτοί που ήθελαν να το χρησιμοποιήσουν για οποιαδήποτε αγορά νόμιμη/παράνομη έδιναν χρήματα. Τεράστιο revelation!

Τώρα έφυγαν οι miners και έμειναν μόνο αυτοί που δέχονται να χρησιμοποιούν κανονικά χρήματα για αγορά, ε και το ETH έχει πέσει και σε χρήση και σε αξία. Τι ακριβώς διαφορετικό μας είπες δεν ξέρω. Έχουν μειωθεί οι χρήστες του και ένα 100% εικονικό προϊόν χωρίς καμία απολύτως υλική υπόσταση έχει αξία αποκλειστικά από το πόσα άτομα το αποδέχονται.

Έγινε πιο "βιώσιμο"... virtue signal ρίχνεις εδώ; Εμείς λέμε γιατί έπεσε η αξία του.

Και το ότι έπεσε η αξία του είναι παράπονο miner; Εγώ δεν έκανα επένδυση σε mining farm, τρεις κάρτες γραφικών που τις είχα από πριν έβαλα να κάνουν mining για όσο καιρό ήταν επικερδές, micro miner ήμουν. Δεν έχασα και τον ύπνο μου. Δεν με αφορά πλέον η τιμή του ΕΤΗ, δεν υπάρχει περίπτωση να ρίξω πραγματικά χρήματα για κάτι που αύριο ίσως πέσει στα πατώματα.

Για εμένα το ΕΤΗ έχει την ίδια αξία με ένα NFT πλέον, σκέτη φούσκα!

~~

Και φυσικά να αναφέρουμε ότι το ΕΤΗ δεν είναι αποκεντρωμένο, με μία απόφαση του ιδιοκτήτη του, του άλλαξαν τα φώτα. Άλλος ένας λόγος που ο κόσμος δεν το εμπιστεύεται.

Δεν εχεις ιδεα. To roadmap ηταν ξεκαθαρο απο την αρχη. Ο στοχος ηταν η μεταβαση σε POS οταν αυτο θα ηταν εφικτο, γιαυτο και υπηρξαν τοσες πολλες αναβολες. Δεν ητανε αποφαση του κακου ιδιοκτητη. Ηταν απο την αρχη σχεδιασμενο ετσι. Σου ξαναλεω, πριν βγαλεις τις θεωριες απο τη στομαχα σου μαθε τα βασικα.

Δε θα κατσω να εξηγησω εδω περα τους μηχανισμους της αγορας και γιατι χαμηλωσε η τιμη του απο το μεγιστο, λες και τις προηγουμενες φορες δεν ειχε αναλογες και ακομα πολυ μεγαλυτερες πτωσεις ΧΩΡΙΣ να εχει σταματησει το mining.

Καλά που γυρισε σε pos και ξεφορτωθηκαμε ολους τους τυχοδιωκτες micro-miners που πουλουσαν αμεσως πιεζοντας την τιμη προς τα κατω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...