Προς το περιεχόμενο

Dough Spectrum Black ES07E3D/F: Η πρώτη οθόνη 4K OLED 31,5” στα 240 Hz


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Thresh είπε

Δλδ πόσες ώρες την ημέρα "στατική" εικόνα?

 Σε κινητα πάντως που πάνω δεξιά έχεις τη μπαταρία και τι σήμα έχω να δω burn in εδώ και αρκετά χρόνια.

Αυτό άρχισε να σταματάει να συμβαίνει όταν έπεσαν στα χέρια μου οθόνες με αρκετά υψηλή φωτεινότητα που δεν χρειάζεται όλη την ώρα να φωτίζουν στο μέγιστο τους.

Σε παλιότερες συσκευές που ήταν πολύ πιο σκοτεινές το πάθαινα αυτό σε λιγότερο από έτος.

Τηλεόραση oled ακόμα δεν έχω πάρει αλλά δε νομίζω ότι θα με φοβιζε πλέον αυτό το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 hours ago, logistoulis said:

Σε κινητα πάντως που πάνω δεξιά έχεις τη μπαταρία και τι σήμα έχω να δω burn in εδώ και αρκετά χρόνια.

Αν κάποιος ανοίγει την οθόνη πχ στις 09:00 και την κλείνει 01:00 σχεδόν καθε μέρα, επειδή δουλεύει και μετά αράζει, τι γίνεται? 😛

Μην παίρνουμε μόνο τις περιπτώσεις όπου θα κάτσει μόνο για gaming ή μόνο για ταινίες/σειρές που είναι κινούμενη εικόνα.

Μπορεί τα stress tests που κάνει το rtings να φαίνονται ακραία για τηλεοράσεις, αλλά για οθόνες είναι σχεδόν καθημερινότητα για κάποιον που τις χρησιμοποιεί για δουλειά + gaming κτλπ μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αν κάποιος ανοίγει την οθόνη πχ στις 09:00 και την κλείνει 01:00 σχεδόν καθε μέρα, επειδή δουλεύει και μετά αράζει, τι γίνεται? 😛

Μην παίρνουμε μόνο τις περιπτώσεις όπου θα κάτσει μόνο για gaming ή μόνο για ταινίες/σειρές που είναι κινούμενη εικόνα.

Μπορεί τα stress tests που κάνει το rtings να φαίνονται ακραία για τηλεοράσεις, αλλά για οθόνες είναι σχεδόν καθημερινότητα για κάποιον που τις χρησιμοποιεί για δουλειά + gaming κτλπ μετά.

Σε οθόνη εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να αλλάξω την ips 4Κ 27αρα μου μέχρι να καεί τελείως

Για τηλεόραση πιο πολύ με ενδιαφέρει το θέμα oled όπου η χρήση θα είναι gaming και σειρές/ταινίες

Αυτό το φεγγάρι που έβαλα να παίξω ας πούμε το Ragnarok θα ήθελα να το έπαιζα σε oled και ας φαίνεται αρκετά ωραίο και στην VA που χρησιμοποιώ και στην οποία έχω φέρει τα χρώματα αρκετά κοντά στο "σωστό" (όσο μπορώ με το μάτι πάντα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, logistoulis said:

Σε οθόνη εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να αλλάξω την ips 4Κ 27αρα μου μέχρι να καεί τελείως

Για τηλεόραση πιο πολύ με ενδιαφέρει το θέμα oled όπου η χρήση θα είναι gaming και σειρές/ταινίες

Αυτό το φεγγάρι που έβαλα να παίξω ας πούμε το Ragnarok θα ήθελα να το έπαιζα σε oled και ας φαίνεται αρκετά ωραίο και στην VA που χρησιμοποιώ και στην οποία έχω φέρει τα χρώματα αρκετά κοντά στο "σωστό" (όσο μπορώ με το μάτι πάντα)

 

Ούτε λόγος για την διαφορά χρωματικής απόδοσης, απλά η είδηση είναι για οθόνη. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μία lg c9 από όταν κυκλοφόρησε με μόνη πηγή συνδεδεμένη το πισι έχω , δεν έχει το παραμικρό, χρήση είναι λίγο από όλα όσα μπορεί να κάνει κάποιος με ένα πισι ως entertainment center. 

Τώρα αν πρέπει να βάλω συγκεκριμένο χρώμα, απόχρωση, φωτεινότητα, βαθμούς λευκού, γκρι, κίτρινου να ψάξω να βρω που έχει πρόβλημα το πάνελ σε θέματα κατασκευής του πάνελ ή καψίματος Κλάιν δε το κάνω αυτό στον εαυτό μου και το χρόνο μου για κανένα λόγο, ή φαίνεται παντού το πρόβλημα στη χρήση που κάνω ή απλά δεν υφίσταται για μένα. 

Εκτός αν είναι όπως το είπε ένα παλικάρι πιο πάνω σε oled panel σε βιτρίνα καταστήματος που το βλέπεις και λες μακριά και αγαπημένοι 🤣🤣

Υπόψη δεν έχω δει ποτέ μου live, κάψιμο σε οποιαδήποτε οθόνη, υπάρχει στην οικογένεια πλάσμα σονυ 20ετιας που ούτε αυτή έχει, αν τη ψάξω κάτι θα βρω λογικά, δουλεύει 12ωρα τηλεοπτικό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2023 στις 1:52 ΜΜ, georgiosmag είπε

Πολύς κόσμος έχει χάσει επεισόδια.  Δεν με εκπλήσσει.  Έχω την c9 55 6 χρόνια περίπου και δεν έχω ίχνος burn in.  Παίζει και σαν μόνιτορ υπολογιστή, και για παιχνίδια, και μόνιτορ για το κινητό μου και για ταινίες με το πάνελ σχεδόν πάντα στο 100%. 

Αν διαβάσει με προσοχή τις οδηγίες χρήσης και καταλάβει πως λειτουργούν οι OLED δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει burn in καμία LG από την c9 και μετά.  Για να μην πάω σε ακόμη ποιο παλαιότερες. 

Εντάξει.  Αν αφήσεις να παίζει τηλεοπτικό σήμα 12 ώρες την ημέρα κάθε μέρα μετά από μια 5ετια ίσως το αγαπημένο σου κανάλι να αφήσει κάποια στάμπα. Που αυτό συμβαίνει και στα απλά πάνελ και όχι μόνο στις OLED. Στις νεότερες c2 και c3 τα πράγματα έχουν βελτιωθεί ακόμη περισσότερο.  

Οπότε οι φοβίες αυτές πρέπει να ξεπεραστούν και να καταλάβουν όλοι ότι το απόλυτο μαύρο της OLED δεν το έχει καμία τεχνολογία... Εκτός και αν βγει πραγματικό micro led για κάθε πίξελ ξεχωριστά.  Που και αυτό μετά εκτοςμτου κόστους κατασκευής θα έχει χειρότερες ευπάθειες αφού θα είναι 2 στρώματα που μπορεί να παρουσιάσουν πρόβλημα.   Θα το είχαν κάνει ήδη αν τους συμφέρει...αλλά δεν.  

 

OLED μόνο παιδιά.  Μονόδρομος.  

Τότε γιατί η LG δίνει εγγύηση burn in μόνο στα μόνιτορ και όχι στις τηλεοράσεις τύπου c2;

Επεξ/σία από thanosAIAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, thanosAIAS said:

Τότε γιατί η LG δίνει εγγύηση burn in μόνο στα μόνιτορ και όχι στις τηλεοράσεις τύπου c2;

Άρχισε να δίνει και στις τηλεοράσεις στις ΗΠΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://ledstrain.org/d/1812-do-oled-screens-really-have-no-pwm-on-maximum-brightness

 

Ε αυτό...ΔΕΝ το ήξερα!!!!

 

Παλιά ψάχναμε να δούμε αν ένα μόνιτορ είχε pwm για να το αποφύγουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Τότε γιατί η LG δίνει εγγύηση burn in μόνο στα μόνιτορ και όχι στις τηλεοράσεις τύπου c2;

Δεν έχω ιδέα.  Για να δικαιολογήσει ίσως το κόστος προς απόδοση.  

Εγώ είπα ότι έχω την c9 και της έχω πετάξει τα μάτια έξω στην κυριολεξία και με τη φωτεινότητα OLED στο 100. Και δεν έχει κάνει το παραμικρό 5+ χρόνια τώρα.  

Ο καθένας κρίνει με την νοημοσύνη του από ένα σημείο και μετά.  Φίλος έχει 32αρι 4κ LG περίπου 6 χρόνια και του έχει κάνει μια μαυρίλα γύρω γύρω από καμένα/εξασθενημένα πίξελ και είναι LCD... Άλλος έχει 49αρι πάλι LG και του έχει κάψει ψιξελ και αυτού... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Δεν έχω ιδέα.  Για να δικαιολογήσει ίσως το κόστος προς απόδοση.  

Εγώ είπα ότι έχω την c9 και της έχω πετάξει τα μάτια έξω στην κυριολεξία και με τη φωτεινότητα OLED στο 100. Και δεν έχει κάνει το παραμικρό 5+ χρόνια τώρα.  

Ο καθένας κρίνει με την νοημοσύνη του από ένα σημείο και μετά.  Φίλος έχει 32αρι 4κ LG περίπου 6 χρόνια και του έχει κάνει μια μαυρίλα γύρω γύρω από καμένα/εξασθενημένα πίξελ και είναι LCD... Άλλος έχει 49αρι πάλι LG και του έχει κάψει ψιξελ και αυτού... 

 

Είχες θέμα με ABL και γενικά τη μείωση της φωτεινότητας κατά τη χρήση ή τα απενεργοποίησες με το service remote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2023 στις 7:34 ΠΜ, thanosAIAS είπε

Είχες θέμα με ABL και γενικά τη μείωση της φωτεινότητας κατά τη χρήση ή τα απενεργοποίησες με το service remote?

Απενεργοποίησα εννοείται. Και δεν το απενεργοποιεί εντελώς αλλά το μειώνει σε σημαντικό βαθμό.  Δεν με ενόχλησε ποτέ αλλά το έκανα έτσι και αλλιώς.  Κυρίως στον υπολογιστή το έκανε αν είχες ένα παράθυρο λευκό σε μαύρο φόντο και το έκανες φουλ καταλάβαινες μια μικρή πτώση ... Αλλά μόνο έτσι.  Αλλιώς δεν μπορείς να το δεις.  Ψυχολογικό το θέμα.  Με την απενεργοποίηση δεν το κάνει ... Για μένα χρειάζεται το abl για να μην τυφλώνεται και ο χρήστης σε μια τέτοια απότομη αλλαγή....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgiosmag είπε

Απενεργοποίησα εννοείται. Και δεν το απενεργοποιεί εντελώς αλλά το μειώνει σε σημαντικό βαθμό.  Δεν με ενόχλησε ποτέ αλλά το έκανα έτσι και αλλιώς.  Κυρίως στον υπολογιστή το έκανε αν είχες ένα παράθυρο λευκό σε μαύρο φόντο και το έκανες φουλ καταλάβαινες μια μικρή πτώση ... Αλλά μόνο έτσι.  Αλλιώς δεν μπορείς να το δεις.  Ψυχολογικό το θέμα.  Με την απενεργοποίηση δεν το κάνει ... Για μένα χρειάζεται το abl για να μην τυφλώνεται και ο χρήστης σε μια τέτοια απότομη αλλαγή....

Το σκέφτομαι για τη c3 τη 42άρα αλλα διαβάζω αυτά και ψιλοφοβάμαι ότι θα την πατήσω. Το θέλω και να σερφάρω αλλα κυρίως για παιχνίδια.

Στη c3 δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις όπως στη c2 αλλα λένε με firmware update δεν ειναι τόσο έντονο.

Απο την άλλη κάποιοι λένε ότι το έκανε επίτηδες και με ένα νεο update μπορεί να το επαναφέρει, και καλα το έχει ξανακάνει, δεν ξέρω.

Εσύ τι λες, να το τολμησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Το σκέφτομαι για τη c3 τη 42άρα αλλα διαβάζω αυτά και ψιλοφοβάμαι ότι θα την πατήσω. Το θέλω και να σερφάρω αλλα κυρίως για παιχνίδια.

Στη c3 δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις όπως στη c2 αλλα λένε με firmware update δεν ειναι τόσο έντονο.

Απο την άλλη κάποιοι λένε ότι το έκανε επίτηδες και με ένα νεο update μπορεί να το επαναφέρει, και καλα το έχει ξανακάνει, δεν ξέρω.

Εσύ τι λες, να το τολμησω;

Κοίταξε φίλε μου.  

Δεν έχω την c3 αλλά την παλαιότερη c9.  Αλλά φίλος έχει πάρει την G2 και γενικά παρακολουθώ καθημερινά της εξελίξεις στο συγκεκριμένο τομέα.  

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι από την c9 και μετά θα πρέπει για να δεις PERMANENT BURN IN να την έχεις 12 ώρες ημερησίως σε ένα συγκεκριμένο κανάλι και μόνο για πολλούς μήνες με το panel στο 100! 

Περιοδικό θα κάνει αλλά δεν θα το προσέξεις ποτέ αφού όταν σβήνεις την τηλεόραση σου αυτή από πίσω κάνει συντήρηση και εξαφανίζει τα πάντα.  

Επαναλαμβάνω.  Στο 100% και με στατικό γραφικό.  Κάτι που δεν έχει νόημα είτε είσαι gamer είτε φανατικός τηλεορασακιας...

Ο φίλος μου με την G2 στο δωμάτιο που την έχει την έχει πάντα στο 50%. Γιατί απλά από εκεί και πάνω κουράζει. Πόσο μάλλον η ποιο φωτεινή c3.  

Βάλε δίπλα στην c3 στο 50% οποιοδήποτε μόνιτορ όσο ακριβό και αν είναι όσο περίεργα σπεκς έχει και τότε θα καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ.  

Η άποψη μου είναι ναι να το τολμήσεις γιατί τα μάτια σου και ο εγκέφαλος σου θα χαρούν τόσο πολύ που πίστεψε με και 12 ώρες την ημέρα να την έχεις στο 100 και να καταφέρεις να κάνεις burn in δε θα σε νοιάζει και θα πας στην επόμενη ίδια η νεότερο μοντέλο.  

Προσωπική μου άποψη. Η OLED δεν πιάνεται από κανένα μόνιτορ όσο καλό και αν είναι. Τα χρώματα τοαυρο και το γενικό αποτέλεσμα κπαράγει ο εγκέφαλος κάτι που δεν μπορώ να στο εξηγήσω αφού θα πρέπει να το βιώσει κανείς έχοντας την στην κατοχή του μερικές μέρες.  

Ναι να την πάρεις και είμαι σίγουρος ότι δε θα το μετανιώσεις.  Έχει κάνει παπάδες η LG στο λογισμικό για να προστατεύσει από BURN IN. Μην αγχώνεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...