Προς το περιεχόμενο

To Smart Band 8 Pro είναι ο πιο προηγμένος fitness tracker της Xiaomi


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Δοκίμασα και εγώ apple watch στο παρελθόν αλλά έχω μέγα σκάλωμα με την μπαταρία.Γενικά έχουμε τόσα προιόντα στις ζωές μας που θέλουν φόρτηση που προσωπικά με κουράζει.Φτάνει που πρέπει να φορτίζω το κινητό 2 φορές την ημέρα(13 pro max) δεν άντεξα να έχω και το ρολόι κάθε βράδυ στη φόρτηση.

Οπότε κοιτάω και γω σε κάτι απλό.Ειδοποιήσεις για κάνα mail , messages ,viber(αναγκαστικά Ελλάδα δεν φαίνεται να το αλλάζουμε ποτέ αυτό το ερείπιο) , nfc και να κρατάει 1 εβδομάδα τουλάχιστον και να μην είναι στρογγυλό :P 

Λέω να περιμένω αυτό ακτός και αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση.

Η  μη εγγυημένη ελάχιστη αυτονομία της μιας εβδομάδας είναι που με αποτρέπει από το να αγοράσω smartwatch.

Όπως ανέφερες, όντως όλοι μας έχουμε επίσης και άλλες συσκευές με επαναφορτιζόμενη μπαταρία τις οποίες έχουμε να φορτίσουμε πάνω από εξάμηνο και γιατί τις έχουμε ξεχάσει.
Και εδώ ξεκινάει η αναγκαιότητα οι συσκευές να λειτουργούν και χωρίς μπαταρία, και η μπαταρία να είναι αποσπώμενη / αφαιρούμενη, αλλά ξεφεύγω από το θέμα.

Επίσης, πολύ σωστά επισημαίνεις  τις λειτουργίες που αρχικά ήρθαν να καλύψουν τα smartwatches (Ειδοποιήσεις για κάνα mail , messages ,viber, nfc κλπ).
Στη συνέχεια μυρίστηκαν το χρήμα και τα εμπλούτισαν με ένα κάρο εφαρμογές fitness, μετρητές παλμών και activity trackers για τους αθλούμενους, επαγγελματίες και μη.
Βέβαια οι επαγγελματίες αθλητές, μάλλον τείνουν να μην τα χρησιμοποιούν τελικά μιας και ήδη κατέχουν ή έχουν πρόσβαση σε επαγγελματικό εξοπλισμό άθλησης πιο αξιόπιστο, ακριβή και έγκυρο.

Θα ήταν ωραίο τα smartwatches να βγαίνουν και σε άλλα σχήματα, γιατί όχι...

 

52 λεπτά πριν, mants118 είπε

πιστεύω έχει να κάνει και με το ότι πολύ κόσμος ηλικίας 65+ το είχε εγκαταστήσει στο παρελθόν και τώρα τα παιδιά τους δεν μπορούν να μπουν στη διαδικασία να τους το αλλάξουν σε κάτι άλλο πχ Whatsapp για να μη τους το ξαναδείχνουν από την αρχή!!! 😛

Είναι και οι τράπεζες, οι πάροχοι κλπ που το χρησιμοποιούν πλέον...

1 ώρα πριν, stivaks72 είπε

Να έχει NFC (λειτουργικό) άραγε;

Αν είναι από ελληνική αντιπροσωπεία ή έστω ευρωπαϊκό, λογικά θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Όποτε δε φοράω το Apple Watch 5 (..που πλέον δε κρατά ούτε τις δηλωμένες 18 ώρες), φοράω ένα Xiaomi Band 7.

Το μόνο που μου λείπει - εν τέλει - είναι NFC για ανέπαφες πληρωμές.

Ένα σημειωματάριο νομίζω είναι σημαντικότερο από το NFC για να αφήνεις μια σημείωση ή για τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ και αυτό επίσης λείπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα σχόλια που βλέπω στο skroutz το smart band 7 pro έχει πρόβλημα με την αδιαβροχοποίηση 

επίσης πολλά μετά τους 4 μήνες έχουν θέμα υπερθέρμανσης και πρόβλημα με την οθόνη 

το 7 pro πήγε άκλαυτο αλλά ας ελπίσουμε να μην τα έχει κληρονομήσει όλα αυτά  και το 8 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mants118 είπε

πιστεύω έχει να κάνει και με το ότι πολύ κόσμος ηλικίας 65+ το είχε εγκαταστήσει στο παρελθόν και τώρα τα παιδιά τους δεν μπορούν να μπουν στη διαδικασία να τους το αλλάξουν σε κάτι άλλο πχ Whatsapp για να μη τους το ξαναδείχνουν από την αρχή!!! 😛

Έχει να κάνει ότι στον μέσο Έλληνα πήρε χρόνια να καταλάβει, αν ήδη έχει καταλάβει δλδ, ότι το WhatsApp δεν είναι μόνο για χρήστες what's up(cosmote).

Η Ελλάδα, είναι, αναλογικά, η νούμερο ένα χώρα όπου χρησιμοποιείται το viber, είχα διαβάσει κάπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχω κινητό Xiaomi όταν βγει το συγκεκριμένο, για τέτοια τιμή θα το πάρω να δοκιμάσω. Μια χαρά τιμή έχει και αν συνδέεται με το κινητό αψεγάδιαστα τότε θα είναι χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Μιας και έχω κινητό Xiaomi όταν βγει το συγκεκριμένο, για τέτοια τιμή θα το πάρω να δοκιμάσω. Μια χαρά τιμή έχει και αν συνδέεται με το κινητό αψεγάδιαστα τότε θα είναι χρήσιμο.

πιστεύω πάνω από 100 ευρώ θα έχει Ελλάδα 

πότε λέτε να κυκλοφορήσει global ? το smart band 8 ακόμα έρχεται .....

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, @zouve@ said:

πιστεύω πάνω από 100 ευρώ θα έχει Ελλάδα 

πότε λέτε να κυκλοφορήσει global ? το smart band 8 ακόμα έρχεται .....

Καλά σίγουρα σε εμάς πρέπει πρώτα να πληρώσουν φόρο στο κράτος καρτέλ. Θα προσπαθήσω να το πάρω από κινεζιά site.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Μια χαρά. 

Είχα και apple watch και Galaxy watch. 

Εξαιρετικά, δεν υπάρχει σύγκριση. 

Αλλά τελικά αυτό που είδα είναι ότι δεν έχω τόσο interaction με το ρολογάκι ώστε να δικαιολογείται η αγορά ενός ακριβού smartwatch. 

Ειδοποιήσεις κλήσεις να μη χάνω, 3-4 μετρήσεις για περπάτημα καρδιά και τέτοια και τέλος. 

Για μένα μιλάω και σίγουρα δεν απαξιώνω τα full featured smartwatches. 

Οπότε θα το τσιμπήσω όταν έρθει προς αντικατάσταση το mi band 7 που έχω τώρα. 

Να έχει NFC (λειτουργικό) άραγε;

Ισχύει . Έχω Apple Watch 5 και πραγματικά  ίσως τα πιο πεταμένα . Όχι γιατί δεν αξίζει τα λεφτά του  αλλά απλα δεν το χρειάζομαι σχεδόν ποτέ πραγματικα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jimmysss! είπε

Κακη αδιαβροχοποιηση ομως. Μονο 5 ΑΤΜ

Αν έχεις σκοπό να κάνεις καταδύσεις τύπου ψαροντούφεκο ή με φιάλη οξυγόνου ναι δεν κάνει. Αν το θες για απλή κολύμβηση σε θάλασσα ή πισίνα είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, constantinosjj είπε

και στο ali τα έβαλαν 

οι πληρωμές παίζουν με το nfc ξέρουμε ή θέλει global έκδοση;

Επεξ/σία από @zouve@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφο.  Και τίμιο. Αν είχε και χάρτη στην οθόνη για την πλοήγηση , αν είχε και ανοικτή ακρόαση για συνομιλίες δε θα είχε ανταγωνιστή.  

Για την ακρίβεια στις μετρήσεις δεν ξέρω αν είναι καλό αλλά γιατί να μην είναι.  

Έχω το watch 5 και δε με έχει ενοχλήσει η μπαταρία του καθόλου.  Έτσι και αλλιώς στο μπάνιο πάντα το βγάζω και το αφήνω στη φόρτιση για κάνα 15λεπτο και ποτε δε με έχει αφήσει με όλες τις λειτουργίες ανοικτές και φουλ χρήση 24/7... Οπότε θέμα αυτονομίας δεν με ενοχλεί.  

Οπότε μόνο το θέμα κόστους.  Το ξιαομι τιμιοτατον αν κάνει σωστά αυτά που υπόσχεται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει κανεις για ποιο λογο δεν εχει ερθει ακομα το Xiaomi Smart Band 8 στην Ελλαδα;

Για μενα αυτο ειναι που αξιζει, η σειρα Pro δεν με εχει κεδισει. 

Αλλα κάθε  χρονο γυρω στο Μαιο ειχαμε το νέο μοντελο, φετος τι εγινε;

 

Επεξ/σία από lomvardo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Locke_John είπε

Έχει να κάνει ότι στον μέσο Έλληνα πήρε χρόνια να καταλάβει, αν ήδη έχει καταλάβει δλδ, ότι το WhatsApp δεν είναι μόνο για χρήστες what's up(cosmote).

Η Ελλάδα, είναι, αναλογικά, η νούμερο ένα χώρα όπου χρησιμοποιείται το viber, είχα διαβάσει κάπου...

το viber υπήρχε λόγος που έμπαινε στα κινητά/tablet
ο κάθε άνθρωπος απλά ήθελε να κάνει φθηνές/δωρεάν (μέσω data φυσικά) κλήσεις στο κινητό του μπάμπη και του μήτσου και όχι στο email του που δεν το ήξερε καν 
οooo και μαντέψτε δεν τα είχε αυτά το whatsapp , ούτε κλήσεις δεν έκανε ... ήθελε και κάτι ψιλά ως χρήματα στην αρχή ... 

οπότε ναι υπήρχε λόγος να μπει το viber ... τώρα γιατί δεν βγαίνει μετά από 8-10 χρόνια  ;
εε και γιατί να βγει ; αφού συνήθισαν τόσο καιρό και κάνουν την δουλειά τους , τι θα κερδίσουν από το whatsapp όταν όλοι οι γνωστοί τους έχουν viber ; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...